Одржавање на вашиот велосипед?

Член од
21 јули 2017
Мислења
205
Поени од реакции
139
Јас доста возам велосипед(двотрк) и стално станува гнасен и нечист.

Сум бил во перална за коли, ама они не баш го чистат. Ќе го полие со сапуница, па после со вода, и да, изгледа испран.

Сепак, мислам дека треба после и да се подмачка.

Како го перете, чистите, подмачкувате или со еден збор одржавате вашиот велосипед?

Кои средства за подмачкување можат да се купат во МК?

Или го носите на точкар па он ги турка сите овие работи за вас?

Еве и фино видео


Не сум пробал до сеа да ги отштрафам тркалата бидејќи ми е страв криво да не ги вратам после :D
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
136
Поени од реакции
77
Јас доста возам велосипед(двотрк) и стално станува гнасен и нечист.

Сум бил во перална за коли, ама они не баш го чистат. Ќе го полие со сапуница, па после со вода, и да, изгледа испран.

Сепак, мислам дека треба после и да се подмачка.

Како го перете, чистите, подмачкувате или со еден збор одржавате вашиот велосипед?

Кои средства за подмачкување можат да се купат во МК?

Или го носите на точкар па он ги турка сите овие работи за вас?

Еве и фино видео


Не сум пробал до сеа да ги отштрафам тркалата бидејќи ми е страв криво да не ги вратам после :D
За чистење нема некоја голема филозофија, поготово за старите. Препорачливо е со мокра крпа, бидејќи во перална со висок притисок има голема шанса да влезе вода во некој од лагерите и да се измеша со маста и да ти направи беља за брзо време.

За подмачкување/одржување јас лично кога ќе забележам некоја ситна измена (послабо кочи, не менува брзини како што менувал пред неколку недели, поспоро вози, поголем напор треба за да постигнам голема брзина, луфта...) го вадам делот од точакот што мислам дека има дефект, комплетно го расклопувам (до каде што физички може) го чистам, го прегледувам дали има механички или естетски оштетувања и дали ќе влијаат на работата (по потреба ги поправам или заменувам), го подмачкувам, го склопувам, го враќам назад и ако треба пак го штелувам.
На неколку месеци или кога имам повеќе слободно време правам комплетна генералка. Вадам буквално се од рамот, и се расклопувам на најситни составни делови, детално чистам/поправам/заменувам/подмачкувам и потоа се враќам на место.

Од средства за подмачкување ти треба само некоја квалитетна маст за лагерите, и добро уље за ланецот во зависност од тоа колку често го подмачкуваш. За ланецот најдобро и најекономично решение после специјалните шишенца кои ги нудат во секоја продавница за велосипеди е уље за моторна пила. Второ најдобро решение е уље за диференцијал (80W/90 Hyphoid Gear Oil). Пред подмачкување обавезно детално чистење на ланецот одвнатре и однадвор. Однадвор можеш да го извадиш од запчаниците и да го потопиш во нафта, и да го исчистиш со четка, а одвнатре мораш со некој добар degreaser само да е на база на цитрус. Вода не смее никако да дојде во контакт со ланецот бидејќи повеќето немаат заштитен анти-корозивен слој (и дури и да имаат со тек на време тој исчезнува) и лесно кородираат однадвор и одвнатре.

Точкар ти е добра опција, но само ако доста луѓе ти го препорачаат. Добрите мајстори во Скопје на рака се бројат.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.342
Поени од реакции
7.275
Едни од најдобрите точкари во Скопје - ако не и најдобрите - се` Албанците во велосипедската работилница Младост кај поликлиниката Бит Пазар.

Младост реновираа минатава година, започнаа со барака со приземје, а сега на местото каде што им беше бараката имаат куќа на приземје и два ката - можеби еден кат, само два или три пати имам поминато и не помнам точно, но и понатаму се сместени на истата локација, работилницата им е` на приземјето од куќата.

Сликата од работилницата е` од порано, кога работилницата им беше барака.

https://www.google.com/maps/@42.002924,21.4411725,3a,49.3y,216.28h,86.97t/data=!3m7!1e1!3m5!1s0QOeD0VaS4hdiwJnZ9cT3A!2e0!6s//geo0.ggpht.com/cbk?panoid=0QOeD0VaS4hdiwJnZ9cT3A&output=thumbnail&cb_client=maps_sv.tactile.gps&thumb=2&w=203&h=100&yaw=292.38284&pitch=0&thumbfov=100!7i13312!8i6656

За поправање вршат одлична работа, но веќе од поодамна немаат резервни делови, што значи дека новите делови ќе треба да ги купиш од друго место - јас вообичаено ги купувам од кај Вучко, па ги носам во Младост за да ги монтираат.

Имаат резервни внатрешни гуми во Младост, но и самите си признаваат дека се` со слаб квалитет и ако не сакаш за помалку од недела дена повторно да менуваш внатрешна гума, подобро купи си внатрешна гума од друго место, па однеси ја во Младост за да ја монтираат.

Ако ги имаш потребните делови за менување, ќе ги сменат без никаков проблем, а за миење не вршат работа, барем јас не помнам досега да миеле велосипеди.

Но ако не сакаш да шеташ до продавница по нови делови, па да ги носиш во Младост за да ги монтираат, тогаш и Цикло Ас, односно кај Арсо на улица Борка Талески помеѓу Универзална Сала и Католичка Црква - позади Вучко, можат да ти завршат работа.

https://www.google.com/maps/place/Цикло+Ас/@41.997446,21.4167081,20z/data=!4m5!3m4!1s0x13541448929c038d:0xa46aaa78902bba37!8m2!3d41.9974438!4d21.4168677

За разлика од Младост, Арсо има резервни делови и ги монтира, но и за него не верувам дека врши миење на велосипеди.
 
Последно уредено:
Член од
21 март 2017
Мислења
121
Поени од реакции
76
Едни од најдобрите точкари во Скопје - ако не и најдобрите - се` Албанците во велосипедската работилница Младост кај поликлиниката Бит Пазар.

Младост реновираа минатава година, започнаа со барака со приземје, а сега на местото каде што им беше бараката имаат куќа на приземје и два ката - можеби еден кат, само два или три пати имам поминато и не помнам точно, но и понатаму се сместени на истата локација, работилницата им е` на приземјето од куќата.

Сликата од работилницата е` од порано, кога работилницата им беше барака.

https://www.google.com/maps/@42.002924,21.4411725,3a,49.3y,216.28h,86.97t/data=!3m7!1e1!3m5!1s0QOeD0VaS4hdiwJnZ9cT3A!2e0!6s//geo0.ggpht.com/cbk?panoid=0QOeD0VaS4hdiwJnZ9cT3A&output=thumbnail&cb_client=maps_sv.tactile.gps&thumb=2&w=203&h=100&yaw=292.38284&pitch=0&thumbfov=100!7i13312!8i6656

За поправање вршат одлична работа, но веќе од поодамна немаат резервни делови, што значи дека новите делови ќе треба да ги купиш од друго место - јас вообичаено ги купувам од кај Вучко, па ги носам во Младост за да ги монтираат.

Имаат резервни внатрешни гуми во Младост, но и самите си признаваат дека се` со слаб квалитет и ако не сакаш за помалку од недела дена повторно да менуваш внатрешна гума, подобро купи си внатрешна гума од друго место, па однеси ја во Младост за да ја монтираат.

Ако ги имаш потребните делови за менување, ќе ги сменат без никаков проблем, а за миење не вршат работа, барем јас не помнам досега да миеле велосипеди.

Но ако не сакаш да шеташ до продавница по нови делови, па да ги носиш во Младост за да ги монтираат, тогаш и Цикло Ас, односно кај Арсо на улица Борка Талески помеѓу Универзална Сала и Католичка Црква - позади Вучко, можат да ти завршат работа.

https://www.google.com/maps/place/Цикло+Ас/@41.997446,21.4167081,20z/data=!4m5!3m4!1s0x13541448929c038d:0xa46aaa78902bba37!8m2!3d41.9974438!4d21.4168677

За разлика од Младост, Арсо има резервни делови и ги монтира, но и за него не верувам дека врши миење на велосипеди.
Во скопје во Outdoor се најдобрите мајстори за велосипеди
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.342
Поени од реакции
7.275
Во Скопје во Outdoor се најдобрите мајстори за велосипеди
Затоа јас реков за Младост дека се едни од најдобрите - ако не и најдобрите во Скопје, но секако дека ти и било кој друг има право на поинакво мислење, во зависност од своите лични искуства.

Како и да е, објавувај линкови од Google Maps или од официјалниот веб сајт на сервисерите, да ја одржиме темава да биде од информативен карактер, а не само рекла-казала.
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
136
Поени од реакции
77
Едни од најдобрите точкари во Скопје - ако не и најдобрите - се` Албанците во велосипедската работилница Младост кај поликлиниката Бит Пазар.

Младост реновираа минатава година, започнаа со барака со приземје, а сега на местото каде што им беше бараката имаат куќа на приземје и два ката - можеби еден кат, само два или три пати имам поминато и не помнам точно, но и понатаму се сместени на истата локација, работилницата им е` на приземјето од куќата.

Сликата од работилницата е` од порано, кога работилницата им беше барака.

https://www.google.com/maps/@42.002924,21.4411725,3a,49.3y,216.28h,86.97t/data=!3m7!1e1!3m5!1s0QOeD0VaS4hdiwJnZ9cT3A!2e0!6s//geo0.ggpht.com/cbk?panoid=0QOeD0VaS4hdiwJnZ9cT3A&output=thumbnail&cb_client=maps_sv.tactile.gps&thumb=2&w=203&h=100&yaw=292.38284&pitch=0&thumbfov=100!7i13312!8i6656

За поправање вршат одлична работа, но веќе од поодамна немаат резервни делови, што значи дека новите делови ќе треба да ги купиш од друго место - јас вообичаено ги купувам од кај Вучко, па ги носам во Младост за да ги монтираат.

Имаат резервни внатрешни гуми во Младост, но и самите си признаваат дека се` со слаб квалитет и ако не сакаш за помалку од недела дена повторно да менуваш внатрешна гума, подобро купи си внатрешна гума од друго место, па однеси ја во Младост за да ја монтираат.

Ако ги имаш потребните делови за менување, ќе ги сменат без никаков проблем, а за миење не вршат работа, барем јас не помнам досега да миеле велосипеди.

Но ако не сакаш да шеташ до продавница по нови делови, па да ги носиш во Младост за да ги монтираат, тогаш и Цикло Ас, односно кај Арсо на улица Борка Талески помеѓу Универзална Сала и Католичка Црква - позади Вучко, можат да ти завршат работа.

https://www.google.com/maps/place/Цикло+Ас/@41.997446,21.4167081,20z/data=!4m5!3m4!1s0x13541448929c038d:0xa46aaa78902bba37!8m2!3d41.9974438!4d21.4168677

За разлика од Младост, Арсо има резервни делови и ги монтира, но и за него не верувам дека врши миење на велосипеди.
Почнаа веќе со работа? Сум поминал неколку пати од таму ама тогаш немаше ништо.


Во скопје во Outdoor се најдобрите мајстори за велосипеди
Затоа јас реков за Младост дека се едни од најдобрите - ако не и најдобрите во Скопје, но секако дека ти и било кој друг има право на поинакво мислење, во зависност од своите лични искуства.

Како и да е, објавувај линкови од Google Maps или од официјалниот веб сајт на сервисерите, да ја одржиме темава да биде од информативен карактер, а не само рекла-казала.
Од најдобрите ги одвојувам (по никаков редослед):
Цикло Ас
Бајкстоп
Треска Спорт
Аутдор

Ова е само од лично искуство, бидејќи одамна почнав сам да си ги поправам ситемои точаци како најсигурна варијанта, а во точкарници одам стриктно за нешто за кое што немам алат или искуство (најчесто исправање бандажи) или по делови и некој совет.
А ако правиме муабет само за мајстори тогаш тоа е друга приказна.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.342
Поени од реакции
7.275
Почнаа веќе со работа? Сум поминал неколку пати од таму ама тогаш немаше ништо.
Работат веќе два месеца, ако не и подолго, јас прв пат годинава бев кај нив пред два месеца за да ми сменат внатрешна гума на велосипедот.
 
Член од
21 март 2017
Мислења
121
Поени од реакции
76
Затоа јас реков за Младост дека се едни од најдобрите - ако не и најдобрите во Скопје, но секако дека ти и било кој друг има право на поинакво мислење, во зависност од своите лични искуства.

Како и да е, објавувај линкови од Google Maps или од официјалниот веб сајт на сервисерите, да ја одржиме темава да биде од информативен карактер, а не само рекла-казала.
https://www.google.com/maps/uv?hl=en&pb=!1s0x135415b454ddf2a7:0x4d857177d6833629!2m22!2m2!1i80!2i80!3m1!2i20!16m16!1b1!2m2!1m1!1e1!2m2!1m1!1e3!2m2!1m1!1e5!2m2!1m1!1e4!2m2!1m1!1e6!3m1!7e115!4shttps://lh5.googleusercontent.com/p/AF1QipMd7aVJo7RvE9NLE0oWfKahNg-sW75n1CW8us6o=w259-h173-k-no!5soutdoor+mk+-+Google+Search&imagekey=!1e10!2sAF1QipMd7aVJo7RvE9NLE0oWfKahNg-sW75n1CW8us6o&sa=X&ved=0ahUKEwiR4qjllMrbAhWKK1AKHRMjDrAQoioIiwEwDQ[DOUBLEPOST=1528670510][/DOUBLEPOST]
Од најдобрите ги одвојувам (по никаков редослед):
Цикло Ас
Бајкстоп
Треска Спорт
Аутдор

Ова е само од лично искуство, бидејќи одамна почнав сам да си ги поправам ситемои точаци како најсигурна варијанта, а во точкарници одам стриктно за нешто за кое што немам алат или искуство (најчесто исправање бандажи) или по делови и некој совет.
А ако правиме муабет само за мајстори тогаш тоа е друга приказна.
Да, и во треска спорт се добри, тие се застапници за едни од најдобрите брендови на велосипеди а тоа е Giant :) (https://www.google.com/maps/uv?hl=en&pb=!1s0x1354144d6b71ef39:0x27049ebd675ff20d!2m22!2m2!1i80!2i80!3m1!2i20!16m16!1b1!2m2!1m1!1e1!2m2!1m1!1e3!2m2!1m1!1e5!2m2!1m1!1e4!2m2!1m1!1e6!3m1!7e115!4shttps://lh5.googleusercontent.com/p/AF1QipPgcfvQlfmUzZUtaAE5SPH3nvJCMcqDuEZVzNDS=w230-h173-k-no!5streska sport skopje - Google Search&imagekey=!1e10!2sAF1QipPgcfvQlfmUzZUtaAE5SPH3nvJCMcqDuEZVzNDS&sa=X&ved=0ahUKEwiw7_HhlcrbAhWMPFAKHRk0AJQQoioIugEwCg)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.434
Поени од реакции
3.838
Има ли некое место во Скопје каде што можам да го однесам точакот да ми го средат комплетно? (миење, чистење, подмачкување, затегнување)
 
Член од
3 декември 2018
Мислења
14
Поени од реакции
13
Какво уље користите?

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
На врв Bottom