Одиме на Марс?

А

Атлантист

Гостин
Елон Маск во стил на Кенеди најави мисија на Марс.
За 10 год.
100 луѓе
За 80 дена патување за да се стигне до таму.

 
А

Атлантист

Гостин
Целата презентација

Тест на Раптор моторот, од пред неколку дена
http://ktla.com/2016/09/27/spacex-successfully-tests-rocket-engine-it-plans-to-send-to-mars-within-10-years/[DOUBLEPOST=1475011033][/DOUBLEPOST]И една изјава на еден исто така озблен тип Нил Дегрис Тајсон од пред неколку години дека нема шанси такво нешто да се оствари од страна на СпејсЕкс.
 
Последно уредено од модератор:

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
4.442
Поени од реакции
15.795
За вакви настани се живее, ама многу бе 10 години, маме му ебем. Кој ќе чека толку време!? Мора да се убрза некако процесот.

Јас да сум ко некој од овие фосиливе 80-90 годишни (Сорос, Бафет...), мултимилијардери со по $50-60 милијарди на конто, сите би ги вложил во наука, сите би му ги дал на Маск.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.569
Поени од реакции
5.762
Ако биде за 10 супер, дури мислам и дека е преоптимистички... треба милиони коцки да се поклопат, се да помине до перфекција, сите нивни замисли,предпоставки итн. ... јас очекувам дека мисијата ќе биде одложувана X пати и некаде 2030 конечно да имаме човек на Марс ...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.763
Поени од реакции
16.640
100 луѓе и не е тешко да ги организираат во добро опремено студио :D ем нема да ги кошта многу скапо, а и не мора ни да прават ново, ете може и од The Martian да го модифицираат малку :вонзем:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.697
...што мајка бараме на Марс????.....овој Маск подобро е да почне да му ја мисли за Земјата, ако уште има време некој да мисли на неа..., за Марс ..колај било.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.068
Поени од реакции
1.713
Ovie na mars raspravaat kako ke stignat, nie ne mozeme eden zelen bran da pogodime na partizanska.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.697
Ovie na mars raspravaat kako ke stignat, nie ne mozeme eden zelen bran da pogodime na partizanska.
..одењето на Марс за мала група луѓе е чиста рутина од техничка страна гледано. Сите елементи се достапни на тацна и можат да се нарачаат кај производители за условно мали пари. Проблемите се од друга природа и во моментов, а веројатно и многу после тоа ќе го држат потфатот во класата авантури летање со љиљак оделото од некој висок карпест врв...возбудливо, убиствено и тотално непотребно...
Нормално ако ги заборавиме здравствените физички и психички...
Зелен бран на Партизанска е се уште во сферата на невозможното.... :) :) :)
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.229
...што мајка бараме на Марс????.....овој Маск подобро е да почне да му ја мисли за Земјата, ако уште има време некој да мисли на неа..., за Марс ..колај било.
величенственат Америка, госпот да ја благослови, ќе го колонизира Марс и ќе се преселат таму да отпочнат нова цивилизација, а нас ќе не остават овде во кинески смог, тероризам, глад, епидемии, расправии конфликти и војни околу руди имиња религии граници минерали трговски дефицити инфлации долгови.... од време на време ќе поминат низ небото во летечки тањири во организирани туристички групи на носталгични 300 годишни американци кои носат свои прапрапра вници да видат од каде потекнуваат
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.885
Поени од реакции
10.802
за условно мали пари.
Еден куп пари ми пропаднаа мене, ми продадоа карта за Марс на 4 март оваа година. Ни ракетата полета, ни парите ми ги вратија :(

 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.229
Еден куп пари ми пропаднаа мене, ми продадоа карта за Марс на 4 март оваа година. Ни ракетата полета, ни парите ми ги вратија :(

можеш да ја замениш за карта за концерт на Цеца без доплата
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
1.868
Поени од реакции
3.283
Нека му пукне уште некоја ракета и ќе однесе луѓе на Марс со сигурност.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.697
Нека му пукне уште некоја ракета и ќе однесе луѓе на Марс со сигурност.
величенственат Америка, госпот да ја благослови, ќе го колонизира Марс и ќе се преселат таму да отпочнат нова цивилизација, а нас ќе не остават овде во кинески смог, тероризам, глад, епидемии, расправии конфликти и војни околу руди имиња религии граници минерали трговски дефицити инфлации долгови.... од време на време ќе поминат низ небото во летечки тањири во организирани туристички групи на носталгични 300 годишни американци кои носат свои прапрапра вници да видат од каде потекнуваат
..ја благословуе , ја благословуе, кај и да е ќе почне опело да и чати. Инаку копав малку прееска по моите архивски дискови, ама не успеав да најдем нешто од пред многу години се викаше ротон или така нешто..ракета која полетува и носи товар до ниска орбира , па се враќа назад по нов товар и така , уште и уште, Никогаш не ми успеало да сознаам како набавуваат пари за такви "величенствени" проекти... :sneaky:
даа бе интернетов е мајка... http://stargazer2006.online.fr/space/pages/roton.htm
[DOUBLEPOST=1475097205][/DOUBLEPOST]дообра и поучна приказана , за оние кои сакаат да учат...
http://www.hobbyspace.com/AAdmin/archive/Interviews/Systems/GaryHudson.html
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom