Односите на бугарското општество кон Република Македониjа

Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Един език имаме, но езика на бугарите от Македонија 79 години (от 1913 до 1992 г е бил под србско влијание.
што се срамите да се наречете бугари, еј братја !
Не забегувај бе, ти се најде мајчин да ми кажеш кој сум....Не се срамам, туку се гордеам што сум бил, сеуште сум и ќе умрам како МАКЕДОНЕЦ ! Ај сега деф, за вакви тези имаш подфорум ХУМОР:pos2: .
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Един език имаме, но езика на бугарите от Македонија 79 години (от 1913 до 1992 г е бил под србско влијание.
што се срамите да се наречете бугари, еј братја !
:vozbud::vozbud:Еден јазик имате,татарски, со Македонски корени..Како да се наречеме бугари кога ние староседелци, а вие после нас сте населени од Монголија и Татарстан?А?Кога Александар одел низ оваа почва, вас ве јаделе крокодили таму далеку на исток, кај монголските племиња..Ако воопшто сте посоеле тогаш...
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Един език имаме, но езика на бугарите от Македонија 79 години (от 1913 до 1992 г е бил под србско влијание.
што се срамите да се наречете бугари, еј братја !
Првите декларирани етнички Македонци емигрирале во Америка на крајот на 19 век покажуваат американски архивски документи.

Овие историски факти даваат одговор на грчката, бугарската и други пропаганди дека не постои македонска нација и оти е творба на Тито по Втората светска војна.
Емигрантите од Македонија во одговорите што ги давале во графата за етничка припадност се изјаснувале дека припаѓаат на македонска националност (ethnicity Macedonian), различна од бугарска (Bulgarian), српската (Serbian) и грчката (Greek).
И сега курле ??
Ајде во Монголија на лов за крокодили !
Те молам не се враќај во Монголија, многу си им потребен на етническите Блгари во Македонија :baeh:
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Един език имаме, но езика на бугарите от Македонија 79 години (от 1913 до 1992 г е бил под србско влијание.
што се срамите да се наречете бугари, еј братја !
Ете сега ни е јасен односот на бугарското општество кон Македонија, е ова е тоа што прашував 3-4 страни понапред кога блгарчињата на дипломатски начин сакаа да избегнат одговор но има и некој кој незнае за дипломатија па на граѓански начин си кажа она што мисли...јбг кога тогаш вистината излева на виделина....

Епа блгари е за ова не ни е важен вашиот став кон македонија ни пак ко македонците...вие продожете да си гаете илузии, да си препишувате истории и пред се да мислете дека александар македонски е грк ама земјата со коа владеел по неговата смрт во негова чест е наречена Македонија - ова последново ко го слушнав од една колешка бугарка сум се скинал од смеа...затоа ајде фаќајте историите во рака ама пробајте да ги читате оние светските истории не таа вашата бугарска која е препишана само и се сменети зборовите наместо македонци пиши бугари и тн. тоа не е онаа вистинската ... а Македонија постоела пред Александар а постои и сега после александар и ќе постои како Македонија додека на оваа почва живеат наследниците на александар. кој никогаш ни се иселиле ни пак се доселиле на овие простори ..... заразлика од вас...кој што требе да си го барате потеклото тамо негде далеко ...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Епа блгари е за ова не ни е важен вашиот став кон македонија ни пак ко македонците...вие продожете да си гаете илузии, да си препишувате истории и пред се да мислете дека александар македонски е грк ама земјата со коа владеел по неговата смрт во негова чест е наречена Македонија - ова последново ко го слушнав од една колешка бугарка сум се скинал од смеа...затоа ајде фаќајте историите во рака ама пробајте да ги читате оние светските истории не таа вашата бугарска која е препишана само и се сменети зборовите наместо македонци пиши бугари и тн. тоа не е онаа вистинската ... а Македонија постоела пред Александар а постои и сега после александар и ќе постои како Македонија додека на оваа почва живеат наследниците на александар. кој никогаш ни се иселиле ни пак се доселиле на овие простори ..... заразлика од вас...кој што требе да си го барате потеклото тамо негде далеко ...

Џабе објаснуваш брат...Овие немаат мозок да те сватат, премногу им е испран:baeh:...A Challinger ако дојдам со тебе во лов на крокодили, прво ќе те уловам тебе...
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Џабе објаснуваш брат...Овие немаат мозок да те сватат, премногу им е испран:baeh:...A Challinger ако дојдам со тебе во лов на крокодили, прво ќе те уловам тебе...
Знам брат знааам, поминав таму добри 6 месеци .... знам какви се иако мора да се признае има и напредни сваќања...има и такви ама ретки се премногу ретки... ама тие испаднале од бугарија прошетале понастрана од таа земја па знаат каква е вистината... има и такви кој што имаат роднини во македонија па викаат како смеам јас на мојот братучет да му речам дека е бугарин кога тој јасно си кажува дека е македонец... али сепак изродите надвладуваат...а у монголија е мн високо таму неверувам дека има крокодили :)
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Знам брат знааам, поминав таму добри 6 месеци .... знам какви се иако мора да се признае има и напредни сваќања...има и такви ама ретки се премногу ретки... ама тие испаднале од бугарија прошетале понастрана од таа земја па знаат каква е вистината... има и такви кој што имаат роднини во македонија па викаат како смеам јас на мојот братучет да му речам дека е бугарин кога тој јасно си кажува дека е македонец... али сепак изродите надвладуваат...а у монголија е мн високо таму неверувам дека има крокодили :)
Има додуша стварно..Сум се запознал со многу бугари, и искрено да ти кажам добар дел од нив не се со вакви фашизоидни сваќања, и се согласуваат со нашава историја..Штета што поголем процент од нив им е испран мозокот и ништо не разбираат..Само инает и инает!А длабоко во себе знаат која е вистината...Само што лаат по форумов, и секаде...
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Има додуша стварно..Сум се запознал со многу бугари, и искрено да ти кажам добар дел од нив не се со вакви фашизоидни сваќања, и се согласуваат со нашава историја..Штета што поголем процент од нив им е испран мозокот и ништо не разбираат..Само инает и инает!А длабоко во себе знаат која е вистината...Само што лаат по форумов, и секаде...
Абе не е до инает верви ме...врска немаат ... исто ко албанциве ... за време светските војни италија им даде до знаење ак им дадат простор дека тие ќе направат голема албанска држава и сега типаците закржлавиа од тогаш па уште се на тој ум...исто и со бугарите е не окупирале за време големата бугарска држава пред ХХХ години заборајв точно и сега мислат дека браќа сме им ехехеххе окупатор па брат па попрво со турчин брат ќе бидам тие 5 веке ни биле окупатори...ама денеска турците се мн поразвиена нација признаваат, даваат чест на македонија и пред се ја подржуваат почнувајќи од Мустафа Кемал Ататурк па навака....ама некој е зарибан....јбг
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.671
Поени од реакции
5.352
Абе не е до инает верви ме...врска немаат ... исто ко албанциве ... за време светските војни италија им даде до знаење ак им дадат простор дека тие ќе направат голема албанска држава и сега типаците закржлавиа од тогаш па уште се на тој ум...исто и со бугарите е не окупирале за време големата бугарска држава пред ХХХ години заборајв точно и сега мислат дека браќа сме им ехехеххе окупатор па брат па попрво со турчин брат ќе бидам тие 5 веке ни биле окупатори...ама денеска турците се мн поразвиена нација признаваат, даваат чест на македонија и пред се ја подржуваат почнувајќи од Мустафа Кемал Ататурк па навака....ама некој е зарибан....јбг
Се согласувам со тебе..Во право си..Бугарите дишат за тој СанСтефански договор, со кој Бугарија ја зазеде цела Македонија, но тој повеќе е само фикција..Ние никогаш не сме биле нити ке бидеме татари така да можат да оладат малку.Само мене многу ме боли оваа нивнава политика за давање на пасоши која им е успешна (ако е вистинска таа бројката од 60,000татарски пасоши дадени во Македонија)..Тие се земени од економско-егзистенцијални потреби(иако е ВЕЛЕПРЕДАВСТВО) на идентитетот..Но татарчињата сметаат дека толку луѓе се чувствуваат татари во себе, односно дека толку татари има во Македонија..А и тие предавниците што зеле татарски пасош се криви, тие се виновни за тоа, зошто за една кола и за шетање низ европа си го продадоа она од памтивек што било наше..ИДЕНТИТЕТОТ МАКЕДОНСКИ!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Благодарам за това важно откритие, што беше така добар да го споделиш со сите нас ! :baeh:
Абе порано имало ама Татарите ги сотреле за да преживеат,всушност затоа нивните лаги имаат толку долги опашки,им останало наследство,јеби га.:toe:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Благодарам за това важно откритие, што беше така добар да го споделиш со сите нас ! :baeh:
Глуп Турко-Монгол:
Првите декларирани етнички Македонци емигрирале во Америка на крајот на 19 век покажуваат американски архивски документи.

Овие историски факти даваат одговор на грчката, бугарската и други пропаганди дека не постои македонска нација и оти е творба на Тито по Втората светска војна.
Емигрантите од Македонија во одговорите што ги давале во графата за етничка припадност се изјаснувале дека припаѓаат на македонска националност (ethnicity Macedonian), различна од бугарска (Bulgarian), српската (Serbian) и грчката (Greek).
И сега курле ??
И СЕГА КУРЛЕ ??
Ау да бе заборавив за Хан Апарух:
наричан от византијците и арменците), известни са вариантите Испор[1] (нај-автентично, веројатно името е с ирански произход и в превод означава "бјал конник"[източник?]), Исперих, Есперих, Есперерих, Аспар-хрук[2], Батиј[3] е б'лгарски владетел. Тој е третијат син на кан Кубрат, основателја на Велика Б'лгарија.
И за Кан, Хан потеклото :
(sometimes spelled as Xan, Han, Ke-Han, Turkic: khān [1], Chinese:大汗) is an originally Central Asian title for a sovereign or military ruler, first used by medieval Altaic-speaking nomadic tribes living to the north of China. Originally just the title for a tribal leader in the Rouran confederation,[2] it was subsequently adopted by the Gцktьrks before later Turkic peoples and the Mongols brought it to the rest of Asia.
И како не сте Турко- Монголи :toe:
 

ivana87

magic is everywhere
Член од
7 јуни 2007
Мислења
1.613
Поени од реакции
220
Един език имаме, но езика на бугарите от Македонија 79 години (от 1913 до 1992 г е бил под србско влијание.
што се срамите да се наречете бугари, еј братја !
:nesvest: :nesvest: :nesvest: :nesvest: :nesvest: lelelelelell BOZEEEEE tatarska rabota:tapp:
"Brakja" li llellele ne nikogas :nenene: vo Makedonija sme samo makedonci,jas sum makedonka i makedonka ke umram.PROUD TO BE MACEDONIAN :back:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Hmm LICEMERIE !?

 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Сите сте исти зар има што да гледаме повеќе..видено е ... прочитано е ... недозволиво е !!!

РАзберете еднаш повеќе не сме 19ти век....ПАМЕТНИ СМЕ СЕГА имаме образование ... си ја знаеме историјата си го знаеме потеклото си го знаеме идентитетот !!!

Пробајте и вие вообразете се тогаш подобро ќе е...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Дај го линкот да видиме кој провокатор ја е пуштил таа слика ! :toe:

Не се прај наивен другар... бар не мене!

Јасно е дека го “истрихте мнението“ на време :)
http://vmro.bg/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1659

Да,само че администратора взел че го изтрил.
Но аз си го бјах записал.

:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom