Обид за измама од приватна болница. Што понатаму?

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Оф леле ај ти мисли си така.
Немаш документ и ако сака ќе те влечи со години.
Каде имаш документ дека после одреден период доколку не се изврши операцијата ќе може да си ги повлечеш парите дадени како капар?
Каде имаш документ дека не прифаќаш никакво одложување, туку сте се договориле за еден термин кој мора да се почитува и во спротивно ќе има тужби?

Уплаќате, а не мислите дека нешто може да тргне обратно од тоа усно договарање.

Систина може да бара и оштета, ако сакаш да го вратиш капарот. Тоа е откажување на договор. Ќе се бранат со тоа дека според нив се` уште е возможно да се изврши договореното, а оној што го дал капарот се откажува и не го почитува договорот.
Како оштета Систина може да побара да си го задржи капарот или да бара удвоен капар.


Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.823
Значи според тебе можат да одложуваат до 2070-та и немам апсолутно никакво право да си ги побарам парите назад? Каде има документ дека не смеам да си ги побарам парите назад? Каде има документ дека можат да одложуваат колку сакаат? Забораваш кој е оштетениот.
Значи утре јас можам случајно да го прегазам докторот на улица и да кажам така се договоривме, нека докаже дека не е така, нека покаже документ каде не сме се договориле да го прегазам со кола. Не биди бизарен.
Зошто стануваш груб? Праша, ти кажаа мислење. Ако не ти се допаѓа, прекини тука, најди си адвокат, суди се. Ме чуди што немаш никаков договор, а си платил. Врз основа на што си платил?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
А имаш поднесено писмено барање за повраток на парите? Пробај прво со тоа, иако нема шанси и така да ги ти вратат, ама тоа ќе ти биде основа за покренување на судска постапка.
 
T

templar55

Гостин
А имаш поднесено писмено барање за повраток на парите? Пробај прво со тоа, иако нема шанси и така да ги ти вратат, ама тоа ќе ти биде основа за покренување на судска постапка.
Хах, нема шанси да ми ги вратат? Вие сте отидени со умот дефитивно...Стварно ли мислите дека јас губам во овој случај? Нема конструктивни мислења така да ке ве известам за некои промени во периодов.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
Хах, нема шанси да ми ги вратат? Вие сте отидени со умот дефитивно...Стварно ли мислите дека јас губам во овој случај? Нема конструктивни мислења така да ке ве известам за некои промени во периодов.
зависи што си потпишал и договорил,во секој случај со среќа..........најверојатно сега немаат кадар или апаратура за изведување на операција која си ја барал па те шетаат,глеј си го здравјето среди што треба,после терај со преварантите
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Хах, нема шанси да ми ги вратат? Вие сте отидени со умот дефитивно...Стварно ли мислите дека јас губам во овој случај? Нема конструктивни мислења така да ке ве известам за некои промени во периодов.
Мислев на тоа дека и со писмено барање нема шанси да ти ги вратат, па следствено на тоа ти би покренал судска постапка со твоето барање и нивното одбивање како основа за тоа.
 
T

templar55

Гостин
Мислев на тоа дека и со писмено барање нема шанси да ти ги вратат, па следствено на тоа ти би покренал судска постапка со твоето барање и нивното одбивање како основа за тоа.
Не знам, ке видиме утре што ке ми кажат...демек ОБАВЕЗНО ке ми ги врателе парите доколку преку банкарска сметка сум уплатил кај нив. Ај баш да видиме...
 
Член од
27 август 2015
Мислења
73
Поени од реакции
22
Јас да би бил на твое место би им ја фукнал страната со кинески анкор текст, да се чудат кога ќе ги нема на Google :ROFLMAO:
Шала на страна, 95% ќе ти ги вратат парите кога ќе спомнеш тужба, не дека се плашат од тужба туку и нејкат да се заебаваат во тие лавиринти и полесна им е втората варијанта, ова од искуство ти го кажувам.
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Абе доста трескате глупости само немало да му ги вратат парите како да не.Систина е јака болница не би требало да ти прават проблем за твојата сума сигурен сум у тоа.Али некој неписмен стаиле таму и ги влечка работите.До сега немаш отидено таму или само преку мобилен си разговарал?
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.130
Поени од реакции
18.127
5 минути работа е враќање на средства.Ако имале волја, нормално.

- Дали имате некаков пишан договор со болницата?
- дали во него е наведен точен датум на операцијата?
- дали е наведено дека е можно да ја одложат поради Х причини (не можат да влечат со месеци, постојат и потешки случаи)?
- во случај на повеќекратно одложување дали е спомнато дека делот од сумата однапред платена ќе ја вратат?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
@templar55 не е брат работата дал ќе ти ги вратат парите пошто си у право, туку дали ќе ти ги вратат парите зашто им се може да те изигруваат секако пошто знаеш кој е сопственик на болницата и колку е поврзан со сите.(и власт и опозиција).

Инаку алал да ти е ако си решен да идеш до крај да идеш со ова, дај боже да успееш да повратиш се.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Темплар, топло ти препорачувам да ме послушаш и цивилизирано да си ги земеш парите. Ако тргнеш по судски пат, може очите да ти се отворат па да треба и за тоа да уплаќаш операција.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Оф леле ај ти мисли си така.
Немаш документ и ако сака ќе те влечи со години.
Каде имаш документ дека после одреден период доколку не се изврши операцијата ќе може да си ги повлечеш парите дадени како капар?
Каде имаш документ дека не прифаќаш никакво одложување, туку сте се договориле за еден термин кој мора да се почитува и во спротивно ќе има тужби?

Уплаќате, а не мислите дека нешто може да тргне обратно од тоа усно договарање.

Систина може да бара и оштета, ако сакаш да го вратиш капарот. Тоа е откажување на договор. Ќе се бранат со тоа дека според нив се` уште е возможно да се изврши договореното, а оној што го дал капарот се откажува и не го почитува договорот.
Како оштета Систина може да побара да си го задржи капарот или да бара удвоен капар.


Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Nema dogovor i ottamu sistina nema pravo da gi zadrzuva parite a uste pomalku da go prisvoi kaparot za nepostoecki dogovor i neizvrsena usluga.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Значи лупате глупости непотребно. Да го тужиш Камчев ти е исто ко да го тужиш Грујо за клевета.
Дај пратете малце ситуација, расправате процедури божем постои правна држава.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Нека не те чуди тоа,тоа го има само во Македонија со реформите во здравството,со Мој термин,Ало докторе-ама реформи само кои го уназадија здравството.Татко ми лани требаше да се прави обична операција од кила.Нормално во државната болница во градот бидејќи е еден доктор,и тој ги влече конците,лекарот си бара мито.Изговор му беше дека операцијата била ризична,ќе имало последици и не закажуваше термин за прво ние да му понудиме мито.Рековме ќе одиме преку Скопје преку Државната Болница,и таму исто така секој месец докторот одложуваше три месеци,и никаков одговор.И бидејќи брат ми живее во Бугарија,татко ми отиде таму,се направи без проблем операција на приватно,без осигурување,за минимална сума колку тука што бараат поткуп.Е тоа ти е,ако им дојде на глава на министриве и на премиерот чисто сумњам дека они би се правеле операции во нашиве болници.Услови никакви,хаос невиден,и навистина заради нивната негрижа постои ризик,сведоци сме само колку имаме жртви.Деца умираат заради рутински операции,жени на пораѓај заради пијани анестезиолози.
Каква врска имаат реформите во државното здравство менаџирано од државата со приватна болница каде "реформите" си ги носи приватникот???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom