Овие се скроз луди

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
27
Ватикан прогласи примат на Католичката црква


Ватикан денеска издаде документ во кој католичката вера се означува како „единствена вистинска Христова црква“.

Со ова истакнување на единственоста на приматот на Католичката црква, според црковните аналитичари, се оспорува правото на протестантите да имаат своја црква.

Во последните неколку дена ова е втор документ со кој Католичката црква потврдува некои свои традиционални ставови што со децении не биле истакнувани.

Неодамна Ватикан издаде декрет со кој се обновува молитвата на латински со модерна литургија, што предизвика повеќе негативни реакции меѓу католиците.

Папската Конгрегација за изучување на верата во денеска објавениот спис на 16 страни, ги потврдува тезите содржани во контроверзниот текст Dominus Jesus од 5 септември 2000. година, кои тогаш предизвикаа бран несогласувања во христијанскиот свет.

Во документот на Конгрегацијата се тврди дека христијанските заедници, што не го признаваат папата, не можат да се повикуваат на тоа дека нивните челници се претставници и наследници на апостолот.
 

k3x

I Laugh In The Face Of Danger
Член од
11 јуни 2007
Мислења
180
Поени од реакции
1
Ватикан прогласи примат на Католичката црква


Ватикан денеска издаде документ во кој католичката вера се означува како „единствена вистинска Христова црква“.

Со ова истакнување на единственоста на приматот на Католичката црква, според црковните аналитичари, се оспорува правото на протестантите да имаат своја црква.

Во последните неколку дена ова е втор документ со кој Католичката црква потврдува некои свои традиционални ставови што со децении не биле истакнувани.

Неодамна Ватикан издаде декрет со кој се обновува молитвата на латински со модерна литургија, што предизвика повеќе негативни реакции меѓу католиците.

Папската Конгрегација за изучување на верата во денеска објавениот спис на 16 страни, ги потврдува тезите содржани во контроверзниот текст Dominus Jesus од 5 септември 2000. година, кои тогаш предизвикаа бран несогласувања во христијанскиот свет.

Во документот на Конгрегацијата се тврди дека христијанските заедници, што не го признаваат папата, не можат да се повикуваат на тоа дека нивните челници се претставници и наследници на апостолот.
A shto e so pravoslavnata crkva ? Ova znachi deka nie sme neshto shto proizleglo od niv i deka ne sme vistinski hristijani ?!
:nesvest:
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Толку од помирувањето меѓу Источното и Западното Римско царство :)
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
112
Кога сме веќе кај позери.
:pos:
Same Strange Dogma од Marilyn MansonSame Strange Dogma
Burn you fucker!

This is unreal

Burn burn burn
Burn the witches
Burn the witches
Don't take time to sew the stitches
Burn the witches
Burn the witches
Don't take time to sew the stitches
Hand shake ring sign
Snake eye bite mine
Hand shake ring sign
Snake eye bite mine
I don't need your hate
Burn burn
I decide my fate

Burn burn burn burn
Burn your bridges
Burn your bridges
Don't take time to sew your stitches
Burn your bridges
Burn your bridges
Don't take time to sew your stitches
Levi crowley golden dawn
Strange same dogma on and on
I don't need your hate
Burn burn
I decide my fate
We don't viscerate
Your mind masturbates
Burn you fucker

Burn burn burn burn
Burn and burn and burn the witches
Burn and burn and burn the witches
Burn and burn and burn the witches
Don't take time to sew your stitches
Burn burn Burn burn Burn burn Burn you fucker
Burn the witches
Burn Burn the witches
Burn burn Burn the witches
Burn
No age no pain no gray hair
Strange same dogma I don't care
I don't need your hate
Burn burn
I decide my fate
Burn you fucker

We don't viscerate
Burn burn Your mind masturbates
Burn burn I don't need your hate
I decide my fate
Burn you fucker
Burn you fucker
This is unreal

Burn the witches burn the witches
Don't take time to sew your stitches
Burn the witches burn the witches
Don't take time to sew your stitches
Burn burn Burn the witches
Burn burn Burn burn
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
221
A shto e so pravoslavnata crkva ? Ova znachi deka nie sme neshto shto proizleglo od niv i deka ne sme vistinski hristijani ?!
:nesvest:

Ако не се лажам, православната црква е признаена од Ватикан.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.732
Поени од реакции
8.125
Again and again and again...

Баш затоа посимпатични ми се овие православниве...Сиромашни бедни Словенчиња кои си играат мафија.Ама има само една вистинска мафија нели?

Не се многу креативни дечкиве,не им текнуе нов начин на заведување и заплашување па се навраќаат на старите worship us or burn in hell методи...сега само им фали да си најдат нови вештерки,нови еретици и нов повод за нова Крстоноска...и ке биде супер,ке се дешаа нешто во нашиов досаден живот.

Hitler is not dead.He's sitting in his dark throne at the Catholic Empire
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Полуди се оние на кои ова им значи нешто.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
:baeh:
Ватикан денеска издаде документ во кој католичката вера се означува како „единствена вистинска Христова црква“.

"Следниот чекор - ќе го патентираат името на Исус и ќе отворат тезги каде ќе може да се купи мајца со неговиот лик, а за доплата и документ со опростени гревови.
Инквизицијата дефинитивно отвара легален бизнис.:pop:" :lud:
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
27
:baeh:


"Следниот чекор - ќе го патентираат името на Исус и ќе отворат тезги каде ќе може да се купи мајца со неговиот лик, а за доплата и документ со опростени гревови.
Инквизицијата дефинитивно отвара легален бизнис.:pop:" :lud:
:nenene: Инквизицијата отвора монопол
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
:nenene: Инквизицијата отвора монопол
Бенедикт XVI -Не е важна вашата вера во Исус.Не е важен ни начинот на кој го искажувате тоа.Вашата црква нема да постои додека не ме признате мене какo поглавар на христијаните.
Може и така, повеќе личи на монопол.
Проблемот е што само Бог може да каже која црква е негова а не овој

 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.466
"Баткава" да не мисли го избраа за Папа и сега ќе го изиграва Господ?
Или па Хитлер како што кажаа погоре?
 
N

n/a

Гостин
Manete gi be...
popovi...papaz efendi...amanahuim...
koj videl air od popovi i odji...
Sve treba da se isbesat...toptan!
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.660
Поени од реакции
945
Од кога дојде Бенедик на власт на римо-католичката црква никој повеќе за него не е верник освен католиците

 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Gledam nesto mi e poznat

Pa ova e ljupa najstariot panker u Makedonija e do kade dogural znaci ... alal vera

Punks not dead

Од кога дојде Бенедик на власт на римо-католичката црква никој повеќе за него не е верник освен католиците

 

Kajgana Shop

На врв Bottom