Од "Let's Talk iPhone" конференцијата на Apple

Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Незнам зашто вие Apple хејтерите толку пробувате да ја извртите вистината, очигледно боли :) Постојано се докажувате колку е боље Андроид, и т.н. Не е ова лично до некој само ме нервира што не признавате дека iPhone-от владее во моментов, можеби не е најдобар според вас, но владее е тоа е факт, и секое следно ѓубре што ќе го извади Apple ќе биде само повеќе посакувано од претходното. Исто ко што сите ние (бар 95%) се палиме на секој нов Windows така станува и со iPhone-от во пазарот за мобилни телефони. Едноставно држи монопол (на некој начин), пошто нема (баш) конкуренција. Тоа е тоа. Можеме да вадиме графикони и испитувања и секоја ќе покаже различно, пошто се базира на разлини испитувања и е правена врз различни луѓе и од различни луѓе за нечија (маркетингшка) потреба. ПРИЗНАВАМ дека во Македонија Андроидот е попопуларен т.е. повеќе луѓе го имаат, но тоа е највеќе поради една причина: ФИНАНСИИ. 60% од моите пријатели имаат iPhone, 30% некој андроид и 10% некој друг. Но 9 од 10 што имаат ХТЦ или Самсунг или некој друг Андроид во секој момент би го смениле за iPhone. Сигурен сум дека насекаде е така, освен пар луѓе кои се се држат до Андроид, како што има луѓе што имаат Линукс кога сите други имаат Windows. Но тоа е, секој со својата желба и потреби.

И тука ќе завршам на оваа Андроид VS iPhone офтопик тема, со цел да се вратиме на новиот iPhone 4S и некогите добри и лоши страни...

П.С. Исто ве молам не мешајте iOS 5 како Оперативен систем и iPhone 4S како телефон, пошто сите ние што имаме 4ка одкако ќе биде достапен iOS5 95% од стварите што ги видовте вчера ќе ги имаме и на стариот модел, така да нотификациите не е нешто што ќе го има само на 4S и т.н.
--- надополнето: Oct 5, 2011 7:25 PM ---

Сподели искуство од WP7, тоа немам пробано до сега, така да неможам да коментирам за него, се надевам дека ќе биде достојна конкуренција ;)
Ај ако сакаш образложи ми во детали зошто Ајфон "владеел во моментов" посебно ме интересираат перформансите и цената во склоп. Како прво никој не ја извртува вистината факт е една работа. А тоа е дека помина времето кога ајфон се користеше повеќе за к*рчење со своите фенси апликации и кога истиот тој телефон чинеше 800 евра барем се до искачањето на шминаква 4s со нискобуџетна цена. Сеа андроид има се што има иос дури и повеќе, и како open source постојано се надградува односно има потесен круг на можни софтверски грешки бидејќи го работат илјадници луѓе за разлика од затворениот круг на луѓе во епл кои вадат модел еднаш годишно. Е сега да прејдам на најновиот 4S. Како прво истиот тој е обична шминка која залажува со 1080п видео кое Самсунг ЛГ и ХТЦ го имаат уште подолго време 6+ месеци наназад. Истиот тој ајфон на кој со скротена цена сега станува нискобуџетен телефон бидејќи очигледно е дека почна да им дува ладен ветер во грб, па епл решија да таргетираат на рајата која не може да си дозволи поскап телефон и на тој начин си го срушија брендот и пукна филмот на филмаџиите од типот "еве види ме имам ајфон и закон сум". Реално да ти кажам тоа време пројде и времето кога ајфон имаше единсвени фенси апликации со кои беа над сите... Оваа нивна шминка ја урна приказната и го откри лицето на епл дека почнува да им гори под нозе со продажбата и со тоа што андроид се развива со брзина на светлина со својот софтвер и држи околу 6-7 огромни корпорации. И мене лично на пример не можам да разберам како овие фалбаџии можат да ме убедат дека е боље да имаш парќе од 800 евра на кое не можеш да му додаеш картица за меморија и не можеш да му промениш батерија.... И на крајот додека да изкочи таа фамозна 5ка а тоа ќе биде најрано јули идна година до тогаш андроид ќе приграби се повеќе кориснци и ќе го приграби пазарот бидејќи телефон со опции подобри од ајфон 4 и притоа искочени пред неколку месеци се дури и пола цена во однос на истиот тој ајфон 4. И збори конкретно бидејќи Самсунг и ХТЦ и останатите има милион телефони а како galaxy s2 galaxy note i HD LTE кои лесно го отфрлаат ајфон во однос на перформанси...
--- надополнето: Oct 5, 2011 9:36 PM ---
Многу просто, iPhone 4 е најпродаваниот производ на applе до сега, зашто да вади нова серија на телефон со нов дизајн итн.. Кога можат со мали промени од истиот телефон да продадат усште толку милиони :)
Не би рекол. Тие не извадија спејс ајџ ајфон 5 бидејќи така ќе имаше астрономска цена и повторно ќе таргетираа реалтивно мала група на луѓе. Со овој сакаат да му дишат на андроид и да биде достапен за сите при што воопшто не отидоа напред со перформансите на телефонот иако снима 1080п како пример истите телефони со андроид ОС ја имаа можноста и со послаби камери уште многу порано... Со овој телефон таргетираат на глобалната популација која одбира поевтини андроид телефони бидејќи јасно е оти го губат пазарот со тие цени ама во исто време сега ќе го загубат и тој шмек што го постигнаа со речениците од типот дека тој што има ајфон е најфраер и слично... И јасно е дека со еден модел еднаш годишно не можат многу да направат тоа што беше пред 2-3 години полека замира... Сепак андроид има втроглав раст и држи многу глобални компании каде гугл како корпорација многу лесно таргетира... Епл го спасува маркетингот на глобално ниво.
 

Chains

империја
Член од
15 август 2006
Мислења
761
Поени од реакции
678
Почина мастер генијот:( Почивај во мир Стив
 
Член од
24 јуни 2010
Мислења
206
Поени од реакции
68
Не би рекол. Тие не извадија спејс ајџ ајфон 5 бидејќи така ќе имаше астрономска цена и повторно ќе таргетираа реалтивно мала група на луѓе. Со овој сакаат да му дишат на андроид и да биде достапен за сите при што воопшто не отидоа напред со перформансите на телефонот иако снима 1080п како пример истите телефони со андроид ОС ја имаа можноста и со послаби камери уште многу порано... Со овој телефон таргетираат на глобалната популација која одбира поевтини андроид телефони бидејќи јасно е оти го губат пазарот со тие цени ама во исто време сега ќе го загубат и тој шмек што го постигнаа со речениците од типот дека тој што има ајфон е најфраер и слично... И јасно е дека со еден модел еднаш годишно не можат многу да направат тоа што беше пред 2-3 години полека замира... Сепак андроид има втроглав раст и држи многу глобални компании каде гугл како корпорација многу лесно таргетира... Епл го спасува маркетингот на глобално ниво.
Ако не се лажам цените се исти како и на предходните модели, друга работа они немаат проблем со цената во Америка е релативно евтин за тој стандард, а во Европа секој оператор или увозник си ја прави сам цената apple не им ја диктира
 
Член од
14 април 2006
Мислења
116
Поени од реакции
43
Никој не го оспорува тоа, а в рака да земиш и некој друг телефон со иста или приближна цена истото чувство ќе е. Работата е што не вртеа 4 месеци 5та генерација блабла... па приказни од типот во некој ресторан го изгубиа концептот за Iphone 5,па почнаа да вадат маски и делови за 5ката и на крајот истиот дизајн, веќе напишав секоја чест за промените меѓутоа голем дел од оние нормални корисници кои не се замараат многу со мобилни телефони нема ни да ја осетат разликата во процесорот, а за камерата можеш за 500 евра каков сакаш дигитален апарат да си купиш.
Ако сакам камера купувам камера ниеден телефон неможе со ксмера да се спореди но технологојата и чиповите кој што apple ги користо во своите производи ниедна друга компанија не ги корости освен моторола ако повторно се умеша во таа имдустриска гранка
 
Член од
18 мај 2011
Мислења
5
Поени од реакции
1
Mи се допаѓа ајфонот само внимавајте кога симнувате песни од интернет ќе ви се појави квадратче со вие сте нашиот денешен победник на ајфон и ајпод и ќе се уклучите во квиз со 50 прашања од вашиот мобилен и ќе ви дојде сметка од 2500 денари а дали ќе бидете победник не се знае?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Mи се допаѓа ајфонот само внимавајте кога симнувате песни од интернет ќе ви се појави квадратче со вие сте нашиот денешен победник на ајфон и ајпод и ќе се уклучите во квиз со 50 прашања од вашиот мобилен и ќе ви дојде сметка од 2500 денари а дали ќе бидете победник не се знае?
Кој жив на планетава би “паднал“ на тоа? :)
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Финалната цена: ( само за уредот )

28,513 ден.

( во Канада )

Порачките почнуваат од 7ми Октомври, а се испорачуваат на 14ти Октомври :)
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Ако сакам камера купувам камера ниеден телефон неможе со ксмера да се спореди но технологојата и чиповите кој што apple ги користо во своите производи ниедна друга компанија не ги корости освен моторола ако повторно се умеша во таа имдустриска гранка
Тоа е во ред ама просечен и нормален човек или некој премногу зафатен бизнисмен дали ти мислиш дека него ќе му смени дека е побрз и дека има А5 чип, нема да му смени сите тие сакаат нов дизајн за да можат да се фалат и да се натпреваруваат кој има поскап и по "шема" телефон.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Тоа е во ред ама просечен и нормален човек или некој премногу зафатен бизнисмен дали ти мислиш дека него ќе му смени дека е побрз и дека има А5 чип, нема да му смени сите тие сакаат нов дизајн за да можат да се фалат и да се натпреваруваат кој има поскап и по "шема" телефон.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Тоа е во ред ама просечен и нормален човек или некој премногу зафатен бизнисмен дали ти мислиш дека него ќе му смени дека е побрз и дека има А5 чип, нема да му смени сите тие сакаат нов дизајн за да можат да се фалат и да се натпреваруваат кој има поскап и по "шема" телефон.
Тоа е целата фама со ајфон барем така беше заклучно со излегувањето на четворката. Повеќе од пола од сервисите луѓето не ги ни користат ги земаат бидејќи чинат 800 евра и пошто со тоа влагаат во кругот на шемаџии. Тие што користат андроид не се у тој круг дури и кога станува збор за некој поскап телефон што има и подобро перформанси од ајфон 4 или 4S.
 

Lorddd

Титула - Лорд
Член од
18 март 2007
Мислења
1.067
Поени од реакции
53
Не навлегувам во конфликтот IOS и Android, или Apple vs другите телефони :D само многу ми беше интересно клипот што излезе со iPhone 5ката, што ли се ќе немаше. Луѓето се запалија, чудо ќе биде, незнам ти шо таму, сакале таков телефон да си купат хахах.. И да ја поседуваат таа технологија Apple, нема да ја извадат во еден модел, да не се луди. А интересни ми се и тие што сега демек разочарани дека овој 4S не е исти со тој 5ката од клипот (комедии еј).

И уште ова, некои спомнаа дека со првиот модел Apple извади нешто незамисливо, револуционерно, ванземајско :) а сега веќе го немало тоа. Па ако со секој нов модел тие прават такви скокови во технологијата како со првиот, сега требаше со 4S да можеме да се телепортираме.
 

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.508
Поени од реакции
162
According to press statement from AT&T released earlier today, the iPhone 4S has seen more than 200,000 preorders within the first 12 hours of pre-orders going live. The news is accompanied by Apple officially selling out all pre-orders of the iPhone 4S.

The news comes from 9to5Mac – a blog dedicated to covering all things Apple – in a post where they discuss AT&T’s statement on the iPhone 4S.

There is apparently “extraordinary demand” for the iPhone 4S as the recently announced smartphone has already been pre-ordered over 200,000 times in the first 12 hours. This may seem a little innocent compared to the more than 600,000 pre-orders of the iPhone 4 back in June last year, but today’s 200,000 figure is for one network only (AT&T) out of the total three networks i.e. AT&T, Verizon and Sprint. Also, let’s not forget that this is only just for the first 12 hours.

From AT&T:

AT&T has seen extraordinary demand for iPhone 4S with more than 200,000 preorders in the first 12 hours alone, the most successful iPhone launch we’ve ever had. It’s obvious customers like AT&T’s 4G network, which is the only one that lets their iPhone download twice as fast and talk and surf simultaneously.

AT&T’s statement regarding record-breaking pre-orders of the iPhone 4S is all good news but folks who were a little late in pre-ordering the iPhone 4S will now find that Apple has sold out all of its American iPhone 4S pre-order allotment.

Apple’s online Store still allows folks to order iPhone 4S, but the units would be shipped after after “1-2 weeks”. This means, if you order the iPhone 4S now, you’ll probably get it few days after October 14th or “around” October 21st.

The iPhone 4S was announced four days ago at Apple’s Let’s Talk iPhone media event at Apple Town Hall in the company’s own campus in Cupertino, California. Response to the new phone was decidedly mixed as most people wanted an entirely new phone rather than a “rehash”.

We here at Redmond Pie don’t really have anything against the iPhone 4S. Sure, it’s got the same old design, but that design is really is timeless. Apple doesn’t change a product’s design for the sake for change, they only change it when they feel it can be done better. As Gruber said, “Thinner, stronger, smaller, more efficient. If they don’t have a new design that brings about such adjectives, they’re going to stick with what they have.”

We’ve already talked in detail about the iPhone 4S’ features and specifications. If you’re not in the mood for reading a lengthy article, then all you need to know is that the iPhone 4S packs a significantly powerful dual-core A5 chip, a dramatically improved camera and a neat voice recognition feature called Siri assistant which lets you use your iPhone through voice alone.

You’d better hurry up if you want to pre-order iPhone 4S; Apple products aren’t easy to get in the first few months after launch.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Не сум голем фан на Ајфон (освен 4 и 4с). Но моментално со сигурност може да се каже дека е најпродаваниот телефон на светот. Јас сум повеќе за HTC но Епл со еден модел растур прават. Најновиот со супер одлични перфоманси излезе. Замислете за 12 часа 200.000 ајфони се порачани. Владеат во светот со нивните телефони и со таблетот. Како што реков, не сум им фан, но тоа е вистината.
--- надополнето: Oct 8, 2011 1:42 PM ---
Финалната цена: ( само за уредот )

28,513 ден.

( во Канада )

Порачките почнуваат од 7ми Октомври, а се испорачуваат на 14ти Октомври :)
Ама немој да мислиш дека таа цена ќе биде и кај нас. Под 600 евра нема да биде тука.
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
201
Поени од реакции
117
Не би купувал во моментов ниту Iphone nitu некој друг бидејќи понови модели излегуваат на секои 10 дена, веројатно за година ова ќе се забави така што за истата цена ќе добиеме 2, 3 пати повеќе од ова што го добиваме сега :) Така што вреди да се чека мислам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom