Од што имате фобија?

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Jaс порано имав фобии од ракување со машини - шлајферица, моторна пила, циркулар, работа со струја...

Но со тек на време тие фобии исчезнаа. Денеска комотно можам да работам и со шлајферица и со моторна пила и со струја (ама колку да сменам фасонка, да сменам нов штек, прекидач, и да ставам на кабел утикач...

Сакам да кажам дека некои фобии не траат цел живот. После некој период исчезнуваат...
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.383
Поени од реакции
3.076
Имам фобија од едуцирани и филозофски настроени типови кои мислат дека све живо знаат и имаат уплив у секоја тема а не гледаат меѓусебно дека се оболени од катаракта што е нормално само по себе.Се ежам искрено...фобија е слаб збор за опишување.:shook:
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Повеќето тука си пишувате кон што имате предрасуди, антипатии, и слично.

Имам фобија од лилјаци, е тоа нешто не го чепкам ни со 5 метра стап - ако по грешка влезе у стан, а знаат да улетаат, да се закачат на завеса, или да летаат у круг у сред соба, тогаш викам помош. Ни на тераса не седам летно време, кога прават осмици на два метра оддалеченост.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.792
Поени од реакции
17.151
Не знам дали е фобија или не, не сум истражувал ама имам страв од мачки.Не можам да седам комотно у соба каде што има мачка без разлика дали е мала или од оние огромните дебели.Поготово кога ќе почне да ми се мотка меѓу нозе ме фаќа некое такво гадно чуство кое никогаш не сум го доживеал освен во такви ситуации.

Не знам од каде ми е овој страв, сум го доживеал прв пат уште како дете на некој 8,9 години кога одев кај едно дете од населба кое дома имаше 7,8 мачки.Секогаш ми беше непријатно кога поминував во дворот.

Друга случка со стравов или фобијава од мачките доживеав пред некој две години, некаде мај месец навечер бев сам дома и знам дека се спремав да испаднам и одам до фрижидерот до кујна кога гледам од терасата полека влегува мачка во кујната.Се посрав од страв дури и избегав у дневна и не испаднав некој 5 минути.Појма немам зошто го имам тоа и како може човек на тогашни 18 години да се крие од мачка.
Не се сметам себеси за некој ептен храбар човек ама ете на пример не знам на местото каде што живеам секое лето врие од кучиња скитници, последново лето се случувало на кај 3,4 сабајле да си идам дома и да сретнам глутница од кучиња(5,6,7) и нормално одма стануваш претпазлив ама никогаш не сум го почуствувал никаков страв а далеку пак некое такво чуство како со мачките.Ваљда е некоја псхиа ама не сум имал некој преголем проблем со ова па останало така само без да истажувам повеќе за овој страв.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
До пред некоја година имав извесна фобија од плински боци. Дури и од оние што се користат во домаќинството. Е сега не знам дали може баш да се дефинира како фобија пошто не беше баш нерационален страв. Бев еднаш сведок на мал инцидент со таков уред па од тогаш избегнував да користам плински уреди или ако веќе морав секогаш кога ги користев имав некоја нелагодност, дури здивот го задржував. Ама со тек на време помина.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Сојер...како да ти кажам..
Плин, т.е. гас,е бајги понебезбеден од струја или дрва..
Немаш безбедбеносни уреди(осигуарчи, склопки, заземјување) што може да те заштитат од хаварија, а самата природа на гасот го прави тешко да се контролира. Се што те штити од него е вентил...
Така, не е во општо нереационално..
Гасификацијава е рецепт за катастрофа...
Го кажувам сега , однапред
 
Член од
16 август 2015
Мислења
225
Поени од реакции
278
Samo sakam da pomognam ...koj ima fobija od zimanje krv , igli i bockanje neka mi pise vo privatna poraka :)
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Една од модерните и најретките фобии на планетава земја што прв пат ја слушам од една личност:

Tипот има фобија од возење кола во друг град, вози само во градот каде што си живее, на отворен пат возење не (строго само градска вожња).

А исто така има и фобија од возење кола со обичен менувач... Строго само автоматик...

А иначе возачка дозвола има уште од 2006 година и планира цел живот да го тера тој принцип.

Во ред да се тера тој принцип ама кога е човек возач-почетник, една година, две, најсила три но не може така да се тера цел живот...

Некој од вас дали досега заприметил личност со таква фобија?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Една од модерните и најретките фобии на планетава земја што прв пат ја слушам од една личност:

Tипот има фобија од возење кола во друг град, вози само во градот каде што си живее, на отворен пат возење не (строго само градска вожња).

А исто така има и фобија од возење кола со обичен менувач... Строго само автоматик...

А иначе возачка дозвола има уште од 2006 година и планира цел живот да го тера тој принцип.

Во ред да се тера тој принцип ама кога е човек возач-почетник, една година, две, најсила три но не може така да се тера цел живот...

Некој од вас дали досега заприметил личност со таква фобија?
Лично да кажам имам инверзно(не целосно) искуство. Апсолутно мразам , нејќам и избегавам да возам по скопјево. Возење до џенемија по автопути и селски патишта? No problem. Други градови? Ок се додека знам каде идам(искуство или мапа). Ама скопје? Nopetrain. Премно е пуно со џукели, хипстери на точаци и електротротинети, напалени тинејџери со мерцедес/бмв на татенце, идиот што се паркира на булевар, идиоти што возат на пешачки патеки и тротоари, идиоти кои брзината на возење и семафорите се апстракна ствар, моторџии што се имаат влезено во филм на ебан џејмс бонд, и секако , буквални лудаци,и секако, полицијата и паркинг службата што бара жртви. Особено центарската паркинг служба Hollier-than-thou . Да најдеш паркинг жива катастрофа, за излезеш уште потешко пошто некоја фуфа ти се паркирала од позади.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom