Обама бара пари за војните!

Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Администрацијата на претседателот Барак Обама побара од конгресот дополнителни 33 милијарди долари за воените активности во авганистан и во Ирак.
Таа сума ќе биде додадена на предвидените 708 милијарди долари предвидени од Министерството за одбрана за фискалната 2011 година.
Дополнителните средства се предвидени првенствено за Авганистан, каде што ќе бидат испратени уште 30.000 војници.
Буџетскиот план на американската влада за фискалната 2011 година ќе му биде претставен на конгресот на 1 февруари.
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=118601

Приближно 750 милијарди долари.Додека Хаити е избришан од земјината топка овие инвестираат во уништување на истата.Со само една десетина од париве ке ја дигнеа цела земја на нога повторно.Да на истокот се е по старо.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Некоj мора да плати масрафа за тази година.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Додека бара само пари добро е....

Кога луѓето за војување ќе му станат дефицитарни .....тогаш ја наебал...

како проаѓа времето така приказната за борбата против глобалниот тероризам му станува се по излитена.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.174
Поени од реакции
766
Па бара него како.Без пари војна не се води.Е сега дупката во буџатот што е голема голема е.Како ќе ја решат баш да видиме
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.108
Поени од реакции
3.359
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=118601

Приближно 750 милијарди долари.Додека Хаити е избришан од земјината топка овие инвестираат во уништување на истата.Со само една десетина од париве ке ја дигнеа цела земја на нога повторно.Да на истокот се е по старо.
Тоа не е ништо, Буш бараше и по 900 милијарди...:toe:

А за Хаити ги боли к***т....си ги гледаат интересите...нив ќе му фрлат некое пакетче пред камери и то е.:toe:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Тоа штампаријата за долари што капацитет има ?
 
S

smart ass

Гостин
obama deception :wink:
:pos2::pos2::pos2:


33 милијарди-Ситна риба.

Да беа републиканците и пентагон и 300 милијарди ќе извлечеа и ситуацијата ќе беше троа поинаква....

Додека бара само пари добро е....

Кога луѓето за војување ќе му станат дефицитарни .....тогаш ја наебал...

.
На НАТО-дефицитарни.

Пази имаме нападната НАТО членка,и реакцијата во афган е затоа.

Нема да има дефицитарни-другите НАТО членки имајќи предвид дека имаме нови сили(индија,кина бразил) ќе го следат нивниот лидер-СТОЖЕР САД...и они ќе испратат дополнителни трупи.

како проаѓа времето така приказната за борбата против глобалниот тероризам му станува се по излитена

Тоа медиумите и ЕМО сцените...а не би рекол излитена над 10000 трајни инвалиди само во афган-од талибанците.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom