Нудизам. Се чувствувате ли пријатно кога сте голи?

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Ја отварам темава во Љубов и Секс, затоа што односот спрема нашето тело спаѓа во сексуалност, а сексуалноста и сексот се први другарки - не можат една без друга :)

Сте биле ли на нудистичка плажа? Дали би оделе и во кои услови?

Општо, се срамите ли од своето тело? Дали се криете кога се пресоблакате пред другари/другарки од ист пол? Дали ви сметаат другите кои не се срамат?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Абе да отидам дури до нудистичка плажа нема да биде таа работа, ама да си се пресоблекувам додека си зборам со пријателките не ми пречи но не до степен соблекување и на гаќите....прслуци може ама гаќи не...така...не ми сметат другите....а да се срамам од моето тело ...ми не мое си е....но не би отишла на нудистичка плажа...да гледам стари баби и дедовци...хихихи...се шалам. Ни сериозно нема да отидам на плажа ете така ...незнам зошто....
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.369
Не сум бил, а не би ни одел. Се некако мислам дека ако отидам, виснатите влакнести патлаци и мадиња на бројните средновечни посетители ќе ми ја расипат убават претстава (за плажа со голи, слаби, исончани и желни за секс девојки) која ја имам добиено од примамливите фотографии кои го преплавуваат интернетов.

Не се срамам од своето тело, но се срамам да го покажувам во голо издание пред непознати луѓе.

Се пресоблекувале пред мене, а сум се пресоблекувал и јас пред други. Сум спортувал, па неизбежно било тоа. Не ми сметаат луѓето кои не се срамат да го покажат своето тело. Ниту пак мислам дека некој е „ултра фрик“ ако бил на нудистичка плажа. Ако шета гол по улица - тогаш е фрик.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Ех, во какво општество заебано живееме... човек не може да се распиштоли на улица.

Се чувствувам одлично угол гол... но другите ме доживуваат непријатно, а кога гледам дека на другите им е, и мене ми станува. Инаку, нудизам како појава ми се допаѓа, некаде во Холандија веројатно би бил од оние фриковите шо се шетаат голи по улица на празници со портокалови букви на двата гза (гза :pos: ), напишан автознакот од градот од кој доаѓаат. :nesum:
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Да , послободно , поприродно , плус и ако имаш зверско тело ( хехе :vozbud: ) .
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Не би се осекал непријатно кога би бил на нудистичка плажа,пошто знам дека и сите околу мене се голи.А инаку,да,непријатно ми е да се соблекувам,посебно пред непознати луге....
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не би отишла на нудистичка плажа никогаш.
Глупаво ми е, незгодно ми да се соблакам пред луѓе. Мене некогаш ми е глупо јас кога треба да си се видам гола, а не па 100 души да ме видат.

Да, во принцип се срамам од своето тело и не сакам да се пресоблекувам пред други, незгодно ми е.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Не сум бил, не би ни идел. Посекси ми се девојчињата во бикини отколку разголени.
Како бивш спортист неизбежно било да се соблечеш пред други, така да тоа си е нормална работа.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Не ми пречи да се соблечам пред други, ама нити ме возбудува нити пак ме пали помислата да одам ан нудистичка плажа.
Не се кријам кога се пресоблекувам, немам некој став за другите кои се кријат или не... Мислам - односот кој секој си го има кон своето тело е лична работа, нема зошто да им се мешаме на другите...
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Не сум била на нудистичка плажа а и немам некоја огромна желба да отидам.Пред некои другарки се имам пресоблекувано а пред непознати фала богу не.Инаку не се срамам од моето тело,не е совршено ама мое е.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
66
Поени од реакции
5
Нашето тело односно неговата голотија е нормална и природна работа. Нема поубаво нешто од голо тело, без разлика дали е ептен извајано или под ,,просекот,, .Сепак мислам дека голотијата треба да се остави дома,не сум против нудистити или натуралисти,ама мислам дека целосна исполнетост, задоволување и уживање постои кога знаеш дека нечие тело е наменето само за твоите очи, а и другиот тоа го мисли за тебе. Кога се разголуваш така пред поголем број на луѓе се губи таа блискост и интимност која си ја постигнал со партнерот на пример ,а за мене тоа е нешто што не сакам да го делам со непознати.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Било како - зависно во која ситуација ќе се најдам, не би ми сметало да се соблечам.
 
B

black angel

Гостин
da ama samo koga sum sama doma u sprotivno pred nepoznati luge eden kup gola da setam ne!imace pred drugarki se presoblakam ne mi e sram da me vidat po dolen ves.
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Секако дека се чувствувам пријатно кога сум гола, не се срамам да бидам „во своја кожа“.:)
Пријатно да, ама секси не. Како што напоменаа погоре, посекси се чувствувам кога имам парче облека на мене.

На нудистичка плажа не би отишла, бидејќи колку и да не се срамам од своето тело (а не се срамам) се срамам да се соблечам пред други луѓе (хеј, и од другарки се кријам :)).
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5

Kajgana Shop

На врв Bottom