Одземен телефон на час

Член од
19 октомври 2013
Мислења
49
Поени од реакции
37
Ретко кој родител признава дека детето не чини, обично секад се криви другите, посебно „професорите шо нишо не знаат, така треба сине, и ја бегав од часови и се тепав со професори на твои години, требало бокс да и опнеш она телефоно ќе ти го зима, море иам пари сеа сосе партали да ја купам, шо кур знае она, не знае ја со кој се знам.“

Работата е дека дечкото со одземениот телефон е крив, изиграва мангуп, познати ми се тие мангупи со телефончиња или на било кој друг можен начин ќе се обидат да го свртат вниманието кон себе, бидејќи тоа е еден вид на патопсихолошка манифестација при што се покажува очајност за внимание, бидејќи самата личност психолошки е заглавена во еден стадиум од развојот.
Ми ја погоди поентата околу тоа со родителите, значи еве некој сељак со партали ќе купува некој, ама битно го воспитува детето да биде „чесен човек“.
Не ги прочитав сите мислења но како што разбрав тој го дал телефонот на друг, како и да е тој е крив што го дал на другар му, а другар му пак е крив што изигравал кловн, единствена вина на професорот/ката е тоа што не постапил/а по протокол.
Како и да е.
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Не, професорката арно си постапила.
Ти знаеш шо ѓубриња има на предавања?
Коа бев средно, имавме една професорка по физика, ниска женичка, плашлива, тивка, повлечена душа од човек, објаснуваше, се трудеше шо може подобро да ни објасни многу ствари, АЛИ ко за чудо постоеја 3 кловна кои секогаш, секогаш праеа нешо само за да има галама на час, за да вниманието биде кон нив насочено. Си пуштаа музика, после почнаа од оние звуци со висока фрекфенција да си пуштат и само се смееја демек светци они.
Еднаш професорката му рече на еден од нив да го напушти часот бидејќи прави врева и овој ко смртно навреден и скокна ко горила пошо беше едно два метра висок, и почна да и се дере како она си зема за право да го пади коа он мирен цело време седел, а сите знаеме дека галами, и шо да праи жената? Требаше да му викне полиција дека и се заканува? Пошо му рекла да биде мирен а то е ко смртна навреда?

Не, се е до родителите и до психолошката состојба на децата. Живееме во едно време во кое да бидеш во центар на внимание е побитно од то шо човек си. Сите се смееат на оние „кул дечки“ шо изиграваа по средните школи фаци со то шо ги испонижуваа професорите. И шо е со нив? Останаа вечито „кул дечки“ со потпросечни занимања, али заробени у пажњата шо им се посветувала у средна школа дека биле нешо посебни пошо изиграваат мангупи, и ајде сеа и дечиштата нивни така ќе ги образоваат. Не дај боже се поаѓат такви богати „сељаци“ шо учат како да ја навредиш професорката пошо она пушела к*р за таа позиција, а не ко тато книшка да извади да се заколне на неколку места и да се закани на неколку луѓе за поеќе гласови и да заврши у администрација да го дрви додека иде у пензиичка.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.484
http://sitel.com.mk/nastavnik-si-go-pretepal-uchenikot-vo-skopje-deteto-zavrshilo-vo-bolnica вака да ви завршат децата на сите што глумите тука некои мудоњи.За доброто на општеството.
абеее ти па до кај ја дотера више, WWE направи од обично одземање на телефон.
Не ова, туку твое дете да стане професор во средно и хормонаши џекови да му се прават, да нема концентрацијата да предава од рингтонови, фејсбуци, да видиме дали ќе коментираш вака.

Во мој клас често се дешаваше прва година да се одземаат телефони, и мене еднаш ми го зедоа, цел викенд стоеше кај класниот, се извинив и ми го вратија. Накај полугодие таа по македонски и класниот кога ни одржаа предавање за непочит се усрамивме и ни дојде умот на сите. Видовме дека е ептен лесно да провериш дали е на сајлент пред да влезеш. Кога ќе се заборавеше некој простуваа, но не може едни исти цело време да забораваат. Но тоа е веројатно разлика од гимназија до гимназија и од професор до професор. Уствари јасно е зашо ги оставаат да им титкаат сеа, фб месинџер активиран и дали им пишал некој, да пише статус "d0sadno na 4as ZzzZzzzz".

Дечко, друг пат давање мобилни на сред час не, памет за друг пат. Извини се сега и кај класна масна и кај професорката и сигурно ќе ти го вратат.


Па и јас тоа ти велам. Наместо професорката да се заебава и да си пика трн во здрава нога, нека работи строго по пропис.
Избрјкаго од час, пиши му неоправдан, однесиго кај педагогот и директорот. Нека ги повикаат родителите на пеење малце. После земиго на око, цело свое време и внимание посветиму го на тој или тие ученици, посебно за време на испитвања. Особено нека се погрижи да се гледаат почесто во лето и евентуално следната учебна година за да се осигура дека го совладал добро материјалот. За 8 март сите по еден смартфон ке и купите, не пак да ви го задржи телефонот на 24 сати.
Владе, не смее по закон да брка од час. Тоа е глупото, иначе најлесно е така. Ова се воведе јас кога бев втора, 2007 негде. Не смее зошто ако го избркаш и му се случи нешто, го собере кола, такви работи, ти ќе бидеш крив. Дебилно ама така е.
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Им титкаат јебачите, мора да се пофалат дека се битни у општество, пошо општеството сака курви.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.484
Им титкаат јебачите, мора да се пофалат дека се битни у општество, пошо општеството сака курви.
Сеа ми текна, а во америчкана НОВА кај шо сакаат сите да учат, неоправдан се добива не само за каснење и кидање, туку и за користење на час се што може да ти одвлече внимание, таблет, мобилен...
5 неоправдани - седиш во петок од 8 до 5 попладне до крај на полугодие под казна, ако собереш 12, ауфидерзен, гајле им е што плаќаш. Еден што тренираше со мене пливање собра 5 и сам пливаше ко мисир после терминот :ROFLMAO: ама уште еднаш дали му се деси тоа.
а пази, американска гимназија кај што учат деца на амбасадори. Вистинска елита, не транзициски зла.
 
Член од
8 јуни 2013
Мислења
37
Поени од реакции
14
:facepalm:

Заради ваквите коментари, навистина ќе покренам петиција да се врати ќотекот у школо!
Слободно :)
А шо толку му требал телефонот? Да не му заглавиле камиониоте на цариница?
Не гледам причина тебе толку да те интересира зошто ми требал мене телефонот, али еве на кратко: од мене зависеше дали следната година ќе ја поминам тука или во Америка, и телефонот ми требаше за разни Х причини
Ретко кој родител признава дека детето не чини, обично секад се криви другите, посебно „професорите шо нишо не знаат, така треба сине, и ја бегав од часови и се тепав со професори на твои години, требало бокс да и опнеш она телефоно ќе ти го зима, море иам пари сеа сосе партали да ја купам, шо кур знае она, не знае ја со кој се знам.“

Работата е дека дечкото со одземениот телефон е крив, изиграва мангуп, познати ми се тие мангупи со телефончиња или на било кој друг можен начин ќе се обидат да го свртат вниманието кон себе, бидејќи тоа е еден вид на патопсихолошка манифестација при што се покажува очајност за внимание, бидејќи самата личност психолошки е заглавена во еден стадиум од развојот.
Дали ти си сигурен дека на пример моите родители не признаваат дека сум крив во одредени случаи ?
Се, ама баш се можам да сфатам од вас шо го поддржувате професорот, сепак не ја знаете личноста у живо и не и знаете понашање.
Е сега и ова, мене не ми е јасно, како можеш за некој на кој што си му прочитал едно мислење на ФОРУМ да заклучиш волку точна психолошка проценка, мангуп проценка, или како сакаш наречи ја.
Никогаш ама баш никогаш нема да ми бидат јасни тие што без да знаат некого и без да помислат што ќе кажат си се искажуваат и мораат да треснат и некоја глупост..[DOUBLEPOST=1415943781][/DOUBLEPOST]
Шо не викна родител ако ти е толку битен телефонот? Или нема како да се оправдаш дома?

Не ти викам дека ти не си во право, гледам дека си жртва во оваа ситуација ама ако родител твој поразговараше со професорката телефонот веднаш ќе ти беше вратен.
Не можеше да дојде родител во моментот, а секако да дојдеше после 1-2 саати немаше да ја најде во школо. Си отишла со се телефон :D[DOUBLEPOST=1415943973][/DOUBLEPOST]
a бате тука си грешка... јас нема ни да се карам ни да се расправам со професори ако му повишил тон на моето дете... сигурно имало причина.. прво, биди сигурен дека нема да дозволам да биде "најразлигавено" па да дојде до таа ситуација со повишување тон.. денешниве деца НЕМААТ ДОМАШНО ВОСПИТАНИЕ, не ги почитуваат своите родители.. коа он не ги почитува своите родители и блиски не можеш да очекуваш да ги почитува професорите или било кој друг.. а за тоа се знае кој е крив, самите родители !!![DOUBLEPOST=1415921173][/DOUBLEPOST]

а која ти е таа мерка на курчење ти да му праиш на часот шо сакаш?? кој ти го дал тоа право?? и другарчево шо ја почна темава нека одговори зашо он не отиде да си го побара телефонот прво сам и ако не го добиеше нека отиде со родител.. или и него не му е чист газот?? како тоа дома не забележале дека му го нема телефонот??
Не знам дали ти не си го прочитал целосно текстот што го напишав. Јас ја замолив, и не го добив назад.
Второто прашање, одговорив и на тоа, немаше ни потреба да забележуваат, сам им кажав ;)[DOUBLEPOST=1415944198][/DOUBLEPOST]
Не, професорката арно си постапила.
Ти знаеш шо ѓубриња има на предавања?
Коа бев средно, имавме една професорка по физика, ниска женичка, плашлива, тивка, повлечена душа од човек, објаснуваше, се трудеше шо може подобро да ни објасни многу ствари, АЛИ ко за чудо постоеја 3 кловна кои секогаш, секогаш праеа нешо само за да има галама на час, за да вниманието биде кон нив насочено. Си пуштаа музика, после почнаа од оние звуци со висока фрекфенција да си пуштат и само се смееја демек светци они.
Еднаш професорката му рече на еден од нив да го напушти часот бидејќи прави врева и овој ко смртно навреден и скокна ко горила пошо беше едно два метра висок, и почна да и се дере како она си зема за право да го пади коа он мирен цело време седел, а сите знаеме дека галами, и шо да праи жената? Требаше да му викне полиција дека и се заканува? Пошо му рекла да биде мирен а то е ко смртна навреда?

Не, се е до родителите и до психолошката состојба на децата. Живееме во едно време во кое да бидеш во центар на внимание е побитно од то шо човек си. Сите се смееат на оние „кул дечки“ шо изиграваа по средните школи фаци со то шо ги испонижуваа професорите. И шо е со нив? Останаа вечито „кул дечки“ со потпросечни занимања, али заробени у пажњата шо им се посветувала у средна школа дека биле нешо посебни пошо изиграваат мангупи, и ајде сеа и дечиштата нивни така ќе ги образоваат. Не дај боже се поаѓат такви богати „сељаци“ шо учат како да ја навредиш професорката пошо она пушела к*р за таа позиција, а не ко тато книшка да извади да се заколне на неколку места и да се закани на неколку луѓе за поеќе гласови и да заврши у администрација да го дрви додека иде у пензиичка.
Дали сериозно вакво мислење даде во ваква тема? Имаше такви и во мојот клас, без разлика дали на мирни професори или на строги тие си се понашаа и не разбираа од опомени, сега си се пак истата година ко лани и решен проблем :)
 
Последно уредено:
B

babsyy

Гостин
Вината е само и единствено кај професорите. Јас во средно имав ептен строг професор по германски. Имав најдобар успех во клас по тој предмет и отсекогаш ми беше еден од омилените професори пошто секогаш имаше невидена дисциплина и можеше да си го следиш часот без да слушаш дофрлања и глупави досетки од страна.
Човекот си имаше свои принципи како на пример мониторот да не биде уклучен, да не се вртиш на час, ако прозбориш веднаш ќе бидеш испрашан и слично.
И сега нели за да го вклучиш компјутерот требаше да напишеш корисничко име и лозинка, а мојот стоеше само така уклучен т.е светеше.
Влегува професорот и прво мене ме праша што правиш на компјутерот.
Викам ништо, не го користам (а само се гледаше дека свети жолто). Вика сврти го накај мене, го свртев - уклучен.
-Добро.
Седнува отвара дневникот и ми пишува единица!
Прво мислев дека се шалат тие од првата клупа, а професорот ми одговори дека никој нема да има привилегии на негов час без разлика на тоа колку е активен и знае.
Ја не памтам дека толку сум плачела у живот како за таа единица, кога би била за незнаење на пример, би била тотално оправдана. Ама вака...
На крај на година го прашав дали ќе имам петка земајќи ја предвид единицата и ми одговори дека тоа било само за да воведе дисциплина на час. Иако строго оценуваше и немаше шанси да се слушне збор во позадина што не е поврзан со предметот, беше најпочитуван професор, сите уживавме да го слушаме кога зборуваше и за било каква тематика неповрзана со предметот.
За разлика од него, имаше доста професори кои биле доста попустливи особено во оценки, можеше да си правиш и муабет на тел. на нивен час, буквално да им се качат на глава. Ама кога ќе стигнеа до дневникот за да напишат оценка, имаше деца што им го земаа како: ти ли ќе ми пишуваш кец, не се зајбаај!
Такви некои шалабајзери за кои професорите не преземаа никаква мерки и така си го завршија школото.
Значи се' зависи од тоа како ќе се поставиш и како ќе го воспитуваш детето. Истите ученици беа тотално различни кај едни и кај други професори.
Затоа што различно се поставиле према нив.
Со кое право му го земаш мобилниот на детето, каква е таа дисциплинска мерка?
Стани го на табла, прашај го колку внимавал на час па кога ќе му наредиш колона единици и ќе дојде да те моли, ќе видиме дали пак ќе изиграва Тарзан на час.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.702
Поени од реакции
738
На мене ми го земаа телефоно пред месец дена а мош и повеќе.Ама не ми го зема професор туку директоро.Лак нас у гимназијата има џамчиња на вратата и он само ја стае глаата и гледа кој шо праве на час.И само шо почна часо проф улезе ама уште небеше почнал да предава и јас уште од одморо играше игра и он ко улезе јас ја искл играта ама тел ми беше у раката и директоро се појави на џамчето и ме викна и ми рече дај тел.И јас му го даде после час го праша кога можам да го земам и о рече да дое родител и да го земе од кај класната.И викнс јас родител дојде зема го после 1 саат и толку.А да ми го земе и дома да го носе тоа не е добро неможе она или он да ми земе тел и да го носе дома.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.903
Поени од реакции
21.034
Ретко кој родител признава дека детето не чини, обично секад се криви другите, посебно „професорите шо нишо не знаат, така треба сине, и ја бегав од часови и се тепав со професори на твои години, требало бокс да и опнеш она телефоно ќе ти го зима, море иам пари сеа сосе партали да ја купам, шо кур знае она, не знае ја со кој се знам.“

Работата е дека дечкото со одземениот телефон е крив, изиграва мангуп, познати ми се тие мангупи со телефончиња или на било кој друг можен начин ќе се обидат да го свртат вниманието кон себе, бидејќи тоа е еден вид на патопсихолошка манифестација при што се покажува очајност за внимание, бидејќи самата личност психолошки е заглавена во еден стадиум од развојот.
Attention whore е дијагнозата, а појавата никако не е ограничена само на адолесценти.
Како и да е, не се осврнувате на решенијата на ваквите проблеми. За мене, правилно применето физичко казнување е неоправдано потценет и многу успешен метод на воспитување.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Кај ни отиде образованието :facepalm:
Мислам дека тоа е само одраз на тоталната ерозија која ни се случува на секое поле во општеството,
па проблемот не е само кај професорите или само кај учениците. Проблемот е многу подлабок и посуштински,
така да за да се смени нешто треба коренити промени кои секако нема да се случат преку ноќ.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.413
Поени од реакции
12.829
Да бе, као очекувал типот наредниот ден повик за интервју, работа, америки трт-мрт...
Да беше толку претпазлив, да си очекувал повик, тебе уопште ни на крај памет немаше да ти текне да го дадеш телефонот на другарчето, не заради тоа што оно сакало да си игра, туку затоа што ти и бездруго си очекувал повик. Така да овој изговор ти е смешен исто онолку колку и оној во мое време кога децата скокаа по дневници за да поправат добиен кец од наставно ливче пошо им требал просек за факс а сироти немале фатено книга цел месец. Е па како сакаш да бркаш просек а да не учиш?
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Ти го читнав делот со пристап до лични податоци и тука има нешто за играње.
Можеш да ја пријавиш у ДЗЛП. Се разбира, ако имаш документирано што се случило.

...ама најверојатно немаш, па штета.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
781
Насловот кажува скоро се, мојот телефон не ми беше одземан од мене директно туку од другар (точно е дека е до некаде моја вината што воопшто сум му го дал на него). Е сега мене не ми смета што го земала пошо играл он игра, мене ми смета што после откако ја замолив фино лепо да ми го врати дека ми е многу важно да го имам за утредента (моментално небитни причини) таа сепак не го врати а ни на класниот не го дала иако го видела и дури денеска во 18:00 му го дала, а мене ми требаше да го имам денеска цел ден а и не бев на школо денес бев во друг град (читај истите небитни причини од погоре). Е сега можеби игра улога тоа што не сум во некои добри односи со неа уште од минатата година, не заради телефони и слично. Дали постои воопшто нешто што можам чисто онака да и го кажам кога ќе ја видам, нешто што би било правно во моја корист ? И да многу ме интересира дали смее да го носи дома кај неа, кај што тотално секој може да има пристап на секакви податоци што има внатре.
Слободно колку сакате пишувајте за вашите телефоно-кршачки способности доколку сте професори, немам почит или било што, до сега ни еднаш ми го немаат земано мене, во превод ни еднаш не сум ни помислил на час да го извадам и да си играм игри или да дремам на фејсбук, али ете мојот телефон беше одземан од друг сокласник што премногу ме интригира.
Вие сте многу ступидни генерации...... НЕ И ГО ДАВАМ ТЕЛЕФОНОТ БЕ! Што ќе напраи? Ќе ме тужи...? Лупни брич сине и најди си БРУТ колонска вода, објасни и дека си постар од нејзе и дека телефонот ти е трансмитер.
 

Braintaxx

XXXXXXXXX
Член од
28 јануари 2013
Мислења
152
Поени од реакции
110
Ко прво ја незнам како си земате за право да го етикетирате дечкото.. Можеби не се праи мангуп, може прати на час, може не е кецарош туку е солиден ученик... Ако 60% се мангупи, не значи дека е он меѓу тие. Да беше ова напишано од другарот негов кој шо играл, па да зборевте против него. Е сеа овој што се нашол у ваква ситуација јбг..
Ко второ како си зема за право професорката да си го земе телефонот дома.. Чекај бе малце, телефонот е приватна сопственост. Што ако жената си доаѓа дома и си го отклучува тел и си глеа слики, си чита пораки, итн, итн, итн. Можда децата нејзини ќе го видат и ќе го чепкаат. Може да го дае на сервис делови да му мењаат. Се може да се деси. Фино лепо требала да го земе и да го дае на директор/психолог/педагог, па он да си го зема од таму. Ја у средно имав случаеви на професори да им заѕвони телефон па да ги нема по 10-20 минути и што треба ние да им ги одземаме телефоните?! Си постојат служби во училиштата и крај. Се случуваше нели и на ученик да биде одземен телефонот па да му биде вратен после часот или пак да биде предаден на службите.
Ко трето од кај па вие го знаете дечкото, па да зборите што ќе му е телефонот... царини,камиони..глупости. Си има тој причина зошто му требал телефонот и крај, немора да тропате глупости..
И ве молам без заостанати работи како ќутек и слично, затоа се оди на суд денес. И запамтете дека повеќе е до професорот, а не до децата.. Зошто кај некој не може мува да прелета, а пак кај некој столови летаат?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.603
Поени од реакции
11.947
Тоа што го слушаме на родителска за децата, поточно младите, такви глупости прават да не знам,,....ако редовно се случуваат проблеми, а се случуваат, може да настрада и невин.
Ставете се на место од професорот, што вие би направиле, дали би ги толерирале тие случаи?
Инаку е точно, во глобала и е одраз на она што се случува во Македонија. И на професорот и на родителите и на децата у крајна линија, на сите се одразува на некој начин.

Ме интересира каква е казната ако не си му го дал телефонот на професорот.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom