Од јуни 2013, само дигитална телевизија во Македонија

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.004
Поени од реакции
7.705
друштво како е со новиве провајдери кои добија дозволи за емитување локално двб-т fta но не на кабелска , пример Тера ТВ Битола ... од кога ќе почнат
Тера веќе ја има во HD на двата локални Битолски кабелски оператори.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
друштво како е со новиве провајдери кои добија дозволи за емитување локално двб-т fta но не на кабелска , пример Тера ТВ Битола ... од кога ќе почнат
Јас колку што знам Тера не доби DVB-T дозвола, туку дозвола да се нуди освен во Битола и во други некои градови и села, односно во поширок регион.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Член од
13 ноември 2009
Мислења
300
Поени од реакции
144
http://marketing365.mk/televiziite-tera-i-tvm-stanaa-regionalni/ за на кабел знам ...ама ова мислам дека ќе е FTA за преку dvb-t ...ако не грешам :P
Ne drugar,ova vazi samo za kabelskite operatori so se na regionalno nivo,istoto vazi i za TVM Ohrid,I jas celo vreme provervam dali zracit preku DVB-T ama nisto..iako na multipleksov so e od One za regionov Ohrid i Struga trebase za ima 2 regionalni kanali O2 i Art kanal ostana samo O2..bi bilo dobro da go popolnat toa mesto so TVM ama to zavisit i od samata televizija dali e spremna da platit 20 000 evra za na multipleks...
 
Член од
30 април 2013
Мислења
356
Поени од реакции
207
Здраво. Не сум поврзан на никакаков оператор но имам проблем со канлот МРТ1, каналот е на фрекфенција 514 ,но слика нема а, звук има и после некое време доаѓа сликата исто и на МРТ 2 и ДОБРАНИСКИ. а каналот на МРТ 1 ја има и на фрекфенција 490 исто и другите канали на МРТ. Кога ќе ги пребарам каналите другите македонски канали каналот МРТ 1 која е на фрекфенција 490 се губи , а остануваат другите два канли на фркефенција 490 , но кога ќе ги пребарам другите кодирани страснки канали и двете фрекфенции на МРТ 1 остануваат. Сето тоа само на ресивер само е проблемот.Дали знае некој дали до Оне е т.е Вип или некој друг проблем е , бидејќи неможе да биде проблем ресиверите што ги имам?
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Здраво. Не сум поврзан на никакаков оператор но имам проблем со канлот МРТ1, каналот е на фрекфенција 514 ,но слика нема а, звук има и после некое време доаѓа сликата исто и на МРТ 2 и ДОБРАНИСКИ. а каналот на МРТ 1 ја има и на фрекфенција 490 исто и другите канали на МРТ. Кога ќе ги пребарам каналите другите македонски канали каналот МРТ 1 која е на фрекфенција 490 се губи , а остануваат другите два канли на фркефенција 490 , но кога ќе ги пребарам другите кодирани страснки канали и двете фрекфенции на МРТ 1 остануваат. Сето тоа само на ресивер само е проблемот.Дали знае некој дали до Оне е т.е Вип или некој друг проблем е , бидејќи неможе да биде проблем ресиверите што ги имам?
Јави се во vip на 077 1234 и ќе ти помогнат бидејќи тие се сега концесионери за DVB-T каналите.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
356
Поени од реакции
207
Сега и овие канали ќе ги исклучат од а1 во 18.00 часот или ќе си останат ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom