Олимпијада за етничко помирување

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Што е целта да покажеме дека сите грагани на ребублика Македонија се цивилизирана.

Оваа идеја ми дојде од темата зошто Македонците го сакаме Тачи повеќе до Али Ахмети.

Нема потреба да замараме со политичарите бидејки ние обичнаите граѓани имаме обични проблеми не се бориме за министерски места.

Што треба да се докаже дека на Младите во Македонија и е доста од празни политики ние сме за соживот и развој на Република Македонија.

Па да направиме празник !!! за Време на Олимпијадата во Пекинг!!!

Да кажеме дека секој има право на слобода и живот.

Јас како што сум учел по Историја за време на Олимпијадата се прекинуваат сите конфликти?

Дали има шанси докажаната Кајгана да организара нешто под отворено НЕБО.??????

Моето мото јас пораснав во вештачки тензии не сакам и моите деца да растат во тензии
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
јас сум за на олимпијада, ама каква ке биде Специјална?
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Идејата ти е брилијантна.
Голема подршка од мене.
Тоа ни недостига на нас....и од едната и од другата страна.
Наместо да докажуваме и покажуваме колку сме различни....
Наместо секогаш да го експонираме она што не дели.
Треба еднаш за секогаш, да почнеме да ги гледаме работите кои не соединуваат, за сметка на оние кои не разединуваат.

Така Јас го гледам патриотизмот.
Патриот е оној што ќе успее да спои два народа, а не оној што по секоја цена сака да ги раздели.

Уште еднаш, голема подршка во твојата идеја.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Токму така.Мора да постои соживот меѓу нас.Да престанеме да се расправаме, навредуваме да се завртиме СИТЕ заедно да допринесеме оваа НАША држава да доживее напредок.Се додека двајца се расправаат третиот користи ( но кај нас се многу повеќе кои ги потпалуваат расправиите, а се со цел они да ќарат(срби,бугари и грци).
Ние живееме заедно во оваа НАША УБАВА и ЗАЕДНИЧКА држава( за која се грабале и сеуште се грабаат).
Затоа и дијалогот, толеранцијата меѓу религиите, народите се многу битен фактор, за достоен и мирен соживот .
Заедништвото е израз на богатство.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Ова е супер, ако сакаме да организираме вакво нешто треба одма да почнеме со работа.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Ок ама олипјада не на партиски, етнички или регионални натпреварувања. Да има рандом бирање и например во една штафетна екипа да има еден од Струмица еден од Куманово, еден од Гостивар и еден од Охрид.
Мислам од едноставна причина да не се пробуди локал патриотизмот... незнам колку е тоа изводливо али...
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.015
Поени од реакции
595
Гледам има амбициозни чоечиња.Добра идеа ама сепак е МИШН ИМПОСБЛ
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Гледам има амбициозни чоечиња.Добра идеа ама сепак е МИШН ИМПОСБЛ

Цело време тоа зборам ЕУ ни го уништи моралот вербата и надежта дека сме способни за нешто.

Колку пати си слушнал за во Арачиново за инциденти, а колку пати за културен настан.

Јас велам дека е можно тоа чудо и во Арачиново да се организира Се зависи од нас од никој друг

 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.635
Поени од реакции
5.316
Точно..Соживотот е битен елемент...
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
aj jas da kazam nesto ama sega ozbilen sum.

vo sekoja sorta ima lugje i nelugje. za tie so se lugje po moe ne treba nisto tie si ja gradat kukjata sami t.e. sozivotot, a be ustvari mnogu ja pumpame be sozivot ova ona.....jas mislam deka ima sozivot. ziveam vo mesana sredina i aposlutno ziveam dobro i so turci i albanci. prijateli , odenje po bajrami i ramazani na veligden i na imendeni, na fakultet si bev cimer so ilir kakov kadaif zaedno projadovme ehe he he....do den denes edno kafe pieme kaj da se najdeme.
nitu tie me navredile nitu jas niv. ko bea konfliktite 2001 pak be nitu nakrivo se opulivme nitu los zbor si rekovme.ne znam moz malku od bivsata fativme drzava zaedno ucevme mesani paralelki si ostajfme laf muabet, i po svadbi odenje idenje.
i aj sega neka kazit nekoj kako moze da se bide neprijatel vo ovaa situacija?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom