Одгледување на Лешник

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Здраво џек истото го имам во план и имам информации околу одкуп на земјиште и слично
Значи мој предлог ти е да не земаш државно туку приватно со договор Кај нотар и на не помалку од 5-6 години за нешто повеќе пиши ми во порака[DOUBLEPOST=1516666652][/DOUBLEPOST]
Како што веќе ти кажав од приватен човек да земеш под наем е околу 1000ден годишно
Од 20-30 години да правиме муабет, за 5-6 години таман ќе му разработиш бизнис на сопственикот на земјиштето.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
71
Поени од реакции
42
Jas sum vo tie luge sto vo momentot investiraat vo lesnici/orevi/brzorastecki drva itn
Investirav na 2-3 mesta niz mk no relativno mala povrsina.

Ako nekoj ima potreba od finansiranje na taa tema slobodno neka me kontaktira, ke smislime biznis model.

Vlozuvam vo ova bidejki parite koi se vo banka se so mizerni kamati.
Taka da ako nekoj ima zelba da raboti jas ke go resam problemot so nivata :)
 
Член од
23 август 2015
Мислења
240
Поени од реакции
434
здраво.
Имам посадено околу 100 корени лешнаци и еве веке од оваа година имаат значително добар род..
Но најголем проблем ке ми бидат вервериците кои прават голема штета..
Дали знае некој како може да се заштитат од верверици..?
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
здраво.
Имам посадено околу 100 корени лешнаци и еве веке од оваа година имаат значително добар род..
Но најголем проблем ке ми бидат вервериците кои прават голема штета..
Дали знае некој како може да се заштитат од верверици..?
Интересно прашање. Може има од оние апаратчиња што ги ставаа Скопје по споменицине да не ги серат птици што цифкаат со некоја фреквенција што им смета на животните. Незнам куче колку би можело да ги заштити.
 
Член од
1 мај 2019
Мислења
122
Поени од реакции
136
Дали е исплатливо лешници да се садат? Планирам да купам едно 6500m2 земјиште и да го насадам. Ме интересира како се однесува лешникот при град и многу ниски температури?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Баш би сакал да слушнам дали е исплатливо, неколку години веќе слушаме дека луѓе одгледуваат лешници, но уште не сум слушнал некој да продал, односно да земал пари од лешници.
Неколку што сум ги прашал, викаат родот многу потфрил, туку што ги засадил итн.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Дали познавате некој што продава насади лешник ? Колку чинат?
Колку е потребно за површина од 8800 м2?
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
4na 5m Se sadat pa racunaj 5m pomegu redovi zaradi mehanizacija
 

Њони

Доктор
Член од
16 октомври 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Godinava ke imam nad 1 ton lesnici za prodazba. Drvcata se stari 9 godini, ako ima nekoj zainteresiran neka mi odgovori. Pozdrav
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
753
Поени од реакции
356
Ова пепелница е на долниве гранки? Сега доцна е да се третира?

Lesnici 2.jpg


Lesnici.jpg
 
Член од
18 август 2015
Мислења
157
Поени од реакции
85
Во план сме со брат ми да засадиме лешници или евентуално ореви.
Имаме некоја земја во наследство околу 1500-1800 кв. Земјата е во плодно поле (котлина), влажно.
Дали претходно треба да се испита земјиштето, задолжително ли треба систем капка по капка?
Колку би би влогот? Доколку би се одлучиле за лешници, што мислите за тие што се рекламираат “италијанските со загарантиран откуп”, мислам дека човекот е од Виница или Пробиштип, Саше му е името...
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
Дали некој знае како може да се искористат субвенции за подигнување на насад на лешници ?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom