Одгледување на боровница

M

Macedon1um

Гостин
Каде тоа боровница по 5 евра од кило ? Кој ти кажа ? Дивата боровница што расти по планините ја откупуваме по 1-2.5 евра за кило зависно од зрелост и конкуренција.

Инаку пласманот е лесен, има откупници на боровинка на секој чекор.. Како што кажав цената е некогаш 60, 70, 100, па и до 150 денари кило. Мрзнета може да стигне и 3 евра кило...Ама дека ќе продадеш наеднаш 15 тона и ќе земиш 5 евра од кило не вервуам.... Инаку количините што еден откупник ги откупува се десетици и стотици тони, така да за пласман без гајле, има колку сакаш да продадеш.
Од 4 до 6 евра се движи цената на откуп во Србија од она што читав по нивни форуми, а и на интернет сајтовиве исто пишува
Prošlogodišnja prosečna otkupna cena iznosila je 6 evra, a slična se, prema rečima poznavaoca, očekuje i ove godine.
Hadnjačar iz Topole sa kojim sarađujem je već izvezao tri šlepera za Rusiju. Cena je u zadnjih desetak godina uvek ista, od 5 do 6 evra.
Proizvodni bum je posledica stabilne cene, koja je već dve godine oko 720 dinara za kilogram, što privlači nove proizvođače

Дивата боровница што расте по планините е веројатно 3-4 класа, во природни услови е не заштитена од болести и нема шанси да стигне големина за прва класа
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Нема шанси да стигне до големината, ама затоа у продавница за органска храна е 6 пати поскапа од конвенционалнава.
Кој што цени е работата...оваа е индустриска, култивирана, за праење сок во прашок.

Целава работа ме потсеќа на посткомунистички очај у кој има една група пациенти што сака да измисли некој начин на заработка, со кој "само каве и тутун си пијам, азното само ми иди". Да влезеш во инвестиција со вакви "гаранти" како што се овде ти е руски рулет. "Стабилниот" откупувач кога ќе почне да те дупи со откупни цени, ќе почнеш да се чешаш, а има право на тоа, затоа што неплански, ќе се изнакотат производителите ко гремлини и сами ќе си работат против себе. Ноеви, полжави, чинчили, некои си дрва тамо, малини...еве сега и ова. Ќе видат нешто у Србија или Бугарија и "ајдеее, збогум сиромаштијо!".
Ова се праи со државна стратегија на нелоповска држава. Да одиш ко чоек и да аплицираш за субвенции, ама да имаш реален капацитет, пари, људство, машини и да не те изеде фантом фирма на орце камчев.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
За шумската има ценовник на ЈП Македонски шуми. 1.5 евра/кг.
http://www.mkdsumi.com.mk/proizvodi_i_uslugi.php?page=5&s=5

По "порталиве", написи најчесто за "успешни" бизниси со наслови од типот
https://faktor.mk/agrobiznis?page=2
Засадете и за неколку месеци парите двојно ќе се вратат
Oд една билка направил бизнис вреден злато
Ако вложите во овој бизнис мирни сте до пензија


демек Оназис може вода да им носи :)
ниту анализа на трошоци, ниту почва и репроматеријал ниту пласман, ништо. На страна тоа што се од соседството.
 
Последно уредено:
M

Macedon1um

Гостин
Нема шанси да стигне до големината, ама затоа у продавница за органска храна е 6 пати поскапа од конвенционалнава.
Кој што цени е работата...оваа е индустриска, култивирана, за праење сок во прашок.

Целава работа ме потсеќа на посткомунистички очај у кој има една група пациенти што сака да измисли некој начин на заработка, со кој "само каве и тутун си пијам, азното само ми иди". Да влезеш во инвестиција со вакви "гаранти" како што се овде ти е руски рулет. "Стабилниот" откупувач кога ќе почне да те дупи со откупни цени, ќе почнеш да се чешаш, а има право на тоа, затоа што неплански, ќе се изнакотат производителите ко гремлини и сами ќе си работат против себе. Ноеви, полжави, чинчили, некои си дрва тамо, малини...еве сега и ова. Ќе видат нешто у Србија или Бугарија и "ајдеее, збогум сиромаштијо!".
Ова се праи со државна стратегија на нелоповска држава. Да одиш ко чоек и да аплицираш за субвенции, ама да имаш реален капацитет, пари, људство, машини и да не те изеде фантом фирма на орце камчев.
Органската дека е по здрава нема збор, ама не е можно да обезбедиш големи количини и со тоа не си интересен за пазарот. Ете гледаш има некој луѓе што собираат дива органска боровница и гледаш како ги зафркаваат со цени, 2-3 пати помали од оваа што е во масовно производство и се бара на пазарот.

Ноеви, полжави и сл работи секако дека се глупости ама малина, боровница итн секогаш ќе има некаков пазар е само прашањето е колку ќе можеш да бидеш конкурентен. Земјоделството не е веќе она што беше сега оди на големи површини со скапи механизации кои на оние што се повеќе навлезени во тој бизнис им овозможува голема предност, на мали површини единствено има логика во задругите каде што делат трошоци за тие скапи механизации ама како што рече треба државна стратегија..
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ноеви, полжави и сл работи секако дека се глупости ама малина, боровница итн секогаш ќе има некаков пазар е само прашањето е колку ќе можеш да бидеш конкурентен. Земјоделството не е веќе она што беше сега оди на големи површини со скапи механизации кои на оние што се повеќе навлезени во тој бизнис им овозможува голема предност, на мали површини единствено има логика во задругите каде што делат трошоци за тие скапи механизации ама како што рече треба државна стратегија..
Се сомневам. Еве време ќе покаже. Затоа што не е поентата да имаш премногу или премалку, туку доволно, оптимално. Не сум земјоделец, ама имам малку претстава од економија. За да функционира еден субјект што откупува и преработува мора и тој да има пазар. Мора да има континуитет за тоа. Тоа не е работа што трае 3 или 5 години, туку многу подолго.
Немој да мислиш дека не навивам да успее све ова. Јас повеќе го ценам ова како потег, отколку да спакуваш парталите и да одиш во бургер кинг во германско селце од 5000 жители. Единствено што не ми се допаѓа е стихијноста и неорганизираноста.
Јас имам некој имот, не е погоден за ова конкретно, ама нешто може да се произведува и на идеја сум да го продавам, затоа што од целава анализа до сега гледам дека најбитната алка во процесов, организацијата ја немаме.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Не си прајте бајрам со умот!
Ете за пример наведете барем 1, ај и со букви ЕДЕН, успешен пример во Македонија кој издржал повеќе од 2-3 години, во ваков вид бизнис, сврзан со земјоделие!
 
M

Macedon1um

Гостин
Се сомневам. Еве време ќе покаже. Затоа што не е поентата да имаш премногу или премалку, туку доволно, оптимално. Не сум земјоделец, ама имам малку претстава од економија. За да функционира еден субјект што откупува и преработува мора и тој да има пазар. Мора да има континуитет за тоа. Тоа не е работа што трае 3 или 5 години, туку многу подолго.
Немој да мислиш дека не навивам да успее све ова. Јас повеќе го ценам ова како потег, отколку да спакуваш парталите и да одиш во бургер кинг во германско селце од 5000 жители. Единствено што не ми се допаѓа е стихијноста и неорганизираноста.
Јас имам некој имот, не е погоден за ова конкретно, ама нешто може да се произведува и на идеја сум да го продавам, затоа што од целава анализа до сега гледам дека најбитната алка во процесов, организацијата ја немаме.
Еве како изгледа модерното земјоделство,
1 човек обработува 40 хектари механизирано и после некој ќе дојде со неколку декари лешник или ореви и сака да живее само од тоа што не е можно..



Не си прајте бајрам со умот!
Ете за пример наведете барем 1, ај и со букви ЕДЕН, успешен пример во Македонија кој издржал повеќе од 2-3 години, во ваков вид бизнис, сврзан со земјоделие!
Сериозен си со ова ? Нормално дека е тешко ама преку 180к земјоделски стопанства има во државата, луѓе кои вадат плата од ова а дел од нив и живеат солидно

Еве овој што купил машина берачка од 50.000е да не мислиш дека нема успешен бизнис, и самиот кажува дека за десеттина дена берба механизирано собрал преку 300 тона што со оглед на годинашнава цена околу 20 денари по кг е скоро 100.000 евра. Нормално има и трошосоци не е чист профит сепак ќе си најде некаква математика..
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Еве како изгледа модерното земјоделство,
1 човек обработува 40 хектари механизирано и после некој ќе дојде со неколку декари лешник или ореви и сака да живее само од тоа што не е возможно..





Сериозен си со ова ? Нормално дека е тешко ама преку 180к земјоделски стопанства има во државата, луѓе кои вадат плата од ова а дел од нив и живеат солидно

Еве овој што купил машина берачка од 50.000е да не мислиш дека нема успешен бизнис, и самиот кажува дека за десеттина дена берба механизирано собрал преку 300 тона што со оглед на годинашнава цена околу 20 денари по кг е скоро 100.000 евра. Нормално има и трошосоци не е чист профит сепак ќе си најде некаква математика..
Сериозен,
Како прво не ги гледај тие што начекаа готови насади или во криминалната приватизација станаа сопственици на неколку стотици хектари лозја и овоштарници. Самата успешност на ИПАРД1 кажува колку се живее од земјоделство.
Овде правиме муабет за инвестиција наново, во современ овоштарник.
Да не ја должиме, јас сум од овчеполието, знам што е земјоделие и знам како се живее од него. Може и може ама не и во оваа земја.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Еве како изгледа модерното земјоделство,
1 човек обработува 40 хектари механизирано и после некој ќе дојде со неколку декари лешник или ореви и сака да живее само од тоа што не е можно..





Сериозен си со ова ? Нормално дека е тешко ама преку 180к земјоделски стопанства има во државата, луѓе кои вадат плата од ова а дел од нив и живеат солидно

Еве овој што купил машина берачка од 50.000е да не мислиш дека нема успешен бизнис, и самиот кажува дека за десеттина дена берба механизирано собрал преку 300 тона што со оглед на годинашнава цена околу 20 денари по кг е скоро 100.000 евра. Нормално има и трошосоци не е чист профит сепак ќе си најде некаква математика..
Скроз не ми ја сфаќаш поентата.
Технологија има секаква. Не само за ореви, туку за се'. Ти треба однапред да знаеш шо ќе праиш со овие ореви, пошо за да ги произведеш ти требаат милиони евра за ваква плантажа. Ова чичево да не почнало од прв ден вака со машиниве? Ова мора системски у државата да се организира, за да те заштити со давачки, да те стимулира на некој начин. Вакви количини конкретно се бизниси на големи играчи, снабдувачи на маркети исл. Ти ќе понудиш на кам маркет за 10 евра кило и он ќе ти каже, абе "јас од Турција за 3 евра го купувам" и што ќе праиш со инвестицијата? Пазарот е незаштитен, нерегулиран....хаотичен.
 
M

Macedon1um

Гостин
Сериозен,
Како прво не ги гледај тие што начекаа готови насади или во криминалната приватизација станаа сопственици на неколку стотици хектари лозја и овоштарници. Самата успешност на ИПАРД1 кажува колку се живее од земјоделство.
Овде правиме муабет за инвестиција наново, во современ овоштарник.
Да не ја должиме, јас сум од овчеполието, знам што е земјоделие и знам како се живее од него. Може и може ама не и во оваа земја.
И кој ти забранува сега да направиш нов модерен овоштарник од вишна ете за почеток 10-15 хектари ? Пласман имаш, годинава цена 20-25 денари лани и преку 30 денари
Не би сакал да спомнувам имиња ама лично знам пример каде што човек подигна 30 хектари насад од нула, а ти бидејки си од Овчеполието сигурно знаеш барем неколку полјоделци кои имаат барем 70тина хектари под некаква житарица и дека годишно со не повеќе од 3 месеци активна работа вадат барем 1 пратеничка плата

Успешноста на Ипард зборува многу и за нашиот менталитет, 3 милијарди евра во депозити имаат нашите граѓани во банките за мизерни камати а ретко кој е осмелува да инвестира во било што да се вработат луѓе да врти парата и да заработат некој денар плус. Јасно ми е дека е тешко и има недостатоци во државава ама не е се така црно

Скроз не ми ја сфаќаш поентата.
Технологија има секаква. Не само за ореви, туку за се'. Ти треба однапред да знаеш шо ќе праиш со овие ореви, пошо за да ги произведеш ти требаат милиони евра за ваква плантажа. Ова чичево да не почнало од прв ден вака со машиниве? Ова мора системски у државата да се организира, за да те заштити со давачки, да те стимулира на некој начин. Вакви количини конкретно се бизниси на големи играчи, снабдувачи на маркети исл. Ти ќе понудиш на кам маркет за 10 евра кило и он ќе ти каже, абе "јас од Турција за 3 евра го купувам" и што ќе праиш со инвестицијата? Пазарот е незаштитен, нерегулиран....хаотичен.
Те сфатив уште од почеток само сакав да дадам позитивен пример, ти од старт ја сврти работава не ја бива државата џабе е се наместо да најдеме некакво решение. Производ како производ ако е квалитетен и имаш количина ќе најдеш купувачи, сега мање више пазарот е слободен ако не во Македонија пазарот ќе го најдеш надвор па не може за се државата да ти гарантира. Ајде и јас отворив погон за чевли ама ќе чекам државата да ми гарантира пласман за да не ми пропадне бизнисот ? Имаш субвенции, имаш 50% поврат за нов насад, таква „милионска“ плантажа не можеш сам ама 10 души можете за почеток во задруга со која имате и огромни бенефиции од државата
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Друго е со готов производ. Тоа е горе-доле најбитно да имаш квалитет и конкурентна цена која не е егзактна. Кај овошје и зеленчук ти се појавува конкурент и готов си. Практично е систем како на берза.
Не ја вртам одма јас. Ако си нашол откуп и ако мислиш дека можеш да функционираш така - супер, со среќа! Да не беше вака као што зборам, ќе бевме богата држава...ама еве што сме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom