Од денеска казни за возење со стара возачка

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Објасни ми по кој основ возачката ке ти ја прогласи за неважечка и ке те казни како да управуваш со моторно возило исто како да немаш полагано ?
по кој основ се врши присилна промена на валиден и важечки документ, личните карти и возачки од СФРЈ што беа луѓе ги имаа до пред десетина години и никој не им рече дека се невалидни туку ги менуваат кога им истекуваа. Доколку се спроведува присилно менување на докумет тогаш трошоците треба да си ги сноси тој што го наложил менувањето. Ова им е исто како со изводите од матична книга каде што има штембил ТРАЕН а малоумните на шалтер ти велат не постар од 6 месеци.
Еве јас не ја менувам има важност до 2019 па нека ми пише казна дека ми е неважечка дозволата.
И со оние категории и под категории што се тие глупости, Е категорија со стара важи и за приколица на лека кола, и за камион со Ц категорија со приклучно возило, додека со новата ти важи само за шлепер ( не можеш да влечеш приколка на кола мора да полагаш Б+Е )
Мислам јебем ти Брколиндска логика.
И кај на курот ке ги пише негативните 25 негативни поени кога не ти даваат картонче ако немаш нова возачка дозвола, на куров ли ке ми ги тетовира ?
Ќе ти пише и ќе платиш,ако имаш врски нема да платиш,ако немаш ќе платиш па оро ќе играш,не се сили за џабе. Знам дека не ти е по кеф ниеден закон,ама закон е донесен да се заменат со биометриски,јбг..едина варијанта ти е да тужиш у Стразбур,ама поевтино ќе те фати да извадиш биометриска.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ~A~
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ќе ти пише и ќе платиш,ако имаш врски нема да платиш,ако немаш ќе платиш па оро ќе играш,не се сили за џабе. Знам дека не ти е по кеф ниеден закон,ама закон е донесен да се заменат со биометриски,јбг..едина варијанта ти е да тужиш у Стразбур,ама поевтино ќе те фати да извадиш биометриска.
Ај баш да видам по кој член ке ми ја пише казната па тогаш ќе размислам дали ке ја платам.
За ова немора стразбур вакви срања паѓаат и на управен суд. Просто и едноставно субјектот кој што ти издал еден документ ти го потврдил со печат и со потпис, не може кога и како ке му текне на газот да го менува истиот документ, тој ставил дата на важност не јас.
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
во секоја нормална држава секој еден документ СЕ ОСТАВА ВО КОРИСТЕЊЕ до изминувањето на рокот даден на самиот документ.па макар се сменале и 3 различни во тоа време.можеби не е соодветна споредба, ама еве сеуште можеш без проблеми да си замениш германска марка во банка ако по некоја случајност се затекнала во некоја дупка :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ајде за некоја година пак ќе треба да се мењаат, ќе сменат име на улица и ајде јово наново.... Како што кажаа пред мене, во сите држави се мењаваат документи со истекот, не присилно.
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Јас се јавив денес,ми закажаа за 08.02.2013.Ако сака да ми пише казна ќе му речам да си провери у регистарот таму,шо го ебам,ќе го сечам.Иначе мојата возачка важи до 2017,али што ќе праиш ретардирана држава.
 

Воин без Коњ

краток и јасен
Член од
18 септември 2010
Мислења
850
Поени од реакции
1.213
Кој е бројот за закажување за вадење на нова лична карта и возачка дозвола но за во СВР Струмица? Барам на ова сајтов на Министерство за Внатрешни... неможам да се снајдам.
 
Член од
19 октомври 2011
Мислења
296
Поени од реакции
252
Јас уште во 2010 кога вадев возачка си извадив нова така што немам гајле... ќе шибам до 2020, освен ако не им текне да ја менуваат бојата на возачката, па ајде удри вадење нови и молзење на народот. :D
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
во секоја нормална држава секој еден документ СЕ ОСТАВА ВО КОРИСТЕЊЕ до изминувањето на рокот даден на самиот документ.па макар се сменале и 3 различни во тоа време
Ами личните карти од СФРЈ што беа „трајни“? :)
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.648
Поени од реакции
690
Пред недела дена се јавив, ми закажаа за 21.11.

Иначе фино кажува dobro poznat тоа е тоа...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Личните карти(сеуште важечки) ги сменивме предвреме со нови биометриски, возачките дозволи(сеуште важечки) ги сменивме предвреме со нови биометриски, но да речеме дека утре т.е. во некоја блиска иднина ќе се промени името на државава и дали некој се запрашал што потоа ........... како што читам на биометрискиве лични карти и возачки дозволи пишува Република Македонија, но доколку утре се смени името(уставно) на државава дали тоа ќе значи дека сите 2 милиони граѓани на оваа држава ќе мораат повторно предвремено да си ги сменат своите(сеуште важечки/во рок) документи(лични карти, возачки дозволи и.т.н.) со нови на кои ќе биде напишано новото име на државата ?!
Али така е тоа во банана државите ала Латина Американа и Африкана, денес ти дава државата документ кој ти е валиден и ти трае толку и толку време(10 год. на пр.), но после 2-3 год. ти вика мора да го смениш со нов, бидејќи не ти важел повеќе !
 

cokance

Затишје пред курац.
Член од
11 август 2008
Мислења
686
Поени од реакции
145
Она што не го споменавте тука, е тоа што во случај да се врши промена на важечки документ, кој не по своја вина го менувате, органот кој ја наложува промената на истиот, мора да ве извести благовремено за новонастанатата сутуација. Имено, известувањето не е валидно доколку се објави на радио, телевизија или било каков друг пишан или електронски медиум, туку писмено по пошта со препорачана пратка, на рака на засегнатиот.
Јас не верувам дека некој од вас има добиено препорачано писмо во кое ве известуваат за промената на вашите документи, така да иако ќе се заебавате по судови, казна нема да платите, ова е само муабет за полнење буџет, и дополнителни нервози кај народот.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Новата возачка не е биометриска туку ПЛАСТИЧНА. Ја викаат биометриска ама не содржи чип на кој се напишани сите податоци, има слика и отпечатоци. Единствен биометриски документ моментално во Македонија е пасошот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom