Обиколка околу охридско езеро

Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
Здраво на сите, сака да слушнам ваши пред се искуства, потоа мислења, предлози и сл. околу обиколка на охридското езеро со велосипед , знам дека секоја година се организира, учествуваат многу луѓе рекреативци од цела Македонија., колку време е потребно, колку спремен треба да биде човек за ова, сепак не е трка ... онака чисто рекреативно е. некој ја има правено турата, го свртел езерото со точак? општа дискусија, мислења ваши и сл. :)
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Абе се вртит како не. Зависит колку си спремен физички и шо точаче имаш. 40 пати го имам свртено и од Свети Наум и од Ќафасан.
Ак си почетник ќе те фатит негде 4-5 сати сигурно.
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
е сеа и ти, одлучи се со точак или велосипед
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
Тато го имат свртено многу пати.... пред неколку години почесто ја возеше ова рута исто така и поголема тура од Охрид низ Албанија до Саранда на море беше. :D
 
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
Абе се вртит како не. Зависит колку си спремен физички и шо точаче имаш. 40 пати го имам свртено и од Свети Наум и од Ќафасан.
Ак си почетник ќе те фатит негде 4-5 сати сигурно.
Немам некој класа велосипед, но овој што го имам ке издржи без проблем :) Дали има голем успон, големи угорници? или се искачуваат, не се страшни ?? Претпоставувам дека има луѓе и кои ке се уморат па прават паузи, некаде го туркаат својот велосипед .. подетално може да објасниш :)
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Немам некој класа велосипед, но овој што го имам ке издржи без проблем :) Дали има голем успон, големи угорници? или се искачуваат, не се страшни ?? Претпоставувам дека има луѓе и кои ке се уморат па прават паузи, некаде го туркаат својот велосипед .. подетално може да објасниш :)
Каков е тој велосипед шо го имаш? Шо гуми имат која димензија 700ц, 26/27.5/29 инчи? Хардтејл, Фул Суспензија, Хибрид, Роуд?
Имаш угорници и од двете страни, без разлика од која страна ќе ојш. Ако си почетник сигурно ќе слезиш да туркаш или ќе напрајш попратно неколку паузи. Оди од Ќафасан па вози за Св.Наум би требало да ти е полесно. Најтешка угорница ќе ти е пред Љубаништа, следно пред Трпејца мал угорнина но и почетник би ја згазил, после Трпејца имаш педалање но не е претерано, спуст до Залив на Коски и Градиште, средна угорнина, па спуштање до Пешчани, од тука до камп Елешец ти е лесно за возење, па мала угорнина до Хотел Метропол и уште една кратка угорнина до Хотел Гранит од тука тепаш релативно лесно. Уствари не е толку лесно колку шо опишвам :Dзш јас сум појден околу 40тина пати и од таму и од таму:D така да исти курац ми е.
За полесно оди од Албанска страна ќе се спушташ од граница до Лин, па после имаш асфалт саглам и е релативно рамно само пред граница за влез кај нас имаш угорница но нишо страшно.
Влез ти е само со лична карта ова мислам дека го знајш. Пиши шо точак ќе ти кажам шо ти требит за поефикасно и побрзо поминвење.
 
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
Каков е тој велосипед шо го имаш? Шо гуми имат која димензија 700ц, 26/27.5/29 инчи? Хардтејл, Фул Суспензија, Хибрид, Роуд?
Имаш угорници и од двете страни, без разлика од која страна ќе ојш. Ако си почетник сигурно ќе слезиш да туркаш или ќе напрајш попратно неколку паузи. Оди од Ќафасан па вози за Св.Наум би требало да ти е полесно. Најтешка угорница ќе ти е пред Љубаништа, следно пред Трпејца мал угорнина но и почетник би ја згазил, после Трпејца имаш педалање но не е претерано, спуст до Залив на Коски и Градиште, средна угорнина, па спуштање до Пешчани, од тука до камп Елешец ти е лесно за возење, па мала угорнина до Хотел Метропол и уште една кратка угорнина до Хотел Гранит од тука тепаш релативно лесно. Уствари не е толку лесно колку шо опишвам :Dзш јас сум појден околу 40тина пати и од таму и од таму:D така да исти курац ми е.
За полесно оди од Албанска страна ќе се спушташ од граница до Лин, па после имаш асфалт саглам и е релативно рамно само пред граница за влез кај нас имаш угорница но нишо страшно.
Влез ти е само со лична карта ова мислам дека го знајш. Пиши шо точак ќе ти кажам шо ти требит за поефикасно и побрзо поминвење.
Другар, прво само да ти кажам дека ке се оди организирано, секоја година нели има група на луѓе кои возат околу езерото ... така да не сум толку лош, сигурно ке има полоши каде каде и од мене , голема група на дечки ке биде... сигурно ке има и некој што се поспори , ке има нели и некои кои ке го туркаат велосипедот, така да ке биде забавно... само битно е здравје боже да се појде (извози) до крај. Монт бике имам , не е некој бренд велосипедот, ама мислам дека ке издржи, Connect e 29 inchi големина на тркала, 18 брзини има :)
 
Последно уредено:

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Другар, прво само да ти кажам дека ке се оди организирано, секоја година нели има група на луѓе кои возат околу езерото ... така да не сум толку лош, сигурно ке има полоши каде каде и од мене , голема група на дечки ке биде... сигурно ке има и некој што се поспори , ке има нели и некои кои ке го туркаат велосипедот, така да ке биде забавно... само битно е здравје боже да се појде (извози) до крај. Монт бике имам , не е некој бренд велосипедот, ама мислам дека ке издржи, Connect e 29 inchi големина на тркала, 18 брзини има :)
Другар, незнам која е таја група но знам дек вртат околу еднаш годишно. Јас вртам главно сам или со уште 2-3 другарчиња, нешо ми е ко редовна тура, пали вози работава е:D.
Шо би ти препорачал:
- 2 шишиња со вода особено едното да е со елетролити
- гумите да си ги смениш со мазни и помала дебелина
(неморат да купвиш скапи, било какви да се за асфалт и помала дебелина, со хардтејл и крампонки гуми ќе се отепаш од вртење. Разликата со мазни е подобра варијанта и ќе видиш полезет возење.)
- Храна (џебни барој/житарици и гелчиња ако си во можност)
- Пумпа џебна + лепенки за гума и 1 резервна
внатрешна
- Крем за заштита од сонце и УВ зраци зш ќе изгориш
- Телефон и в маска ќе си стајш 5 евра и 100-200 денари да ти се најдат за секој случај
- Бициклистички, кацига и не заборавај лична карта.
Кога ја вртет таја тура? На денот за Охридското Езеро или имет сменато сеа?
 
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
ругар, незнам која е таја група но знам дек вртат околу еднаш годишно. Јас вртам главно сам или со уште 2-3 другарчиња, нешо ми е ко редовна тура, пали вози работава е:D.
Шо би ти препорачал:
- 2 шишиња со вода особено едното да е со елетролити
- гумите да си ги смениш со мазни и помала дебелина
(неморат да купвиш скапи, било какви да се за асфалт и помала дебелина, со хардтејл и крампонки гуми ќе се отепаш од вртење. Разликата со мазни е подобра варијанта и ќе видиш полезет возење.)
- Храна (џебни барој/житарици и гелчиња ако си во можност)
- Пумпа џебна + лепенки за гума и 1 резервна
внатрешна
- Крем за заштита од сонце и УВ зраци зш ќе изгориш
- Телефон и в маска ќе си стајш 5 евра и 100-200 денари да ти се најдат за секој случај
- Бициклистички, кацига и не заборавај лична карта.
Кога ја вртет таја тура? На денот за Охридското Езеро или имет сменато сеа?
Колку што знам јас денот на охридското езеро е 21 Јуни, а оваа тука околу езероро ке биде некаде кон крајот на Мај месец , секој ке може да учествува, аматер, професионалец итн. :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom