Ова мора да се види!

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.697
Можеби за многумина ќе помине незабележано , но ова летало е нов ГОЛЕМ чекор во авијацијата...,предвесник на една нова ера...
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.905
Поени од реакции
10.923
Можеби за многумина ќе помине незабележано , но ова летало е нов ГОЛЕМ чекор во авијацијата...,предвесник на една нова ера...
Интересна направија ,само не ми е јасно каде ја гаражираат. :sneaky:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.069
Прв проблем, карбон.
Карбонот ти е магнет за громови, незнам дали може со некој други материјали да го направат
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
1.973
Поени од реакции
1.103
Зашто не слета само, туку го фаќаа овие?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.697
Прв проблем, карбон.
Карбонот ти е магнет за громови, незнам дали може со некој други материјали да го направат
..одамна е тоа решено.. ;) Занимливо е што овие клинциве од Баварија https://lilium.com реализираа многу едноставна работа која на сите им беше пред нос, ама не ја есапеа. До сега манипулациите со граничниот слој одеа многу комплицирано и практично неизводливо. Со микро електро моторите станува изводливо. Овие дури и 3D печатени.Една друга идеа за која сега не би правел муабет , башка што пола од тимот ми се у вечните ловишта...така станува реална. Инаку терминезонот на вертикалецот и со карбон слоеви, на еден џет го правевме овде во "скопскава котлина" уште 80-тите год на минатиот век... :) :) Контролната документација за секој од нив беше со тежина на делот... :) :) :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.697
Четворица пољаци со ова

го летаат ова...

и после Аман (OJAM) уште се мизлат како натака до Полска. Зависи од ситуацијата. Во секој случај супер авантура.

Секогаш им завидувам на вакви. Нашата идеа да прелетаме Ан-2 од Скопје, преку Исланд, Гренланд,Канада до Оскош во Висконсин на ЕАА флајинот и предадемеме на договорен купувач, на жалост не ја оствариме.... :(
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.697
..хе ова го закачив кај перпетумобилаџиите , ама и овде добро ке дојде како практична демонстрација што е аеродинамичен отпор ... т.е.... брзина на струење Х челна површина Х коефициент на отпор = сила
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.697
..после долги години развој , многу пари и премрежиња ХОНДА го испорача првиот примерок на својот џет..

ептен е добро направен , сеа кога ќе му викнат ќе избркаат се живо и диво од пазарот на мали џетови... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom