Олимпијада, Токио 2020

Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Колку е непредвидлив женскиот спорт, на минатата Олимпијада на 100 метри со пречки победија 3 Американки, редок пример една земја да ги земе сите 3 медали, на оваа Олимпијада нема ниту една од тие 3 натпреварувачки, златната мислам дека е суспендирана поради допинг на два наврата.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.861
Поени од реакции
11.482
На маицата му пишува буквално British Virgin Islands, вика „Брегот на Слоновата Коска“. :D :D

Браво за Рохас од Венецуела, за 17см го подобри светскиот рекорд во трискок. :D
 
Последно уредено:

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.043
Поени од реакции
57.250
Кога последен пат на ОИ финалето во 100м поминало без Јамајканец?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Прв златен медал за "Европјанин" после Барселона 1992 и златото на Јамајканецот Линфорд Кристи од УК.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Чек, белец победи на 100метри? Не е можно, коронава му еба мајка на светот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ни јас не знам точно, сум заборавил и на настанов иако на 5 минути од местово живеам, кога го видов линкот се потсетив на трагедијава. Датумот на трагедијава ми е некако многу "свеж" - 2005та година, јас за Мирјана памтам дека бев помал кога настапуваше и затоа изгуглав и видов дека последни податоци за нејзин настап се баш од европското во Берлин и 4-тото место таму, на ОИ настапувала во Атланта и Сиднеј, Атина 2004та ја пропуштила, не знам зошто, дали заради повреда или едноставно веќе престанала да се натпреварува и затоа прашав да не знаеш нешто повеќе околу тој период за кој нема податоци на интернет за неа, може се мачела со повреди или нешто друго па планирала враќање за Пекинг и трагедијава ја спречила.
Не беше во Атина, имаше повреда на рамото тој период и споро одеше рекуперацијата. Точно, март 2005 се случи експлозијата, имаше и меморијален турнир во кој парите од котизацијата отидоа во реновирање на становите. Повеќето што беа блиски со неа велеа дека одеднаш пливањето и станало неважно по трагедијата, што до некаде разбирам :/
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Чек, белец победи на 100метри? Не е можно, коронава му еба мајка на светот.
Не е белец ама трча за Италија и тоа се преќутува. Да трчаше за Франција ќе имаше реки солзи.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.861
Поени од реакции
11.482
Не е белец ама трча за Италија и тоа се преќутува. Да трчаше за Франција ќе имаше реки солзи.
Па ок, мајка му е Италијанка, така што технички е и Италијанец и Американец. :D
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Колку е непредвидлив женскиот спорт, на минатата Олимпијада на 100 метри со пречки победија 3 Американки, редок пример една земја да ги земе сите 3 медали, на оваа Олимпијада нема ниту една од тие 3 натпреварувачки, златната мислам дека е суспендирана поради допинг на два наврата.
ВАДА кај е?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
ВАДА кај е?
Која е вада?
Бриана Ролинс злато,
Ниа Али сребро
Кристи Кастлин бронза,
Тие се победничките од Рио, фали Кендра Харисон, која имала светски рекорд во дисциплината, но не успеала да се квалификува, пошто секоја држава има ограничен број на места, овие 3 со допингот и го земале местото.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Не е белец ама трча за Италија и тоа се преќутува. Да трчаше за Франција ќе имаше реки солзи.
Мајка му го вратила во Италија кога имал едвај месец-два, за татко му треба здраво да гуглаш и питање е дали ќе го најдеш! Плус, имаме ист роденден со дечково, тоа аФтомаЦки ме прави негов фан :D
А за Франција со право е мрсењето, не се споредуваат Италија и Франција по котлиња, не зезај!
Ако е така ние најдобриот успех во кошарка го направивме со апла котле, ај некој нека каже нешто на таа тема;)
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Последен Белец кој зема злато на 100 метри е Валери Борзов во Минхен 72ра. И тоа само затоа што Американскиот тренер бил глуп и не го запазил времето на трката. Па овие што требале да настапуваат коментирале пренос на трката.
This event is notable for the absence of favorites and world record holders Eddie Hart and Rey Robinson from their quarterfinal heats due to American sprint coach Stan Wright being given the wrong starting time. The three qualified American athletes, Robinson, Hart and Robert Taylor, were at the ABC television headquarters watching what they believed were replays of their morning preliminary races before being informed they were watching live coverage of the races they were scheduled to run in. The athletes rushed to the stadium, but Hart and Robinson, scheduled in the first two races, missed their heats, while Robert Taylor hurried to take off his warm up uniform before running his heat. An appeal by American officials to have Robinson and Hart run in another heat was rejected.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom