Обжалена ослободителната пресуда за Љубе Бошкоски

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Ne e bash taka...ako se prifati zalbata togash sakal toa nekoj ili nekjel ke mora da se vrati vo HAG.
Абе формално правно да, ама Реалполитик првичните пресуди на Хаг и покрај тоа шо се обжалувани - не се никогаш укинати. Дишете мирно.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Без оглед што жалбената постапка по ослободителната пресуда за Љубе Бошковски во Хашкиот трибинал, според очекувањата на неговата бранителка Едина Решидовиќ, ќе трае повеќе од една година, таа е убедена дека обвинителството нема шанси да ја смени пресудата. Решидовиќ вели дека постои расположение, но се уште не и конкретен договор со македонска влада за продолжување на одбраната на Бошковски откако обвинителството во Хаг најави жалба на пресудата. За случајот на Јохан Тарчуловски, адвокатката вели дека не може да го преземе поради можниот конфликт на интереси, но е убедена дека со добра подготовка неговата одбрана може да ја оспори пресудата за 12 години затвор бидејќи, како што тврди, таа е полна со погрешки.
Поднесена е жалба на ослободителната пресуда за Бошковски. Дали тоа беше очекувано?
Обвинителството во правило се жали на ослободителни пресуда, така што тоа е очекувано. Но, обвинителот најави жалба, а не ја поднесе, односно, не ја изјави до жалбениот совет и тука е грешка во денешните информации. По најавата на тужителот, тој има рок од 60 дена да ја изјави жалбата што значи до жалбениот совет да достави обемна документација со аргументи и докази со кои сака да ја оспори ослободителната пресуда. Грешка во информирањето е дека ќе има жалба по сите основи од обвинението. Обвинителот ќе се жали по два основи: затоа што смета дека судскиот совет цело време применувал погрешен правен стандард, поради што според него, судот погрешно оценил дека Министерството за внатрешни работи ја извршило својата обврска во моментот кога ги известило надлежните правни органи за случајот. Алтернативно, ако се докаже дека тој стандард е точан, обвинителот ќе тврди дека Бошковски не презел сите потребни мерки.

Како тече процедура во која треба да се оспорат тврдењата на обвинителството?
Процедурата тече така што, како што реков, обвинителот за два месеци до жалбениот совет треба да достави жалба со сите елементи и докази врз основа на кои ги темели своите тврдења. На таа жалба, одбрана треба во определен рок до жалбениот совет да даде свое мислење што, исто така, е во обимен материјал, често и по неколку стотини страници. Жалбениот совет ги разгледува материјалите и во рок од 6 месеци свикува усна расправа на која присуствуваат сите страни, по што донесува пресуда. Пресудата може да биде различна. Жалбениот совет може да ја потврди пресудата, но и делумно или целосно да ја измени.
Во меѓувреме, жалбениот совет може да разгледува и нови докази, од едната или од другата страна, но тоа, во пракса, се навистина ретки случаи. Досега, тоа го имавме само во случајот Блашкиќ.



Очекувате ли потврда на Вашиот успех во одбраната на Бошковски?
Независно од тоа кој ќе ја продолжи одбраната, јас сум сигурна и тоа го тврдам, дека двата основи по кои е најавена жалбата се погрешни и тоа веќе е докажано и во досегашното судење. Бошковски беше ослободен од одговорноста во моментот кога предметот е доставен до рацете на надлежните судски органи. Што се однесува до други мерки, Бошковски не само што ги презел сите нужни мерки, туку тој сторил и многу повеќе.
Без оглед што таа постапка ќе трае повеќе од една година, убедена сум дека обвинителството нема шанси да ја смени пресудата.

Зошто резерва околу тоа дали ќе продолжите со одбраната?
Бошковски имаше свој бранителски тим до изрекувањето на пресудата. За сега, нема наговестување за измена на тимот и ние сме тие што ја примивме најавата од обвинителот.
Но, со изрекувањето на пресудата, нашиот договор за финансирање со македонската влада истече и сега треба да се склучи нов за продолжување на одбраната. Според разговорот што го имавме со премиерот Никола Груевски, владата е подготвена да ја продолжиме соработката во одбраната на Бошковски.

По Вашиот успех со Бошковски, имаше информации дека ќе ја преземете и одбраната на Тарчуловски?
Ниту јас, ниту еден член на одбраната на Бошковски не може да биде ангажиран во случајот Тарчуловски поради можен конфликт на интереси. Реално, конфликт во случајов нема, но правно е недозволиво некој од нас да се вклучи во одбраната на Тарчуловски, дури и да немаше жалба и пресудата за Бошковски веќе да беше правосилна.

Што очекувата од овој случај?
Верувам дека одбраната на Тарчуловски ќе може да ја оспори пресудата по бројни основи бидејќи таа има повеќе грешки.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
U da go ebam Saxon, znaci sepak podnel zalba. Pederce.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178

Ова е прашање за албанците на форумот, оние македонците со албанско етничко потекло:
После вакви написи во весници на денот-годишнината од (с)рамковниот договор сакаме да глумиме лудило и соживот??
Зошто вакви написи за човекот кој НЕ нареди ништо тие денови, за што и беше ослободен од МЕЃУНАРОДЕН КРИВИЧЕН ТРИБУНАЛ и напис кој истовремено шири меѓуетничка омраза и делби, кога заговараме и се трудиме да стокмиме еден соживот??
Колку што се сеќавам, немаше вакви написи за Вејце, Карпалак и Љуботен каде пострадаа војниците.
После кој е крив за омразата?? За несоживотот?



Молам за одговор!
Гаро, нема соживот бе. Се лажеме. Македонците Љуботен го сметаат како како ништо да не се случило, немало масакар, 6 годишното дете бил терорист камуфлиран како цивил. Албанците на Карпалак гледаат како несреќа каде што на џип му пукнало гума и отишле сите јабана. Ние не ве почитуваме, вие не не почитувате. Просто е.

Сто пати сум напоменал по различни теми ама веќе станува монотоно дека копиљ од 14 години кој што нема врска од политика ме цитира (па и овој пост исто ќе биде цитиран) со тоа што јас сум ваков, или таков, Албанците се лоши, Албанците се вакви. Можам јас безброј случаеви да наредам каде и македонците се вакви и такви. Никогаш не можам тебе да те обвинам за тоа што некој сељак ми го направил само поради тоа што и двајцата сте македонци. Но...голем број на народот кај нас така функционира.

Бит Пазар, Гостивар, Мала Речица, Љуботен. Едно извини, на многумина ќе им значи.

Карпалак, Вејце, Бриони, исчезнати работници. Едно извини многу ќе значи.

Премногу сме горди на себеси, и не се почитуваме едни со другите. Соживот нема, бламажа е. Соживот има помеѓу мене и тебе, како единки. Дали поради интерес, дали дека така ни одговара, но единки...сепак.

До другите, слободно цитирајте ме, не се однесува до вас, нема ни да разберете.

Гаро, со почит.


Те молам немој, толку му треба па да почне цел историјат на Роштилд да го напише на форумов.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
taka e ..nema sozivot i nikogas ne ni imalo, mislam na generalno nivo

premnogu tvrdoglavost i lazen patriotizam
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Pocit Ramiz, jasno e. Jas samo reagirav deka e stokmen napisot direktno da pridonese kon dopolnitelno unazaduvanje an odmosite megju dvete zaednici i za dopolnitelno sirenje omraza.

Vie nikakvi, nie nikakvi, site kreteni i keleshi, a generalno idioti i moroni poradi osnoven fakt sto nema potreba od kavgi ako ni se poplni stomacite.

Lokacijata na problemite e klucna z nivno resavanje, ama vo drzava polna razni etniciteti, a gradena i natamu vrz lazni i izvitopereni vrendnosti nema sansi toa da se sluci.

Zosto se trvime i ponatamu? Zatoa sto novniarite ne se novinari tuklu piskarala i skandal majstori bez um i razum.
Zatoa sto politicarite se debili so gladni oci koi ne se stresnuvaat ni najmalku vrz nasa maka i krv da teraat svoi licni frustracii.
Zatoa sto od glad i beda narodot za najidiotskite slamki se fati, kako sto se lokal-nacionalizmot i sovinizmot.
I taka natamu vo nedogled.

Jasno e deka edno izvini mnogu ke znaci.

Koj da go kaze?

Novinar?
Politicar?
Kvaziintelektualec?
Obicen nepismen gladnik, straden za malku poveke od obicen gol zivot i prezivuvanje?
Oligarh?
Stecaec?
Sin ili roditel na zaginat za tugja sermija?
Koj?

Koj prv? Koj vtor?
Zosto da bide vazno koj e prv ili vtor koga site postraduvaat?

Itn.

Ramiz, jebiga. jasno e, ama nie koi znaeme da si napravime muabet toneme vo tolpata na oFci.

P.S. Inaku, i za toa se vinovni hazarite cii verni slugi se Rotschield, Rockefelleri ostanata bratija od evrejsko-hazarsko-prilepska zicka.

A najvinovni sme samite nie sto dozvolivme i dozvolivame da ne izvitoperat i nas samite preku izvitoperenosta na vrednostite koi gi prifativme kako vistina.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Че те пукам о ти. Не се викам Рамиз!! :)

Rhymes dude...rhymes.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Че те пукам о ти. Не се викам Рамиз!! :)

Rhymes dude...rhymes.
Ramiz, jebes rhymes, bolje ti Ramiz, ja Boro i site srekni i veseli vo ramkoven sozivot, neli :vozbud::vozbud::smir::vozbud::pos2:

Имаш индиции,јас немам.:toe:



Па шо да прави човекот бе,ептен му асоцираш на Боро и Рамиз,не споменикот,туку овој вториот.:smir:
ABC, pa vidi ja kakva e u surat, pogledni poteklo, jasno ke ti stane, a osobeno ako ja vidis kakvi hulahopki najcesto nosi, mora da e hazarka.

I ostaj sea, ne mesaj babi i zabi, spomenici i slicno.

Mirko i Slavko ui rammkovna varijanta e Garo i Ramiz.

Nego, da (se) povratime......na temata :)
 
Член од
30 мај 2008
Мислења
830
Поени од реакции
27
Sto pravi G-dinot Lube Boskovski vo poseta na svoite simpatizeri koi mu pisuvale pisma so podrska vo Hag?Da ne se naoga vo predizborna prosetka niz Makedonija?
Nego go pustija,Johan ke si odlezi tamu 12 godini.Sto bidna so zalbenarta postapka?Poveke nikoj ne zboruva za toa?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom