Овластувања на вработените во агенциите за обезбедување

Член од
15 јули 2014
Мислења
10
Поени од реакции
1
Pocituvani prijateli i poznavaci na pravoto. Vi se obrakam za sovet vo vrska so eden realen slucaj.
Pred nekolku dena imav kratko rabota na avtobuska stanica vo Stip. Go parkirav svoeto vozilo i samo sto izlegov od nego, se pojavi rabotnik na obezbeduvanjeto obrakajki mi se :
- Kade be ti ? Otkako go ignorirav negovoto nesoodvetno obrakanje toj povtori :
- Slusas li be , trgaj ja kolata od tamu !
Jas samo mu odgovoriv deka rabotata ke ja zavrsam za 5 min i deka ja imam vo predvid negovata opomena za zabraneto parkiranje. Smetam deka negovoto ovlastuvanje ovde zavrsuva, toj iako dosta nekulturno sepak mi ukaza na zabranata za parkiranje i me opomeni.
Bidejki jas ne postapiv po negovata opomena, toj trgna kon mene so namera so upotreba na fizicka sila da me natera da go trgnam voziloto. Jas se povlekov bidejki nemav voopsto namera da se raspravam so nego na javno mesto a i kodeksot na sportot so koj se zanimavam 24g mi go zabranuva toa, instruktor sum po borecki vestini. Megutoa rabotnikot na obezbeduvanjeto bese tolku zanesen vo svojata uloga i izvadi lisici so namera da me vrze bidejki ne sum postapil po negovata opomena no nemase voopsto poznavanje od rakuvanjeto so niv i jas so upotreba na ednostaven zafat izbegnav vrzuvanje a lisicite padnaa na zemja. Seto ova obezbeduvacot i negovite kolegi koi dojdoa na pomos go okarakteriziraa kako napad na sluzbeno lice od moja strana.
Moeto prasanje e : Dali rabotnicite na obezbeduvanje se ovlasteni za lisuvanje od sloboda so vrzuvanje i kakva e mojata no i negovata odgovornost vo konkretniov slucaj ?
Blagodaram...
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
1.354
Поени од реакции
2.406
Тука го имаш новиот закон за обезбедување од 2012 со сите законски измени. Ѕирни го ке ти биде од помош :)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.146
Колку што знам јас, законски обезбедувањето има овластување да те лиши од слобода т.е да те приведе на некој начин се додека не дојде полиција. Но тоа смее да го направи само во случај кога ти или некој друг се однесува несоодветно, односно го нарушува јавниот ред и мир или местото кое тој го обезбедува. Учествување во тепачки и слични глупости. Обезбедувањето во никој случај не смее да учествува во физички пресметки туку неговата работа е да ги спречи тепачките а не да се вклучува во нив. Но како што сите знаеме обезбедувачите се некои големи идиоти склони на насилство и билдање на мускули, а истовремено без еден грам мозок во главата.

Со мои очи имам присуствувано неколку пати досега каде во бар или дискотека обезбедувањето наместо да спречи тепачка помеѓу двајца или повеќе учесници се приклучува на тепачката и ги мава сите до смрт. После откако ќе дојде полиција се прават дека тие не учествувале во тепачката и излегуваат невини. Но знам и случаи каде сведоци на суд кажале дека и обезбедувањето било вмешано во физичка пресметка и повредило луѓе па им била одземена дозволата за обезбедување а некои сноселе и кривична пријава.

Така да со нив сметам дека треба да се биде претпазлив, повеќето се склони на насилство и не ги почитуваат нивните ограничувања и овластувања.

А ти штом си инструктор по карате не би требало воопшто да се обидуваш да се пресметаш со нив, бидејќи може да биде фатално по нивното здравје. Така да труди се да ги избегнуваш.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.050
Поени од реакции
4.936
Не сум имал некои посериозни проблеми со обезбедувањето на автобуската во Штип, меѓутоа можам да ти кажам дека не само тој што се обидел да ти изиграва шеф, туку сите од обезбедувањето се такви на автобуската заостанати. Мислам дека несмее да си земе за право да те нападне, евентуално ако ти прв си го нападнал или слично, тогаш има право да врати со иста мера, ама ЛИСИЦИ бе?!!!
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.787
Поени од реакции
9.440
Не знам каде си се паркирал ти друже, ама ако се паркираш на обичниот паркинг НИКОЈ не ти прави проблеми, никогаш. Ако си се паркирал таму кај што влегуваат/излегуваат автобусите или рампата била дигната, па си влегол во кругот на автобуската со право ти реагирале. Тоа таму е приватна фирма и е исто како да се паркираш во кругот на фабрика/конфекција/шо и да е без да имаш дозвола/познаници за истото. Е сеа до каде им се ингеренциите не знам...
И ти си крив за глупото паркирање и они се криви за глупостите со лисици.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.961
Поени од реакции
4.862
Pocituvani prijateli i poznavaci na pravoto. Vi se obrakam za sovet vo vrska so eden realen slucaj.
Pred nekolku dena imav kratko rabota na avtobuska stanica vo Stip. Go parkirav svoeto vozilo i samo sto izlegov od nego, se pojavi rabotnik na obezbeduvanjeto obrakajki mi se :
- Kade be ti ? Otkako go ignorirav negovoto nesoodvetno obrakanje toj povtori :
- Slusas li be , trgaj ja kolata od tamu !
Jas samo mu odgovoriv deka rabotata ke ja zavrsam za 5 min i deka ja imam vo predvid negovata opomena za zabraneto parkiranje. Smetam deka negovoto ovlastuvanje ovde zavrsuva, toj iako dosta nekulturno sepak mi ukaza na zabranata za parkiranje i me opomeni.
Bidejki jas ne postapiv po negovata opomena, toj trgna kon mene so namera so upotreba na fizicka sila da me natera da go trgnam voziloto. Jas se povlekov bidejki nemav voopsto namera da se raspravam so nego na javno mesto a i kodeksot na sportot so koj se zanimavam 24g mi go zabranuva toa, instruktor sum po borecki vestini. Megutoa rabotnikot na obezbeduvanjeto bese tolku zanesen vo svojata uloga i izvadi lisici so namera da me vrze bidejki ne sum postapil po negovata opomena no nemase voopsto poznavanje od rakuvanjeto so niv i jas so upotreba na ednostaven zafat izbegnav vrzuvanje a lisicite padnaa na zemja. Seto ova obezbeduvacot i negovite kolegi koi dojdoa na pomos go okarakteriziraa kako napad na sluzbeno lice od moja strana.
Moeto prasanje e : Dali rabotnicite na obezbeduvanje se ovlasteni za lisuvanje od sloboda so vrzuvanje i kakva e mojata no i negovata odgovornost vo konkretniov slucaj ?
Blagodaram...
Обезбедување не е службено лице нити некогаш ќе бидат тоа, се знае што се службени лица, полиција, војска, шумска,погранична,царина итн.
лице вработено во приватна фирма не е службено туку е работник без разлика дали е чувар или редар.
Се зависи каде си паркирал,ако си паркирал околу автобуската нема никакво право на интервенција, може само да те опомене и да повика полиција или пајак служба и тука завршува неговото.Ако си паркирал внатре е тоа е веќе друга приказна.
Е сега ти треба да си покренеш постапка и да тужиш за напад претрпен страв малтретирање итн.
Баш би сакал да знам кој е тој од обезбедувањето, низ глава ми се врти снајперот а тој ти е жива бурлеска,да кивнеш у него ќе го исчашиш целиот :pos:
 
Последно уредено:

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.787
Поени од реакции
9.440
Ако е Баже... :pos::pos::pos:
 
Член од
15 јули 2014
Мислења
10
Поени од реакции
1
Fala vi za odgovorite. Inaku voziloto go parkirav na parkingot pred vlezot na avtobuskata kade sto stojat TAXI vozilata. Znaci jasno mi e deka napraviv prekrsok " nepropisno zapiranje i parkiranje " megutoa konkretno prasanje mi bese do kade se ovlastuvanjata na rabotnicite na obezbeduvanjeto. Jas sum rezerven policaec i imam nekoja prestava okolu policiskite ovlastuvanja no okolu agenciite za obezbeduvanje ne mi e bas jasno.
Pozdrav
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.787
Поени од реакции
9.440
На тој паркинг каде што стојат такси возилата се имам паркирано мал милион пати, тој паркинг е јавен и е за сите и таму нема што никој да те спречува да паркираш, освен ако си паркирап пред скалите или на тротоарот (што е ептен идиотски) пошто тој паркинг е скоро секогаш празен. И на тој паркинг како што се сеќавам нема знак за такси возила така да они сами си се поставуваат таму во колона за зимање патници.

Правилното место за таксистите е на горниот паркинг, ама таму не им се чека...
 
Член од
15 јули 2014
Мислења
10
Поени од реакции
1
Ne mi e bas dobro poznat rasporedot, ziveam vo Strumica a vo Stip dojdov da precekam nesto na avtobuska. Kako sto napisav, jasen mi e prekrosokot od moja strana i sekako odgovornosta e moja no sigurno ne pred rabotnik na obezbeduvanje tuku pred prestavnik na zakonot ( policaec ) koj e ovlasten i da me kazni ...
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.787
Поени од реакции
9.440
Ако си се паркирал на тој паркинг кај што е X-oт

http://wikimapia.org/#lang=en&lat=41.741134&lon=22.189304&z=19&m=b

таму нема ни полицаец, ни Грујо, ни Хорхе да те казни.

А може и те виделе со струмички таблички, па сакале да изиграваат нешто
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.323
Васко, искрено кажано, обезбедувачите, со чест на понекој исклучок, се тешки абдали...
Е сега, во конкретниот случај, секако не требало да вади лисици, а, да сум бил на твое место би го направил салата... за пример.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.961
Поени од реакции
4.862
Fala vi za odgovorite. Inaku voziloto go parkirav na parkingot pred vlezot na avtobuskata kade sto stojat TAXI vozilata. Znaci jasno mi e deka napraviv prekrsok " nepropisno zapiranje i parkiranje " megutoa konkretno prasanje mi bese do kade se ovlastuvanjata na rabotnicite na obezbeduvanjeto. Jas sum rezerven policaec i imam nekoja prestava okolu policiskite ovlastuvanja no okolu agenciite za obezbeduvanje ne mi e bas jasno.
Pozdrav
Тужи ќе добиеш.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
3.358
Поени од реакции
2.396
Како некој што кажа горе, обезбедување е далеку од овластено службено лице, тој ниту може да те казни, ниту може да ти наредува да го тргнеш автомобилот па да си го паркирал на перон, тој има овластување на приватен имот да не те пушти да влезеш, ако правиш проблеми да ги спречи и да те задржи додека дојде полиција, а уште помалку да те тепа, за во твојот случај единствено ако си се паркирал непрописно, а наверувам затоа шти ја знам автобуската во Штип и таму каде што кажуваш кај си се паркирал несум приметил знак за забрането парирање и запирање може да вика полиција да те казни или со пајак да те тргне, така да во овој случај можеш да го тужиш и да го добиеш на суд, со што дебело ке го зачеша џебот и најверојатно нема повеќе а се курчи.
 
Член од
31 јули 2014
Мислења
320
Поени од реакции
314
Сега ке видиете какви овластувања ке има обезбедувањето со новиот закон кој ке се изгласа ке се прави една агенција , ке носи оружје, лисици ,затворите и касарните ке бидат обезбедувани од таа една агенција за приватно обезбедување , ке идма посебни обезбедувачки единици по општина ,посебно за Центар ,Карпош ,Ѓорче и сл. како пара полиција
брадчедот си ја наредил што е на власт
 
На врв Bottom