Одгледување на бадеми

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Абе јас имам другар што е пчелар...ама од Прилеп е...нема шанси да ги тегне кошниците до скопско поле...
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Абе јас имам другар што е пчелар...ама од Прилеп е...нема шанси да ги тегне кошниците до скопско поле...
Прашај си го, може медот од бадем ако како таков го рекламира ќе има висока цена :wink:

p.s кога можеле од беровско да ги носат во отешево ќе може и тој
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Абе јас имам другар што е пчелар...ама од Прилеп е...нема шанси да ги тегне кошниците до скопско поле...
ne mora da se tegne so 10 kosnici od prilep ,bez problem ke najdes pcelari od skopsko koi so zadovolstvo ke ti napravat usluga ,korista ke bide obostrana.bidi junak probaj pa te ocekuvam za 2-3 godini da kazes sto se slucuva so nasadot
 
Член од
3 март 2008
Мислења
69
Поени од реакции
37
Абе јас имам другар што е пчелар...ама од Прилеп е...нема шанси да ги тегне кошниците до скопско поле...
А , да си земеш твои неколку сандаци пчели . :wink: Колку секси комбинација бадеми и мед :vozbud:.

Шала на страна , не верувам дека треба да ставиш пчели во расадникот за да дојде до опрашување. Мајка природа ќе си ја заврши работата . Пчелите се вредни и си го наогаат патот до храната . Колку што јас знам летаат во радиус од 5 км околу своето живеалиште .

Има и алтернатива , бумбар што се вика натупол . Одличен е за градинарски култури , провери дали ќе е добар и за твојот расадник еве линк .

http://www.hoya-vs.co.yu/koppert/index.html
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Шала на страна , не верувам дека треба да ставиш пчели во расадникот за да дојде до опрашување. Мајка природа ќе си ја заврши работата . Пчелите се вредни и си го наогаат патот до храната . Колку што јас знам летаат во радиус од 5 км околу своето живеалиште.l
Летаат да, ама при обилна количина на полен која ја носат често паѓаат и угинуваат, а ако се таму ќе биде полесно а и процентот на оплодени цветови ќе биде далеку поголем... а и не гледам зошто носењето на пчели не би било природно?
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Член од
3 март 2008
Мислења
69
Поени од реакции
37
Летаат да, ама при обилна количина на полен која ја носат често паѓаат и угинуваат, а ако се таму ќе биде полесно а и процентот на оплодени цветови ќе биде далеку поголем... а и не гледам зошто носењето на пчели не би било природно?
Не реков дека не е природно да се донесат пчели во рсадникот. Опрашување ќе се направи и без кошници пчели во расадникот , но со нив приносот се зголемува до 8 пати . За хектар бадеми потребни се 3-4 кошници .


http://www.pcela.co.yu/svetV34.htm

http://www.opcina-starigrad.hr/HTML/Uzgoj_badema.html
 
Член од
3 март 2008
Мислења
69
Поени од реакции
37
Знам за бумбарот :) Ама скапа варијанта е тоа :(

А тек колку ќе те чини да донесеш пчели по светски цени на кошница . За хектар ти требаат 3-4 кошници по 250 долари . Многу за твојата планирана површина . Да се надеваме дека домашниве пчелари не следат светски тренд . :D

Долгорочно најисплатливо е ти да си завртиш и пчели .:wink:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Хаха... верувај ќе има пчелари кои се поефтини, а и пчелари кои ако Трнот добро ги офарба и им го прикаже медот од бадем како свето нешто сами ќе дотрчаат... секакви ги има.... туку арно собравте мед и бадеми... расад за невести каде?
 
Член од
3 март 2008
Мислења
69
Поени од реакции
37
Фали уште смоква во миксот...природен афродизијак :)

Во Капали чаршија на парче продаваат :)
Смокви смокви ами како .
Уф , мераци , смокви , бадеми и мед ... секс револуција :vozbud: .
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Mislam deka davaat sadnici vo naseto ministerstvo za zemjodelie treba da se prasa ...
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Да не знае некој од каде може да се набават садници или семе за бадеми или лешници ??????????
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Ме заинтересира одгледување и производство на бадеми. Има ли некој искуство? Знае ли некој што се треба?

Од она што го видов досега обичен производител нема многу мака при одгледување...Бадемот испаѓа доста силно растение и ретко некоја болест или друг штетник да влијае на него, па воден од тоа сум на голема мера заинтересиран да започнам расадник со бадемови дрвца, и да почнам да ги одгледувам и произведувам.

Досега сум имал искуство со праски, кајсии, круши...се било добро ама има ептен работа и одржување.

Богами, и цената од 500 денари за килограм е примамлива :)

Некој?
Од она што го знам, проблем се птиците т.е. чавките од кои што нема спас.
Друг проблем е што не раѓаат стално. Но тоа е можеби и до сортата. Ако се решиш да купуваш садници, во расадникот во Кисела Вода подобро ќе ти објаснат...
За предностите си знаеш и сам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom