Обработка на стиропор за декорација на ѕид

Член од
18 март 2018
Мислења
9
Поени од реакции
1
Дали некој се бафтал со ваква работа или едноставно да не си ја барам бељата? Просто, што ми е целта, сакам на таван да ставам декоративни панели од стиропор (како и да се викаат) но пред тоа да ги измазнам со нешто да не ја имаат таа регулар текстура.
Е сега прашањето ми е со што? Има ли некој специјален тип на премаз, лепак, радикол, глет маса? :LOL: За потоа да си ги офарбам по желба.
Најпросто сакам да купам од стиропорот за изолација што е од 3цм, да го исечам по мерка, средам и закачам на ѕид. Не ги сакам тие другите веќе стокмени, бидејќи ми треба клот без никакви шари и текстури.
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
Се обидов да најдам декоративен стиропор но го нема, а за измазнување тоа со бојата ваљда кога ќе ја нанесеш би требало да се измазни...А за лепење појма неам ако дознаеш сподели.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.766
Поени од реакции
21.170
Дали некој се бафтал со ваква работа или едноставно да не си ја барам бељата? Просто, што ми е целта, сакам на таван да ставам декоративни панели од стиропор (како и да се викаат) но пред тоа да ги измазнам со нешто да не ја имаат таа регулар текстура.
Е сега прашањето ми е со што? Има ли некој специјален тип на премаз, лепак, радикол, глет маса? :LOL: За потоа да си ги офарбам по желба.
Најпросто сакам да купам од стиропорот за изолација што е од 3цм, да го исечам по мерка, средам и закачам на ѕид. Не ги сакам тие другите веќе стокмени, бидејќи ми треба клот без никакви шари и текстури.
Jas ako te sfativ ti so sakas :confused:
Daj nekoja slika, urnek bilo sto za kako sakas da izgleda. Sigurno si videl nekade po net.
 
Член од
18 март 2018
Мислења
9
Поени од реакции
1
@мкд владе Сакам оваа регуларна текстура да ја измазнам и потоа да си ја офарбам по желба.

Прост пример вака нешто:

Во странство готово решение е ова:

Доволно? :D
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
@мкд владе Сакам оваа регуларна текстура да ја измазнам и потоа да си ја офарбам по желба.

Прост пример вака нешто:

Во странство готово решение е ова:

Доволно? :D
Ќе измачкаш со лепило за стиропор или абрип........., истиот материјал што се користи за крајна обработка на демит фасадите:)
 
?

..........

Гостин
Дали некој се бафтал со ваква работа или едноставно да не си ја барам бељата? Просто, што ми е целта, сакам на таван да ставам декоративни панели од стиропор (како и да се викаат) но пред тоа да ги измазнам со нешто да не ја имаат таа регулар текстура.
Е сега прашањето ми е со што? Има ли некој специјален тип на премаз, лепак, радикол, глет маса? :LOL: За потоа да си ги офарбам по желба.
Најпросто сакам да купам од стиропорот за изолација што е од 3цм, да го исечам по мерка, средам и закачам на ѕид. Не ги сакам тие другите веќе стокмени, бидејќи ми треба клот без никакви шари и текстури.
Има стиродур без текстура, ептен мазен, барај таков..
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Има стиродур без текстура, ептен мазен, барај таков..
Тој стиродур е и поцврст, најчесто е розев или некоја посветла тиркизна боја, ама и неговата површина не е глатка за да може да го пребои во некоја друга боја. Потребно е да се премачка со одреден слој (читај абрип, лепило за стиропор...) за потоа да се обои.
 
?

..........

Гостин
Тој стиродур е и поцврст, најчесто е розев или некоја посветла тиркизна боја, ама и неговата површина не е глатка за да може да го пребои во некоја друга боја. Потребно е да се премачка со одреден слој (читај абрип, лепило за стиропор...) за потоа да се обои.
Тој стиродутр е скроз мазен, изглеа немаш видено таков, ептен е мазен и нема никаква текстура, лесно може да се исфарба со акрилна боја дирекно, сум видел само 2цм дебелина, незнам само дали има подебел од тоа..[DOUBLEPOST=1521572179][/DOUBLEPOST]За обработка на стиродур и стиропол по мерка и форма има фирма во Куманово која прави секакви форми, најголем дел од бордурите на објектите кои се изработени во Ск 2014 се од таму, готови донесени и само монтирани..
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.766
Поени од реакции
21.170
@мкд владе Сакам оваа регуларна текстура да ја измазнам и потоа да си ја офарбам по желба.

Прост пример вака нешто:

Во странство готово решение е ова:

Доволно? :D
Gledam ti odgovorile ama sepak ako stavis samo lepak za stiropor ili abrip ke ti ispuka. Stavi eden sloj lepak i mreza za fasadi, taka fino izmazni gi od golemoto i koga ke se isusi ako sakas za pocvrsto uste eden sloj lepak( posto ke se poznava mrezata) i nad nego glet masa ako sakas za epten mazno, ako ne samo isperdasigo duri ne e skroz zasuseno so parce stiropor i ke dobies poprilicno mazna povrsina. Stiroporot so stiropor mozes da go lepis so obicen drfofiks, demek ako sakas slozeni figuri, a za na zid mozis ili so lepakot za stiropor ili imas purpena specijalna za toa.[DOUBLEPOST=1521579738][/DOUBLEPOST]
Тој стиродутр е скроз мазен, изглеа немаш видено таков, ептен е мазен и нема никаква текстура, лесно може да се исфарба со акрилна боја дирекно, сум видел само 2цм дебелина, незнам само дали има подебел од тоа..[DOUBLEPOST=1521572179][/DOUBLEPOST]За обработка на стиродур и стиропол по мерка и форма има фирма во Куманово која прави секакви форми, најголем дел од бордурите на објектите кои се изработени во Ск 2014 се од таму, готови донесени и само монтирани..
Za mazen mazen e ama e nezen . Toj da mozi samo da se isfarba i ke go maskira bojata no mnogu lesno se ostetuva, sto se veli malce so nesto ostro ii nokt da go potvfatis i odma zutka ke mu napravis. Nastrana toa sto stirodurot e duplo i povekje poskap od stiroporot. Dodusa i zavisi i za sto mu e i za kade mu e. Ako e za mala rabota i ako ne e na dofat da lesno mozis da se osteti togas mozi i so stirodur da mu e najlesna i najbrza varijanta. Neka si proba i so toa i so toa pa kako mu odgovara taka.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Kako sto ti kaza Vlade, mreza I lepak, pa posle glet.masa, poramno ne mozhe da bide.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Тој стиродутр е скроз мазен, изглеа немаш видено таков, ептен е мазен и нема никаква текстура, лесно може да се исфарба со акрилна боја дирекно, сум видел само 2цм дебелина, незнам само дали има подебел од тоа..[DOUBLEPOST=1521572179][/DOUBLEPOST]За обработка на стиродур и стиропол по мерка и форма има фирма во Куманово која прави секакви форми, најголем дел од бордурите на објектите кои се изработени во Ск 2014 се од таму, готови донесени и само монтирани..
Добро знам што е стиродур, истиот е и потврд од обичниот стиропор и најчесто се користи за места каде има повеќе влага, но само премачкан со боја е ништо, исто како да не фатила бојата. Ако е некоја мала декоративна површина тогаш доволно е да се премачка со лепак за стиропор или со абрип, ако е поголема површина тогаш се става и стаклена мрежа за да не испука, како што кажа @мкд владе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom