Одгледување цвекиња

Член од
15 октомври 2009
Мислења
249
Поени од реакции
16
Со тек на времето го сватив злото на системот и неговите планови за нас луѓето... Со цел да се ослободам на него, почнав да огледувам цвекиња, да садам живот ...

За почеток имам фикус, адам, лозар(пузавец), сабјарка, мали кактуси и рози.

:vozbud: :vozbud: :vozbud:
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
фикус (og kush), адам (mazar I sherif), лозар (silver haze), сабјарка (arjan haze), мали кактуси (big bud) и рози (blueberry).
:vozbud: ............... :smir: - :drk:
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
249
Поени од реакции
16
А rasta weed? :)) Ако имаш двор борови и елки насади, преубави се...
Хахаха не е за форумов, ќе ме затворат :P

Имам двор и сум размислувал за елки, борови... али треба малце земјата да се среди.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.725
Поени од реакции
9.837
Див коноп имаш :) :) Или сам си расне,ко на оној краварот комуњар
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
Неможев да најдам соодветна тема па овде ќе го поставам прашањево. Има ли некој искуство со одгледување на палми? Мислам, како се садат, колку растат годишно и дали ќе можат да ги издржат условиве кај нас преку зима, под најлон се разбира?
 

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
Неможев да најдам соодветна тема па овде ќе го поставам прашањево. Има ли некој искуство со одгледување на палми? Мислам, како се садат, колку растат годишно и дали ќе можат да ги издржат условиве кај нас преку зима, под најлон се разбира?
Има палми кои кај нас можат да се одгледуваат на отворено без заштита преку зима тие се од видот trachycarpus fortunei отпорни на мраз до околу - 18 степени и се доста раширени низ југоисточниот дел на Македонија а без проблем би успевале во поголем дел од државава вклучувајќи го и Скопје и изгледаат вака 4908-trachycarpus-fortunei-zumara-ztepila-2.jpg
Во потоплите краишта како што се Гевгелија, Валандово, Дојран би успеале и некои потоплољубиви палми како на пример Washingtonia filifera како оваа отпорна до околу -10 степени california-fan-palm.gif

а со минимална заштита преку зима може да се проба и со канарска палма отпорна до - 6 степени phoenixcan.jpg
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
Има палми кои кај нас можат да се одгледуваат на отворено без заштита преку зима тие се од видот trachycarpus fortunei отпорни на мраз до околу - 18 степени и се доста раширени низ југоисточниот дел на Македонија а без проблем би успевале во поголем дел од државава вклучувајќи го и Скопје и изгледаат вака Прегледај го приврзокот 41863
Во потоплите краишта како што се Гевгелија, Валандово, Дојран би успеале и некои потоплољубиви палми како на пример Washingtonia filifera како оваа отпорна до околу -10 степени Прегледај го приврзокот 41864



а со минимална заштита преку зима може да се проба и со канарска палма отпорна до - 6 степени Прегледај го приврзокот 41865
Многу ти сум Благодарам за одговоров. Баш ми олесна со температуриве:), ако можеш уште да пишеш каде може да се набават овие е кои цени се движат? Благодарам уште еднаш.
 
V

Vollstandig

Гостин
Многу ти сум Благодарам за одговоров. Баш ми олесна со температуриве:), ако можеш уште да пишеш каде може да се набават овие е кои цени се движат? Благодарам уште еднаш.
Почни од пазар3 па по цвеќарите, дефинитивно ќе најдеш:)
 
M

Moon Child

Гостин
Мој совет, бор не садете, затоа што пушта многу големи корени и може да ви го испука дворот. Ние имавме порано и на некои места дворот беше подигнат и испукан. Изгледа убаво, да, ама јас лично не ви препорачувам. :)
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Мој совет, бор не садете, затоа што пушта многу големи корени и може да ви го испука дворот. Ние имавме порано и на некои места дворот беше подигнат и испукан. Изгледа убаво, да, ама јас лично не ви препорачувам. :)
имам еден одма до стубот на куќата,црно ми се пишува :D
 
A

AnFem

Гостин
Имал ли некој искуство со алое? Листовите му се извиткаа некако, се прекршија, мачето ми скрши два, па му писнав да го кастрам и го ошутев.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom