Од денеска казни за возење со стара возачка

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Xibalba, 1 октомври 2012.

 1. Xibalba

  Xibalba Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.637
  Допаѓања:
  9.996
  Казната изнесува 45 евра или 25 казнени поени
  [​IMG]
  Од денеска полицијата започнува со казнување на оние кои ќе бидат затекнати како возат со стара возачка. Казните изнесуваат 45 евра или 25 казнени поени.
  Од МВР за весникот велат дека казни нема да плаќаат оние возачи кои ја започнале процедурата за нова возачка дозовола. Од полицијата информираат дека тие имаат начин да проверат, кои возачи веќе закажале термин за вадење нова битметриска возачка.
  Доколку денеска закажете термин за фотографирање на бесплатниот телефонски број 0800 192 92 пред објективот на МВР ќе можете да седнете дури почетокот на идната година. Вадењето на новиот документ во редовна постапка ќе ве чини 600, а во итна 1150 денари. Повеќе информации за потребните документи, како и самите обрасци можете да најдете на веб сајтот на МВР.
  -------

  Кој не сменил до сега нека побрза, буџетот е прилично празен.
   
  На Hip.Hop_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Windfucker

  Windfucker Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат

  Член од:
  30 април 2010
  Мислења:
  8.436
  Допаѓања:
  15.301
  Сега кој ќе ги трпи цајканите што ќе не запираат на секое по лов на стари возачки.
  А да се мавнат една казна сами од причина што ги чекам една недела за да влезе во процедура како одјавена колата копуциве.
   
  На Acohipmk и Ilumious им се допаѓа ова.
 3. Паган-др

  Паган-др Гостин

  А нели се продолжи рокот ради гужвата што се направи?
   
 4. scary

  scary

  Член од:
  11 ноември 2009
  Мислења:
  2.778
  Допаѓања:
  2.581
  НЕ
   
  На Hip.Hop_MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 5. shutrak

  shutrak opsenar

  Член од:
  3 јуни 2011
  Мислења:
  19.147
  Допаѓања:
  13.074
  :icon_mrgr:,,,,,ne velam deka budzhetot e poln ,,trebe da se dopolni ,,,,no ,,,aj krivo da sedime pravo da zborime ,,i da se pogledneme vo gledalo,,,,,,,,,od koga e donesen zakonot,,,i kolku vreme se imashe do sega za promena na lichnite dokumenti ,,,ne deka neshto posebno ,,branam nekogo ,,,ama koj e kriv shto dodeka nekoj ne ne udri po dzhebot nema da se setime samite za obvrskite,,,,ete go prodolzhija rokot ,,,i pak ke bide ista pesna ,,,
  ,,,makedonija i se e mozhno ,,,a da se rasprashate malku ,,ili veke sigurno znaete ,,vo mrazenive demokratii kade e se rasulo,,,dali e mozhno ova shto nie kako nacija go pravime ,,,,
  samo ima tuka edna zaebancija ,,,na samite sebe si pravime ,,,em turkanici em nervozi em kazni ,,,,em pak prodolzhen rok na zakon ,,,,
  ,,,ne dragi moi ,,,na loshata ovca i vlaknoto i smeta ,,,iliti mi ,,,izvorno ,,,
  ,,,,rgjavom kurcu i dlaka smeta ,,,
  ,,,,a ne zimate vo predvid deka ima i takvi na koi veke i redovno im istekuva rokot na dokumentot ,,vo sluchajov ,,vozachkite dozvoli ,,i sega zaradi masa na nesovesni,,,ilitimi mnogu pametni ,,,se osudeni da chekaat so nedeli i meseci ,,,shto praime so onie koi moraat redovno da ja prodolzhat dzvolata ,,a zaradi ovie shto nekolku godini dremele se prepushteni na milost i nemilost na drugive shto ne si ja izvrshile promenata vo predvideniot zakonski rok,,,,
  ,,,,,pozdrav seirdzhii,,,,,,,,,,,(n)
  --- надополнето: 1 октомври 2012 во 13:00 ---
  :icon_mrgr:,,,,,ne velam deka budzhetot e poln ,,trebe da se dopolni ,,,,no ,,,aj krivo da sedime pravo da zborime ,,i da se pogledneme vo gledalo,,,,,,,,,od koga e donesen zakonot,,,i kolku vreme se imashe do sega za promena na lichnite dokumenti ,,,ne deka neshto posebno ,,branam nekogo ,,,ama koj e kriv shto dodeka nekoj ne ne udri po dzhebot nema da se setime samite za obvrskite,,,,ete go prodolzhija rokot ,,,i pak ke bide ista pesna ,,,
  ,,,makedonija i se e mozhno ,,,a da se rasprashate malku ,,ili veke sigurno znaete ,,vo mrazenive demokratii kade e se rasulo,,,dali e mozhno ova shto nie kako nacija go pravime ,,,,
  samo ima tuka edna zaebancija ,,,na samite sebe si pravime ,,,em turkanici em nervozi em kazni ,,,,em pak prodolzhen rok na zakon ,,,,
  ,,,ne dragi moi ,,,na loshata ovca i vlaknoto i smeta ,,,iliti mi ,,,izvorno ,,,
  ,,,,rgjavom kurcu i dlaka smeta ,,,
  ,,,,a ne zimate vo predvid deka ima i takvi na koi veke i redovno im istekuva rokot na dokumentot ,,vo sluchajov ,,vozachkite dozvoli ,,i sega zaradi masa na nesovesni,,,ilitimi mnogu pametni ,,,se osudeni da chekaat so nedeli i meseci ,,,shto praime so onie koi moraat redovno da ja prodolzhat dzvolata ,,a zaradi ovie shto nekolku godini dremele se prepushteni na milost i nemilost na drugive shto ne si ja izvrshile promenata vo predvideniot zakonski rok,,,,
  ,,,,,pozdrav seirdzhii,,,,,,,,,,,(n)
   
  На ehrlich, aXSONNN и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
 6. Рудници и

  Рудници и ООЗТ Рудници и железарница - Скопје

  Член од:
  9 декември 2009
  Мислења:
  11.188
  Допаѓања:
  16.144
  7% зголемување на пензии...морат да почнат од негде :)
  Сега дур си одам пијан дома нема веќе да ми ја прифатат старата возачка неписмените :place:
   
  На Blondi, G e G o, Пpототип и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Кико Д.

  Кико Д. ULTRAS - way of life

  Член од:
  26 јануари 2010
  Мислења:
  10.826
  Допаѓања:
  8.438
  Хахахахахахаххахахаха ова значи ќе фрчат казни сега. Татко ми во Јануари ојде да се закажи за сликање и го закажаја дури во Октомври. Тие сега шо ќе се закажат, дури да се сликат па дури да ги земат возачките ќе плаќат казни (n)
  Криминална држава !
   
  На Ернесто ЧЕ Гевара и Hip.Hop_MKD им се допаѓа ова.
 8. shutrak

  shutrak opsenar

  Член од:
  3 јуни 2011
  Мислења:
  19.147
  Допаѓања:
  13.074
  :icon_mrgr:,,,,,ae,aj kutite tamu,,,,vo normalna drzhava do sega site ke gi ispratea na povtorno polaganje ,,e duri togash ,,,ke bide davanje pari,,,,,zboruvate od inaet ili samo na vas poznati prichini,,,,
  2-3 godini spienje i tashak igranje ,,i sega gjavolot e kriv,,,,,,,,,
  --- надополнето: 1 октомври 2012 во 13:08 ---
  :icon_mrgr:,,,,,ae,aj kutite tamu,,,,vo normalna drzhava do sega site ke gi ispratea na povtorno polaganje ,,e duri togash ,,,ke bide davanje pari,,,,,zboruvate od inaet ili samo na vas poznati prichini,,,,
  2-3 godini spienje i tashak igranje ,,i sega gjavolot e kriv,,,,,,,,,
   
 9. Кико Д.

  Кико Д. ULTRAS - way of life

  Член од:
  26 јануари 2010
  Мислења:
  10.826
  Допаѓања:
  8.438
  Оф топик:
  Јасно ми е зошто имаш 9 556 мислења. Секое мислење по 2 пати го постираш :LOL:
   
  На eternum му/ѝ се допаѓа ова.
 10. c i t r o

  c i t r o

  Член од:
  20 септември 2008
  Мислења:
  11.422
  Допаѓања:
  7.674
  И за ова ли јадете трици ? Па 5 и кусур години имавте рок да ги смените со нова!
   
  На statusQuO, JasonStatham, ГоцкоПоцко и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. shutrak

  shutrak opsenar

  Член од:
  3 јуни 2011
  Мислења:
  19.147
  Допаѓања:
  13.074
  :icon_mrgr:,,,,,,,,malku oftopik,,,:pos::pos::pos::pos:,,,neznaesh ti shto e postiranje ,,,dojdi vo ludara ,,,:ROFLMAO:,,za mesec dena ima da napraish 3iljadarchinja,,,,:LOL::LOL:,,,,,(y)pozdrav,,,,:свиркам:,,,
   
  На Gaara му/ѝ се допаѓа ова.
 12. c i t r o

  c i t r o

  Член од:
  20 септември 2008
  Мислења:
  11.422
  Допаѓања:
  7.674
  Татко ти имал рок од 2007 до вчера да се слика,кажи му друг пат да не иде у 2 до 12-ес,пошто може апаратот да им се заебе..
   
 13. *-----*

  *-----*

  Член од:
  24 ноември 2009
  Мислења:
  4.961
  Допаѓања:
  4.859
  Каде во светот има еден документ издаден со важност од 10 години после година или две од издањањето некоја брколинда да излезе на телевизија и да рече пу пу не се важи мораш нов документ да си извадиш ?
  Нити можат да казнуваат ниту курац баш да видам по кој член ке ја пишат казната, како може некое неписмено џандарче да ми рече дека немам возачка дозвола и да не ми ја признава само затоа што не била пластична , фино лепо на возачката си пишува до кога ми е валидна пишува кој категории на возила можам да ги управувам има печат од МВР, слободно можат да се ебат. Ако им смета стариот изглед и сакаат предвреме да ја сменам возачката нема проблем нека си ги сносат они трошоците.
  Ако треба и ке се тужиме.
   
  На Anco, Tоni, genius2 и уште 13 други им се допаѓа ова.
 14. c i t r o

  c i t r o

  Член од:
  20 септември 2008
  Мислења:
  11.422
  Допаѓања:
  7.674
  Доволно е само да поднесеш за нова дозвола и ти даваат лист/документ со која докажуваш дека имаш закажано и во случај да се стопира полиција,ништо не ти може..е ако нејќеш тоа е веќе друг проблем на поединец.
   
 15. *-----*

  *-----*

  Член од:
  24 ноември 2009
  Мислења:
  4.961
  Допаѓања:
  4.859
  Објасни ми по кој основ возачката ке ти ја прогласи за неважечка и ке те казни како да управуваш со моторно возило исто како да немаш полагано ?
  по кој основ се врши присилна промена на валиден и важечки документ, личните карти и возачки од СФРЈ што беа луѓе ги имаа до пред десетина години и никој не им рече дека се невалидни туку ги менуваат кога им истекуваа. Доколку се спроведува присилно менување на докумет тогаш трошоците треба да си ги сноси тој што го наложил менувањето. Ова им е исто како со изводите од матична книга каде што има штембил ТРАЕН а малоумните на шалтер ти велат не постар од 6 месеци.
  Еве јас не ја менувам има важност до 2019 па нека ми пише казна дека ми е неважечка дозволата.
  И со оние категории и под категории што се тие глупости, Е категорија со стара важи и за приколица на лека кола, и за камион со Ц категорија со приклучно возило, додека со новата ти важи само за шлепер ( не можеш да влечеш приколка на кола мора да полагаш Б+Е )
  Мислам јебем ти Брколиндска логика.
  И кај на курот ке ги пише негативните 25 поени кога не ти даваат картонче ако немаш нова возачка дозвола, на куров ли ке ми ги тетовира ?
   
  На POS-51, WIND, cokance и уште 6 други им се допаѓа ова.

Сподели преку: