Одлуката на Меѓународниот суд за правда по повод тужбата на Македонија против Грција (општа тема)

Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Нема врска дали е Буш тука или не, иако тој беше на наша страна и за Обама и воопшто за САД е во интерес ние да станеме дел од НАТО.

Сепак поред мене шансите за во ЕУ се поголеми од НАТО пошто сега Грција јавно може да ни става вето и тоа ќе го прави, немаат гајле од притисок. Од страна на ЕУ мислам дека случувајната со кризата можат во некој вид да ни користат и секако тука приказната не завршува уште пошто Грција е веќе банкрот и зависи на ЕУ па ако реши Меркел Грција пропаѓа и со тоа во крајна смисла може и да испадне, дека Грција ќе ја напушти ЕУ, што не е вероватно но можно. Поќе можно е тоа Грција да прифати и влез на Македонија во ЕУ за да се спаси себеси од пропаст. Мило ми е што за 15 години се сменија улогите. Прво ние прифаќавме промени на име, знаме и устав но сега дојде време Грција да биде ебаната страна. Затоа не треба да се попушти за клучните интереси како името пошто брзо се менуваат некојпат работите.
Има огромна врска дали на власт е Буш или Обама. Бушовата администрација беше најнаклонетата администрација на САД спрема Македонија од осамостојувањето. Обама и Бајден беа дел од антимакедонското лоби. Точно е дека САД има стратешки интереси кои не се менуваат во зависност од администрациите, но точно е и тоа дека понекогаш лоби групите во САД се многу моќни.

Во ЕУ имаме помала шанса за влез, од проста причина што ние реално и не сме од некој голем интерес за ЕУ.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
Нема врска дали е Буш тука или не, иако тој беше на наша страна и за Обама и воопшто за САД е во интерес ние да станеме дел од НАТО.
Има, има и тоа голема. Грчкото лоби кај демократите е многу силно, ние пробуваме да парираме преку Хилари Клинтон, ама ако беше републиканска администрација ќе бев убеден дека веќе сме членка на НАТО.

За ЕУ немаме шанса, бидејќи после Хрватска ЕУ ќе се затвори, па не е само Грција проблемот. А и немаме некоја голема желба за таму во последно време.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Хм, имаме различни мислејна што е и нормално. Познато ми е за блискоста на Демократите со грчкото лоби но искрено мислам и верувам дека ова прашајне за САД има понатаму големо значејне и во интерес е и на демократската администрација да влеземе во НАТО.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Toa е тоа. Не треба да не изненадува. Се подразбира дека ние сме во право. И ќе беше апсурдно и ретардирано да не пресудеа во наша корист. Сепак и они имаат одредени граници на нормала, ваљда.
Но, што сега? Тоа е прашањето. Како да ја организираме сега нашата дипломатија да биде поефикасна и да задава се поголем притисок и да го стега обрачот околу Грција. Лобирање, златно лобирање...
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Грците го згазија зборот на американскиот претседател даден пред целиот свет во Букурешт 2008 година дека Македонија Хрватска и Албанија ќе влезат во НАТО.
Последиците по Грција од таа нивна авантура се видоа денеска и дај боже да се гледаат и понатака.
За тоа дека сме во право тоа само ги олесна работите и затоа беше односот 14-2 и 15-1 во скорот.
 
P

PewDiePie

Гостин
Фина пресуда во наша корист што и се очекуваше.
Важен момент е ова за Македонија,сега според мене не зависно дали ќе биде Обама на власт,во Чикаго мислам дека ќе добиеме покана за членство во НАТО.
За ЕУ не ми ни чуе,и тие не не сакаат и ние не ги сакаме,ако сменат однос,ако се стабилизираат(што тешко дека ќе се случи)зошто да не влеземе,до тогаш да си ја одржуваме стабилна економијава.

Сега мора да се запне,и да им се извади низ нос пресудава на грциве,плус се во тешки долгови и не се баш во ситуација да ставаат вета,и да наредуваат. Сега или никогаш е моментот за Евроатлански интеграции........мора да се искористи ова.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ова мора да се искористи. Прекин на преговорите под итно!
Значи, тоа никако. Она што треба да го извлечеме од оваа пресуда е членството во НАТО. Сега треба да глумиме конструктивност до крај. Еднаш кога ќе бидеме членка на НАТО, и со тоа многукратно ќе си ја засилима меѓународната позиција, може да се оди со прекин на преговорите, и правна процедура за реименување на Македонија во ООН.

А за ЕУ, ме боли онаа работа...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
Ова мора да се искористи. Прекин на преговорите под итно!
Судот имаше толкување дека со потпишување на спогодбата страните се согласиле да преговараат со добра волја. Ние сме го почитувале тоа, а Грција само глумела преговори. Прекин на преговорите сега би и помогнало на грчката позиција. Треба прво да и дадеме шанса на дипломатијата, да видиме како стоиме на терен. Прерано е за таква одлука.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Сега ние имаме право да ги прекинеме преговорите и да се водиме под уставно име?
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Сега ние имаме право да ги прекинеме преговорите и да се водиме под уставно име?
у никој случај , ова беше за тоа што не блокирале да влеземе во меѓународна организација (НАТО) а несмеат заради спогодбата ..
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Судот имаше толкување дека со потпишување на спогодбата страните се согласиле да преговараат со добра волја. Ние сме го почитувале тоа, а Грција само глумела преговори. Прекин на преговорите сега би и помогнало на грчката позиција. Треба прво да и дадеме шанса на дипломатијата, да видиме како стоиме на терен. Прерано е за таква одлука.
Наречи ме дрво за политика и судски одлуки и спогодби и сл, ама не ми е јасно зошто не треба да ги прекинеме преговорите !? Нели имавме спогодба, ја прекршија, ја осуди Хаг дека ја прекршиле и сеа пак никому ништо !?

Не контам... јбг. :/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom