Од денес НОВА ЗОРА во егејскиот дел на Македонија

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Сега ако не го искористиме периодот максимално тогаш или немаме држава или имаме држава со кунта кинте дипломатија

Нормално овој период треба и за други работи да се искористи на пример преговорите за името, некако Европа на еден начин е искористена од Грција, и можеби можат на еден начин да му вратат со преговорите за името, ама сепак тоа е многу поголема политика од ова со весникот, сепак еден мал но добар чекор на Македонското малцинство.
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Абе ништо не видов на македонски во овај веснико, или е со грчка азбука ?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Абе ништо не видов на македонски во овај веснико, или е со грчка азбука ?
како не виде ..
кликни на тоа шо сакаш да читаш ама на местото каде е напишано на Македонски .. и ќе ти го даде на кирилица ..
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Ах тешко мене.

Убо ќе биди во секое издание на весникот да можат да дават делој од Абецедарот, абецедарот е убо изработен проект за локалното население да можи да си го задржи наследството од предците - јазикот.Убо е стокмен на западно егејски дијалект, мора да се напрај напор да биди достапен во цела Северна Грција.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Браво за Македонците од Грција, се надевам дека весникот ќе им трае уште долги, долги години.

И името баш токму е избрано и има голема симболика.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Браво за македонските патриоти во Грција. Само се плашам да не побара СДСМ & СО. од нив да го преименуваат и таму јазикот во северомакедонски словенски.

--- надополнето ---

МНОГУ бре каскаме зад бугарите- http://www.bnuzograf-gr.com/#

--- надополнето ---


Ама тоа училиште е за децата на бугарските гастрбајтери во Грција. Во Грција работат над 100.000 бугари на црно, од чистачи на улици, берачи на мандарини и праски, па се`до проститутки.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ама тоа училиште е за децата на бугарските гастрбајтери во Грција. Во Грција работат над 100.000 бугари на црно, од чистачи на улици, берачи на мандарини и праски, па се`до проститутки.
И не само...
При нас има една речица-"Измежду сухото гори и мокрото ."
Та така може да стане и тука.
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
323
Аирлија весникот, да се множи тиражот, нека се информира народот. Да живее МАКЕДОНИЈА:oeoeoe:
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Со арно со убаво.Зачестија убави вести од Егејот
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
A како да го сменам текстот на кирилица т.е на македонски?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom