Омилени сцени од љубовни филмови

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
Имавме една тема за Култни сцени од филмови и серии. Имаме и една за хумористични сцени.
Нешто што ми даде идеја да ја отворам темава е клипот кој ќе го постирам подолу.

Значи, кога постирате сцена, пожелно е да кажете зошто ја издвојувате баш таа сцена.
А најпожелно е во вашиот пост да има најмногу 2-3 клипа, затоа што се губи прегледност и естетика, ако разбирате што сакам да кажам.

Јас, за почеток ќе ја издвојам оваа сцена од еден филм кој веќе е во најдобрите романтични филмови на сите времиња.
Замислете, го гледате овој филм во друштво на партнер. Верувајте, подобар предлог нема, ама настрана предлогот.
Станува збор за една од најаките quote-ови кои ги имам сретнато во љубовен филм.


Ако ја изгледате внимателно, ќе посакате да го гледате филмот (тие што не го гледале). Кај тие што го гледале ќе ги потсети и ќе разбуди некое жарче во нив.

Дакле, темава служи за постирање клипови од ваши омилени сцени од омилени романтични/љубовни филмови.
Ако сакате некој да ви го гледа клипот особено, кажете зошто ви е омилена сцена, верувајте, пали тоа:).

Повелете:helou:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Прв филм на кој ми текна е "A walk to remember". Омилена сцена ми е каде прв пат ќе се бакнат, кога тој и вели : I might kiss you, а она уплашено и срамежливо вели: I might be bad at it... едноставно прекрасна е сцената... дури самата на моменти се пронаоѓам во нејзината несигурност и плашливост.


И оваа сцена, трае 7 - 8 минути ја има и погорната која ја дадов, меѓутоа е нешто прекрасно. Кога и ги исполнува желбите да биде на две места одеднаш, тетоважа...и има притоа многу убави quotes... Вреди да се погледне.


Втор филм...“Titanic“. Солзи ми надоаѓаат само кога ќе ми текне на сценава. Преубава. Една од најубавите љубовни сцени некогаш направени!
Do you trust me?
-I trust you!
I'm flying... Jack!
И во позадина музиката од My heart will go on...


Потоа нареден филм “10 things I hate about you“. Настрана тоа што се препознавам и во ликот на Џулија Стајлс, мислам дека овае сцена е култна од овој жанр, кога ја чита поемата... Мераци.:pipi:

И се разбира, нормално, не може да не дадам сцени од “Дневникот на Бриџит Џонс“. Тешко е да одделам сцени, но овие доленаведените се прекрасни, едноставно ми го одземаат здивот, особено, конечниот бакнеж меѓу Марк и Бриџит и моментот кога Марк и признава на Бриџит дека му се допаѓа just the way she is. Aaaaaa...



 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.104
Бидејќи не смеам да ја ставам Лени Барби или Брајана Бенкс а и не сум многу по овој жанр, ќе се одлучам за ова.


 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Od Original sin scenata koga Antonio Banderas ja tegne Angelina za kosa, a ona ocajno place i mu veli deka go saka, mislam deka ovaa scena e pred krajot. Za cudo, mene mi e mnogu romanticna ovaa scena.

I sekako vo 10 things I hate about you, legendarna mi e scenata koga Julia Stiles ja cita poemata, sekogas se rasplakuvam so nea.

Vo Gone with the wind, sekoja scena megu Rhett Butler i Scarlet O'Hara mi e tolku fenomenalna, ne mozam da odvojam nitu edna. Klasika.
Isto i vo La vita e bella ne mozam da odvojam nekoja scena, celiot film e prekrasen.

I od Titanik me topi scenata koga Rouz ja spustaat vo camecot, a ona pocnuva da se kacuva po jazeto za da stigne do Jack. Tuuu, da slezese vo camecot, on ke zastanese na vratata i ke preziveeja dvajcata, mnogu mi e krivo.

Imam i omileni sceni vo crtani filmovi :kesa:.
Vo Princeza Anastasija mi e poslednata, koga Anastasija misli deka Dimitri e mrtov. I vo The beauty and the beast scenata koga prvpat ke se baknat:pipi:.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Сцената во City of angels кога Николас Кејџ ќе се фрли од зграда и ќе стане човек жртвувајќи се за љубовта.


Последната сцена во You've got mail кога Мег Рајан ќе дознае кој е всушност нејзиниот виртуален пријател и кога ќе му рече: „Силно посакував тоа да бидеш ти.“


И сцената во The notebook кога Али и Ноах се возат и ги хранат лебедите. Една од најромантичните сцени.

 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.902
Две апсолутно омилени сцени со Keira Knightley од Love Actually (2003) , но за жал од youtube е оневозможено да се ставаат на други сајтови. Сепак ќе ги залепам тука а со клик два пати можете се префрлите на youtube и да ги изгледате.




И една малку поинаква сцена, составена од многу романтични филмски сцени, од филмот Nuovo cinema Paradiso (1988)

 

Sally

Paranoid android
Член од
22 август 2008
Мислења
1.279
Поени од реакции
170

''I do love you. And I always will. But it doesn't change anything. It doesn't matter. It's over between us.''



You're going away. You're leaving..I'm staying here. Аnd I'm so happy that you're doing that. But you're gonna have a million things to do. You've got so much ahead of you. I'm not gonna have nice things, fancy things. It isn't...it's never gonna hapen for me...
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Cruel Intentions


-I'm impressed....
-Well I'm in love:pipi:

Edward Scissorhands



10 Thinks I Hate About You

 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
My best friend's wedding е еден од моите омилени филмови.Оваа сцена ја обожавам...најмногу заради овие зборови:
Michael:You've sort of been...you know...the woman in my life.
Julianne:You've been the man in mine...:pipi:



И има уште една сцена која ми е навистина посебна и преубава...Од Dirty dancing...:pipi:

 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469

пјевајте нешто љубавно се вика филмов.Хрватски е со песни од Хладно Пиво.Имено типот што пее(тежок рокер,панкер) мора да свири со групата на свадба за да земат пари и да издадат демо.Младоженци на свадбата ќе бидат неговата долга љубов(бивша девојка) и полициски инспектор за дрога кој го брка бубњарот на бендот. Сценава е крајно романтична погледнете ја.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Џ.

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Ретко добар романтичен филм: Wuthering Heights. Гром глума, закон актерска постава. А сценава, на смртната постела на Кети... Поише сцени содржи клипов, додуша. Најтажните баш :( Последната сцена, со ковчегот... Абе липање :)


Исто убава љубовна сцена од друг прекрасен филм:

 
Д

ДаркхарТ

Гостин
И сцената во The notebook кога Али и Ноах се возат и ги хранат лебедите. Една од најромантичните сцени.

само што сакав да го постирам овој дел...кога ќе и рече не беше готово...сеуште не е... леле колку сум плачела на тој дел и го вртев 100 пати назад...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom