Овластувања на вработените во агенциите за обезбедување

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Nema pravo da te apsi.Moze samo da prijavi vo policija i do nejzino doaganje(ako dojde)da bide do tebe.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Сега ке видиете какви овластувања ке има обезбедувањето со новиот закон кој ке се изгласа ке се прави една агенција , ке носи оружје, лисици ,затворите и касарните ке бидат обезбедувани од таа една агенција за приватно обезбедување , ке идма посебни обезбедувачки единици по општина ,посебно за Центар ,Карпош ,Ѓорче и сл. како пара полиција
брадчедот си ја наредил што е на власт
2 болд - Веќе носат оружје дел агенции за обезбедување.
1 болд - СГС? (ситка да се немало ММЕ!)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Обезбедувањето доколку примени сила мора да направи записник и во рок од 24 часа за тоа да ја извести полицијата.Тие имаат големи овластувања но имаат и строги критериуми за да го сторат тоа.

Во твојот случај обезбедувањето немало право да те врзува,но ако не си влегувал во просторот кој тие го обезбедуваат.

Во случај некој да влези во терен кој го обзбедува приватното обезбедување,имаат право да применат сила доколку лицето и после предупредувањата продолжи со неовластено навлегување.

Но во случај на врзување обавезно одма се повикува полција која го превзема случајот
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Мислев на поголем калибар од пиштол
Да, имам видено лица од обезбедување со MP5ки, панцири, пиштол, лисици и други работи, ама тие беа за транспорт на пари од банки и такви работи, сепак се обезбедување.
 
Член од
31 јули 2014
Мислења
321
Поени од реакции
314
Да, имам видено лица од обезбедување со MP5ки, панцири, пиштол, лисици и други работи, ама тие беа за транспорт на пари од банки и такви работи, сепак се обезбедување.
Јас ти викам ле се гласа нов закон за пр.обезбедување и сите ке имаат такви ингеренции
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Јас ти викам ле се гласа нов закон за пр.обезбедување и сите ке имаат такви ингеренции
dobro toa, nego ke vrabotuvaat li, so ova ko fakultet eve ti licenca i krsi glaa samo da ni gi zemat parite a kamo vrabotuvanje?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom