Нумизматика стара пара. МАКЕДОНСКА.

Член од
25 септември 2008
Мислења
356
Поени од реакции
237
А има ли некој видено негде ?



 
Член од
24 април 2011
Мислења
300
Поени од реакции
162
Само Паско Кузмановиќ и ти....веројатно....
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
356
Поени од реакции
237
I komsiite i drugarite. A za pasko neznam mu a neam pokazano strav mi e da ne mi a zeme.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
а дали ја продаваш?
 
Член од
24 април 2011
Мислења
300
Поени од реакции
162
Тоа е монета со ликот на Александар III..........................
 
F

FARANG

Гостин
Ми личи на сувернир од сегашно време, според картата на задниот дел од парата, не би требало да е постара од 50-60 год а можит и од 5-6 год ;)
Точно. Ова е лажна монета. Не постои монета со ликот на Александар и днешна грција. Релативно лесно и ефтино изработена. Она МАКЕДОНАС доле исто е малку смешно, јас би рекол ова е сувенир на навијачите на ПАОК кој имаат подгрупа со тоа име.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Лажна пара. Александар Велики пишува и доле Македонија. Македонија била Кралство,а другиве биле градови држави не гледам зошто би имало таква пара пред 2200 години. А и мапата е од современа Р. Грција.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Златен фотошоп има повеќе вредност од ова.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Интересно. Тогаш не постоела држава со име Грција. грција постои како држава од 1822 година. Плус монетава е лажна. Тогаш не ни цртале територии на монетите. Плус ова е територија на денешна Грција. Така да монетава има вредност исто колку и употребена тоалетна хартија.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
356
Поени од реакции
237
A kakva e mapata na anticka grcija togas, I ako bila na nekoja navivacka grupa ke a imase sigurno na net posto ne veruvam da e napraena samo edna, i ke bese u fake coins. 50 60 godini e vo mojata familija btw ne e samo taa imam i drugi . A za toaletnata hartija ke te popravam koga ke ja sitnam za 300 eura na ebay kako fake(ako e fake) znae li nekoj kaj ima numizmatika u mk za da idam da proveram nekolku dali se original ili fake.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Баце не се глупирај со железново жетонче....оваа ни за флиперски жетон нема да ти ја сменат.

п.с Побарај низ нетов дали постои картографија на антички монети.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
A kakva e mapata na anticka grcija togas, I ako bila na nekoja navivacka grupa ke a imase sigurno na net posto ne veruvam da e napraena samo edna, i ke bese u fake coins. 50 60 godini e vo mojata familija btw ne e samo taa imam i drugi . A za toaletnata hartija ke te popravam koga ke ja sitnam za 300 eura na ebay kako fake(ako e fake) znae li nekoj kaj ima numizmatika u mk za da idam da proveram nekolku dali se original ili fake.
Нема мапа, затоа што не постоела. Постоеле градови-држави. најран период е 1947. Пошто Грција ја има истата форма од тогаш.
Според и сам


Шитни ја за 300 евра. Инаку еве информација за паричка од времето на Александар III.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/10/AlexanderCoin.jpg

Нема мапа. тешко дека би нашол паричка од антиката со мапа на држава. И тоа после 2000 години да ја предвидат мапата.

Повеќе би зел јас за турскава паричка која била во оптек отколку за некоја лажна паричка

 
Член од
25 септември 2008
Мислења
356
Поени од реакции
237
Eve zetoncinja http://i.imgur.com/2pZcvF8.jpg http://i.imgur.com/s5Y8bz1.jpg ova se zetoncinja hehe. Alexander megas zetonceto e nogu jako.(samo nikoj nema info koj kade sto i zosto e praveno ako e na navivacka grupa togas ke se znaese i na net sekoj koj bi go imal vo raka bi osetil kolku e jako i silno) Za turskite znam mnogu imam 100 tina od 5 do 20 eura se voie so mi gi pokaza.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
И одеднаш античките народи биле толку прецизни во изработување на карти....
Дај отворете го малку видикот.

Патем, исто што некој погоре пиша - мапи не се правеле на монета.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom