Објавување на лични податоци без дозвола

Член од
22 август 2017
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здраво,

Сакам да креирам веб страна која ќе содржи профили на луѓе и ќе вклучува нивна фотографија и професионални информации. Ме интересира правниот аспект на тоа, односно дали е дозволено да се објават тие информации без согласност на сопственикот? Дали оние кои ќе се објавени имаа право да поднесат тужба или да побараат нивниот профил на страната да биде отстранет? Доколку некој има подобро искуство со ваквата проблематика ве молам за мислење.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Здраво,

Сакам да креирам веб страна која ќе содржи профили на луѓе и ќе вклучува нивна фотографија и професионални информации. Ме интересира правниот аспект на тоа, односно дали е дозволено да се објават тие информации без согласност на сопственикот? Дали оние кои ќе се објавени имаа право да поднесат тужба или да побараат нивниот профил на страната да биде отстранет? Доколку некој има подобро искуство со ваквата проблематика ве молам за мислење.
Без дозвола на лицето не смееш да објавуваш лични податоци затоа пред да пристапат на твојот портал ќе треба да им дадеш да потпишат (accept/decline) електронска согласност дека одредени лични податоци кои тие ќе ги внесат при креирање на свој профил, согласно закон ќе бидат јавно објавени како дел од нивниот профил (на пример како што е на facebook, linkedin, itn.)
Ако си согласен можам да ти составам таква согласност, пиши ми во порака за да се договориме.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.720
Поени од реакции
2.478
Здраво,

Сакам да креирам веб страна која ќе содржи профили на луѓе и ќе вклучува нивна фотографија и професионални информации. Ме интересира правниот аспект на тоа, односно дали е дозволено да се објават тие информации без согласност на сопственикот? Дали оние кои ќе се објавени имаа право да поднесат тужба или да побараат нивниот профил на страната да биде отстранет? Доколку некој има подобро искуство со ваквата проблематика ве молам за мислење.
Мислам дека ако ти се добиени на легален начин(ако ти ги предадат самите, ги имаат објавено на некоја социјална мрежа или ги имаш најдено на медиумските страници), нема да имаш проблем. Би требало да имаш проблем, на пример ако земеш тој што сакаш да го имаш на страницата го сликаш ко некој манијак, или украдеш негови информации од негови лични архиви. Сепак би ти препорачал да се консултираш со стручно лице, тука повеќето ќе ти одговорат од ракав, како што тоа го направив јас(не излажав во ниеден дел од текстот, но сепак и јас не сум сигурен дека тоа е вистината) и @Forca.
 
Член од
22 август 2017
Мислења
3
Поени од реакции
1
Ме интересираше дали е возможно некој друг да го креира нивниот профил, затоа што ќе се користат само информации кои се веќе јавно достапни. Фотографијата би била обичен портрет како за на CV (ќе ја има доколку самите ја оставиле некаде на интернет). Друга информација која ќе е вклучена е нивната професија. За почеток ќе се само овие.

@Forca Така и претпоставував. Доколку ми затреба твоја помош, ќе те имам во предвид. ;)
 

Leb

Член од
9 март 2017
Мислења
33
Поени од реакции
7
Не смееш во никој случај без нивна дозвола. Членот погоре има пишано дека е легално да се користат информации доколку ги имат објавено на други социјални мрежи. Не е легално (освен во одредени случани каде имаат потпишано согласнот самоволно дека дозволуваат нивните информации да се користат слободно и на други места).

Можат и ќе те тужат.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.412
Не.

Не смееш во никој случај без нивна дозвола. Членот погоре има пишано дека е легално да се користат информации доколку ги имат објавено на други социјални мрежи. Не е легално (освен во одредени случани каде имаат потпишано согласнот самоволно дека дозволуваат нивните информации да се користат слободно и на други места).

Можат и ќе те тужат.
@Daromir И кога ќе те тужат, ќе наебеш. Пошто си објавил, ти си, се знае кој си, се знае кои се оштетените, а документ за согласност и дозвола нема да можеш да продуцираш затоа што го нема.

Можеш само да се надеваш дека нема да те тужат, ама од повеќе луѓе ќе се најде некој, некој што има добар адвокат кој што вади ќар од вакви работи, ќе си платиш убаво и во иднина ќе научиш да бидеш учтив.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Јас воопшто не те разбирам. Што имаш ти да се занимаваш со туѓи профили, па уште и да им ги објавуваш податоците? Јас прв би те тужел
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Зависит кј е хостиран сајтот
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Не смееш во никој случај без нивна дозвола. Членот погоре има пишано дека е легално да се користат информации доколку ги имат објавено на други социјални мрежи. Не е легално (освен во одредени случани каде имаат потпишано согласнот самоволно дека дозволуваат нивните информации да се користат слободно и на други места).

Можат и ќе те тужат.
Истото го пишав и јас само со други зборови, а за фб и др. социјални мрежи ние кога го креираме профилот на фб со прифаќање на условите на нивниот сајт даваме и дозвола за објава на нашите лични податоци а дотолку што имаме опција понатаму да определиме самоволно што ќе биде јавно а што приватно на нашиот фб профил, али во секој случај треба да се има согласност од лицето дали сака дел од неговите лични податоци кои тоа лице ќе ги определи и кои ќе ги внесе при креирање на својот профил да бидат јавно објавени согласно закон.
 
Член од
22 август 2017
Мислења
3
Поени од реакции
1
Вака, да бидам појасен. Нема проблем ако луѓето сами си прават профили да им ставам форма за согласност за да одобрат. Прашањето ми беше, што ако јас им направам профил, на секој поединечно? На пример сакам мојата страна да е база на сите адвокати во Македонија, на пример како Златна Книга. Нивна фотогорафија, име и презиме, и професија (работно место).
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Вака, да бидам појасен. Нема проблем ако луѓето сами си прават профили да им ставам форма за согласност за да одобрат. Прашањето ми беше, што ако јас им направам профил, на секој поединечно? На пример сакам мојата страна да е база на сите адвокати во Македонија, на пример како Златна Книга. Нивна фотогорафија, име и презиме, и професија (работно место).
Доволно си јасен. Секогаш ќе се најде некој шо ќе ти шибне тужба
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Ќе те тужат ако објавиш нивни лични податоци,тоа е приватност
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Вака, да бидам појасен. Нема проблем ако луѓето сами си прават профили да им ставам форма за согласност за да одобрат. Прашањето ми беше, што ако јас им направам профил, на секој поединечно? На пример сакам мојата страна да е база на сите адвокати во Македонија, на пример како Златна Книга. Нивна фотогорафија, име и презиме, и професија (работно место).
Bez prethodna soglasnost na samoto fizicko ili pravno lice ne smees da objavuvas nivni podatoci a uste pomalku bez nivno znaenje da im kreiras profil na nivno ime i za nivna smetka da objavis licni podatoci (generalii na subjektot).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom