Од една до четири години за убиство

Дали сметате дека казната е праведна ?

  • Да

    Гласови: 3 3,6%
  • Не

    Гласови: 81 96,4%

  • Вкупно гласачи
    84
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Типот што со калашникот што му пресуди на 3-ца мафијаши од Велес мислам дека доби доживотна, ама овие му се заканувале на неговото семејство. Што ме доведува да заклучам дека нема потреба да се бранам и да си го бранам своето бидејќи ќе завршам во затвор цел живот, додека овие си го истуриле бесот врз туристот и ќе лежат како да украле мастики од Тинекс, плус работа им е да обезбедуваат имот и луѓе, незнам што да кажам освен судиите да си го доживеат тоа што го судат на нивна кожа па после да изјавуваат лош бил правниот систем во Македонија, како што еден врховен судија го кажуваше тоа на тв, алал да им е.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Срам ми е кога ќе кажам дека сум дел од правната професија ,до когааааааааааа вака ,до кога ќе судите под законски минимум зарем политичката неподобна личност вреди повеќе од животот на еден човек кој е заштитен со сите можни конвенции и декларации.Се надевам дека семејството на Новаковиќ ќе тужи за оштета и се надевам дека дебело ќе ја олеснат државава иако тоа нема да им го врати човекот назад.Целта на пресудата е да биде строга за останатите да добијат некоја поука такво дело да не се осмелат да направат.
 

О|ивер シ

Анти.
Член од
14 октомври 2011
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.018
Подобро човек да отепаш , отколку да се замешаш во политика :D
 
Член од
14 септември 2011
Мислења
577
Поени од реакции
179
убивај силувај...и не се замари...ова го нема никаде...најдобра држава имаме значи..:D
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Исто така треба да има закон за убиство ненамерно при обид Одбрана замислете некој ви извади пиштол и пука во вас како ќе се заштитите ако немате друг начин да избегате

Правдата мора да биде задоволена не сум да се убиваат луѓето ама мора да се знае причината некој си го бара.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Добро е што и толку им дале можеле да кажат дека се самоубил со неколку тупаници.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Добро е што и толку им дале можеле да кажат дека се самоубил со неколку тупаници.
Да бе,а овие трчале по него да го спасат,ама задоцниле за малку.
 
Член од
21 декември 2008
Мислења
550
Поени од реакции
22
од една до четири години за убиство?
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Кај нас поисплатливо е да убиеш човек него да те фатат у кражба или у некаква проневера на пари..
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Доброволно се пријавувам со уште 100-200 души да ги утепаме сите политичари... ќе смениме се од корен бар ќе знам вределе тие 4 години лежење
 
Член од
6 септември 2009
Мислења
2.554
Поени од реакции
841
Нелегелано финаснирање на кампања 7 години, убиство 4 години !?

WTF, каде јас живеам ?
 
Член од
5 април 2007
Мислења
1.609
Поени од реакции
298
Све додека се донесуваат вакви пресуди смешни овде убиствата ке се зголемуваат, јбг 4 год во некој земји животно да отепаш ке добиеш казна приближно на оваа. То ти е од правна држава п немаме КАДИЈА ТЕ ТУЖИ КАДИЈА ТЕ СУДИ
 
Н

нихилист

Гостин
Америка на пример има многу построги казни од Македонија, за убиство со умисла се лежи по 25 години до доживотен, а сепак таа држава има најмногу затвореници во светот и криминалот е на високо ниво. Симптоматично е тоа што местата во Америка како Тексас, каде смртни казни се делат како флаери, воопшто не помага во намалување на криминалот, можеби и го има спротивниот ефект.

Од друга страна, една Норвешка со систем кој верува во рехабилитација а не казна, каде затворите се како хотели... има низок криминал и доста ниска стапка на рецидивизам. Јас не го бранам системот, само потенцирам дека построго не е секогаш подобро.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Фалат уште неколку души во *осудениве*.А еден во нив наебал (немал силна позадина):tapp:
:гомце:
:гомце:
:гомце:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom