Односи Индија-Пакистан

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.591
Поени од реакции
38.738
Индијциве се накурчени што пакистан финансира фундаменталисти да им вршат напади, пакистан би го јадел дебело у војна со индија. Иако мислам дека индијциве сакаат само да им пратат порака дека не се заебаваат.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Регионот е многу голем. Гледајте пошироко. Пакистан е држава од 200 милиони. Арапскиот свет многу ги поддржува по религиозна основа. Со држава од 20 милиони како Сирија глеајте каков дисбаланс настана, не па ова.
За нас би било супер, да ги пратиме чаирските вахабиски пи**и назад на фронт. Баш да видиме дали би се пријавиле негде да се борат во име на ала без амерички дронови над нив.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.212
Поени од реакции
78.777
Има многу индиски муслимани и внатре во Индија. Немаат муда на нуклеарките да се фатат. Избеглици до овде тешко, неверојатно. Меѓутоа, идејата е добра за да се доразјебе блискиот исток, пошо и без тоа е преплавен со население од индиска раса, претежно муслимани. На арапски полуостров ги има околу 40 милиони.
Не. Индоевропејци се до Ирак (Персијци, Индуси, Кашмирци, Афгани...). Од Ирак натаму се Афразијци (Арапи, Евреи, Малтежани).
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Не. Индоевропејци се до Ирак (Персијци, Индуси, Кашмирци, Афгани...). Од Ирак натаму се Афразијци (Арапи, Евреи, Малтежани).
Ти ми збориш ко Ниче Македон. Јас ти зборам за денешно време. Цирка 200 милиони индијци се муслимани, во рамките на Индија. Пакистан и Бангладеш се претежно муслимани и се по 200 милиони секоја. Што би рекло дека во тој регион се многу повеќе мусли дури и од блиски исток, каде што се цирка 300 милиони (сосе Иран). Урду јазикот го разбираат и зборат многу арапи. Пред британците да ја напраат калакурницата со Индија, тие биле во тесна врска со арапите и уште се во некоја чудна колонијална љубов.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.212
Поени од реакции
78.777
Ти ми збориш ко Ниче Македон. Јас ти зборам за денешно време. Цирка 200 милиони индијци се муслимани, во рамките на Индија. Пакистан и Бангладеш се претежно муслимани и се по 200 милиони секоја. Што би рекло дека во тој регион се многу повеќе мусли дури и од блиски исток, каде што се цирка 300 милиони (сосе Иран). Урду јазикот го разбираат и зборат многу арапи. Пред британците да ја напраат калакурницата со Индија, тие биле во тесна врска со арапите и уште се во некоја чудна колонијална љубов.
Не, ја ти зборам од модерна научна етнолошка перспектива. Ти рече со индиска раса бил преплавен Блискиот Исток. Ја ти кажувам дека индиска раса (што и да подразбираш под тоа) има многу повеќе сличности со нас, неголи со Арапите и Евреите, кои се на Блиски Исток. Од Иран натаму, нема Афразијци (Арапи), скоро све се Индоевропејци. Тоа ако збориме за раси и семејства на народи.
Религија е скроз друга приказна.

Блиски Исток завршува со Иран, после е Среден Исток.
А ако збориме буквално за раси, како антрополошки термин, тогаш нема дилема, сите тие се бела раса. Но, претпоставувам дека тој збор не го употреби во буквална смисла бидејќи го поврза со народ.

Како и да е, моментално Пакистан се во дипломатска дефанзива и зборуваат за смирување на страстите и за мир и умно однесување. Но, Индија е таа која во моментов има побарувања на тој план и се чека нејзин поопстоен одговор. Сега за сега, ништо посебно не изјавуваат.
 
Последно уредено:

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Светот се наоѓа на чекор до нуклеарна војна, откако пакистанската војска соборила 2 индиски авиони, ден откако Индија го бомбардирала кампот за обука на исламските екстремисти кој се наоѓа во пакистанскиот дел на Кашмир.


Колку за споредба, Пакистан има 150 нуклеарни бомби, а Индија 140.

Ова не е прв пат Индија да бомбардира исламисти во Кашмир, но тоа претходно било во пограничниот дел, а сега првиот напад бил изведен во длабочината на пакистанската територија. Индија и Пакистан од 1947-ма, кога прогласиле независност од Велика Британија, воделе три војни, од кои две поради Кашмир.

Војни и провокации :



Октомври 1947-ма



- Првата војна меѓу Индија и Пакистан поради Кашмир, само два месеци по прогласувањето на независност.



Август 1965-та



- Нова војна на соседите околу Кашмир, провинцијата поделена меѓу двете земји.



Декември 1971-ва



- Индија го поддржува отцепувањето на источен Пакистан, избива војна, која завршува со основање на Бангладеш.



Мај 1999-та



- Пакистанската армија и екстремистите ги освојуваат индиските караули во планината Каргил, Индија одговара со бомбардирање.

https://tocka.com.mk/vesti/299430/vooruzeni-do-zabi-i-podgotveni-za-napad-planetata-stravuva-od-konecna-presmetka-na-indija-i-pakistan-eve-kolku-nuklearni-bombi-imaat-ovie-sili
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Не, ја ти зборам од модерна научна етнолошка перспектива. Ти рече со индиска раса бил преплавен Блискиот Исток. Ја ти кажувам дека индиска раса (што и да подразбираш под тоа) има многу повеќе сличности со нас, неголи со Арапите и Евреите, кои се на Блиски Исток. Од Иран натаму, нема Афразијци (Арапи), скоро све се Индоевропејци. Тоа ако збориме за раси и семејства на народи.
Религија е скроз друга приказна.

Блиски Исток завршува со Иран, после е Среден Исток.
А ако збориме буквално за раси, како антрополошки термин, тогаш нема дилема, сите тие се бела раса. Но, претпоставувам дека тој збор не го употреби во буквална смисла бидејќи го поврза со народ.

Како и да е, моментално Пакистан се во дипломатска дефанзива и зборуваат за смирување на страстите и за мир и умно однесување. Но, Индија е таа која во моментов има побарувања на тој план и се чека нејзин поопстоен одговор. Сега за сега, ништо посебно не изјавуваат.
Јас ти зборам дека Пакистан и Индија (+Бангладеш) перцепирани од наше око се една (јас ја нарекувам) индиска група. Си имаат тие племенски разлики, ама антрополошки и воопшто во човечки карактеристики - тоа е ист народ. Религијата им праи дебела поделба и за тоа е свесна британската надворешна политика. Јас ти зборам дека од овие, на основ ислам, а под менторство на расипаните британци, на блискиот исток постојат веќе милионски колонии од таа индиска група. Претежно ултра-сиромашни и ултра-богати. Едните за да чистат клозети, а другите за да инвестираат пари во британски инвестиции, банки, осигурања исл. Со твоиве зборови „среден исток се прелева во близок исток“.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.212
Поени од реакции
78.777
Цигани со нуклеарки. Баш забавно.
Да немаше муслимани у приказнава, немаше толку опасно да биде, пошто нормални луѓе некако ќе се разбереа. Муслиманите со нивниот фундаментализам и исклучивост всушност ја започнаа оваа ескалација со терористичкиот напад пред некое време во Индија (со десетици мртви), кој го изврши муслиманска терористичка организација со седиште во Пакистан.

Патем, сите што летаат низ Пак-Инд сега префрлија низ јужната рута преку Персиски Залив, која рута сега се закрчи со цивилни летови, а Катар Ервејз едноставно отфикари неколку летови до градови во тие земји.
 
Последно уредено:
Член од
30 септември 2018
Мислења
37
Поени од реакции
84
Да немаше муслимани у приказнава, немаше толку опасно да биде, пошто нормални луѓе некако ќе се разбереа. Муслиманите со нивниот фундаментализам и исклучивост всушност ја започнаа оваа ескалација со терористичкиот напад пред некое време во Индија (со десетици мртви), кој го изврши муслиманска терористичка организација со седиште во Пакистан.

Патем, сите што летаат низ Пак-Инд сега префрлија низ јужната рута преку Персиски Залив, која рута сега се закрчи со цивилни летови, а Катар Ервејз едноставно отфикари неколку летови до градови во тие земји.
Muslimanite nemaat vrska so terorizam tuku ima drzavi sto pravaat propagandi protiv Muslimanite i sakaat da gi omalovazuvaat pred cel svet....

Dali ti izgledat normalni Amerikancite sekoja godina otvaraat nova vojna ? Dali ti izgledaat normalni Rusite, Kinezite sto sekoja godina razvivaat nuklearki ?

I citaj malce vo internet kolku Muslimani se ubieni od indianinte paa posle zbori za fundamentalizam i za drugi gluposti..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.212
Поени од реакции
78.777
Muslimanite nemaat vrska so terorizam tuku ima drzavi sto pravaat propagandi protiv Muslimanite i sakaat da gi omalovazuvaat pred cel svet....

Dali ti izgledat normalni Amerikancite sekoja godina otvaraat nova vojna ? Dali ti izgledaat normalni Rusite, Kinezite sto sekoja godina razvivaat nuklearki ?

I citaj malce vo internet kolku Muslimani se ubieni od indianinte paa posle zbori za fundamentalizam i za drugi gluposti..
Има разни ненормални групи на луѓе кои убиваат заради икс работи (нафта, пари, моќ, територија...), но во име на религија муслиманите убиваат годишно многу повеќе луѓе одколку што сите други религии заедно тоа го прават.
Колкав е процентот на христијани во блиско-источните земји пред почетокот на исламскиот фундаментализам, а колкав е сега? Статистиките не лажат. Тоа е класичен геноцид.
Колку христијани, индуси, будисти убиваат невини луѓе по улиците на Европа, Индија и насекде по светот, во име на нивната религија, а колку муслимани тоа го прават? Си има и статистика и за тоа. Тоа се факти.
Колку џамии во Македонија се осквернавени и пљачкани годишно во христијански доминантни средини, а на колку цркви истото им се случува во текот на годината во муслимански доминантни средини? Статистика не лаже, повторно.[DOUBLEPOST=1551297596][/DOUBLEPOST]Еве ти земи извади податоци од каде сакаш, за бројот на терористички напади по светот направени во име на Исус Христос, а јас ќе ти најадам колку невини немуслимани загинаа во терористички напади во име на Алах.[DOUBLEPOST=1551297711][/DOUBLEPOST]Дали убија муслимански деца на Курбан Бајарам во Македонија или убија каурски деца на Велигден?
 
Последно уредено:
Член од
30 септември 2018
Мислења
37
Поени од реакции
84
Има разни ненормални групи на луѓе кои убиваат заради икс работи (нафта, пари, моќ, територија...), но во име на религија муслиманите убиваат годишно многу повеќе луѓе одколку што сите други религии заедно тоа го прават.
Колкав е процентот на христијани во блиско-источните земји пред почетокот на исламскиот фундаментализам, а колкав е сега? Статистиките не лажат. Тоа е класичен геноцид.
Колку христијани, индуси, будисти убиваат невини луѓе по улиците на Европа, Индија и насекде по светот, во име на нивната религија, а колку муслимани тоа го прават? Си има и статистика и за тоа. Тоа се факти.
Колку џамии во Македонија се осквернавени и пљачкани годишно во христијански доминантни средини, а на колку цркви истото им се случува во текот на годината во муслимански доминантни средини? Статистика не лаже, повторно.
Muslimanite se samo zrtva vo ova prikaznaa poso site propagandni masinerii se svrteni protiv Muslimanite i tie Amero-Izraelski propagandi tia go perele mozokot da veruvas vo ova sto go kazuvas sto ne e tocno ustvari vo poslednata dekada najvise ima ubieni muslimani i toa deca i zeni no ne vredi zivotot na muslimanite za da bide glavna vest niz mediumite neli tuku koga ke bide ubien nekoj amerikanec ili francuz cel svet ke zali...

Inace vo India tie ciganite sekoj den maltretirat Muslimani im idaat doma gi tepaat gledaj gi viedata vo Youtube ako sakas da se uveris od muslimanite vo india...

Pak ti kazuvam ti go perele mozokot mediumite citaj ja malce i drugata strana ne samo amero-izraelskite propagandi..
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.307
Поени од реакции
7.442
Muslimanite se samo zrtva vo ova prikaznaa poso site propagandni masinerii se svrteni protiv Muslimanite i tie Amero-Izraelski propagandi tia go perele mozokot da veruvas vo ova sto go kazuvas sto ne e tocno ustvari vo poslednata dekada najvise ima ubieni muslimani i toa deca i zeni no ne vredi zivotot na muslimanite za da bide glavna vest niz mediumite neli tuku koga ke bide ubien nekoj amerikanec ili francuz cel svet ke zali...

Inace vo India tie ciganite sekoj den maltretirat Muslimani im idaat doma gi tepaat gledaj gi viedata vo Youtube ako sakas da se uveris od muslimanite vo india...

Pak ti kazuvam ti go perele mozokot mediumite citaj ja malce i drugata strana ne samo amero-izraelskite propagandi..
Е како може да ги нарекуваш со погрден збор едните кога се ист народ со различна религија?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.212
Поени од реакции
78.777
Muslimanite se samo zrtva vo ova prikaznaa poso site propagandni masinerii se svrteni protiv Muslimanite i tie Amero-Izraelski propagandi tia go perele mozokot da veruvas vo ova sto go kazuvas sto ne e tocno ustvari vo poslednata dekada najvise ima ubieni muslimani i toa deca i zeni no ne vredi zivotot na muslimanite za da bide glavna vest niz mediumite neli tuku koga ke bide ubien nekoj amerikanec ili francuz cel svet ke zali...

Inace vo India tie ciganite sekoj den maltretirat Muslimani im idaat doma gi tepaat gledaj gi viedata vo Youtube ako sakas da se uveris od muslimanite vo india...

Pak ti kazuvam ti go perele mozokot mediumite citaj ja malce i drugata strana ne samo amero-izraelskite propagandi..
Зарем мислиш дека после толку работи кои се случија во име на исламот во Македонија, Европа и светот, мене ми требаат амеро-израелските медиуми за да ја видам "мирољубивоста" на исламот?

Сите овие невини луѓе кои беа убиени во име на Алах секој од вас со вакво негирање ги носи на душа.
Ете пак ти велам, најди ти од кај сакаш примери во последниве дваесет години на убиства, масакри и тероризам направени во име на Исус Христос, Буда или кој друг сакаш, а јас ќе најадам примери на такви направени во име на Алах. Што мислиш како ќе личи таа статистика?[DOUBLEPOST=1551298449][/DOUBLEPOST]
Е како може да ги нарекуваш со погрден збор едните кога се ист народ со различна религија?
Не се бре ист народ, аман.
 
Член од
30 септември 2018
Мислења
37
Поени од реакции
84
Зарем мислиш дека после толку работи кои се случија во име на исламот во Македонија, Европа и светот, мене ми требаат амеро-израелските медиуми за да ја видам "мирољубивоста" на исламот?

Сите овие невини луѓе кои беа убиени во име на Алах секој од вас со вакво негирање ги носи на душа.
Ете пак ти велам, најди ти од кај сакаш примери во последниве дваесет години на убиства, масакри и тероризам направени во име на Исус Христос, Буда или кој друг сакаш, а јас ќе најадам примери на такви направени во име на Алах. Што мислиш како ќе личи таа статистика?[DOUBLEPOST=1551298449][/DOUBLEPOST]
Не се бре ист народ, аман.
Vo Makedonija ima li ubieni vo ime na Islamot ova od tebe prv pat go slusam.... A inace nekoj koj sto ne saka da razbere i 1000 dokazi daj mu dzabe kako ne razbiras deka site tie teroristicki grupi se kontrolirani od Amerika i Rusija kako ne razbiras deka tie teroristi rabotat protiv islamot ne se nitu muslimani tuku imaat svoja agenda i cel da go ocrnat islamot..... Inace toa na drug nacin se vikaa manipuliranje so lugjeto i ti mnogu dobro znaes deka Muslimanite ne se glavnite vinovnici za vojnite vo Svetot tuku Amerika i Rusija i sekako hienite od Izrael...

Е како може да ги нарекуваш со погрден збор едните кога се ист народ со различна религија?
Ne go ocekuvav ova reakcija od tebe od patriota sto vo sekoj post kaj sto se spomnuvaat albancite gi vikaas sip-tari si se naprail levicar i aktivist za covekovi prava..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom