Олимпијада, Beijing 2022

Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Еве ни се ближат и ЗОИ, веднаш после Летните, па ете на 10 дена пред почетокот редно е да се отвори и тема. Овие се 24ти Зимски олимписки игри по ред и ќе се одржат во Беиџинг или Пекинг во Кина. Ова се втори ОИ во тој град после Летните во 2008ма, како и 3ти по ред во тој дел од Азија после Пјонгчанг и Токио. Не може без контроверзи секако, па ете и овие ОИ игри се доста оспорувани со многу повици за бојкот. Оригиналниот план беше да се одржат игрите во Европа, поточно Осло, Норвешка, но поради голем протест и бунт на Норвешките граѓани за претераните и апсурдни барања на Олимпискиот комитет, не можеше да се изгласа буџетот и игрите се преместија во Кина која радо прифати да исполни се што требаше и го победи тесно градот Алмати во конечната трка. Отварањето на игрите е на 4ти Февруари и ќе траат се до 20ти Февруари,
2022_Winter_Olympics_official_logo.svg.png

Многу од процедуралните работи се непроменети, па така временската зона е скоро иста како со Токио и Пјонгчанг и настаните кои ќе се одвиваат рано наутро ќе бидат од 2 часот по полноќ до 7часот изутрина, додека вечерната програма ќе биде од 12 до 17 часот. Исто така не се променија ни ТВ дистрибутерите, официјален броадкастер за Европа е Еуроспорт, односно групацијата Дискавери, почнувајќи од игрите 2018та. Тие ќе емитуваат на своите 2 канали, и на некои од останатите канали на Дискавери Групација, преку апликацијата Дискавери плус. Исто така секој спорт ќе биде покриен на Еуроспорт Плејер апликацијата. Исто така имаат задача да отстапат дел од натпребарувањата на ФТА телевизиите, меѓу кои и МТВ, РТС, ХРТ. За оние кои имаат ИПТВ, партнер е и телевизијата БеИН, како и традиционалниот партнер НБЦ за САД. Мала напомена се водам од тоа дека МТВ ќе емитува програма но на следниот линк ја нема како официјален партнер.

И овие игри има неколку нови спортови, поточно дисплини во надеж за привлекување на нови и млади гледачи. Некои од нив се: men's and women's big air freestyle, women's monobob, mixed team competitions in freestyle skiing aerials, ski jumping, and snowboard cross, and the mixed relay in short track speed skating. Јас лично највеќе ги пратам Американските спортисти преку медиуми и се надеваат на голем успех и се во преден план во борбата за медали. Иако не пратам многу зимски спортови, освен X Games Aspen и нешто хокеј, уметничко лизгање. Нема да коментирам многу за натпреварувачите, нешто накратко од TeamUSA главен фаворит кај жените се очекува да биде Микаела Шифрин златната од Сочи и Пјонгчанг, која е во одлична форма Алекс Фереира во фристајл скијање, Елена Мајерс Тејлор имав прилика да ја гледам на Арена Спорт неодамна имаше светски куп во Швајцарија и победи со доста голема разлика во монобоб пред уште една Американка, јасен фаворит за злато. Shaun White мојот омилен, не знам колку е во форма, но дефинитивно еден од фаворитите, Нејтан Чен главен фаворит во потрага за злато против Јузуру Ханју од пред 4 години, како и Клое Ким во Сноуборд и Џон Шустер.

Уште да напоменам дека САД има испратено 222 натпреварувачи, Кина домаќинот има 170, Швајцарија има 168 итн, а ние ако не грешам имаме 3ца натпреварувачи.

Првиот спорт на програмата е на 2ри февруари во 14 часот mixed doubles curling.

Па кои се вашите очекувања од овие ОИ, дали ќе ги пратите исто како летните или помалку, ваши омилени спортисти и останати импресии може да ги споделувате подолу.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.013
Поени од реакции
7.730
Prv zimski sport mi e skogash bijatlonot, trkite ke bidat so pocetok vo 10:00 po nashe, za zal losh termin ke se pokrivame so snimki jebiga. Inace edinstven zimski sport kaj so amerite do sea nemaat medal, po se izgleda nema ni ovaa godina da osvojat.
Vtor sport alpsko skijanje, maliot Marko Odermat go sledam mozi da odi na nekolku medali kako za prva olimpijada..
Hokejot go oshtetija bez nhl zvezdi, gubi na kvalitet...
Sankanje, bob i skeleton da vidime shvabskata dominacija do koe nivo ke ostani godinava..
Karlingot sekogas mozi da se fati nesto po cel den ima bukvalno tekmi..
Brzoto lizganje holangjanite odat na site mozni zlata..
Norveskata repka vo nordiskite disciplini trcanje i kombinacija..
Ocekuvam isto izeenaceni skijacki skokovi sekoj moze da lapa zlato..
Terminite ni se najgolemiot problem za zal osudeni sme samo kako rezultsti da gi sledime, steta, sakame evropski olimpijadi poveke vo idnina :)
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Едно време едвај чекав зимска олимпијада заради ски скоковите кои редовно ги следев. Сега не сум многу во тек ама би гледал пак, сепак олимпијадата си има посебен шмек. Ќе ги пратам и резултатите во хокејот, се надевам ќе најдам време да изгледам барем една снимка. Другите зимски спортови не ги следам.
 
Член од
5 јануари 2022
Мислења
21
Поени од реакции
12
jas sakam ski skokovi i alpsko skijanje i bob mi e interesno ,nordiskone sakam
terminite kako se? noke li posle 02h po nase ke se ilikako?
i na koj kanal ke ima na MTV?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
jas sakam ski skokovi i alpsko skijanje i bob mi e interesno ,nordiskone sakam
terminite kako se? noke li posle 02h po nase ke se ilikako?
i na koj kanal ke ima na MTV?
Ако имаш пакет од Тмобиле т.е. мекоја Магента од некни го пуштија Еуроспорт, таму ќе има пренос на скоро сите спортови.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Освен квалификациите сите натпревари важни ќе биде во исти термин од 19-22часот кинеско време, односно 13-17 наше време, така да добро е да си имате некој начин да ги гледате повеќето натпревари како Еуроспорт Плејер, пошто Еуроспорт има само 2 канали кај нас.
Автоматски споено мислење:

Еве го и распоредот по спортови
2022-01-25-edit-20220130104451.jpg
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Од утре ќе почне Олимпијадата, првите натпревари на Еуроспорт ќе почнат од 13 часот (ако ме служи конверзијата од кинеско време) има во тој термин дури 4 натпревари (Curling Mixed Doubles) Не знам кои точно ќе одат во живо, претпоставувам Америте. Доколку Телекомци ја оправат програмската шема ќе може дури и да се снимаат утакмиците кои нема да можете да ги пратите во живо.
Screenshot_2022-02-01-18-51-00-501_com.android.chrome.jpg
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.013
Поени од реакции
7.730
spusti si ja aplikacijata oficijalna gi imas terminite vo nasha zona
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Одлични утакмици денес, имав можност да ги гледам САД-Австралија и УК-Шведска, добра борба и од двете екипи.
За наредниот ден дури 3 термини за карлинг, во 2 по полноќ, во 6,7 наутро и секако 12-13 напладне. Ова се термини за да ела Олимпијада и буквално во секој момент можете да гледате утакмица.
Но да се вратиме на останатите спортови, утре почнува женскиот дел од турнирот во Хокеј, големото дерби САД-Финска во 15часот, а пред тоа во 5 часот наутро од истата група Канада - Швицарска, во другата група (нешто послаба) исти термин за Чешка - Кина и во 10 часот Јапан-Шведска, и како шлаг на торта Фристајл скијање, жените од 11 и мажите од 13 часот.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.807
Поени од реакции
15.899
МРТ со околу 150 часови програма во живо и снимки. Во глобала на ЗОИ тие се преносите на националните телевизии (алпско скијање, ски скокови, нордиско скијање, бијатлон, хокеј, уметничко лизгање, брзо лизгање, боб и по некој пренос од сноуборд)
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Интересно беше на малата скокалница. На крај Кобајаши прв, Фетнер на 36 години со сребро, Кубацки бронза.

Како што немав гледано скокови одамна, стварно уживав. Ме изненади што Симон Аман уште скока и што Финците толку пропаднале. Само еден натпреварувач воопшто и тоа просечен. Едно време беа велесила во спортов.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Интересни резултати во Сноуборд и Фристајл женска конкуренција, им побегна златото на Американките сребро во двете конкуренции, злато за Нов Зеланд и Австралија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom