Омилени историски личности

The Gamer

Човекот шо гејма
Член од
18 февруари 2011
Мислења
109
Поени од реакции
27
Фирерот, Велингтон, Ото Велики, Барбароса, Франц Јозеф II, Годфроа од Булон, Ричард Лавовско срце.
 

Selekt3

Волшебник
Член од
3 август 2011
Мислења
254
Поени од реакции
45
Фирерот, Велингтон, Ото Велики, Барбароса, Франц Јозеф II, Годфроа од Булон, Ричард Лавовско срце.
Брат душата ми се наполни ко го рече Ричард Лавовско срце.Ричардо ти бил добар цар.Ама шупелка си ја остај Англија ошол Ерусалим да го освојва зошто за да се удај.Ххахахаах незнаел да плива.То е.
 

The Gamer

Човекот шо гејма
Член од
18 февруари 2011
Мислења
109
Поени од реакции
27
Брат душата ми се наполни ко го рече Ричард Лавовско срце.Ричардо ти бил добар цар.Ама шупелка си ја остај Англија ошол Ерусалим да го освојва зошто за да се удај.Ххахахаах незнаел да плива.То е.
хахах брат мислам малце си смешал, Барбароса се удавил незнаел да плива а Ричард го заробиле негде на Кипар или незнам каде. Добар и храбар крал бил али финтата е шо незнаел ни збор англиски пошто повеќето од времето го поминал во Франција пред да оди во крстоносната војна :icon_mrgr:
 

Selekt3

Волшебник
Член од
3 август 2011
Мислења
254
Поени од реакции
45
Брат оди види на Википедија и ред други срања ќе видиш дека се удавил.Тој не дека незнаел да плива оклопот и другите работи му тежеле.
 
Член од
20 јули 2011
Мислења
7
Поени од реакции
1
neznam so taka naednas me napajgas samo sakav da kazam na temava da kazime nekoja istoriska licnost da naucime nesto poveke za nea da kazeme zasto ti e omilena ne samo da velime zatoa sto bil makedonec svajkas? Hitler mi e omilen poradi edna pricina sakal da go unisti evrejskiot narod
Епа знаеш, вие многу паметно избирате омилена историска личност - "Најомилен ми е Хитлер затоа што убивал евреи"

Па со кој разум го кажуваш ова, според тебе значи секој што врши злодела, што сака да истреби народ, нација, за тебе е супер историска личност, а?

Што направиле Евреите за да бидат фрлени во канџите на непознатата судбина што ги чекала ?!
Ајде тоа кажи ми...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Мислењето треба да го образложите, ова не е анкета на која треба да одговорите со некое име. Потрудете се повеќе.
 
Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
Никола Тесла Зошто не живеам на газна лампа, имам климатизер дома, компјутер, етц...
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
27
Ти бре се политичари и војсководци. Од љубовџииве никој не ви е омилен. Деца остајте политиката треба да се множиме оти бројот на штрумфовиве рапидно се зголемуваа.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
112
Поени од реакции
26
тој Аце "наш" е една од најнегативните личности во Македонската историја, наместо да си го гледа својот двор, да ја јакне својата држава, да го унапредува тогашниот Македонски јазик и писмо тој акнал илјадници километри некаде таму, го величал, учел и ширел хеленскиот јазик (нели тогаш зборот грк, грчки не постоел), уште пострашно го наметнувал на своите, и мислам дека е еден од поголемите виновници за сето она што сега нам на Македонците ни се случува ова што ни се случува..
uh, kolku li si samo vo pravo, samo koga li ke si gi otvorime ocite?
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Фирерот, Черчил, Џорџ Вашингтон, Абрахам Линколн, Ото Фон Бизмарк, Караџорџе Петрович, Никола Тесла.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Наполеон- освен тоа што бил голем освојувач успеал да го цивилизира поробениот народ (колку толку) и да му даде европски менталитет особено на северно африканските територии
Ханибал- голема сила која успеала да ја победи тогаш побројната војска на рим и тоа на нивна територија и да шири страв и трепет низ рим (hannibal ante portas)
Ода Нобунага- успеал во тоа што повеќе големи војсководци и филозофи не успеале, ја обединил јапонија и сворил нова ера која и дава шанса на јапонија да почне да создава врски со западните земји и со тоа доаѓа до нивното модернизирање
Хо Чи Мин- комунистот кој ги победи американците и јужно виетнамците во долгата виетнамска војна, како следбеник на марксизмот тој има статус на бог во виетнам, исто така тогашниот град кој тој не успеал да доживее да го види "слободен" се сменува во Хо Чо Мин во негова чест
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
511
Поени од реакции
131
Епа знаеш, вие многу паметно избирате омилена историска личност - "Најомилен ми е Хитлер затоа што убивал евреи"

Па со кој разум го кажуваш ова, според тебе значи секој што врши злодела, што сака да истреби народ, нација, за тебе е супер историска личност, а?

Што направиле Евреите за да бидат фрлени во канџите на непознатата судбина што ги чекала ?!
Ајде тоа кажи ми...

Ajde kazimi sto pa ne napravile tie evrei? sto pravat vo denesno vreme ubivaat nedolzni civili ma ajde ti se molam prodavaat oruzje i so toa se ubivaat nemoj ti se molam da ne zboruvame za evreite site znaeme koj se i so se mislam i ne mora poke da me citiras ne mi se ni zboruva vo vrska so niv
 

Kajgana Shop

На врв Bottom