Од денеска казни за возење со стара возачка

Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Абе МеВеРе-то са една лежачка багра, ништо повеќе. На првата возачка шо ја извадих беа напишале дека сам положил 2 дена откоа сам се родил... Наместо година на полагајне, они ми ставиле дата на раѓајне... И јас како напредно дете со 2 дена на овај бел свет сам имал возачка дозвола... Как и да е, однесех ја после 1 месец заради погрешни информации у возачка... Издадеа ми нова, немаше проблем...
После 3 години одам да си вадам биометриска (2008ма година), и ми викат на шалтер, биометриски не преиздаваме. Викам по закон издавате веќе 1 година.. Викат ми министерката со внатрешен допис не дава дозвола за ре-издавајне/замена на возачките дозволи... Викам добро, ај покажејте ми го тај указ, допис, писмо, шо и да е... И они ни пет ни шес однесеа ме кај шефо.... Седнуват ме на стол тамо, и шефо иде и објаснувам шо как и дек, и он ми вика, Дете не замарај, нема шанси да ти ја заменеме возачката... И ми вика ај оди си сега... И јас добро, ојдех си., и се помирих со судбината оти не ми дават биометриска возачка дозвола.

За викендо со другарите излевааме за Струмица, и мен ме земаа шофер да бидам, они со намера да пијат, и јас возачката у заден џеб, и се дотерах повеќе од другарите, и така и не возих... И утрето се будам мамурлив (читај оште пијан) и реших да се исперам оти ме беа исполијале со вино и пиво.. И си ставам маица, фармерки, чорапи, у перална без да проверам шо има низ џебовето... И после проверувам, откоа ги закачих оти има некакво топче хартија у џебо.... И вадам си возачката... И ми текнува шо се десило...

И у понеделник се враќам у МеВеРе-то и давам там изјава, носам си возачката, и господнио на шалтеро ми вика. Дете шо и прааш на тија возачки бе. И јас викам оти бе, оваа ми е само втора.. И он ми вика еми првата ти е пријавена за открадена..
И јас вака у фацата :eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek: .. Викам как бе, открадена... Имаше грешки у податоците у неа и затава ја врнах да ја сменам..
Господино ваде предмет, со полицајци, истрага ово оно, и ми вика Тук пише оти е открадена... И ме пита, дека ти ја открадеа...
Јас оште изненаден му викам, ај не ме заебавај, годината на полагајне ми беше згрешена и ви ја на вас врнах...
Он ми вика, ако си ја врнал ќе е у предмето.. ама не е у предмето..
Јас му викам, еми откраделе са ви ја од досието.. Јас возачката ја врнах и ми издадеете друга... Ако сакате проверејте у службен весник дали е објавена за изгубена или открадена... Оти без потврда од таква објава не може да ми издадете нова возачка... И додавам дека са наприле грешка, и мен ме укривуват тука за некакви работи, кражби... И па ме пратија кај шефо..
Јас објаснувам шо е работата на шефо, оти не е открадена ово оно, оти имаах реиздадено нова.. и ми даде некаков лист там да може да ми ја реиздадат возачката...
После ме сликаа и јас дојдех до биометриска возачка...
Сега у 2015та треба да ја обновам најверојатно....



Знам оти ќе ме пратат да преполагам, нема да ја оставам така работата, ќе си ја продужам 2015та... Сигурно е додадено тава, оти ми е реиздадена возачка заради оштетување на постоечка и важечка..


Иначе за форумските нинџи, и тија шо викат нема да ги казнат. Ќе ви даат административни глоби...
Добро бе пријателе по кој основ ке ми даде глоба, еве ти како нашетан начитан паметен човек објасни ми по кој основ ке ми дадат административа глоба ?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Добро бе пријателе по кој основ ке ми даде глоба, еве ти како нашетан начитан паметен човек објасни ми по кој основ ке ми дадат административа глоба ?
Нека каже ако знае некој по кој основ,или случајно да направиле промена во ЗБС
http://www.igu.gov.mk/files/pdf/transport_i_vrski/zakoni/Bezbednost_vo_soobrakajot_na_patistata_54_03052007.pdf
http://www.uslugi.gov.mk/VestDetali.aspx?VestID=7746BABFB2AE4E309919C4BC36869858
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Добро бе пријателе по кој основ ке ми даде глоба, еве ти како нашетан начитан паметен човек објасни ми по кој основ ке ми дадат административа глоба ?
Абе ќе ти најде не се секирај.
 
L

Luki Junior

Гостин
Добро бе пријателе по кој основ ке ми даде глоба, еве ти како нашетан начитан паметен човек објасни ми по кој основ ке ми дадат административа глоба ?
По основ на некој правилник за работа... Редовно ги менат... Плус, може да ми се силеш на мене колку сакаш, ама тава нема да ти помогне коа ќе те запре чичко полицаец и ќе те пише... Со полиција да си немаш работа, секојпат плаќаш....

Член 290, став (1) и став (5) од законо за безбедност на сообраќај на патиштата. Старите возачки дозволи са прогласени за невалидни со одлука на издавачкио орган.

Член 295 ја разгледува проблематиката за која возачка е невалидна. Пропишува дека возачка може да биде изгубена, уништена или оштетена на начин шо не може да биде користена... Каков е тај начин на оштетувајне? Недефиниран? Изгужвана, нечитлива, од старите возачки?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
По основ на некој правилник за работа... Редовно ги менат... Плус, може да ми се силеш на мене колку сакаш, ама тава нема да ти помогне коа ќе те запре чичко полицаец и ќе те пише... Со полиција да си немаш работа, секојпат плаќаш....

Член 290, став (1) и став (5) од законо за безбедност на сообраќај на патиштата. Старите возачки дозволи са прогласени за невалидни со одлука на издавачкио орган.

Член 295 ја разгледува проблематиката за која возачка е невалидна. Пропишува дека возачка може да биде изгубена, уништена или оштетена на начин шо не може да биде користена... Каков е тај начин на оштетувајне? Недефиниран? Изгужвана, нечитлива, од старите возачки?
Мило тури и курот на таа одлука, не валидна не уставна треба да ти испрати дома известување дека треба да си го смениш документот предвреме, ехеее можат такви одлуки пун кур да донесуваат не значи дека секој член ке помине на суд. Можат они да пишат и дека кога ке го фатат лаки да вози со стара возачка дозвола покрај парична казна ке му прават реденка цела станица, ама не значи тоа дека кога ке отидеш на суд нема да падне таквата казна на истиот.
Али ако синко ако само ти терај така и се што ке каже брколинда на телевизија така да си праиш, ова ретардосиве само си носат закончиња кој ите како може да бидат оспорени на суд. Не значи дека ако нешто е запишано како закон дека истото е исправен и валиден закон, не значи дека ако со указ брколинда кажала нешто дека истото е и законски и правно поткрепено, не може да каже пу пу не се важи за документ кој што вчера ми го издал денес да каже само зашто не ти е на пластика или има друга боја не ти е валиден.
 
L

Luki Junior

Гостин
Мило тури и курот на таа одлука, не валидна не уставна треба да ти испрати дома известување дека треба да си го смениш документот предвреме, ехеее можат такви одлуки пун кур да донесуваат не значи дека секој член ке помине на суд.
Али ако синко ако само ти терај така и се што ке каже брколинда на телевизија така да си праиш, ова ретардосиве само си носат закончиња кој ите како може да бидат оспорени на суд. Не значи дека ако нешто е запишано како закон дека истото е исправен и валиден закон, не значи дека ако со указ брколинда кажала нешто дека истото е и законски и правно поткрепено, не може да каже пу пу не се важи за документ кој што вчера ми го издал денес да каже само зашто не ти е на пластика или има друга боја не ти е валиден.
Абе кур не кур, државна одлука си е државна одлука. Можеш слободно да идеш на суд, да си трошеш времето, да цитираш Устав, да цитираш закон за безбедност на сообраќај, да цитираш правилници, адвокати, уставни судии, да фаќаш врски у Управните судове. Јас тија права никаде не ти ги ускратувам, ни па те правам будала, помалку интелегентен, помалку мажествен и силен. Тија права са ти загарантирани, ако си добро спреман, имаш време и енергија да ја истераш работата до крај, слободно пробај се. Ќе ти донирам 500 денара за каузата (нема да ја обновам 2015та возачката) парите на тебе ќе ти ги дадам само да ја извадеш вистината до крај... оти правдината се тенче ама не се кине...

А за министерката оти има некакви влакненца под носо, е невкусно, и доста подло да се коментира и да се праа паралела со одлуките шо ги носе.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Абе кур не кур, државна одлука си е државна одлука. Можеш слободно да идеш на суд, да си трошеш времето, да цитираш Устав, да цитираш закон за безбедност на сообраќај, да цитираш правилници, адвокати, уставни судии, да фаќаш врски у Управните судове. Јас тија права никаде не ти ги ускратувам, ни па те правам будала, помалку интелегентен, помалку мажествен и силен. Тија права са ти загарантирани, ако си добро спреман, имаш време и енергија да ја истераш работата до крај, слободно пробај се. Ќе ти донирам 500 денара за каузата (нема да ја обновам 2015та возачката) парите на тебе ќе ти ги дадам само да ја извадеш вистината до крај... оти правдината се тенче ама не се кине...

А за министерката оти има некакви влакненца под носо, е невкусно, и доста подло да се коментира и да се праа паралела со одлуките шо ги носе.
Сум чул дека намерно ги расте такви да и бидат за да изгледа по Афторитетно.
Ко војводата Јанкула Гордановски да била.
Само чисто ме интересира кај најде став 5 во член 290 во законот за собраќај и од каде може да ти ја земат возачката на 18 25 35 години, како ке те прогласат за 65 годишник што не отишол на лекарски преглед на секоја трета година ?
Иди бре, богами верувам дека ако ти речат да смкнеш гаѓите и да ти се нареди цела станица пошто таков бил законот одма ке ги смкнеш.
UntitledVoza;ka.png
Брколинда братучеда да не ти е ? Или ти беше оној со Силватата Боневата, молим ти се ако си расположен за виткање црева ( пошто рбет сеуште ти нема пораснато ) виткај се колку сакаш но не шири дезинформации по форумиве.
Од вакви си патиме сите што и да е само од партијата да ми е па и црнци ке ги истрпиме!
Чувај си ги парите за лекарско пријателе.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
По основ на некој правилник за работа... Редовно ги менат... Плус, може да ми се силеш на мене колку сакаш, ама тава нема да ти помогне коа ќе те запре чичко полицаец и ќе те пише... Со полиција да си немаш работа, секојпат плаќаш....

Член 290, став (1) и став (5) од законо за безбедност на сообраќај на патиштата. Старите возачки дозволи са прогласени за невалидни со одлука на издавачкио орган.

Член 295 ја разгледува проблематиката за која возачка е невалидна. Пропишува дека возачка може да биде изгубена, уништена или оштетена на начин шо не може да биде користена... Каков е тај начин на оштетувајне? Недефиниран? Изгужвана, нечитлива, од старите возачки?
Прво прочитај УБАВО после кажувај прикаски
Став 5 ти да не го измисли

Член 290
(1) Возачката дозвола се издава со рок на важење од 15 години, а на
лицата постари од 65 години - со рок на важење од три години.
(2) Рокот на важење на возачката дозвола се смета од денот на
нејзиното издавање.
(3) На лицата кои во време на издавањето на возачката дозвола имаат
повеќе од 55 години возраст, возачка дозвола им се издава со рок на
важност до денот на навршувањето 65 години возраст, со тоа што тој рок
не може да биде пократок од три години.
(4) По исклучок од одредбата на ставот (2) на овој член возачка дозвола
може да се издаде или нејзината важност може да се ограничи и на рокови
пократки од роковите утврдени во ставот (3) на овој член, врз основа на
наодот и мислењето на здравствената установа, содржани

Член 295
(1) Возачот на моторно возило е должен да бара издавање на нова
возачка дозвола кога истата е изгубена, уништена или оштетена на
начин што оневозможува нејзино користење.
(2) Губењето на возачката дозвола од страна на сопственикот се
објавува во "Службен весник на Република Македонија".

http://www.igu.gov.mk/files/pdf/transport_i_vrski/zakoni/Bezbednost_vo_soobrakajot_na_patistata_54_03052007.pdf
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Прво провери после кажувак прикаски

Член 290
(1) Возачката дозвола се издава со рок на важење од 15 години, а на
лицата постари од 65 години - со рок на важење од три години.
(2) Рокот на важење на возачката дозвола се смета од денот на
нејзиното издавање.
(3) На лицата кои во време на издавањето на возачката дозвола имаат
повеќе од 55 години возраст, возачка дозвола им се издава со рок на
важност до денот на навршувањето 65 години возраст, со тоа што тој рок
не може да биде пократок од три години.
(4) По исклучок од одредбата на ставот (2) на овој член возачка дозвола
може да се издаде или нејзината важност може да се ограничи и на рокови
пократки од роковите утврдени во ставот (3) на овој член, врз основа на
наодот и мислењето на здравствената установа, содржани

Член 295
(1) Возачот на моторно возило е должен да бара издавање на нова
возачка дозвола кога истата е изгубена, уништена или оштетена на
начин што оневозможува нејзино користење.
(2) Губењето на возачката дозвола од страна на сопственикот се
објавува во "Службен весник на Република Македонија".

http://www.igu.gov.mk/files/pdf/transport_i_vrski/zakoni/Bezbednost_vo_soobrakajot_na_patistata_54_03052007.pdf
Абе тоа чул нешто во коперација па ај да кажам и јас нешто :pos:
Ама кај му текна само став 5 да тресене тоа не ми е јасно :pos:Си измислува Ставови и членови како ке му дојде, се замишља брколинда малиов :pos:
Замисли ситуација те застанува полиција каде бе ти со стара возачка?
-Дечко валидна ми е дозволата уште 9 години !
-А не господине според член 290 став 2 и еден на вас ви важи само три години, пошто ви ја земав сега можете да пријавите во службен весник според член 295 став 2 дека ви е изгубена возачката.
бидејки сега немате возачка треба да платите глоба од 45 евра и вади го надвор да ти истетовирам 25 негативни поени.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Абе тоа чул нешто во коперација па ај да кажам и јас нешто :pos:
Ама кај му текна само став 5 да тресене тоа не ми е јасно :pos:Си измислува Ставови и членови како ке му дојде, се замишља брколинда малиов :pos:
Од такви слушнал не дослушнал,прочитал не дочитал,од игла прави локомутива не ни ја бива државава
 
L

Luki Junior

Гостин
Сум чул дека намерно ги расте такви да и бидат за да изгледа по Афторитетно.
Ко војводата Јанкула Гордановски да била.
Само чисто ме интересира кај најде став 5 во член 290 во законот за собраќај и од каде може да ти ја земат возачката на 18 25 35 години, како ке те прогласат за 65 годишник што не отишол на лекарски преглед на секоја трета година ?
Иди бре, богами верувам дека ако ти речат да смкнеш гаѓите и да ти се нареди цела станица пошто таков бил законот одма ке ги смкнеш.

Брколинда братучеда да не ти е ? Или ти беше оној со Силватата Боневата, молим ти се ако си расположен за виткање црева ( пошто рбет сеуште ти нема пораснато ) виткај се колку сакаш но не шири дезинформации по форумиве.
Од вакви си патиме сите што и да е само од партијата да ми е па и црнци ке ги истрпиме!
Чувај си ги парите за лекарства пријателе.
Најди понов закон... Пример од 2010. прочистен или непрочистен текст. После најди ги сите Правилници за издавајне на возачка дозвола, за замена на возачка дозвола и плус за капак сите одлуки на МеВеРе-то шо се однесуват за користејне на биометриските документи.. Има линкове по интернето, плус ако не те мрзе прочитај низ службените весници за одлуките.. Чат пат излева нешто интересно..

Јас братчеди, тети, вујни, стрини неам у власта... Јас сам сељак провинцијалец (според ваште стандарди).
Со спомнаните епитети и начини за акција може само да си ја карактеризираш фамилијата, а не некакви човеци на интернет.

А дали ќе смакнам гаќи, и ќе чекам црнец да ми го отпоре, или ќе се пејнавам како куче пред касапница, личен избор.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Од такви слушнал не дослушнал,прочитал не дочитал,од игла прави локомутива не ни ја бива државава
Ќути интелигенцијава што не го цитираше член 290 став 7 и став 13
--- надополнето: 2 октомври 2012 во 22:57 ---
Најди понов закон... Пример од 2010. прочистен или непрочистен текст. После најди ги сите Правилници за издавајне на возачка дозвола, за замена на возачка дозвола и плус за капак сите одлуки на МеВеРе-то шо се однесуват за користејне на биометриските документи.. Има линкове по интернето, плус ако не те мрзе прочитај низ службените весници за одлуките.. Чат пат излева нешто интересно..

Јас братчеди, тети, вујни, стрини неам у власта... Јас сам сељак провинцијалец (според ваште стандарди).
Со спомнаните епитети и начини за акција може само да си ја карактеризираш фамилијата, а не некакви човеци на интернет.

А дали ќе смакнам гаќи, и ќе чекам црнец да ми го отпоре, или ќе се пејнавам како куче пред касапница, личен избор.
Другарче тоа ти е текстот и прочистен и не прочистен, Уствари ај најди го ти член 290 став 5 молимтисе.
:pos:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Најди понов закон... Пример од 2010. прочистен или непрочистен текст. После најди ги сите Правилници за издавајне на возачка дозвола, за замена на возачка дозвола и плус за капак сите одлуки на МеВеРе-то шо се однесуват за користејне на биометриските документи.. Има линкове по интернето, плус ако не те мрзе прочитај низ службените весници за одлуките.. Чат пат излева нешто интересно..

Јас братчеди, тети, вујни, стрини неам у власта... Јас сам сељак провинцијалец (според ваште стандарди).
Со спомнаните епитети и начини за акција може само да си ја карактеризираш фамилијата, а не некакви човеци на интернет.

А дали ќе смакнам гаќи, и ќе чекам црнец да ми го отпоре, или ќе се пејнавам како куче пред касапница, личен избор.
Па најди или дај линк не треси глупости безвеза.
А понов ЗБС нема од 2008
 
L

Luki Junior

Гостин
http://www.mvr.gov.mk/Uploads/Zakon za bezbednost na soobrakaj na patista-neoficijalen precisten tekst okt. 2010.doc.pdf

Со правилник за образец на возачките дозволи за новите биометриски, се откажува важејнето на старио образец на возачки дозволи.
После министерството донесува одлука старите возачки да се прогласат за неважечки и не можат да се корситат. И ако са неважечки, требе да си поднесеш барање да ти издадат важечка.

Члено за оштетувајне може да се толкува на различни начини, на кој начин е оневозможен полицаецо да ја прегледа твојта возачка дозвола и да ти пише мандатна казна, од 45 евра или 25 казнени поени.

Па ќе ви кажам. Јас законите и одлуките не ги донесувам, џабе се пејнете на мене.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
clen5.png
Ало легендо дури ни брколинда не може да те прогласи за 65 годишен :pos:
важноста е таа што стои во документот значи кога ти впишале ако важноста биле 15 години тогаш си останува 15 години, новата што ке си ја земеш ако на неа ти пишува 10 години таа ти важи 10 години.
Секој закон за било што дури и а дело за кое што се оди во затвор ако делото е направено пред да биде донесен законот тогаш одговараш и те судат според законот кој што бил на сила тогаш кога е направено делото ,според стариот закон, или ако извадиш документ кој според тогашниот закон кога си го вадел имал важност од 15 години него не го фаќа параграфот од новиот закон.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom