Одјавување на возило, транспорт и нови таблички

Член од
22 јули 2012
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво , вака минатата недела купив возило од Скопје на наши таблички , сега треба да ги одјавам истите и да извадам нови во Штип ме интересира како без таблици јас ке стигнам до Штип и дали ке имам проблеми со МВР по пат :) , друга работа дали од кога тука ке поднесам дека таблиците се одјавени и уплатам за нова сообраќајна и нови таблички треба истото возило од ново да го регистрирам иако неговата регистрација важи до уште 4 месеци ?
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Здраво , вака минатата недела купив возило од Скопје на наши таблички , сега треба да ги одјавам истите и да извадам нови во Штип ме интересира како без таблици јас ке стигнам до Штип и дали ке имам проблеми со МВР по пат :) , друга работа дали од кога тука ке поднесам дека таблиците се одјавени и уплатам за нова сообраќајна и нови таблички треба истото возило од ново да го регистрирам иако неговата регистрација важи до уште 4 месеци ?
Ако имаш другар полицаец договорете се тој да ти го донесе до Штип возилото, останатото е твое...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Таблиците во Скопје ќе ги одјавиш пешки. Со тебе треба да иде и ехгаздата на возилото, сам нема да можеш. Од кога ќе те заведат во систем пеш до Штип следниот ден ќе си уплатиш за таблички и нова собраќајна и ќе те заведат како сопственик на возилото.
Не ја регистрираш до ден на регистрација.
Не смееш да возиш без таблици има казна. А привремени таблици да извадиш за Скопје-Штип е процедура и чини 50 евра.
 
Член од
22 јули 2012
Мислења
4
Поени од реакции
1
Таблиците во Скопје ќе ги одјавиш пешки. Со тебе треба да иде и ехгаздата на возилото, сам нема да можеш. Од кога ќе те заведат во систем пеш до Штип следниот ден ќе си уплатиш за таблички и нова собраќајна и ќе те заведат како сопственик на возилото.
Не ја регистрираш до ден на регистрација.
Не смееш да возиш без таблици има казна. А привремени таблици да извадиш за Скопје-Штип е процедура и чини 50 евра.
Фала другар ... Значи меѓу другото еба си мајката .... ја знам само дека другарот пред две години беше купил кола од Струмица и му издадеа потврда дека може да во наредните 24 часа да си го донесе возилото во Штип е сеа шо како и за шо незнам и не резбирам
 
Член од
22 јули 2012
Мислења
115
Поени од реакции
30
исто јас еве земав возило од тетово а сум во кр. паланка му ги пратив таблициве и сообраќајнава на газдава да си ги одјави јас само да си уплатам за нови и на технички да си одам,
арно ама ми ја бараат старата сообраќајна за во полиција, ми ја прати по пошта три недели ми нема стигнато истата , сега не можам да си ја најдам по поштиве?, а планирав без таблици да одам на технички и јас за тоа не знаев
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Фала другар ... Значи меѓу другото еба си мајката .... ја знам само дека другарот пред две години беше купил кола од Струмица и му издадеа потврда дека може да во наредните 24 часа да си го донесе возилото во Штип е сеа шо како и за шо незнам и не резбирам
Нема такво нешто денес, има привремена од 50 евра ако толку многу сакаш да дојдеш до СК со новата кола. Нема потреба верувај никаква од комплицирање.
Само у Скопје малку гужвичка на шалтер, али ќе издржиш :)

исто јас еве земав возило од тетово а сум во кр. паланка му ги пратив таблициве и сообраќајнава на газдава да си ги одјави јас само да си уплатам за нови и на технички да си одам,
арно ама ми ја бараат старата сообраќајна за во полиција, ми ја прати по пошта три недели ми нема стигнато истата , сега не можам да си ја најдам по поштиве?, а планирав без таблици да одам на технички и јас за тоа не знаев
Старата собраќајна има печат дека е одјавена. Ако не ти ја пратил препорачано, што не верувам за три недели нема да стигне, тогаш треба да земе од Тетово препис за да завршиш работа. Инаку по пошта нема да ја најдеш ако е по обична пошта пуштено.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Не лупајте на памет.

Ако возилото е регистриано:

одиш во Скопје, си го одјавуваш се по пропис. Се плаќа 700-800 денари за пробни таблици кои што важат 1 недела, мада најчесто внатре (во документот за пробните) е наведена релација (пример Скопје - Штип). И си ја возиш колата до Штип, па таму си ја пријавуваш и си бркаш понатамошна работа.

Истото можиш да го напрајш и без да извадиш пробни табли, мада така си малку посомнителен и има шанса секој цајкан по патот шо ќе те види да те застани.

Јасно, дека казна несмеат да ти пишат.
 
Член од
22 јули 2012
Мислења
115
Поени од реакции
30
Старата собраќајна има печат дека е одјавена. Ако не ти ја пратил препорачано, што не верувам за три недели нема да стигне, тогаш треба да земе од Тетово препис за да завршиш работа. Инаку по пошта нема да ја најдеш ако е по обична пошта пуштено.

па не ја пратил препоручно, обично незнам како тоа е документ независно колку е важен, треба македонски пошти да сносат одговорнос за такви случаи, лопови бог да чува и да брани од такви неодговорни институции
и сега значи треба некоја преписка да се извади дека се одјавени таблициве? и за собраќајнава што е „украдена “ од мп?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Каде можам да се обратам и поднесам жалба до администрацијата задолжена за сообраќај?

Денеска бев да си ги земам табличките и новата сообраќајна дозвола и да не навлегувам во детаљи кога веќе дојдов на ред со уредната документација од технички преглед, одјавената стара сообраќајна дозвола, купопродажниот договор на нотар ме информираа на шалтер дека нивната колешка од друг град заборавила да ја одјави колата на компјутер и не можат тие да ми дадат таблички и нова сообраќајна.
Кога ги прашав за чаре, ми рекоа дека поранешната сопственичка треба да појде и да ја потсети службеничката да ја одјави колата.
Да не се расправам и одземам време на другите што чекаа зад мене излегов и се јавив кај сопственичката која ми кажа дека жали, но меѓутоа во моментот оди на пат и нема да може да ми помогне.
Појдов до дома и го најдов документот, односно фискалната сметка со име и презиме на службеничката што ја одјавуваше колата и се вратив пак на шалтерот. Мислам дека не треба да споменувам дека одново чекав долга редица.
Му кажав дека сопственичката е на пат и дека во наредните две седмици нема да може да појде и потсети службеничката, и дали тие можаш да се јават на нивната колешка од Скопје во истиот отсек да ја одјави колата или барем да проверат што е причината што не е одјавена и покрај докуметот што го имам на сообраќајна дека колата е одјавена.

На тоа имав пет различни одговори и ниту еден не се однесуваше на моето прашање.
Првиот полицаец во канцеларијата ми кажа дека може да е колата заложена и ако не е одјавена во полиција на компјутер ќе биде проблем.
На тоа му аргументирав дека си ги преземам сам одговорностите и ако колата е заложена ќе си го исплатам долгот и нив тоа не би требало да ги засега за да ми дадат таблички и сообраќајна.
На тоа ми одговори дека не може како што сакам јас и има закони, кога му реков да ми го приложи законот ми кажа дека нема време да се расправа со мене и не е нивна грешка туку од Скопје и ме упати кај шефот.
Шефот еден пристар човек ми кажа дека службеничката во Скопје не би смеела да ми мавне печат на сообраќајна пред да ја одјави.
Му кажав дека потполно се согласувам со тоа и додадов дека изгледа малку непрофесионално да ги обвинува неговите колеги од Скопје наместо да се јави кај нив и исправи грешката која е направена од причина што се под иста капа и играат во ист тим.
После ми одговори дека требало да сум пазел да ја одјави колата на компјутер, на тоа го прашав дали имам пристап да гледам во неговиот компјутер додека работи?
На тоа кратко одговори не знам, и тогаш ми се крена притисокот и му се развикав дека сигурно би требало од Водовод и Канализација да го знаат одговорот.
Истиот полицаец, односно првиот стана и ме викна во канцеларија и ме упати кон едно момче од 25-6 години од рамковниве браќа за да ми помогни да ја лоцираме колешката од Скопје и завршиме работа.
Проблемот беше што човекот не го владееше добро јазикот и беше пресен вработен во канцеларија.
Човекот мене ми го побара телефонот на службеничката за да се јавел и прашал, небаре колектирам броеви на службенички во МВР.
Му одговорив дека ако го имам досега сигурно ќе се јавев и го советував да се јави во подрачното МВР во Скопје и побара број на Марија Н. Клинчарова и праша што е проблемот.
На тоа ми кажа дека нема број...Во ред е тогаш му реков да ја најде колешката на Ентранет и испрати и-мејл со податоците од автомобилот.
За жал дечкото не знаеше што е Ентранет и и кажа дека такво нешто нема во МВР.
Му објаснив дека тоа е внатрешна мрежа на сите вработени и дека има адреси за сите вработени и би требало лесно да го најде.

Да не тупам многу до крај има некој абер што треба да направам да си ги земам табличките од колата и сообраќајната?
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Луѓе кај поточно се одјавуваат таблиците? Во МВР она каде што е кај МТВ ?
 
Член од
17 февруари 2015
Мислења
89
Поени од реакции
5
Дали може да се одјават шведски табли на возило во амбасада во Скопје?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom