Објективноста на медиумите во Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Од шо се толку објекивни се си мисљам дек Швицарска живеам.
 

ʞönig

Миле... ми текна!
Член од
29 декември 2014
Мислења
131
Поени од реакции
614
Се премолчеа сите телефонски разговори кој излегоа во јавноста а во кој лица од власта јасно и недвосмислено ги злооупотребуваат своите позиции на моќ на владеење.

Какво е тоа новинарство во Македонија раководено од Про-Владини медиуми кој во јавноста пуштаат филтрирани информации се со цел држење на јавноста во заблуда и дезинформираност?

Слободата на говор е основно човеково право според членот 19 од Универзалната декларација за човекови права и ако тоа не може да се добие во оваа држава тогаш не можеме да се сметаме како Демократско Општество.

Пред десетина дена излезе извештајот од Press Freedom Index во кој Македонија се наоѓа на 123то место од 180 земји. Со пад од 7 места за разлика од лани и на последно место на Балканот далеку зад нашите соседи.
http://rsf.org/index2014/en-index2014.php
Секако оваа информација од добро познати причини не беше проследена во медиумите...

Преку кој јавни гласила се информирате вие и кој е вашиот став околу ова?
Секако дека ќе се премолчуваат снимките, и тука на кајгана форум. Бидејќи Мијалков има забрането да се зборува за политика, т.е. за него и Н.Г. Ако сакаш да те има, ќе играш како што ќе ти кажат.

Слободата на говор и членот 19 не важат за Македонија, вклучително и за кајгана форумот. Затоа ќе тонеме се додека не го допреме дното, а кога ќе го допреме ќе почнеме и да риеме во него.

Јас сум уверен дека при промена на власта, подфорумот за политика ќе биде вратен, бидејќи причината за неговото укинување не се тешкотиите во менаџирањето.

Инаку за Македонија се информирам исклучиво од 24Вести, Телма и АлсатМ, на телевизија и нивните портали на нет.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.790
Поени од реакции
15.695
а каква е објективноста на соросоидните медиуми кој не сакаат воопшто да се дискутира и расчистува туку само агресивно нафрлуваат недокажани работи ? .. катастрофална !!...
Имаме многу работи за кои има пишани и докажани документи а соросоидните медиуми бегаат како ѓавол ако им се спомене било што од тоа... Факт е дека најкрупните криминални работи се случија во време на владеење на сдсм, а под тие ги сметам атентатите на председателите. И војната во 2001, која сдсм ја искористи за превземање на дел од власат, обилува со криминални предавства, волците во Вејце и војничињата во Карпалак загинаа поради дојава, а од страна на командно лице кое потоа се пензионира. И Арачиново не се завзема поради местенка, на позиции од кај Куманово беа пратени неискусни војници кој не го гранатираа Арачиново туку го натфрлуваа, па нашите сили кој се движеа од Скопје не можеа да навлезат.
Ај да ги оставиме работите каде една голема сила праи бељи ( а ги праи поради влијание на лоби групи, т.е. ќе си подплатат некој сенатор или функционер во циа таму и ќе вршат бељи тука), ај да изанализирами прости и јасни работи.
Корупција : Американски суд осуди менаџери на т-хоме поради поткуп на мк и мне политичари а за давање привилегии на т-хоме... ниту во рм, ниту во мне не се обелоденија политичарите !! Заев еднаш пред неколку години рече дека ќе ги обелодени имињата, ама заборави на тоа !!
... Јас се информирам од сите медиуми, но не земам ништо здраво за готово. Еве сега ова од Вест, за наводна закана на УСА, што може да значи ???
Прво нема официален извор од УСА, не прифаќам гласини од Сорос. Друго, на УСА црна листа поодамна има наши политичари , а кога се споменува Брат Љубе тој е на црна листа а запна 2009 да го подржат за председателски кандидат !!Трето и најважно, ако веста е пуштена неофицијално тоа е само еден вид закана на власта да не разоткрива кој стои зад прислушкувањето, односно потврда дека една далечна земја стои... Но факт е дека беше прислушкувана и Меркел, па германската опозиција не се осмели да излезе по весници и портали со тврдења дека поради тоа тие мораат да ја превземат власта !!
Како и да е, да не должам, плукниму се на медиуми и портали каде има 0 коментари или каде коментарот треба да чека одобрување ... Но времето не работи за соросоидните медиуми кој се настрвиле на регуларно избраната власт од причина што наидува тешки работи околу Украина а и Грција, па РМ е на маргините на интересите на големите сили... Лесно му е на сорос да купи 100-на медиумски работници, со мала пара, но со тоа нема да може да ја дестабилизира Македонија. Ако сакаат идентитетски да не обезличат треба да го одврзат кесето повеќе, нека дадат барем 5% од парите што ги фрлија и изгубија во Грција и тоа на цел мк народ, не само на една клика медиумски хохштаплери...
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.962
Члену над мене. Интересно е како според тебе во 9 години од владеењето на легитимната влада, сеуште е виновна за сѐ таканаречената транзициска влада. Дај не ги величи античкиве, бидејќи се исто смрдливо гомно како и тие пред нив.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
а каква е објективноста на соросоидните медиуми кој не сакаат воопшто да се дискутира и расчистува туку само агресивно нафрлуваат недокажани работи ? .. катастрофална !!...
Имаме многу работи за кои има пишани и докажани документи а соросоидните медиуми бегаат како ѓавол ако им се спомене било што од тоа... Факт е дека најкрупните криминални работи се случија во време на владеење на сдсм, а под тие ги сметам атентатите на председателите. И војната во 2001, која сдсм ја искористи за превземање на дел од власат, обилува со криминални предавства, волците во Вејце и војничињата во Карпалак загинаа поради дојава, а од страна на командно лице кое потоа се пензионира. И Арачиново не се завзема поради местенка, на позиции од кај Куманово беа пратени неискусни војници кој не го гранатираа Арачиново туку го натфрлуваа, па нашите сили кој се движеа од Скопје не можеа да навлезат.
Ај да ги оставиме работите каде една голема сила праи бељи ( а ги праи поради влијание на лоби групи, т.е. ќе си подплатат некој сенатор или функционер во циа таму и ќе вршат бељи тука), ај да изанализирами прости и јасни работи.
Корупција : Американски суд осуди менаџери на т-хоме поради поткуп на мк и мне политичари а за давање привилегии на т-хоме... ниту во рм, ниту во мне не се обелоденија политичарите !! Заев еднаш пред неколку години рече дека ќе ги обелодени имињата, ама заборави на тоа !!
... Јас се информирам од сите медиуми, но не земам ништо здраво за готово. Еве сега ова од Вест, за наводна закана на УСА, што може да значи ???
Прво нема официален извор од УСА, не прифаќам гласини од Сорос. Друго, на УСА црна листа поодамна има наши политичари , а кога се споменува Брат Љубе тој е на црна листа а запна 2009 да го подржат за председателски кандидат !!Трето и најважно, ако веста е пуштена неофицијално тоа е само еден вид закана на власта да не разоткрива кој стои зад прислушкувањето, односно потврда дека една далечна земја стои... Но факт е дека беше прислушкувана и Меркел, па германската опозиција не се осмели да излезе по весници и портали со тврдења дека поради тоа тие мораат да ја превземат власта !!
Како и да е, да не должам, плукниму се на медиуми и портали каде има 0 коментари или каде коментарот треба да чека одобрување ... Но времето не работи за соросоидните медиуми кој се настрвиле на регуларно избраната власт од причина што наидува тешки работи околу Украина а и Грција, па РМ е на маргините на интересите на големите сили... Лесно му е на сорос да купи 100-на медиумски работници, со мала пара, но со тоа нема да може да ја дестабилизира Македонија. Ако сакаат идентитетски да не обезличат треба да го одврзат кесето повеќе, нека дадат барем 5% од парите што ги фрлија и изгубија во Грција и тоа на цел мк народ, не само на една клика медиумски хохштаплери...
Те маваат параноични флешови тебе, а?

"Како и да е, да не должам, плукниму се на медиуми и портали каде има 0 коментари или каде коментарот треба да чека одобрување."

А, што ќе кажеш за Курир, каде воопшто не се ни дозволени коментари?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.613
Поени од реакции
10.861
Објективност не постои во слободниот свет, не па овде.
Лошо е што потоа...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.161
Поени од реакции
17.960
а каква е објективноста на соросоидните медиуми кој не сакаат воопшто да се дискутира и расчистува туку само агресивно нафрлуваат недокажани работи ? .. катастрофална !!...
Имаме многу работи за кои има пишани и докажани документи а соросоидните медиуми бегаат како ѓавол ако им се спомене било што од тоа... Факт е дека најкрупните криминални работи се случија во време на владеење на сдсм, а под тие ги сметам атентатите на председателите. И војната во 2001, која сдсм ја искористи за превземање на дел од власат, обилува со криминални предавства, волците во Вејце и војничињата во Карпалак загинаа поради дојава, а од страна на командно лице кое потоа се пензионира. И Арачиново не се завзема поради местенка, на позиции од кај Куманово беа пратени неискусни војници кој не го гранатираа Арачиново туку го натфрлуваа, па нашите сили кој се движеа од Скопје не можеа да навлезат.
Ај да ги оставиме работите каде една голема сила праи бељи ( а ги праи поради влијание на лоби групи, т.е. ќе си подплатат некој сенатор или функционер во циа таму и ќе вршат бељи тука), ај да изанализирами прости и јасни работи.
Корупција : Американски суд осуди менаџери на т-хоме поради поткуп на мк и мне политичари а за давање привилегии на т-хоме... ниту во рм, ниту во мне не се обелоденија политичарите !! Заев еднаш пред неколку години рече дека ќе ги обелодени имињата, ама заборави на тоа !!
... Јас се информирам од сите медиуми, но не земам ништо здраво за готово. Еве сега ова од Вест, за наводна закана на УСА, што може да значи ???
Прво нема официален извор од УСА, не прифаќам гласини од Сорос. Друго, на УСА црна листа поодамна има наши политичари , а кога се споменува Брат Љубе тој е на црна листа а запна 2009 да го подржат за председателски кандидат !!Трето и најважно, ако веста е пуштена неофицијално тоа е само еден вид закана на власта да не разоткрива кој стои зад прислушкувањето, односно потврда дека една далечна земја стои... Но факт е дека беше прислушкувана и Меркел, па германската опозиција не се осмели да излезе по весници и портали со тврдења дека поради тоа тие мораат да ја превземат власта !!
Како и да е, да не должам, плукниму се на медиуми и портали каде има 0 коментари или каде коментарот треба да чека одобрување ... Но времето не работи за соросоидните медиуми кој се настрвиле на регуларно избраната власт од причина што наидува тешки работи околу Украина а и Грција, па РМ е на маргините на интересите на големите сили... Лесно му е на сорос да купи 100-на медиумски работници, со мала пара, но со тоа нема да може да ја дестабилизира Македонија. Ако сакаат идентитетски да не обезличат треба да го одврзат кесето повеќе, нека дадат барем 5% од парите што ги фрлија и изгубија во Грција и тоа на цел мк народ, не само на една клика медиумски хохштаплери...
Темава е за медиуми, зошто измеша се.

Дали се сеќаваш на период во независна Македонија, кога била состојбата со медиумите ваква?
Јас не можам да се сетам, дури и по осамостојувањето одма се појавија независни или опозицски медиуми.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
654
Поени од реакции
557
Темава е за медиуми, зошто измеша се.

Дали се сеќаваш на период во независна Македонија, кога била состојбата со медиумите ваква?
Јас не можам да се сетам, дури и по осамостојувањето одма се појавија независни или опозицски медиуми.
Изгледа имаш слабо памтење.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
654
Поени од реакции
557
Проблемот со вистинските новинари е тоа што не постојат. Тие денес што се викаат новинари
не го заслужуваат тоа име, тие се продолжена рака на партиите или на некој домашни или странски бизнис и политички нтереси. Со еден збор новинарите би ги нарекол најголеми рекетари. Влезени се во филмот, или ќе ми дадеш пари или ќе пишувам против тебе. Мислат дека се заштитени од се, дека се од бога дадени иако се дно дна. Зборам за сите новинари со исклучок на еден или двајца. Газот го имаат продадено бетер од политичариве а држат предавање за моралност за демократија, за патриотизам на обичниот народ. Ситуацијава со „новинарството“ е катастрофа и не е од сега од секогаш е така, ама по мене најлоша беше до 98 г. и мислам дека нема шанса полоша да биде никогаш, не затоа што новинарите еволуирале од тогаш туку дека интернетот е во замав и не може да има тотална контрола на медиумите како тогаш, освен ако не се забрани интернетот :eek:. Само да те потсетам на аферата Фабрика, а од мој личен пример да раскажам за 96, 97 кога беа студентските и средношколските протести. Тогаш јас бев средношколец во Гостивар, никој не извести за протестите и не е лошо тоа, лошо е тоа што ние од тие протести трпевме цела година, браќата не напаѓаа и тепаа по гостиварските улици ( машки и женски за нив немаше разлика) , не напаѓаа возрасни луѓе секој втор ден, не посетуваа и овие УБК со закани да сме чутеле, секој ден јас од Тетово одев со школски автобус кој имаше полициска пратња од наплатната на излез од Тетово до школото во Гостивар и назад, а исто секој ден бевме каменувани на излез од школото, во неколку наврати имаше и пукање со пиштоли, оваа ситуација траеше 3-4 месеци секојдневно, а ние за истото ги известувавме медиумите ТВ и пишани вклучително и „независните“ ама за нив ние бевме избришани, не постоевме, немаше еден пасус пишан во пишан медиум или објавена вест на ТВ. За на крај како шлаг на торта мора да ги спомнам и локалните медиуми контролирани од браќата, на нив ги дадоа протестите првиот ден, со една мала разлика со тоа што снимките ги замрзнуваа на нас што бевме во првите редови со пораки до нивниот аудиториум, за да утредента да почнат да не „ловат“ по гостиварските улици.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.161
Поени од реакции
17.960
Проблемот со вистинските новинари е тоа што не постојат. Тие денес што се викаат новинари
не го заслужуваат тоа име, тие се продолжена рака на партиите или на некој домашни или странски бизнис и политички нтереси. Со еден збор новинарите би ги нарекол најголеми рекетари. Влезени се во филмот, или ќе ми дадеш пари или ќе пишувам против тебе. Мислат дека се заштитени од се, дека се од бога дадени иако се дно дна. Зборам за сите новинари со исклучок на еден или двајца. Газот го имаат продадено бетер од политичариве а држат предавање за моралност за демократија, за патриотизам на обичниот народ. Ситуацијава со „новинарството“ е катастрофа и не е од сега од секогаш е така, ама по мене најлоша беше до 98 г. и мислам дека нема шанса полоша да биде никогаш, не затоа што новинарите еволуирале од тогаш туку дека интернетот е во замав и не може да има тотална контрола на медиумите како тогаш, освен ако не се забрани интернетот :eek:. Само да те потсетам на аферата Фабрика, а од мој личен пример да раскажам за 96, 97 кога беа студентските и средношколските протести. Тогаш јас бев средношколец во Гостивар, никој не извести за протестите и не е лошо тоа, лошо е тоа што ние од тие протести трпевме цела година, браќата не напаѓаа и тепаа по гостиварските улици ( машки и женски за нив немаше разлика) , не напаѓаа возрасни луѓе секој втор ден, не посетуваа и овие УБК со закани да сме чутеле, секој ден јас од Тетово одев со школски автобус кој имаше полициска пратња од наплатната на излез од Тетово до школото во Гостивар и назад, а исто секој ден бевме каменувани на излез од школото, во неколку наврати имаше и пукање со пиштоли, оваа ситуација траеше 3-4 месеци секојдневно, а ние за истото ги известувавме медиумите ТВ и пишани вклучително и „независните“ ама за нив ние бевме избришани, не постоевме, немаше еден пасус пишан во пишан медиум или објавена вест на ТВ. За на крај како шлаг на торта мора да ги спомнам и локалните медиуми контролирани од браќата, на нив ги дадоа протестите првиот ден, со една мала разлика со тоа што снимките ги замрзнуваа на нас што бевме во првите редови со пораки до нивниот аудиториум, за да утредента да почнат да не „ловат“ по гостиварските улици.
И сега тебе како учесник во такви протести ти е во ред што освен 1-2 медиуми, другите целосно или извртено известуваат за студентските протести?
Ги напаѓаат хонорарците кои протестираат, гледам закни и праќаат на фејсбук на таа женската што зборуваше, за тебе и тоа е во ред?
Ти го поддржуваш ова што се случува?

За мене тоа е проблемот, Македонија најмногу пропадна за тие 4 години од 1994-1998, а сега е истата ситуација.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
654
Поени од реакции
557
И сега тебе како учесник во такви протести ти е во ред што освен 1-2 медиуми, другите целосно или извртено известуваат за студентските протести?
Ги напаѓаат хонорарците кои протестираат, гледам закни и праќаат на фејсбук на таа женската што зборуваше, за тебе и тоа е во ред?
Ти го поддржуваш ова што се случува?

За мене тоа е проблемот, Македонија најмногу пропадна за тие 4 години од 1994-1998, а сега е истата ситуација.
Мислам дека бев јасен, кажав во првиот дел од постот. Не ги поддржувам, нема вистински новинари во Македонија. Се понашаат ко да се богови, и само ланфаа „ јас сум новинар“, таа реченица ја имаат издигнато на ниво на култната филмска „I am American citizen“, па што к.р ако си новинар, кога си апаратчик на едни или други политички интереси. Да не останем покус :), значи ова е мое скромно мислење, не е нит може да биде полошо од 98, ко што кажав сега има некој дали преку ТВ, пишан медиум или портал да ти го пренесе мислењето, дел од медиумите ќе те игнорираат другиот дел ќе те пренесат, тогаш таква опција едноставно не постоеше.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.790
Поени од реакции
15.695
Па потсети ме кога имаше затворање на новинар и на медиум.
Какво затварање кога пишуваа по диктат. Ти да не си бил во пелени тогаш ? Не само што пишуваа по диктат, туку и ако поминеше нешто незабележано се бришеа и архивите. Какво објективно новинарство, еве по атентатот на Глигоров фби и германската служба земаа форензички матерјали од местото, МВР ги доби доказите. По еден месец се поплави компјутерот во МВР !! и се уништија доказите. Пишуваше во еден или 2 весника, ама само еднаш !!... оди најди во архивата... мислиш дека случајно се тргна темата од интересот на новинарите ??
А ликвидација на директорот на пошта ( и жена му) од охридско, кој се спротистави да се земат пари од луѓето бидејки се работеше за турска донација ??? Го фатија платениот убиец, пилот од ЈНА, осуден е и веројатно и одлежал до сега, ама истрагата сопна околу откривање на тоа кој стои зад ликвидацијата, тој што ги даде парите на убиецот исчезна... Темата се затвори, ни во Код нема да ја најдеш, и во архиви слабо...
Кога се смени знамето и името илјадници луѓе спонтано излегоа вечерта пред собрание... на крововите од околните станбени згради имаше специјалци со пушкомиталези вперени во масата народ... наводно МВР тогаш побарала и помош од соседна држава, исто како и во акцијата на фрчко на Битпазар ... ајде најди детали за овие случаи во архивите ?? .. и да напишал некој нешто се тоа е тргнато..
Каде е истражувачкото новинарство ?? Абе имаше и случаи со на изглед со чисто криминална позадина а не се пишуваше за нив, паднаа во заборав...н.шр. пред 4-5 години актуелната министерка на МВР го затвори случајот од 90-тите на ликвидација на цело семејство на бизнисмен од источна Македонија (заборавив дали беше Штип оло Струмица), остана жива само ќерката и избега во УСА, не била заинтересирана за расветлување на случајот ??? Ало, кај сте бе новинари 15-20 години да пишувате ??
А случајот во населба Железара, во наместен од (страна на газдите) пожар на магацин загина подметнувачот, вработен во фирмата, му ја затворила вратата однадвор... газдите избегаа во Грција, пишуваше 2-3 пати, иди најди го во архиви, каде е истражувачкото новинарство ??
.. а случајот на познатиот сдсм рекетар кој возеше спортска корвета со 4 ауспуси, Аце Циганот, кој среде бел ден пред Зоил на улица утепа човек и избега во Србија ( пази сега, никој не го сопра на граница ??)...и толку, никој не пишуваше да ја потсети власта, дека постои инструмент потерница... е дури сега, кога имаме секојдневна медиумска војна, Ставревски потсети на случајот, но како толку години тоа да не било во интерес на новинарите ??
Очигледно е дека нашите новинари се обични платеници, но не само нашите... убаво призна еден хрватски новинар , ние сме интелектуални проститутки http://cromalternativemoney.org/index.php/forum/27-politika/1504-novinari-i-mediji-za-mase-mi-smo-intelektualne-prostitutke
.. а имаше таму карактеристичен случај во Сплит, не еден новинар платеник фрли канта со гомна !!
http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/116632-jergovic-zaplakao-zao-mi-je-gov-a-na-na-antu-tomica.html
а имаше пред некоја година во Хрватска и физичка ликвидација, атентат на новинар во сред Загреб, се заташка работата со обвинување на српската мафија, а имаше и случај на ликвидација на керката на познат адвокат и најдоа за виновен еден бездомник !!! и се се заборави, Хрватска влезе во ЕУ, не видов јас да има демонстрации, некој пишуваа околу овие работи по форуми и тоа запре..
А Црна Гора ??, таму имаше и убиство на новинар и напади на редакција со бомби ( ама бомби со експлозив)... наводно поради тоа и не ја примаат Црна Гора во Нато, ама карванот врви... камо таму невладини и опозицијата да рипаат ??
Во демократска Словенија пред 2 години имаше мирни демонстрации, полицијата ги растера со водени топови !! ( среде зима)... излезе само една новинарска вест, кај им беа новинарите ??
А пред 6 месеци имаше карактеристичен случај , во Словенија беше парично казнет граѓанин кој на Фејсбук група од 600 члена напишал подсмешлив коментар дека полицијата по инцидентите на ракометната утакмица Словенија - Украина дејствувале како пајаци (циркусанти) ... Ало, каде е тука слободата на говорот, кај нас кој сака што сака пишува на ФБ и по разни онлајн коментари, никој не одговарал а може лесно да се открие, постои ИП адреса... Се огласи адвокатот на СДСМ дека наводно Стразбург ги оспорувал и паричните казни ???
Сега за вереме на кампањата за председателските избори во Хрватска, уапсени се неколкумина затоа што лепеле плакат со слика на тогаш актуелниот председател Јосипович во униформа на ЈНА (вистинска слика) ... и кај се сега соросоидните организации да ја обвинат Хрватска за кршење на солбодите на изразување ??? а има и таму невладини и соросоиди, ама не смее да писнат.
Дали смее било кој да ја притиска Грција, еве сега по изборите таму ,излезе потерница по службеник од американска амбасада во Атина кој со години ги прислушкувал и избегал во Уса.. ама грците се сложен народ, партиите се борат кога има избори ама никој не смее ни да помисли да ги предаде националните интереси, недај боже да помисли да ја смени власта без избори, со помош на амбасади и 5-колона... Меркел јавно се огласи против Ципрас, но затоа по изборите тој ја прозва Германија за коруптивната продажба на скапо оружје на Грција и се закани на Меркел со ХАГ !!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.161
Поени од реакции
17.960
Мислам дека бев јасен, кажав во првиот дел од постот. Не ги поддржувам, нема вистински новинари во Македонија. Се понашаат ко да се богови, и само ланфаа „ јас сум новинар“, таа реченица ја имаат издигнато на ниво на култната филмска „I am American citizen“, па што к.р ако си новинар, кога си апаратчик на едни или други политички интереси. Да не останем покус :), значи ова е мое скромно мислење, не е нит може да биде полошо од 98, ко што кажав сега има некој дали преку ТВ, пишан медиум или портал да ти го пренесе мислењето, дел од медиумите ќе те игнорираат другиот дел ќе те пренесат, тогаш таква опција едноставно не постоеше.
Значи сите се гомна и најдобро е да му се кажува што да пишуваат или да се затворат, нема трето.
Ако сакаш повеќе информации барај на фејсбук или на форум, па ако испливаш во коментарите од партиските членови арно, ако не пак арно.

Ова во крати црти вака го разбирам, на тоа мислеше?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom