Онлајн платформи за учење!

Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.705
Поени од реакции
3.975
А сега еве со ситуацијава студентите и средношколците како и кои апликации најмногу ги користат при предавање или тестови? Освен што знам google meet, google classroom, zoom, microsoft teams...
Кај нас на факултет користат BigBlueButton и доста добро се покажа до сга
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.308
bas prethodnive 2 nedeli imav online kurs - python programming and optimization,
napreden MSc i PhD nivo kurs. generalno dobro pomina.

mislam deka se mnoogu poprakticni online kursevi, samo nekako treba vreme dodeka da se
naviknime. MOOC - massive online open courses se podobra opcija i pofleksibilna dodeka da se priviknime
pa posle moze "streaming/vo zivo"

nie koristime zoom i teams generalno, tie funkcioniraat dobro dosega.

znam deka za vreme na masterot, edna programa od svedska uste od togas pocna so online predavanja.
za skandinavskiot nacin na rabota i ziveenje ovie se perfektni, a vo drugi delovi od svetot zavisi kako kje
bidat prifateni.

definitivno odlicno za ovoj period so virusot.
site platformi koi bea prethodno nabrojani se odlicni, a dobra opcija za start e i youtube, posto
ima ogromen broj kanali koi imaat kursevi sredeni vo plejlista na razlicni nivoa.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Конкретно за php udemy може и не е најдобар избор, си има цели сајтови со скринкасти. Овие ти се најдобри

https://laracasts.com/

https://codecourse.com/

https://symfonycasts.com/

покрај туторијали за php на првите два линка главната содржина ти е за најпопуларниот php framework Laravel, третиот е за Symfony фрејмворкот. Мој совет е да си купиш годишен subscription кога имаат попусти (black friday) за отприлика 40 - 50 долари/фунти годишно добиваш неограничена содржина и не мораш да се умараш да чекаш торенти. Имаш и доста js(Vue/Nuxt) содржина.

Една од најквалитетните книги за PHP и OOP ти е https://www.apress.com/gp/book/9781484219959
иако книгата е малце high level и може не e најдобар избор за почетник
Супер корисен коментар. Благодарам. Курост за PHP не го следам на удеми туку си запишав регуларно на една IT академија тука која помага за инфилтрирање на повеќе жени во ит светот:D. Јас сеуште незнам дали сакам целосно да ја променам професијата но ова ме интресира и мислам дека е супер област која што може да ми помогне и во работата која што ја имам сега.
Сега предавањата ги имаме онлајн поради ситуацијава. Како и да е мислам дека 4 саати во неделата се малку па поради тоа ме интресираше кои други опции постојат каде што може да се прочита или вежба.
 
B

Beginner

Гостин
Во неколку средни дури од утре почнуваат онлајн настава преку zoom добра работа само кога им го видов распоредот од 10 до 2 и тоа само со 5 минути одмор меѓу часови лошо ќе ги умрат децата :D Ова да беше претходната година додека бев студент баш би сакал да видам како би изгледала наставата.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
20 август 2018
Мислења
170
Поени од реакции
299
Тоа секако. Но јас иако веќе исто така некои сертификати си ги зедов онлајн .. меѓутоа многу често чуствувам дека имам многу помала концентрација додека седам пред компјутер, а исто така понекогаш сум и скептик околу овие курсеви.
Моментално посетувам онлајн курс за PHP и имам чуство дека е многу малку. Како се снаоѓаше ти со ова. Си бараше дополнителни вежби. Мислите дека е во ред паралелно да се следат повеќе курсеви за една иста тема кога повеќето работи не ти се познати?
Односно како си го структурирате учењето во вакви ситуации.

Јас доаѓам од сосема друга професија и сум навикната повеќе на книги или кратки извештаи од кои си извлекувам раѕни информации кои потоа ги составувам, и додадавам во својата работа, или учењето. Но што со тоа кога се работи за преквалификација и сл?
Искрено, мислам дека од нас самите зависи колку сето тоа ќе се исплати. Доколку си решен да успееш и си ја сакаш работата, успехот ти е загарантиран во било кое поле.
Јас имам 3 сертификати од академија за програмирање и 2 онлајн. Не сум на посакуваното работно место (поради сплет на околности), но тоа не значи дека ми пропаднало времето изучувајќи ги. Напротив, среќен сум што немав ни елементарно познавање од информатика (завршив во 15 одбрани студенти на бесплатна академија од 200 кандидати) и за неполни 2 години напреднав повеќе од цел факултет шо го учев со сила.
п.с. доколку сакаш добар курс за php можам да ти пратам линк од торент.
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
1.275
Поени од реакции
1.134
Кај нас на факултет користат BigBlueButton и доста добро се покажа до сга
Ејј ме заинтересира прочитав дека е opensource базирано на линукс, дали имаш малку време да го опишиш што и како работите, дали освен онлине предавање може да се префрлаат или зачувуваат документи и слично. Фала
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.705
Поени од реакции
3.975
Ејј ме заинтересира прочитав дека е opensource базирано на линукс, дали имаш малку време да го опишиш што и како работите, дали освен онлине предавање може да се префрлаат или зачувуваат документи и слично. Фала
Па има презентацијата од предавањето гу прикажува и од тоа ни предават професорите, има и screen share за програмирање најчесто кд иамо, има и pool за прашања кратки ни поставуват со понудени одговори, има можност да се снимат предавањата, чет и нез шо друго, бар до сга тоа видемо дека има, за друго незнам
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
1.275
Поени од реакции
1.134
Па има презентацијата од предавањето гу прикажува и од тоа ни предават професорите, има и screen share за програмирање најчесто кд иамо, има и pool за прашања кратки ни поставуват со понудени одговори, има можност да се снимат предавањата, чет и нез шо друго, бар до сга тоа видемо дека има, за друго незнам
Фала ти на одговорот
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Искрено, мислам дека од нас самите зависи колку сето тоа ќе се исплати. Доколку си решен да успееш и си ја сакаш работата, успехот ти е загарантиран во било кое поле.
Јас имам 3 сертификати од академија за програмирање и 2 онлајн. Не сум на посакуваното работно место (поради сплет на околности), но тоа не значи дека ми пропаднало времето изучувајќи ги. Напротив, среќен сум што немав ни елементарно познавање од информатика (завршив во 15 одбрани студенти на бесплатна академија од 200 кандидати) и за неполни 2 години напреднав повеќе од цел факултет шо го учев со сила.
п.с. доколку сакаш добар курс за php можам да ти пратам линк од торент.
Секако , ништо од тоа што учиме не е залудно. Ќе ти бидам благодарна ако ми испратиш линк.

Еве уште неколку страници за програмирање.. Нека не ве плаши чешкиов јазик, се е поделено и повеќето од линковите се со платформи за учење на англиски јаѕик:
 
Член од
26 ноември 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Thanks for the great discussion. If you are genuinely searching for online learning zon then I would like to recommend you the name of eduhelphub that is quite good in programming. So if you are interested in it along with any other courses You can have a look here.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom