Огромни разлики на цени кај нас и ако купуваш online-ДОКАЗ!

Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Погледнете го линков http://tinyurl.com/ykgqtuq и поарен доказ,здравје!
Инаку истиов телевизор кај нас се продава мин. за 24-25.000 денари,додека во САД е 15.539 денари или 379 $.тоа е разлика од околу 10.000 денари што е безобразна маржа.Ако се споредиме и со стандардот тогаш навистина сме за жалење.
Очигледно е дека нашиве увозници не дупат со цените и сигурен сум дека тие се главните кочничари за отварањето на македонскиот пазар и online-трговијата.Мораме да им се спротиставиме па макар и вака преку форумите,секое мислење се цени.:helou:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.182
Поени од реакции
17.993
Погледнете го линков http://tinyurl.com/ykgqtuq и поарен доказ,здравје!
Инаку истиов телевизор кај нас се продава мин. за 24-25.000 денари,додека во САД е 15.539 денари или 379 $.тоа е разлика од околу 10.000 денари што е безобразна маржа.Ако се споредиме и со стандардот тогаш навистина сме за жалење.
Очигледно е дека нашиве увозници не дупат со цените и сигурен сум дека тие се главните кочничари за отварањето на македонскиот пазар и online-трговијата.Мораме да им се спротиставиме па макар и вака преку форумите,секое мислење се цени.:helou:

Spy site blocking ми вика Symantec. Овде најде да не дупиш?!?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
абе ова се оние линковине ...
и сега дечково демек колку клика ќе му напраиме мисли дека ќе земе некој динар ...
а пази тема ... Доказ ! :)
:tapp:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Мене тој линк ме однесе овде
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16889253200
Нема везе дал линкот е добар или не. Одамна го знаеме ова, дека техника воопшто е поскапа овде, а истовремено којзнае од каде донесена и секако, без гаранција. Епа ова е Македонија. Како вели чичето на пазар (ако му кажеш дека тој карши него продава поефтино) -епа иди земи си од таму :)
Лапаат-тоа е, од каде инаку ја направија таа пара со склапани компјутери од којзнае каде? Кога барам сапорт или драјвер на сајтот за некоја графичка, матична...што сум ја земал пред некој месец, се гледа дека одамна не е во продажба...освен во некои вакви шкљ земји за разна бофл роба. А цената изгор ко најнова серија да купуваш.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Погледнете го линков http://tinyurl.com/ykgqtuq и поарен доказ,здравје!
Инаку истиов телевизор кај нас се продава мин. за 24-25.000 денари,додека во САД е 15.539 денари или 379 $.тоа е разлика од околу 10.000 денари што е безобразна маржа.Ако се споредиме и со стандардот тогаш навистина сме за жалење.
Очигледно е дека нашиве увозници не дупат со цените и сигурен сум дека тие се главните кочничари за отварањето на македонскиот пазар и online-трговијата.Мораме да им се спротиставиме па макар и вака преку форумите,секое мислење се цени.:helou:
Тоа е нормално...
Еве јас барав во германија да си купам патики онлајн најевтините беа 130 евра , додека во САД истите ги има за 99 долари...
Вакви примери има до бескрај...
Инаку познато е дека купувањето од интернет е секогаш поевтино и во случаи кога се работи за иста држава...Јас не се сеќавам кога последен пат сум купил нешто во продавница, особено ако е техничка роба...
Но и тоа има свои негативности особено ако се работи за сервис , рекламација и слично ...Мора повторно да го препраќаш , до сега кај мене функционирало но е губење време...
А во случај да го препраќаш во друга држава тоа би било уште покомплицирано...
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Погледнете го линков http://tinyurl.com/ykgqtuq и поарен доказ,здравје!
Инаку истиов телевизор кај нас се продава мин. за 24-25.000 денари,додека во САД е 15.539 денари или 379 $.тоа е разлика од околу 10.000 денари што е безобразна маржа.Ако се споредиме и со стандардот тогаш навистина сме за жалење.
Очигледно е дека нашиве увозници не дупат со цените и сигурен сум дека тие се главните кочничари за отварањето на македонскиот пазар и online-трговијата.Мораме да им се спротиставиме па макар и вака преку форумите,секое мислење се цени.:helou:
А ако истите производи се увезуваат од Америка, кој ќе го плати транспортот?
Абе батка, џабе везеш...:tapp:
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
Цените на компјутерскиот хардвер во САД и во Канада се каде-каде пониски од цените во Европа. Отвори германски, француски или италијански сајт и спореди ги сo newegg на пример ќе видиш дека разликата е голема. Која е причината за тоа незнам, но така е.
 
Член од
3 март 2008
Мислења
831
Поени од реакции
31
Pretplata za WoW vo USA 13$, Pretplata za WoW vo EU 13Evra...razlika od 35% vo cena za ista usluga, i bez pricini za opravduvanje kako spedicija, ili transport ...

Vo USA se e poevtino od Evropa za okolu 20-40 posto
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
има милион производи вакви, али некои се ептен безобразно скапи.
Јас разбирам дека треба да платат транспорт и за нив да остане нешто ама претеруват
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Линков нити е кликни за пари нити било каков друг.Тоа е скратен линк преку сајт кој се занимава со кратење на линковите и тоа е се(ме нервираат линкови долги како локомотива).До ex_machina(А данок, царина и шпедиција?)-каков данок бре пријателе какви бакрачи,па и да има не знам каков данок не може да е поскап телевизорот за гигантски 10.000 денарчиња.Немојте да ги правдате нашите закони,за никаде се(како за утеха и во ЕУ е слично.Чао!:helou:
 

pAnDa`

Original..
Член од
5 ноември 2009
Мислења
578
Поени од реакции
34
Разликата во цената е ептен многу зш се зема пари за транспорт и сл. некои работи така да појше се исплаќа да си излезеш во шопинг, бидејќи со онлајн купувањето губиш доста.:salut:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Линков нити е кликни за пари нити било каков друг.Тоа е скратен линк преку сајт кој се занимава со кратење на линковите и тоа е се(ме нервираат линкови долги како локомотива).До ex_machina(А данок, царина и шпедиција?)-каков данок бре пријателе какви бакрачи,па и да има не знам каков данок не може да е поскап телевизорот за гигантски 10.000 денарчиња.Немојте да ги правдате нашите закони,за никаде се(како за утеха и во ЕУ е слично.Чао!:helou:
Oчигледно немаш искуство, па вака дезинформираш.
Конкретно за тој телевизор и да најдеш некаков начин за праќање до Македонија, транспортот ќе чини повеќе од самиот телевизор, па после додавањето на царина и ддв, вкупно ќе дојде повеќе од двојно можеби и тројно од цената што ја гледаш.

Точно е дека е најефтин хардверот во САД, ама за да се исплати да го нарачаш во Македонија, треба да е нешто поситно, а и тогаш не е сигурно дека вкупните давачки ќе дојдат помалку отколку истиот производ да го земеш кај нас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom