Нудам работа во кафич

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Знам 4ца келнери со факултетска диплома,а знам и еден шанкер што спрема магистарски труд.
--- надополнето: 3 февруари 2014 во 04:50 ---


Тоа е реалноста.На некој му е дојдено зорт и си работи за тие пари,ако тебе не ти е,на некој му се потребни тие 500 денари дневно.Башка кога ќе израчунаш бакшиш(што сигурно го имаат),ако ти остануваат 500 денари чисти од денот треба да си задоволен колку толку со оглед на моменталнава ситуација.

Јас познавам доктор кој работи како келнер. :)
This, ова се обидувам да го докажам во темава.
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Се согласувам со се од погоре напишаното освен со ова. Платата на административците во просек е 26 000 денари.
Да, можеби си во право. Административците и државните службеници се исклучок. Тоа е така затоа што висината на платата во државната администрација не е одредена од односот на понудата и побарувачката на пазарот на трудот. Реално најголема побарувачка има за работните места во јавната администрација, според пазарната логика платите треба да паѓаат. Дури и повеќе од приватниот сектор. Но тоа не е така, дури растат и се зголемуваат, што е вон секоја логика во пазарната економија. Има нешто што се вика државен интервенционизам, кој вештачки ги одредува и пумпа платите на административците . Тоа е одлика на планската економија која беше карактеристична за претходниот систем, каде што неприродно државата ja одредуваше висината на цените и платите, а не силите на пазарот . Токму тоа и ја пропадна планската економија и доведе до крах на источниот комунистички блок . Истото ќе се случи и со просечната плата на администрацијата која е релативно премногу висока за наши услови, а е неодржлива на долг рок и ќе денесе само крах на системот на јавната администрација.

Поголем дел од нив завршиле факултет,значи вложиле нешто. И сеа келнер да зема плата од 15 000, епа е потценувачки. Со оглед на платите во останатите дејности, мислам дека 15000 е доволно за келнер.
Неможам целосно да се согласам со овој дел, ама членот Мајло убаво ти одговори . Само ќе кажам дека не е доволно келнер да зема 15 000, но според природните законитости на економијата е сосема нормално да биде волку ниска платата. Да не се повторувам го делам неговиот став . Образованието воопшто не е никаков услов за влез во јавна администрација. Можеби само формален, но не суштински.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Мене лично ако ме прашуваш, во секој кафич/кафана ако сум задоволен од услугата/келнерот.

Навика ми е да ја заокружам сметката на 100ки (пример 360 денари плаќам 400, 930 денари плаќам 1000 итн итн), така да ако келнерот е услужлив и насмеан сигурно си добива бакшиш, ако е намќор и ми го фрли кафето на маса притоа да морам 3 пати да му спомнам вода да донесе ќе си платам точно до денар. Обично кога идеме друштво во кафана од нашата маса келнерот си има горе доле 200 денари бакшиш сигурно.

И на деливери дечките им оставам бакшиш, а да не зборам и по дискотеките клубовите каде пиво е 120 а они "немаат" кусур да ти вратат (јака финта е таа) :D
Верувај дека нема :D сум работел и сум немал и еднаш газдата ни фукна 10.000 ситно за старт на сите поединечно, ке ти кажам дека ги потрошив за 30 минути и пак немав да вратам, ако сакаш верувај ако сакаш не верувај :D

иначе за добра плата келнер само у диско, ама јако диско... се вади и по 20.000 месечно ( не зборам за крадење и некуцање пијачки ау, скоро и да е невозможно тоа да се прави )
 

Kajgana Shop

На врв Bottom