Одземање коли

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Тоа се случаи кога некој работел такси или превозник на црно
А на тие што работат на црно да не им пишува на чело дека се диви таксисти.
И тие и ти ако возиш другари сте исто сомнителни за цајканите.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
А на тие што работат на црно да не им пишува на чело дека се диви таксисти.
И тие и ти ако возиш другари сте исто сомнителни за цајканите.
Со тоа што јас не стојам на место каде обично стојат дивите таксисти, а каде обично прават рации од МВР и МТВ, не возам комбе па да сум сомнителен на пр...
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
За комбе знам и еден пример кој на човек со фирма му го одзедоа, се чуди самиот и зашто, плаќа давачки и се.
Дивите таксисти тргни ги настрана, значи човек некој кој не е див таксист му одзеле кола. Не го знам тој човек, знам дека ова е вистина.
И ако те сопрат во возење, ако сакаат ќе ти ја земат колата, неможеш да докажеш во тој момент дека ти се другари, пријатели и слично.
 
Член од
25 април 2012
Мислења
443
Поени од реакции
580
Точно е ова. Познавам човек на кој му ја одземаа колата баш на тој пат К. Паланка - Скопје. Типов требало да однесе некој пријател на аеродром рано сабајле и налетува шпион ауто-стоп овој го собира, а на 5 - 6 км. чекаат џандари. Го запираат тој што му е пријател им кажува дека не го вози за пари, дека му праи услуга итн., но тој аутостоперот каже дека за пари го возел. После тоа заплена на возило итн. Битно на сите што им ги собрале колите после не им ги враќаат назад, а може и казна да си заработат.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Ваков одговор чекав цело време, а не како гласат законите за транспорт теоретски.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Колку што знам повеќето се сопрени во возење, на полициски пунктови.
Да...
Полицајците не се толку глупи... обично во соработка со инспекциите на МТВ стојат на влезовите на населените места, или места каде што се собираат диви превозници/таксисти.
Полицајците се локални, и ги знаат лицата и возилата отприлика кои може да се сомнителни, т.е. вршат таква дејност. Го сопрат возилото, МТВ си врши контрола и тоа е.[DOUBLEPOST=1394314109][/DOUBLEPOST]
За комбе знам и еден пример кој на човек со фирма му го одзедоа, се чуди самиот и зашто, плаќа давачки и се.
Дивите таксисти тргни ги настрана, значи човек некој кој не е див таксист му одзеле кола. Не го знам тој човек, знам дека ова е вистина.
И ако те сопрат во возење, ако сакаат ќе ти ја земат колата, неможеш да докажеш во тој момент дека ти се другари, пријатели и слично.
Фирмата не е спорна, можеби имал проблем со некоја лиценца на пр...
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Да...
Полицајците не се толку глупи... обично во соработка со инспекциите на МТВ стојат на влезовите на населените места, или места каде што се собираат диви превозници/таксисти.
Полицајците се локални, и ги знаат лицата и возилата отприлика кои може да се сомнителни, т.е. вршат таква дејност. Го сопрат возилото, МТВ си врши контрола и тоа е.[DOUBLEPOST=1394314109][/DOUBLEPOST]
Фирмата не е спорна, можеби имал проблем со некоја лиценца на пр...
Јас би рекол дека ова е државен рекет.
Имал секоја лиценца, одземено е по повод запирање на автопат, а не е автопат тука според некој скици се сметало и тоа место за автопат.
И дали тој што има фирма треба да добие иста казна со некој див таксист?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Јас би рекол дека ова е државен рекет.
Имал секоја лиценца, одземено е по повод запирање на автопат, а не е автопат тука според некој скици се сметало и тоа место за автопат.
И дали тој што има фирма треба да добие иста казна со некој див таксист?
Онака како што пишува во закон по кој е казнет. На памет не се збори
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
И јас не верувам дека нешто такво е можно
Мора да постои закон.... Мора да постои судење... Мора да постои право на жалба... Се работи за имот... Не може туку така да ти ја одземат колата, односно да те лишат од сопственоста.
Мора да се донесе решение
Дајте посочете закон по кој е такво нешто предвидено
Дури и да си див таксист мора да има судење
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
И јас не верувам дека нешто такво е можно
Мора да постои закон.... Мора да постои судење... Мора да постои право на жалба... Се работи за имот... Не може туку така да ти ја одземат колата, односно да те лишат од сопственоста.
Мора да се донесе решение
Дајте посочете закон по кој е такво нешто предвидено
Дури и да си див таксист мора да има судење
Taка е...
Тоа е управна постапка. Ќе го фатат, му пишат записник, му издаваат платен налог кој треба да го плати во рок од не знам колку дена, во спротивно оди на прекршочна комисија, и ако е предвидено одземање на возилото го одземаат...
Кога оди на прекршочна комисија секако дека таму си ги изнесува и сопствените аргументи, како на суд, но во писмена форма.
Ако е незадоволен од одлуката, оди на Управен суд. Тука се носи конечна одлука...
За некои дела се оди и на суд. Тоа се обично потешките. И тука има право жалба... да не пишувам сега на долго и нашироко.
Него, ако е така како што некој се труди да претстави, т.е. онака се одземаат возила, зар не ви се чини дека досега ќе се дигнеше огромна галама по медиуми, портали, партии, НВО и шознам какви се не?
Ќе се дигнеше...
На крај на краиштата, милион пати кога одам или се враќам од работа, носам со мене понекој колега, или ме возел колега, па ме сопирале полицајци и никојпат немало таков проблем.
 
Член од
25 април 2012
Мислења
443
Поени од реакции
580
Не ги знам законите, а немам ни намера да ве убедувам дали ова е вистина или не. Приказнава е многу едноставна, за да определат дали некој е див таксист или не мора некој од патниците да потврди дека му дава пари на возачот за таа услуга. Барем според моите сознанија на овој начин ги запленуваат возилата. Најдобро ако имате некој познаник од К. Паланка или некое друго место кај што има вакви случки прашајте најдобро ке ви објаснат, или еве ако чита некој на форимов а е запознаен со оваа проблематика сликовито нека ни објасни што тоа точно се случува.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Колку што ми е познато тоа се однесува на лицата кои вршат такси превоз без лиценца. Е сега точно како е дефинирано не знам, @Струмикс знаеш ли ти нешто повеќе за тоа?
Која глупост. Во Германија на големо функционира mitfahrgelegenheit па никому ништо. Врска нема веста.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Која глупост. Во Германија на големо функционира mitfahrgelegenheit па никому ништо. Врска нема веста.
Ловачката прича е ова:
Знам дека тие несмеат да возат без лиценца познато ми е за приватници многу добро, ама знам дека и на некој кој не вршел превоз качил пријател и му одзеле кола.
Во однос на она што јас го пишав за нелиценциран такси превоз, еве вести уште од 2012. Губиш од вид дека се работи за нашата чудесна Македонија.
Реалноста во Македонија е ваква:
Државниот инспекторат “сотре“ 37 нелегални превозници
Од Министерството за транспорт и врски денеска информираат дека Државниот инспекторат за транспорт во вториот квартал од 2013 година извршил 1.145 инспекциски надзори согласно законските надлежности, при што се преземени соодветни мерки за констатираните отстапувања од законската регулатива, согласно овластувањата кои произлегуваат од Законот за превоз во патниот сообраќај.

-Имено, во овој период се одземени вкупно 37 возила со кои се вршел незаконски јавен превоз на стока и патници без дозвола, односно лиценца, од кои 34 се трајно и 3 возила се временo одземени. Во истиот период се издадени вкупно 153 платни налози и 91 покана за наплата на глоба за лицата кои ги прекршиле законските одредби. Надлежните инспектори поднеле 191 барање за поведување прекршочна постапка до надлежните судови, и 186 барања до надлежната комисија за прекршоци заради констатирани нерегуларности, во текот на извештајниот период. Еден дел од трајно одземените возила дел ќе биде распределен на институции каде има потреба од тоа, а друг дел ќе бидат предмет на продажба, стои во соопштението од Министерството за транспорт и врски...
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
А на кој медиум можам да му верувам?
Моментално не верувам на ниеден медиум затоа што нашите околности се многу "нормални".
 

Kajgana Shop

На врв Bottom