Нудизам

Член од
17 декември 2012
Мислења
113
Поени од реакции
48
Гледам ја нема темава како тема туку се спомнува ваму-таму. Ваше мислење за нудизмот, дали сте посетиле нудистички места (плажи, бањи, кампови итн), дали би отишле на такво место, дали ни на сон не би. Дали во Македонија има нудистички места/собиранки и ваши искуства.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.862
Поени од реакции
7.551
Можда би сакал од некаде да ѕирнам како изгледа, но не би можел да сум на плажа гол со толку толпа луѓе голи.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Све све,ама зашто бе споделуваат слики од деца голи по интернет,не ми е мене јасно.
не се крши некој закон со тоа?
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Не сум била и нема да одам никад и не поддржувам
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.680
Све све,ама зашто бе споделуваат слики од деца голи по интернет,не ми е мене јасно.
не се крши некој закон со тоа?
...па тоа им е идејата на нудистите, слобода и несрамење од своето тело за сите, ај на плажа нудисти, ама во спорт и во домашни услови нудисти? тие се уверни дека е таков правилен развој и дека ги станува сите предрасуди околу срамот ...



замисли комшивката нудистка, зема ѓубрето го фрла во контајнер и оди до продавница, до пазар и купува производи со ќесе во рака, а гола? што ќе правиш ќе ја пријавиш?



или комшијата по уверење нудист, шета гол во маркет со торба во рака? :D



или одиш на натревар, а тоа репрезентација нудисти сите фудбалери голи? :D



еве еден машки одбојкарски натпревар од 1958 год со нудисти спортисти,



еве и англичаниве демек да се изборат против хомофобијата и стравот во спортот, па ајде сите голи ! :D
 
Последно уредено:
А

Атлантист

Гостин
Само на Запад е ова во мода?
Па и таму изгледа слабо е прифатено од Азијати и Црнци.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
@bijons Сфаќам јас што им е филозофијата (да им се мочам у неа :D ) ама не ми беше јасно,дали со самото споделување на тие слики се крши некој закон?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.862
Поени од реакции
7.551
Топ 6 нудистички плажи

Сигурно барем еднаш во животот сте посакале да посетите нудистичка плажа. Тоа е дефинитивно место каде не мора да се замарате со ништо.



Ослободете се и уживајте. Ова се најдобрите светски нудистички плажи кои се посетени од илјадници туристи.

1. Little Beach, Maui, Hawaii



Оваа хавајска плажа е рај резервиран исклучиво за нудисти.

2. Wreck Beach, Vancouver, British Columbia



Станува збор за првата и воедно најголема канадска плажа каде е легално капење без ништо на себе. Оваа 8 километри долга плажа вгостува преку 500.000 туристи годишно.

3. San Onofre State Beach, Orange County, California



30 години традиција на голо капење одобрено од судот во Калифорнија.

4. Cap d'Agde, Vermeille, Франција



Ова е центарот на сите нудисти. Голотијата овде не е дозволена само на плажа туку и во ресторани, продавници, па дури и во банките.

5. Haulover Beach, Miami, Florida



Во минатото било дестинација за дилерите, денес една од најпопуларните нудистички плажи.

6. Samurai Beach, Port Stephens, Australia



Овде секоја година се одржува Гола Олимпијада. Плажата е сместена на 190 километри од Сиднеј.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Го подржувам нудизмот само на плажи, ама да не е фамилијарен. По плажите во Хрватска ова е најнормално, ама надолу на балканот уште се затупени.
Досега неколку пати имам посетено такви кампови во придружба со женско и ако имаме време и ова лето ќе одиме. :icon_lol: Порано не сакав, ама кога еднаш ќе ги посетите ќе смените мислење. Целата слобода не може да се спореди со онаа на обична плажа.

Мислиш дека на првата женска ќе се воздбудиш, но веднаш забораваш дека си без купачи и се однесуваш најнормално и најважно се осеќаш слободно и опуштено. На вакви кампови сите се отидени за сончање и пливање, а не со цел сексуално да се воздбудат. Затоа и овие места не се за сите и секој не може да се контролира. На обична плажа повеќе има такви ликови, само толку не се приметуваат по што се облечени.

Ќе ве разочарам ама таму нема оргии, нема толкави гужви, нема директен поглед, нема орално задоволување, нема мастурбирање на туѓи позгодни жени и не се прави разлика помеѓу стари, млади, дебели и слаби. Не е место само за менекени и манекенки.

Повеќето се парови до кај 40тина години. Нема пензионери, а нив повеќе ќе ги сретнеш на обична плажа обична плажа на Црно море каде има и деца.
Одиш во бар се облекуваш и нормално си седиш. Не е срамота 95% разголено тело, а срамота е да го покажеш долниот дел и одма се крева паника. Ништо ново нема да се види. :toe:


Бунчулука :icon_mrgr:

13403358_1188802101170031_6521400223546560421_o.jpg

Сега ќе ми стигнат пораки од педери. :icon_mrgr:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.862
Поени од реакции
7.551
Мислиш дека на првата женска ќе се воздбудиш, но веднаш забораваш дека си без купачи и се однесуваш најнормално и најважно се осеќаш слободно и опуштено.
Сигурно првите два дена на моменти "Стојко ти прави стомачни " oд возбуда додека не се навикнеш.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
А да ја тргните таа сликата горе со голите деца да не излези дека форумов е гнездо каде се споделуваат педофилски слики?
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.419
Поени од реакции
3.642
Разбирам на нудистичка плажа некој да се соблече гол, али да го видам на маркет или па на јавно место како погоре, додека шетам со децата има да зажали зошто воопшто се родил.

А да ја тргните таа сликата горе со голите деца да не излези дека форумов е гнездо каде се споделуваат педофилски слики?
Јас пријавив, стварно треба некој од модераторите да ги избрише тие слики...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.712
Поени од реакции
33.355
Харви Крампет имаше еден факт за нудизмот што долго ми стоеше во потпис на форумов. Парафразирано: „Најголем проблем на нудистите е што кога танцуваат голи не застанува сѐ штом ќе запре музиката.“ :pos:
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Добро бе нели стравуваат од ерекција :cautious: :LOL:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom