Ограничување на Интернет на Рутер

Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Значи вака, ако имам на пример Интернет дома 50/50 дали е можно да се постават ограничувања, како на пример на порта 2 на рутерот кој оди кон ТВ да ставам ограничување 10/10, понатаму на порта 1 на ставам ограничување 20/20 кој оди кон ПЦ, а остатокот да биде на Ви-Фи каде ќе се приклучуваат лаптоп, телефон и таблети, ова ме интересира бидејќи сакам да земам некоја ИП листа на ТВ, така да кога ќе се приклучам да гледам нешто, да нема пречки односно ТВ да си ги користи тие 10/10 што му се доделени ПЦто да си ги користи тие што му се доделени за симнување на торент или јутјуб на пример, и вифито тие пто му се доделени, односно твто нема да има никакво влијание од на пример ако некој дојде и се приклучи на ВиФи, или ако брат ми си спушти некој торент, кој рутер кој ја има оваа функционалност би ми го препорачале? Ова можеби требаше во хардвер да го напишам ама ете го овде?

П.С Исто така некој добар ИП провајдер и релативно евтин не ми требаат сите канали на светот хахаха, се надевам ова добро го објаснив.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
па кажи што рутер имаш од кај да знам дали може на твојот или не
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
па кажи што рутер имаш од кај да знам дали може на твојот или не
Ne e bitno toa od tie najevtinite e prasanjeto bese preporaka da mi dadete za ruter da kupam ili eventualno toa dr dt li kako bese custom firmware, sto ke mi zavrasi rabota za ovoj problem sto go imam
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.838
Поени од реакции
5.117
За тоа што го бараш ти треба рутер од 200 евра или некој Левел 3 свич.
На обичен рутер може да сетираш QoS, Quality of Service, со тоа може да доделиш која содржина да има предност, игри, иптв, глас, итн...
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Со qos може по мак адреса да се стави лимит, земи рутер што има qos и томато фирмери се добри
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
јас имам тапалинк, eve ovoj https://www.amc.com.mk/TP-LINK-TL-WR740N-Wireless-N-Router му турив dd-wrt и шиба, се што ти треба тебе има, и квалити од сервис и лимит на порти и се. башка еве сега гледам дури и неговиот фирмвер има таква опција без да се замараш со ддврт и сл. тракатанци, еве: https://www.youtube.com/watch?v=DhbBxy5WWrM така да за 1000-рче и си ги решил проблемите п.с. ако побараш по сет и сл. и за 900 ден. ке го најдеш, јас толку од анхоч го земав :)
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
или рутер од 200 евра и нагоре или некој рутер што подржува друг софтвер како openwrt, tomato, dd-wrt
за ефтин рутер би ти го препорачал овој http://www.anhoch.com/product/13039/tp-link-wireless-n-router-300mbps-wr841n
мислам дека и фабричкиот софтвер има тоа што ти треба qos
или стави му openwrt каде имаш додатоци за се што ќе ти текне на памет
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Fala vi na site stvarno mi bese problem ova, najveke kaj live streamovite, koga se pojavuva lag i pri nekoja banalna rabota. Ke gi razgledam vasite predlozi.
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
41
sorry jas go imam toj sto ti go kaza kurtoazija, 300 megabitniot. za tie pari zemaj go ic nema da zgresis
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
А дали е можно на обичен рутер да се блокирет само торенти?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom