Од Солун до Скопје со воз

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.340
Поени од реакции
3.048
Па кога да идам друг пат таму ебаго? У ембарго, да се знае.

Сред ембарго да им изембрагишем то женките.`

Него, има еден го викавме Туп-Куп!

Наше дете од Астраља, првак на Њу Саут Велс у бокс....да скратам прича, некои гејци се понашаа као скопиа, скопиа, и нешо лошо на грчки, немаше тогаш уште фиромисање, јадат гомна нешо, доаѓаме ние да се макљаме, коа слушаш: туп, секунд, куп...туп, секунд, куп...и после го глеаш ова малово, пружа аперкати и крошиња, а гејцине као пластејнци, купој по земја. Хехехехе!
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.319
Кај се лоцирани овие агенцииве со комбинава во Солун и кое време тргнуваат за назад?
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
Кај се лоцирани овие агенцииве со комбинава во Солун и кое време тргнуваат за назад?
Пред 2 години одев со комбе до Солун ,сабајле околу 5-6 се тргаше и околу 17 се враќа од солун ,агенцијата се вика компас травел мислам и се наоѓа во ГТЦ веднаш над нептун шоп од кај страната на холидеј
Дали возат и работат сеуште поима неам ...а за други коишто возат накај егејот исто така поима неам ...:toe:
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.648
Поени од реакции
258
Да не знае некој колку е воз Солун Атина во еден правец и повратна?
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
290
Поени од реакции
61
Дечки јас од прилика ве разбрав до некаде ама воз ваљда има само за вас од Скопје а ние од Битола?????:toe:
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
666
Од каде нема воз?(Не те разбирам.)
Скопје -Солун има секој ден.
Со оглед дека е постара информацијава, да не знаеш случајно дали уште важи? Мислам има ли сеуште воз на релација Скопје-Солун и колку е цената за повратна? Имам авионска карта од солун, па возов некако поисплатлив ми се гледа за транспорт до таму. И да не знаеш кога тргнуваат возовиве, мислам кое време?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.624
Поени од реакции
38.510
Со оглед дека е постара информацијава, да не знаеш случајно дали уште важи? Мислам има ли сеуште воз на релација Скопје-Солун и колку е цената за повратна? Имам авионска карта од солун, па возов некако поисплатлив ми се гледа за транспорт до таму. И да не знаеш кога тргнуваат возовиве, мислам кое време?
Ако не се лажам возот е укинат и плус 50% поскапен.
Чим имаш авионска карта до Солун, јави се во Македонија Сообраќај (се наоѓаат на автобуска Скопје) имаат секој ден превоз до Солун 800ден. Те симнуваат пред судот од таму одиш пеш до Автобуска Солун (десет минути) и се качуваш на 72А (мислам дека овој број беше) и за 0,75центи одиш до аеродром.
Ако ти избега автобусот идеш со такси од Игнација за 12 евра, нека уклучи и таксиметар исто ти се фаќа (ако сте повеќе души поисплатлива варијанта).
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
666
Ако не се лажам возот е укинат и плус 50% поскапен.
Чим имаш авионска карта до Солун, јави се во Македонија Сообраќај (се наоѓаат на автобуска Скопје) имаат секој ден превоз до Солун 800ден. Те симнуваат пред судот од таму одиш пеш до Автобуска Солун (десет минути) и се качуваш на 72А (мислам дека овој број беше) и за 0,75центи одиш до аеродром.
Ако ти избега автобусот идеш со такси од Игнација за 12 евра, нека уклучи и таксиметар исто ти се фаќа (ако сте повеќе души поисплатлива варијанта).
Фала ти и ова со Македонија Сообраќај е добра варијанта.
 
I

Iblis

Гостин
Ако не се лажам возот е укинат и плус 50% поскапен.
Чим имаш авионска карта до Солун, јави се во Македонија Сообраќај (се наоѓаат на автобуска Скопје) имаат секој ден превоз до Солун 800ден. Те симнуваат пред судот од таму одиш пеш до Автобуска Солун (десет минути) и се качуваш на 72А (мислам дека овој број беше) и за 0,75центи одиш до аеродром.
Ако ти избега автобусот идеш со такси од Игнација за 12 евра, нека уклучи и таксиметар исто ти се фаќа (ако сте повеќе души поисплатлива варијанта).
Со оглед дека е постара информацијава, да не знаеш случајно дали уште важи? Мислам има ли сеуште воз на релација Скопје-Солун и колку е цената за повратна? Имам авионска карта од солун, па возов некако поисплатлив ми се гледа за транспорт до таму. И да не знаеш кога тргнуваат возовиве, мислам кое време?
Воз до Солун нема, последна станица ти е Гевгелија. Така да таа варијанта ти отпаѓа.Ќе треба да си најдеш превозник од СК до Солун.
Ако те остават пред судот, ќе треба да одиш до автобуската постојка пред железничка станица. Чекаш број 78 или 78А. Истиов сообраќа од Автобуска станица(T.S. K.T.E.L.) до аеродромот. Цената е мислам 1 евро. Ќе побарам да ставам мапа.
http://www.oasth.gr/tools/routeGMap_eng.php
барај линија 78 или 78а. Станица број 4 Zografou(евентуално број 5 Venizelou)
Судот се наоѓа помеѓу овие две станици на почетокот на ул. Polytechneiou.
 
Член од
19 април 2012
Мислења
8
Поени од реакции
2
за солун од скопје има 1 автобус во 6 наутро ,
а дали некои од компанииве што возат тргнува покасно , пошто летот ми е во 16h
?
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.721
Поени од реакции
1.971
Ако не се лажам возот е укинат и плус 50% поскапен.
Чим имаш авионска карта до Солун, јави се во Македонија Сообраќај (се наоѓаат на автобуска Скопје) имаат секој ден превоз до Солун 800ден. Те симнуваат пред судот од таму одиш пеш до Автобуска Солун (десет минути) и се качуваш на 72А (мислам дека овој број беше) и за 0,75центи одиш до аеродром.
Ако ти избега автобусот идеш со такси од Игнација за 12 евра, нека уклучи и таксиметар исто ти се фаќа (ако сте повеќе души поисплатлива варијанта).
Povratna 800 ili ne ?
 

CUCULIGA

Баксуз
Член од
12 август 2012
Мислења
82
Поени од реакции
50
Возот е укинат, а еве некои агенции што превозуваат шопингувачи во Солун, што може да му биде од корист на некој.

Каро Травел 023 232 022 Капиштец
ПЕТ 023 222 201 Мек Доналдс во центар
Делфина Турс 022 460 299
Стела 023 232 590

Поаѓањата им се негде 3-4 сабајле, враќање 17 30, не знам за покасно дали се враќа некој.

Инаку имам слушнато и во ГТЦ на прв спрат одма до книжара ТРИ агенција што превезува со комби 1500 ден и со кола 2100 ден, додека останативе горе се 800-1000 ден. 
З

Забавата е во Кругот

Гостин
Почнувајќи од 1 септември годинава МЖ Транспорт АД – Скопје, поради неисполнување на зацртаните цели и очекувања во делот на искористеноста и комерцијалните ефекти, го откажува од сообраќај сезонскиот патнички воз Скопје - Солун – Скопје.
Возот од Скопје тргнуваше секоја сабота во 5.05 часот, од Велес во 06.01, Неготино 06.46, Гевгелија – 07.34, а во Солун ќе пристигнуваше во 10.24 часот (по грчко време)
Во спротивен правец од Солун тргнуваше секоја недела во 20.11 часот (грчко време). Од Гевгелија - 20.40, Неготино – 21.46, Велес – 22.25 часот, а во Скопје пристигнуваше во 23.11 часот.
Со ова последното возење на „сезонецот“ ќе биде на 24 август од Скопје, односно повратно на 25 август од Солун за Скопје.

Возот веќе 2 месеци беше активен, искористете ја последната недела. 24-25 август, јас патував прошла недела за 4 ипол саати се стига.
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.568
Поени од реакции
395
Ме интересира за превозов до Солун преку Македонија Сообраќај, оставаат негде кај судот ко што разбрав е сеа ме интересира од таму до аеродром како се стига? Каде е најблиската станица на некој од автобусите (број 78) што одат накај аеродром?
Исто ми е битно дали возат во недела? Пошо у недела ми е летот...

Освен Македонија Сообраќај, друг превозник на релацијава нема изглеа?

Такси ко што гледам е 15-20еу во правец до аеродром од центарот на Солун.

Ај некој што бил ако може да сподели информација што и како...
 
На врв Bottom