Олимпијада, Токио 2020

Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Се ближиме до отварањето на Олимписките игри па еве и една општа тема за вовед, ако има посебен подфорум може да се премести таму. Ова се 32 по ред Олимписки игри и ќе се одржат во Токио по вторпат после 1964, а 4ти пат ако ги сметаме и зимските ОИ во Нагано и Сапоро. Овие игри се 2 од 3 последователни кои ќе се одржат во Азија, со Ј.Кореја 2018 и Кина 2022 за Зимските ОИ. Отварањето на игрите е на 24.07.


Бидејќи ќе се одржат во ова време на Корона, игрите ќе поминат така незабележително, без многу хајп и посетители. Бидејќи се одржуваат во Азија тоа значи дека Временската зона е доста неповолна за нас гледачите во Европа, слично време како на игрите во Ј.Кореја од пред 3 години. Знам за игрите во Пекинг 2008 се будев во 5часот наутро да ги испратам игрите, но сега се други времиња на веројатно ќе пратам снимки најчесто. Ова највеќе го погодува фановите на пливањето, кое традиционално на програмата е во утринските часови.

Официјален броадкастер за Европа е Еуроспорт, односно групацијата Дискавери, почнувајќи од игрите 2018та. Тие ќе емитуваат на своите 2 канали, и на некои од останатите канали на Дискавери Групација. Исто така секој спорт ќе биде покриен на Еуроспорт Плејер апликацијата. Исто така имаат задача да отстапат дел од натпребарувањата на ФТА телевизиите, меѓу кои и МТВ, РТС, ХРТ. За оние кои имаат ИПТВ, партнер е и телевизијата БеИН, како и традиционалниот партнер НБЦ за САД.

Нови спортови на првенството се 3x3 basketball, freestyle BMX, and madison cycling (читај уште спортови во кои Американците ќе си собираат медали). Традиционално најмногу јас лично ги пратам натпреварувачите од УСА, кои и медиумски се доста застапени. Така да и оваа година тие се во преден план во борба за медали.

Доколку некој прати некои други спортови може да се отвори и посебна тема за нив. Јас ќе пишам некои натпреварувачи од TeamUSA кој како што кажав најмногу ги пратам поради големата застапеност на Американските медиуми по социјални мрежи и слично. Прво Гиманстика Симоне Билес е голем фаворит оваа година и Американците полагаат голема надеж во неа, Суниса Ли е уште една млада надежна Гимнастичарка, Пливањето е уште еден спорт каде Американците имаат доста голем успех, тука се Кејти Ледеки и Симоне Мануел, потоа кај Атлетиката, Алисон Феликс и Сидни МкЛаулин. Да не заборавиме и на тимските спортови каде се главни фаворити кај Кошарка, мажи и жени, со одлични имиња како Кевин Дуран и Кевин Лове. Во женски фудбал се исто така неприкосновани каде ќе настапат ветераните како Алекс Морган. Женска Одбојка исто голема борба за медал. Софтбол и Голф исто традиционално јаки страни.

Кои се вашите мислења за овие Олимписки игри имате ли некои фаворити? Кои спортови ги најмногу пратите?
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.807
Поени од реакции
15.899
Преноси и снимки од 1.30 до 19 часот секојдневно.
Штета што ќе нема публика на оваа олимпијада.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
А што е финтата со Јапан, зошто да нема барем делумно публика? Па една Унгарија имаше 100% сега на ЕП?!
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
А што е финтата со Јапан, зошто да нема барем делумно публика? Па една Унгарија имаше 100% сега на ЕП?!
Ќе има барем 10 000 публика, но само домашна публика. Нема да има интернационална публика, дури мислам дека и на новинарите им е забрането.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
И мене ми текнува на Олимпијадата во Кина и станувањето у 4, тогаш почнуваа одбојкарските натпревари. Убаво време. Помина времето кога можев да станувам во 5 сабајле да ги гледам. Сега дали и снимки ќе стигнам да изгледам.

Ако имам време ќе барам снимки на нет од кошарката, пливањето и атлетиката и можда одбојка...
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Rip Swimming, потврдено е дека ќе биде во Амерички прајм тајм, 2-6 часот по полноќ. Дури ни Јапонците нема да можат да гледаат ако не станат сабајле во 5 часот.

Per the historical precedent of swimming at the 2008 Summer Olympics in Beijing and figure skating at the 2018 Winter Olympics in Pyeongchang, swimming finals are scheduled to be held in the morning to allow live primetime broadcasts in the Americas. NBC paid substantial fees for rights to the Olympics, so the IOC has allowed NBC to influence event scheduling to maximize U.S. television ratings when possible. On 7 May 2014, NBC agreed to a US$7.75 billion contract extension to air the Olympics through the 2032 games, which is one of the IOC's major sources of revenue. Japanese broadcasters were said to have criticized the decision, as swimming is one of the most popular Olympic events in the country
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Од Јапонија може да се очекува врвна организација на настаните. Штета со моментов со публиката.
Ние реагираме од овде, ама не е иста секаде ситуацијата со коронава и за разлика од морониве што си играат власт овде, таму посовесно се анализира и постапува. На Олимпијада доаѓаат спортисти, но и навивачи, новинари буквално од цел свет и голем е и влогот и ризикот
 

IssaAk

Novak Djokovic the GOAT
Член од
11 јули 2021
Мислења
267
Поени од реакции
424
Се презаситив од Олимпијада ја... поточно од Јусеин Болт... така да, сеедно ми е. Убав град е Токио, би сакал да одам некогаш и Јапонците се културни луѓе, не ропаци ко Македонците... така да, може да врти на телевизија онака лабаво, да брмчи ...
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Знам дека ќе ме нападнете како за ЗОИ2018. Но да прашам до толку не можеме да одбереме некој утепан спорт да тренираме 2-3ца во тој спорт и да не се брукаме како нација и да не споредуваат со држави како Сиера Леоне и Кирибати?
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.807
Поени од реакции
15.899
Знам дека ќе ме нападнете како за ЗОИ2018. Но да прашам до толку не можеме да одбереме некој утепан спорт да тренираме 2-3ца во тој спорт и да не се брукаме како нација и да не споредуваат со држави како Сиера Леоне и Кирибати?
Ете карате и борење имаме шанса за медал, според медиумите :)
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Знам дека имавме добри кајакари и веслачи, Хрватска зема злато преку браќата Валент и Мартин Синковиќ на претходната Олимпијада.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom