Обжалена ослободителната пресуда за Љубе Бошкоски

Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Канцеларијата на Брамерц поднесе жалба против ослободителната пресуда на Бошковски


Канцеларијата на Хашкиот обвинител Серж Брамерц денеска поднела жалба против ослободителната пресуда за поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски.
Според обвинителот, доколку Судскиот совет ги применил коректните правни стандарди за фактите во предметот, ќе се утврдело дека Бошкоски не ги презел сите потребни и разумни мерки за казнување на подредените и ќе го осудел поранешниот министер за внатрешни работи за делата за кои беше обвинет.
Обвинителството бара Советот за жалби да ја укине ослободителната пресуда за убиство, разурнување и сурово постапување, да се применат коректните стандарди и Бошкоски да биде осуден по сите точки од обвинението.

Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 06.08.2008 18:41:41

Што мислите што ќе изроди ова ? Ќе биде ли прифатена жалбата ? Едноставно, дали мислите дека оваа жалба може да смени нешто ?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.336
Обвинителството беше нормално да се жали. Има едно непишано правило:
Секогаш кога не ти е нешто во полза, жали се, искористи се по закон, за некој да не ти јаде душата после, па така и хашкиве фаци од обвинителството.
Инаку, не верувам да смени нешто.
А и нашиве (одбраната на Јохан) изјавила формално жалба слушам, т.е. во петок, последен рок, ќе достави.
Доста била обемна, значи, ќе биде интересно :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.340
Поени од реакции
3.053
Kaza Strumix.
Koj gubi ima pravo da se zali.

nejse, morase da ima sudenje za site drzavi od zapaden Balkan, a i nekoj osuden.

Tuka go papase Johan, po licna odgovornost.

Ljube kako komandna se doakza deka ne e vinoven, no ne bese suden samo toj, tuku so negovoto sudenje se sudese i drzavata, a se legitimirase (pri osuda) terorizmot na UCK, koj legitimiziran od dve partii i dve ucestva vo vladi, krena bunt protiv Ustavot i Makeodnija.

Saxon saka i ke se obide da gi ubedi sudiite deka Ljube e kriv, ama da mu se dade kazna vo visina na pominatoto vreme vo Hag dosega, pa da ne lezi ni den poveke, no toa znaci poraz za Makedonija i legitimiziranje na UCK i od megjunarodnata zaednica, na hartija, de jure, iako odamna e de facto.

Mamataaaa.


P.S. Strumix, ili gresam?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.336
Не, Гарфилд, не се лажеш.
Иако Хашкиов трибунал вели дека „им се суди на поединци, а не на народ или држава“, сепак, излегува дека се суди на држава.
Зошто?
Бидејќи Љубе е министер за внатрешни на државата Македонија, и како таков ја претставува неа.
По логиката на нештата, како што Гарфилд кажа, излегува дека со осуда на Љубе, им се дава легитимитет на бандите кои 2001 хараа, односно дека биле организирана војска на пр. која се борела за легитимни цели, а воедно, Македонија се казнува заради сопствената одбрана и се прогласува за земја која кршела права на определена група граѓани.
ОНА доби легитимитет со самото основање на ДУИ, значи дозволи Македонија преку своите институции постоење на таква партија со криминален бекграунд, со примањето на ДУИ во власта 2002 од страна на победничката СДСМ, и, целосно доби легитимитет годинава, со коалицирањето со ВМРО-ДПМНЕ.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.340
Поени од реакции
3.053
Fuck. Ic ne sakam koga sum vo pravo za raboti koi se odnesuvaat na Makedonija i politikata vo i kon Makedonija od strana na vnatresnite (SDSM/DPMNE/UCK itn) i nadvoresnite faktori (EU/NATO/ICTY/UN itn).
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.336
Fuck. Ic ne sakam koga sum vo pravo za raboti koi se odnesuvaat na Makedonija i politikata vo i kon Makedonija od strana na vnatresnite (SDSM/DPMNE/UCK itn) i nadvoresnite faktori (EU/NATO/ICTY/UN itn).
Не сакам и јас, ама, за жал, колку и да не сакам да верувам во тоа, здравиот (сеуште, фала Богу!) разум ми вели дека морам да верувам дека сум во право.
 

mkdpro.AceBoy

Кајгана 24/7
Член од
14 јуни 2007
Мислења
520
Поени од реакции
10
Ова грешка да не се бе или тоа обвенителот е за во NvL ( Негурци во Лудницата )?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.492
Може ли некој постручно да ги даде најоптимистички и најпесимистички можни епилози како резултат на оваа жалба?
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.165
Поени од реакции
691
Може ли некој постручно да ги даде најоптимистички и најпесимистички можни епилози како резултат на оваа жалба?
Кучињата лаат, карванот си врви.

Без паника, очекувана и најнормална е жалбата за пресудата. Исто, кога орган како Хаг ќе те ослободи, те ослободил. Пиуни се сите тие обвинители и судии... епилогот познат однапред, а чим е ослободен Љубе, не се враќа назад.

Дека, реда ради може да има дупенка со преименување на пресудата како шо инсинуира Гаро - може. Ама, не верувам, искрено. Сепак, жртва една таму имаме.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.340
Поени од реакции
3.053
Seven years of massacre at Ljuboten

UNRELENTING ANGUISH

The seventh anniversary of the massacre in Ljuboten, in which ten innocent Albanians were killed, including 6-year-old Erxhan Aliu, and dozens of houses in the village were set to fire, was commemorated on Tuesday.
The man who ordered the killing and the burning of houses in Luboten, former interior minister Ljube Boskoski, is free. He was pronounced not guilty by the Hague Tribunal, while the anguish of the bereaved families remains the same.
Young Kadri has grown up and his grandpa has aged considerably. The situation in the village looks calm, but the pain is still there. Nobody remembers Ljuboten and the families of the killed. They live in poverty and pain.
Aziz Bajrami, who lost two sons in the massacre, is not at all content with the Hague Tribunal's ruling and the conduct of the Macedonian authorities. Afet Kadriu too said the Tribunal's decision was scandalous. Ljuboten was horrified for the second time on 10 July when the Hague Tribunal acquitted their murderer. (end) Anila LimaniОва е прашање за албанците на форумот, оние македонците со албанско етничко потекло:
После вакви написи во весници на денот-годишнината од (с)рамковниот договор сакаме да глумиме лудило и соживот??
Зошто вакви написи за човекот кој НЕ нареди ништо тие денови, за што и беше ослободен од МЕЃУНАРОДЕН КРИВИЧЕН ТРИБУНАЛ и напис кој истовремено шири меѓуетничка омраза и делби, кога заговараме и се трудиме да стокмиме еден соживот??
Колку што се сеќавам, немаше вакви написи за Вејце, Карпалак и Љуботен каде пострадаа војниците.
После кој е крив за омразата?? За несоживотот?Молам за одговор!

 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.340
Поени од реакции
3.053
[acko]®;1565227 напиша:
znaci site vikaat nema da se vrati ama ovie od sdsm najpametni i mora kontra da idat. pa makar idele protiv nacionalnite interesi... toa ti e komunjarska rabota...

Nema zalba. Saxon ne se zalese na presudata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom