Од какви програмери(back-end) имаат потреба нашите компании?

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.013
Поени од реакции
2.142
ajde pak... sakas da kazes deka golang e ona sto e bugati vo avtomobilskata industrija?
koga veke zborime mikroservisi... zosto da plakam nekoj da mi gi pravi vo jazik koj ne go znae recisi nikoj i ne se probil 10 godini, koga mozam java na primer da koristam...
Ne sakam da go nosam muabetot nakaj java, zatoa sto java e dosta moken i performanten jazik za backend, i odlicen izbor za mikroservisna arhitektura. Sekako tuka e i momentot na pogolem bazen na programeri sto znaat java.
Muabetot bese za PHP i Node.js megjutoa da ne ostanam pokuso ke ponudam nekolku argumenti i za toa zosto mislam deka Go e relativno podobar izbor od Java.

- Kako prvo na Go ne mu treba i ne zavisi od posrednik megju nego i goliot metal kako JavaVM,
- ima poefikasen pristap do memorijata i ja koristi pomalku od java
Nov thread vo java ~ 1MB
Nov thread vo go ~ 6KB
- Go e edinstven jazik sto moze da koristi povekje procesorski jadra so pomos na goroutines (https://golang.org/doc/faq#Concurrency)
- Od moe iskustvo pobrzo se kompajlira i bilda od java

Za brzina tuka imas nekoi osnovni benchmarkovi
https://benchmarksgame-team.pages.debian.net/benchmarksgame/faster/go.html

Inace toa deka ima pomalce programeri vo Go e dobro za mene kako Go developer zatoa sto vredam mnogu povekje na pazarot na trud.
Sidenote, vo MK ima dosta Go developeri, bas pred nekolku meseci imase mal meetup vo Skopje.

Ахам дека прво почна со шпагети магети па на крај пак да се вратиме на performance

https://benchmarksgame-team.pages.debian.net/benchmarksgame/faster/php.html
Sporeduvash PHP so Python, i.e. interpretiran jazik so interpretiran jazik. Golang e staticno kucan, garbage collected, se kompajlira (ima prilicno strog kompajler) i ne e nisto slicno so python.

Ako se interesirash za benchmarkovi, poveli edna sporedba pomegju Golang, PHP, Node.js i Java
https://www.toptal.com/back-end/server-side-io-performance-node-php-java-go
Spoiler alert: golang gi jade site ovie za dorucek :D[DOUBLEPOST=1546032661][/DOUBLEPOST]
Увек можеш да имаш оддвоени подсистеми, секој на различен сервер и да комуницираат меѓу нив.
Uvek, epa nemozes uvek do koga ke bide toj uvek? Citaj kolku GO serveri ti trebaat za da zamenish 30 Ruby on Rails serveri
https://blog.iron.io/how-we-went-from-30-servers-to-2-go/
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.306
Поени од реакции
12.427
Sporeduvash PHP so Python, i.e. interpretiran jazik so interpretiran jazik. Golang e staticno kucan, garbage collected, se kompajlira (ima prilicno strog kompajler) i ne e nisto slicno so python.
A simple "hello world", on a 12 thread Ryzen

 • Crystal ( already fast, compiled and release build ): 143k req/s
 • Go ( default http server ): 116k req/s
 • PHP+Swoole: 132k req/s
 • PHP+Swoole + 2 Include text files: 101k req/s
 • PHP+Swoole+Opcache(with timestamp checking) + 2 Include text files: 128k req/s
 • PHP+Swoole+Opcache(timestamp checkingdisabled) + 2 Include text files: 136k req/s
 • Apache2+Opcache(timestamp checking disabled): 54k req/s
Note: Apache2 is a monster eating 85 a 95% CPU performance and massive memory load.

In ranking CPU usage:

 • Crystal: 35% a 40%
 • PHP + Swoole: 35 a 45%.
 • Go slightly worse: 33 a 48%..
  ... big massive gap
 • Apache2+PHP: 85 a 95%
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.724
Поени од реакции
11.212
Ne sakam da go nosam muabetot nakaj java, zatoa sto java e dosta moken i performanten jazik za backend, i odlicen izbor za mikroservisna arhitektura. Sekako tuka e i momentot na pogolem bazen na programeri sto znaat java.
Muabetot bese za PHP i Node.js megjutoa da ne ostanam pokuso ke ponudam nekolku argumenti i za toa zosto mislam deka Go e relativno podobar izbor od Java.

- Kako prvo na Go ne mu treba i ne zavisi od posrednik megju nego i goliot metal kako JavaVM,
- ima poefikasen pristap do memorijata i ja koristi pomalku od java
Nov thread vo java ~ 1MB
Nov thread vo go ~ 6KB
- Go e edinstven jazik sto moze da koristi povekje procesorski jadra so pomos na goroutines (https://golang.org/doc/faq#Concurrency)
- Od moe iskustvo pobrzo se kompajlira i bilda od java

Za brzina tuka imas nekoi osnovni benchmarkovi
https://benchmarksgame-team.pages.debian.net/benchmarksgame/faster/go.html

Inace toa deka ima pomalce programeri vo Go e dobro za mene kako Go developer zatoa sto vredam mnogu povekje na pazarot na trud.
Sidenote, vo MK ima dosta Go developeri, bas pred nekolku meseci imase mal meetup vo Skopje.Sporeduvash PHP so Python, i.e. interpretiran jazik so interpretiran jazik. Golang e staticno kucan, garbage collected, se kompajlira (ima prilicno strog kompajler) i ne e nisto slicno so python.

Ako se interesirash za benchmarkovi, poveli edna sporedba pomegju Golang, PHP, Node.js i Java
https://www.toptal.com/back-end/server-side-io-performance-node-php-java-go
Spoiler alert: golang gi jade site ovie za dorucek :D[DOUBLEPOST=1546032661][/DOUBLEPOST]
Uvek, epa nemozes uvek do koga ke bide toj uvek? Citaj kolku GO serveri ti trebaat za da zamenish 30 Ruby on Rails serveri
https://blog.iron.io/how-we-went-from-30-servers-to-2-go/
A da te prasam spored temava, rabotis li negde golang i ako da, dali freelance ili vo firma?
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
193
Поени од реакции
356
Не ја гледам поентата на целата дискусија кој е подобар јазик и мерење кој има подугачок :) На крај на денот, секој си има свои препораки и јазик во кој има експертиза и го владее и верувам дека доколку те бива, кој и да е јазикот, ќе бидеш добро платен. А знам дека добрите програмери кај нас се добро платени (тие што се останати во клетотијава и земајќи го во обѕир нашиот стандард). Инаку, далеку од тоа дека ќе го снема PHP, кој патем имаше доста подобрувања во последните верзии :)

Како програмер со инженерски мајндсет мора да бидеш спремен да учиш нови технологии и да се надградуваш ако сакаш да останеш конкурентен на пазарот на трудот, бидејќи цело време се менуваат и излегуваат нови работи. Едноставно, мораш да го пратиш трендот и да експериментираш доколку сакаш да успееш и да се издвоиш од другите...

Исто улога има и комплексноста на апликацијата. Ако се работи за некое едноставно и мало решение што нема голем скоуп на работа, можеш побрзо да го завршиш со Vue.js (минимални поставувања и лесно се учи), отколку со Angular рецимо. Ама пак, нели, мора да ги знаеш и имаш работено двете и/или да си спремен да потрошиш некој саат екстра за да го совладаш за да можеш да го добиеш решението. Ама за тоа треба - читај го вториот параграф :)

Uvek, epa nemozes uvek do koga ke bide toj uvek? Citaj kolku GO serveri ti trebaat za da zamenish 30 Ruby on Rails serveri
https://blog.iron.io/how-we-went-from-30-servers-to-2-go/
Види, скалабилноста не е нешто што треба премногу да се замараш уште од сам старт, освен ако не е нешто што би цицало многу ресурси, како што е случајот со Iron кои нон-стоп примаат и обработуваат еден тон податоци.

Убаво е да го имаш сето тоа на памет, ама прво напиши добар код, одржлив, анализирај што се дешава, кои процеси цицаат многу ресурси, оптимизирај, па кога ќе има потреба за скалирање тогаш ќе му ја мислиш. Никој нема да направи бум уште од прв ден, месец, па и година... а за толкав период можеш и со појачување на хардвер да изгураш :) Е сеа кога ќе дојдеш до степен да не можеш да инвестираш веќе во сервери, ќе си бараш нова технологија :)

За крај, некои јазици се бољи за некоја работа од други :)

Само споделување знаење децо, така ќе напредуваат сите. Егото дома, без курчење и кој шо сака нека си работи :)
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.013
Поени од реакции
2.142
Bla bla bla 'za dobar majstor nema los alat' drn drn... cisto kako potsetuvanje diskusijava zapocna vaka:
Golang ke gi izede i dvata za dorucek
10 години ги јаде, никако да ги изеде :)
I otkako vi dokazav deka vo sporedba so Golang vasiot cenet PHP e obsoletna tehnologija od circa 2002ra diskusijata na kraj zavrsi vaka :D :D

Егото дома, без курчење и кој шо сака нека си работи :)
Bravos be PHPeri. Tolku li vi e krevka taa vasa sueta? :D

Види, скалабилноста не е нешто што треба премногу да се замараш уште од сам старт, освен ако не е нешто што би цицало многу ресурси, како што е случајот со Iron кои нон-стоп примаат и обработуваат еден тон податоци.
Me interesira, dali ti imas nekogas raboteno na enterprise proekt?
Dali mislis deka na klient sto te plakja milioni i ti ima vraboteno 50dushi u firma mozes da mu kazes 'abe slusaj, na pocetok ke gi pravime mikroservisive vo php posto toa znae cel tim a posle za nekolku meseci/godina koga ke pocnat da throtlaat serverite ke najmime golang/java developeri i ke go prepiseme celiot bekend odnovo...'.

Se razbira do ovoj moment nema ni da dojde vo realno scenario zatoa sto enterprise arhitektite mora da polozat celosna estimacija na klientot pred da pocnat so razvoj na infrastrukturata... sto dobivas, kade kako kolku... za potoa samiot klient da si odluci od nekolkute dobieni ponudi, i ovie procenki ne smeat da izlezat nadvor od granicite. Ako ja estimiram deka so eden golang mikroservis deploiran i izbildan na edna AWS ili DO instanca so dadena procesorska mokj ke usluzam od tolku do tolku requesti vo sekunda, ke imam pokrienost od tolku do tolku procenti itn, ja ne smeam da izlezam nadvor od granicite na mojata estimacija posto go stavam celiot proekt zaedno so mojata reputacija vo opasnost.

Ovaa recenica: "скалабилноста не е нешто што треба премногу да се замараш уште од сам старт" definitivno moze da se primeni koga na primer ke kacuvas wordpress sajt na nekoj shared hosting ama tuka pravime muabet za enterprise proekti so napredna infrastruktura, so potrebi od tipot na CI/CD, versioniranje, sekojdnevno deploiranje, pipelines, custom tooling itn.[DOUBLEPOST=1546083089][/DOUBLEPOST]
A da te prasam spored temava, rabotis li negde golang i ako da, dali freelance ili vo firma?
Da, rabotam megju drugoto i so golang. Za vtoriot del ne bi navleguval.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.306
Поени од реакции
12.427
Bla bla bla 'za dobar majstor nema los alat' drn drn... cisto kako potsetuvanje diskusijava zapocna vaka:


I otkako vi dokazav deka vo sporedba so Golang vasiot cenet PHP e obsoletna tehnologija od circa 2002ra diskusijata na kraj zavrsi vaka :D :DBravos be PHPeri. Tolku li vi e krevka taa vasa sueta? :DMe interesira, dali ti imas nekogas raboteno na enterprise proekt?
Dali mislis deka na klient sto te plakja milioni i ti ima vraboteno 50dushi u firma mozes da mu kazes 'abe slusaj, na pocetok ke gi pravime mikroservisive vo php posto toa znae cel tim a posle za nekolku meseci/godina koga ke pocnat da throtlaat serverite ke najmime golang/java developeri i ke go prepiseme celiot bekend odnovo...'.

Se razbira do ovoj moment nema ni da dojde vo realno scenario zatoa sto enterprise arhitektite mora da polozat celosna estimacija na klientot pred da pocnat so razvoj na infrastrukturata... sto dobivas, kade kako kolku... za potoa samiot klient da si odluci od nekolkute dobieni ponudi, i ovie procenki ne smeat da izlezat nadvor od granicite. Ako ja estimiram deka so eden golang mikroservis deploiran i izbildan na edna AWS ili DO instanca so dadena procesorska mokj ke usluzam od tolku do tolku requesti vo sekunda, ke imam pokrienost od tolku do tolku procenti itn, ja ne smeam da izlezam nadvor od granicite na mojata estimacija posto go stavam celiot proekt zaedno so mojata reputacija vo opasnost.

Ovaa recenica: "скалабилноста не е нешто што треба премногу да се замараш уште од сам старт" definitivno moze da se primeni koga na primer ke kacuvas wordpress sajt na nekoj shared hosting ama tuka pravime muabet za enterprise proekti so napredna infrastruktura, so potrebi od tipot na CI/CD, versioniranje, sekojdnevno deploiranje itn.[DOUBLEPOST=1546083089][/DOUBLEPOST]
Da, rabotam megju drugoto i so golang. Za vtoriot del ne bi navleguval.
Пријател пред да почнеш со Go види што си пишувал претходно за node.js, една до две страни поназад ти е. Ти почна да споредуваш node.js со php, алудирајќи дека php е гомно од јазик, што во најмала рака е смешно да ги споредуваш овие две технологии. Ја само се надоврзав на твојата споредба, кога напраив споредба на асинхрон фрејмворк со node.js.
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
193
Поени од реакции
356
Me interesira, dali ti imas nekogas raboteno na enterprise proekt?
Dali mislis deka na klient sto te plakja milioni i ti ima vraboteno 50dushi u firma mozes da mu kazes 'abe slusaj, na pocetok ke gi pravime mikroservisive vo php posto toa znae cel tim a posle za nekolku meseci/godina koga ke pocnat da throtlaat serverite ke najmime golang/java developeri i ke go prepiseme celiot bekend odnovo...'.

Se razbira do ovoj moment nema ni da dojde vo realno scenario zatoa sto enterprise arhitektite mora da polozat celosna estimacija na klientot pred da pocnat so razvoj na infrastrukturata... sto dobivas, kade kako kolku... za potoa samiot klient da si odluci od nekolkute dobieni ponudi, i ovie procenki ne smeat da izlezat nadvor od granicite. Ako ja estimiram deka so eden golang mikroservis deploiran i izbildan na edna AWS ili DO instanca so dadena procesorska mokj ke usluzam od tolku do tolku requesti vo sekunda, ke imam pokrienost od tolku do tolku procenti itn, ja ne smeam da izlezam nadvor od granicite na mojata estimacija posto go stavam celiot proekt zaedno so mojata reputacija vo opasnost.

Ovaa recenica: "скалабилноста не е нешто што треба премногу да се замараш уште од сам старт" definitivno moze da se primeni koga na primer ke kacuvas wordpress sajt na nekoj shared hosting ama tuka pravime muabet za enterprise proekti so napredna infrastruktura, so potrebi od tipot na CI/CD, versioniranje, sekojdnevno deploiranje, pipelines, custom tooling itn.
Самиот напиша и дел од тоа што сакав да го напишам во мојот коментар погоре, ама пред искачање бев и намерно остаив. Знаев дека ќе го начнеш тоа :) Проблем настанува кога работиш со клиент кој има фрлено многу пари и му кажуваш дека треба да се прекуцува... тогаш си го јадел. Е сеа во глобала сериозните клиенти што имаат таков проект имаат експерт покрај нив што мора да го одобри тоа, така што знае дали технологијата ќе крепи или не, а и сами си бараат што да се користи. Од друга страна пак, ми се има случено клиет да бара да се користи една технологија, па да ја смени после укажување на недостатоците и маните во споредба со тоа ако користиме друга.

Инаку, конкретно ако те интересира сум бил дел од 3 такви проекти и уште сум уствари, бидејќи цело време доаѓаат нови работи, одржување и сл. Еден е ASP.NET и опслужува едни од топ компаниите за индустријата за која се работи, тој е најобемен и најзахтевен, а другите 2 се во PHP кои веќе со години работат без никаков проблем. Исто, во моментот работиме и на наши продукти, еден ASP.NET Core, другиот PHP.

Пак зависи од апликацијата и колкава побарувачка има, ама зборот ми беше дека лимитот нема да го стигнеш брзо. Можеш да појачуваш моќ на веќе постоечката машина, лоад балансинг и сл. (вертикално скалирање) и после хоризонтално со додавање на повеќе машини. Нормално, за второто треба да имаш добра архитектура.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво ме интересира junior позиција дали е полесно да се најде/влезе кај нас со java/spring или node.js/express, каква е побарувачката? за пхп мислам дека е најлесно гледам има и највеќе огласи ама сакам да го избегнам ако можам.
Инаку имам солидно познавање на јава и котлин во контекст на андроид, но гледам за андроид повеќето се senior level позиции кај нас
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.093
Поени од реакции
985
@LepiDzoni
Гледам пишуваш погоре за Golang, па имам неколку прашања ако сакаш да ги одоговориш.

Колку што видов на кратко, Golang не е баш објектно ориентиран јазик. Колку е различен развојот во споредба со објектно ориентиран јазик (на пример Јava)?
Претпоставувам дека стилот на пишување, архитектурата на апликациите, дизајн патерните и принципте на ОО програмирање не се соодветните за развој во Golang.

Спомна enterprise проекти, па сакам да прашам, колку е тешко да се развива проект од големи размери во јазик кој не е објектно ориентиран ?
Мене тоа ми изгледа доста тешко и склоно кон tight coupling, ама тоа најверојатно е поради тоа што мојот мозок размислува на објектно ориентиран начин :)
 
Член од
22 март 2019
Мислења
11
Поени од реакции
3
Здраво на сите,

Се извинувам доколку постот не припаѓа тука но со оглед на тоа дека таргет група ми се ИТ професионалци, решив да постирам тука:

Би сакала да ве замолам доколку би можеле да одвоите 5 минути од вашето време и да го пополните анкетниот прашалник наменет за магистерска теза. Целта на прашалникот е да се отријат кои се специфичните практики на управување со човечките ресурси и на кои начини функционираат во домашните наспрема странските ИТ компании во Република Македонија. Анкетата е наменета само за ВРАБОТЕНИ лица: ИТ професионалци, ИТ проект менаџери и HR менаџери.

Линкот ќе го најдете тука:
https://kwiksurveys.com/s/lhJHTV8q

Анкетен прашалник за влијанието на специфичните практики на управување со човечките ресурси и на кои начини функционираат истите во домашните наспрема странските ИТ компании во Република Македонија.

Ви се заблагодарувам за одвоеното време за одговарање на овој прашалник. Целта на прашалникот е да се испитаат и откријат специфичните практики на управување со човечките ресурси во домашните наспрема странските ИТ компании во Република Македонија.


Вашите одговори ќе бидат анонимни, обработени и искористени за истражување како дел од магистерски труд.


Однапред Ви благодарам за соработката.

Поздрав и секое добро!
 
Член од
30 септември 2017
Мислења
105
Поени од реакции
111
Дали некој од вас работи бекенд со NodeJS и ExpressJS во некоја фирма во мкд и какви искуства и совети би споделиле? Веќе имам некоја основа со ReactJS па сакам да чепнам и бекенд малце а JavaScript ми е интересен јазик.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.306
Поени од реакции
12.427
Дали некој од вас работи бекенд со NodeJS и ExpressJS во некоја фирма во мкд и какви искуства и совети би споделиле? Веќе имам некоја основа со ReactJS па сакам да чепнам и бекенд малце а JavaScript ми е интересен јазик.
Можеш да чепнеш, апликации кои што работат со големи количини на real-time data се изработуваат во node.js и nosql датабази. Така што тоа не ти зависи од фирма, туку од проект.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.093
Поени од реакции
985
Можеш да чепнеш, апликации кои што работат со големи количини на real-time data се изработуваат во node.js и nosql датабази. Така што тоа не ти зависи од фирма, туку од проект.
Зошто мислиш дека node.js се користи само за такви проекти? Node.js се користи за изработка на секакви апликации, од обични CRUD, па се до enterprise апликации.
Исто така node.js честопати се користи и со релациони бази на податоци.

Всушност ако некој е заинтересиран за учење на нова backend технологија, најдобро е да започне од основите -> CRUD апликација со релациона база.
Тоа е она што 99% од фирмите го работат. Најдобро е да се разберат основите па после да се премине на "покомплексни" сценарија и архитектури.
Ако почнеш да "учиш" на апликации кои имаат голем load (без разлика дали е read или write), ќе добиеш многу погрешна слика за архитектурата и начинот на функционирање на една "обична" апликација.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.306
Поени од реакции
12.427
Зошто мислиш дека node.js се користи само за такви проекти? Node.js се користи за изработка на секакви апликации, од обични CRUD, па се до enterprise апликации.
Исто така node.js честопати се користи и со релациони бази на податоци.

Всушност ако некој е заинтересиран за учење на нова backend технологија, најдобро е да започне од основите -> CRUD апликација со релациона база.
Тоа е она што 99% од фирмите го работат. Најдобро е да се разберат основите па после да се премине на "покомплексни" сценарија и архитектури.
Ако почнеш да "учиш" на апликации кои имаат голем load (без разлика дали е read или write), ќе добиеш многу погрешна слика за архитектурата и начинот на функционирање на една "обична" апликација.
:) Ја мислев дека само бараш совет. ОК, а зошто би користел Node.js наместо Пајтон да речеме? :)

Немам работено на Ноуд проект, али знам кои проблеми може да настанат ако се работи за large scale апликации каде секогаш би избрал серверски јазик со request life-cycle. Ако не се лажам Ноуд користи само еден core од CPU. Било каков heavy computation ќе го посере буквално. Да речеме nginx креира воркер процеси за секој кор од цпу. Heavy computation можда и може да се изведе со Ноуд ако го ставиш nginx ко reverse proxy server па он да го праи целиот хевилифтинг. Исто Memory leaks кај large scale apps повторно. Ко што спомнав кај nginx за секој нов реквест се креира нов worker process кој откако ќе заврши реквестот се терминира и ослободува ресурси/меморија. Кај ноуд не е така, имаш event loop кој слуша цело време и конзумира меморија цело време. И ако тој дел не го хендлаш ко што треба врло веома возможно е да ти се задеси run out of memory. И трето за датабазите ако некогаш работиш со ORM ќе видиш каков pain in the ass е node и релациони датабази.

Ова мислам и креаторот го има изјавено - Node.js was never created to solve the compute scaling problem. It was created to solve the I/O scaling problem, which it does really well.
Така што таа му е намената. И последно и најважно во однос на избор на технологија на проект секогаш се гледа со каков manpower располагаш, а тоа е обично Јава, .Нет, ПХП...
 
Последно уредено:

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.093
Поени од реакции
985
:) Ја мислев дека само бараш совет. ОК, а зошто би користел Node.js наместо Пајтон да речеме? :)

Немам работено на Ноуд проект, али знам кои проблеми може да настанат ако се работи за large scale апликации каде секогаш би избрал серверски јазик со request life-cycle. Ако не се лажам Ноуд користи само еден core од CPU. Било каков heavy computation ќе го посере буквално. Да речеме nginx креира воркер процеси за секој кор од цпу. Heavy computation можда и може да се изведе со Ноуд ако го ставиш nginx ко reverse proxy server па он да го праи целиот хевилифтинг. Исто Memory leaks кај large scale apps повторно. Ко што спомнав кај nginx за секој нов реквест се креира нов worker process кој откако ќе заврши реквестот се терминира и ослободува ресурси/меморија. Кај ноуд не е така, имаш event loop кој слуша цело време и конзумира меморија цело време. И ако тој дел не го хендлаш ко што треба врло веома возможно е да ти се задеси run out of memory. И трето за датабазите ако некогаш работиш со ORM ќе видиш каков pain in the ass е node и релациони датабази.

Ова мислам и креаторот го има изјавено - Node.js was never created to solve the compute scaling problem. It was created to solve the I/O scaling problem, which it does really well.
Така што таа му е намената. И последно и најважно во однос на избор на технологија на проект секогаш се гледа со каков manpower располагаш, а тоа е обично Јава, .Нет, ПХП...
Не сум јас тој што го постави пршањето, само се надоврзав на одговорот :D .
Иначе node работи со single thread, но можеш да кренеш node cluster што ќе ти овозможи стартување на повеќе паралелни процеси и соодветно паралелно процесирање.
Јас сум работел на medium sized node проект со MSSQL база. Користевме sequelize како ORM и не видов некои проблеми во однос на комуникацијата помеѓу апликацијата и базата.

Мене лично не ми се свиѓа асинхроната природа на nodejs. Навикнат сум работите по default да ми се синхрони, а тоа што треба да биде асинхроно да го дефинирам. Тоа што се можеш да го куцаш во plain javascript е уште еден голем минус од мене. Во однос на перформанси, за просечна апликација, имплементацијата и перформансите ќе бидат слични без разлика од технологијата во која се работи.
Иначе целосно се согласувам за последната реченица дека изборот на технологијата во 99% од случаите зависи од тоа што знаат луѓето што ќе го работат проектот :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom