Одите ли редовно во црква и зашто?

Одите ли редовно во црква


  • Вкупно гласачи
    49
Член од
12 април 2018
Мислења
29
Поени од реакции
27
Не одам оти немам наша у близина. Има српска кај шо попот е стварно поп сма оние жените внатре правеа дискриминација на кој од каде е и ми ја уништи и таа желба да слушам на српски литургии. Има и руска ама многу е мала едвај русите ги собира, и време на корона беше невозможно да се влезе, а сеа не сум и била…. Кога дојдов сфатив колку фали мк црква. А коа бев у Мк одев на празник и у различни…
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.326
Поени од реакции
11.374
Па во член.3, став 1 од законот за риболовство јасно стои дека поздрав еден топол мора редовно да оди во црква под страв од присилно извршување. Ако одеше редовно во црква ке знаеше каде пишува. А тоа дали сум подобар верник од тебе, друг е судијата. По мене, јас сум најлошиот верник.
Ако некој „дург е судија“, кој фалус па ти осудуваш дали нешто е секта или дека нештото е погрешно?

Не мешај баби и жаби, не збориме за католици и остали секти.... Се знае која е црквата...
Која е црквата највистинската, најдобро што верниците веруваат во боговите? Или тоа „другиот што е судија“ одредува?

Многу сте бре нинџи околу овие нешта... може секому да му кажете дека е по лош пат, се криете зад лицемерното „ама јас сум најлош верник“ и кога некој друг ќе каже дека вие сте најлошото лицемерие - е тогаш сите се навредени од тој табор... која психологија :)
Нам, другите не ни е битно какви верници сте - битно е какви луѓе сме сите!

И ако поповите се „само луѓе“ - што ви требаат посредници помеѓу вас и божественото? Не знаете сами ритуали, не знаете да обожувате, ви требаат попови за да се исповедате, за да се чувстувате подобро? Зошто сте си тогаш вие самите на себе? За џабе?

Чудни луѓе...
Автоматски споено мислење:

А зошто лош пример?
Така сите си пишуваат по форуми, демек скромни, најстроги кон себе си... :)
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.617
Поени од реакции
3.101
Ако некој „дург е судија“, кој фалус па ти осудуваш дали нешто е секта или дека нештото е погрешно?


Која е црквата највистинската, најдобро што верниците веруваат во боговите? Или тоа „другиот што е судија“ одредува?

Многу сте бре нинџи околу овие нешта... може секому да му кажете дека е по лош пат, се криете зад лицемерното „ама јас сум најлош верник“ и кога некој друг ќе каже дека вие сте најлошото лицемерие - е тогаш сите се навредени од тој табор... која психологија :)
Нам, другите не ни е битно какви верници сте - битно е какви луѓе сме сите!

И ако поповите се „само луѓе“ - што ви требаат посредници помеѓу вас и божественото? Не знаете сами ритуали, не знаете да обожувате, ви требаат попови за да се исповедате, за да се чувстувате подобро? Зошто сте си тогаш вие самите на себе? За џабе?

Чудни луѓе...
Автоматски споено мислење:


Така сите си пишуваат по форуми, демек скромни, најстроги кон себе си... :)
А кој си ти козообожавачу да кажеш која е вистинската црква? Окапуваш и сереш по форумов секоја секунда ако некој си зборува за својата религија. Терај си таму твоето срање и не соли памет на други. Ете ти ги твоите нови и стари еони. Далеку си од христијанството и немаш појма за него.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.474
Поени од реакции
1.036
Разбирам дека прашањето е во контекст на општествени и културни "вредности" кој ги негува рајата, па како стадо се собира во камени храмови за да покаже суетна вера кон некое божество.
Но, се надевам дека еден ден ќе им се отворат очите и ќе видат дека храм на секој маж е жената, изграден од љубов.

Да, влегувам во "храмот", бидејќи сме едно тело.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.326
Поени од реакции
11.374
А кој си ти козообожавачу да кажеш која е вистинската црква? Окапуваш и сереш по форумов секоја секунда ако некој си зборува за својата религија. Терај си таму твоето срање и не соли памет на други. Ете ти ги твоите нови и стари еони. Далеку си од христијанството и немаш појма за него.
Јас никаде не реков која е вистинска црква, ти влета со тој муабет како католичката и сите други секти не биле таа вистинската црква која ти не ја спомна... мистерија остана.
И потоа додаде дека никој тебе не може да ти суди освен „еден судија“ - а ти скокна со токму тоа: да судиш за другите, како ете сега што мене ми зборуваш бидејќи се извади од такт од некој што обожува како напиша ... „козообожавачу“ :D И сега јас сум виновен за твојата расипана логика и разбирање за нештата?
Јас како нехристијанин многу подобро го разбирам христијанството отколку ти со ваквиот муабет...
Абе смешки :)

Не ни треба да одиш ти во црква со ваков ум што го шеташ наоколу... ама ајде, демократија - може да одиш каде сакаш и кога сакаш :)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
2.929
Поени од реакции
2.961
Трајна вистина нема, а немојт ни да има, ни јас ни ти ќе траеме па да ни треба трајна вистина.

И фала му на Госпо шо го нема, па Црквата може да продава прикаски и да печали од истите. Во историјата на човештвото се измислени многу богови, или да ме разбереш поедноставно: секогаш кога не знаеле да разберат нешто, го поистоветувале со надприродна моќ и некој кој е посовршен од нив.
Еве ти една листа, расчепкај, може ќе ти се убоди некој што ќе ти ги оствари молбите.

Хммммм...

Значи, науките немаат што трајно да ни кажат, а религиите ни кажуваат приказни за мали деца...

Само уште ти ни остана, за да ни ја кажеш смислата на животот...

Ете гледаш и самиот...релативизирањето и нихилизмот кога-тогаш доаѓаат и до тебе, а ти самиот напросто немаш што да кажеш....

Еве едно видео и од мене, во кое има појќе смисла од твоиве бесмилици:

 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.979
Значи, науките немаат што трајно да ни кажат, а религиите ни кажуваат приказни за мали деца...
Што имаат религиите да ни кажат? Дали имаат некоја општа, унифицирана, взаемна вистина? Од погрешна интерпретација на вишата сила кон глобална доминација и ништење на секоја единка која се спротивставува на нивните догми. Истата, низ текот на времето, доживува промени, дури и во самото Христијанство има разлики меѓу преводи, значење на зборови, вклучување на текстови и интерпретации кои се гласале на црковните концили.

Дури и приказот на Бог е изманипулиран. Читај на Библијата, нема да воочиш одлучна, нетемпераментна и сезнаечка фигура во фигурата на Бог. Башка, контрадикции има на секоја втора страна.

Науката не би требало да биде антипод на религијата, има научници кои се воедно и верници, а дали треба или не научните тези и теории на одредени полиња да ги сфаќаш како слабост и истата слабост да ја пополнуваш со креационизмот, тоа е оставено на самиот тебе. :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.575
Поени од реакции
31.886
Хммммм...

Значи, науките немаат што трајно да ни кажат, а религиите ни кажуваат приказни за мали деца...

Само уште ти ни остана, за да ни ја кажеш смислата на животот...

Ете гледаш и самиот...релативизирањето и нихилизмот кога-тогаш доаѓаат и до тебе, а ти самиот напросто немаш што да кажеш....

Еве едно видео и од мене, во кое има појќе смисла од твоиве бесмилици:

Каква смисла на животот?
Ни ти ни јас не сме ништо поразлично од било кој жив организам, се раѓаш, тераш Х години, создаваш потомство, ако си посилен опстојуваш во природата, умираш и те јадат црвите, и се ова во една рекурзија додека не отиде земјата, или да се случи некоја огромна непогода која ќе го збрише целиот жив свет.

Нема релативизирање, просто е како грав, дури и задгробниот живот е измислен за полесна контрола на луѓето. Ако ти кажат дека кога ќе умреш нема апсолутно ништо после тоа, и дека никој нема да го заболе таквото за тебе, ќе владее хаос. Затоа се измислени задгробните животи, и духовниот дел, далеку е полесно да го прогураш животот, и некој да те натера да умреш поради нешто.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
2.536
Поени од реакции
8.890
Затоа се измислени задгробните животи, и духовниот дел, далеку е полесно да го прогураш животот, и некој да те натера да умреш поради нешто.
Баш така. Како утеха за тоа дека трагедиите се составен дел од животот и дека човекот не е бесмртен.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.575
Поени од реакции
31.886
Никаква...ужиувај дури има за јадење и пиење...
И да знаеш дека уживам во земските задоволства, тие за другиот живот ќе ви ги оставам вас ;)
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.617
Поени од реакции
3.101
И да знаеш дека уживам во земските задоволства, тие за другиот живот ќе ви ги оставам вас ;)
А кое земско задоволство Бог ти го ускратил? Кое задоволство ти го забранил?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.575
Поени од реакции
31.886
А кое земско задоволство Бог ти го ускратил? Кое задоволство ти го забранил?
За да ми го ускрати, треба истиот да постои! Инаку никаде не реков дека ми ускратил, туку дека не се воздржувам за разлика од верниците (иако во суштина најголем дел од тие што се кажуваат верници се поголеми грешници од сите).
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.617
Поени од реакции
3.101
За да ми го ускрати, треба истиот да постои! Инаку никаде не реков дека ми ускратил, туку дека не се воздржувам за разлика од верниците (иако во суштина најголем дел од тие што се кажуваат верници се поголеми грешници од сите).
Верниците воопшто не се воздржуваат од земните задоволства, бог ги створил за нив. Имаш погрешна перцепција дека верниците не уживаат во животот, имаш некоја претстава дека страдаат и трпат, а баш напротив, верниците го живеат животот со полни гради, уживајќи и радувајќи се на се што бог создал.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
2.929
Поени од реакции
2.961
И да знаеш дека уживам во земските задоволства, тие за другиот живот ќе ви ги оставам вас ;)
Ма секако...:icon_lol:

Ајде да се потсетиме што ѓаволот и‘ понуди на Ева:
- славољубие,
- среброљубие и
- сластољубие.

Ајде да се потсетиме што ѓаволот Му понуди на Христа Бога:
- славољубие,
- среброљубие и
- сластољубие.

Ајде да се потсетиме што ти/ни нуди Светов:
- славољубие,
- среброљубие и
- сластољубие.

Понудава се‘ уште е важечка така да не чекај-зграпчи го денов!...:icon_lol:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom