Нудам работа во кафич

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.180
Поени од реакции
14.434
Кај оставаш ти бакшиш ?
Мене лично ако ме прашуваш, во секој кафич/кафана ако сум задоволен од услугата/келнерот.

Навика ми е да ја заокружам сметката на 100ки (пример 360 денари плаќам 400, 930 денари плаќам 1000 итн итн), така да ако келнерот е услужлив и насмеан сигурно си добива бакшиш, ако е намќор и ми го фрли кафето на маса притоа да морам 3 пати да му спомнам вода да донесе ќе си платам точно до денар. Обично кога идеме друштво во кафана од нашата маса келнерот си има горе доле 200 денари бакшиш сигурно.

И на деливери дечките им оставам бакшиш, а да не зборам и по дискотеките клубовите каде пиво е 120 а они "немаат" кусур да ти вратат (јака финта е таа) :D
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Мене лично ако ме прашуваш, во секој кафич/кафана ако сум задоволен од услугата/келнерот.

Навика ми е да ја заокружам сметката на 100ки (пример 360 денари плаќам 400, 930 денари плаќам 1000 итн итн), така да ако келнерот е услужлив и насмеан сигурно си добива бакшиш, ако е намќор и ми го фрли кафето на маса притоа да морам 3 пати да му спомнам вода да донесе ќе си платам точно до денар. Обично кога идеме друштво во кафана од нашата маса келнерот си има горе доле 200 денари бакшиш сигурно.

И на деливери дечките им оставам бакшиш, а да не зборам и по дискотеките клубовите каде пиво е 120 а они "немаат" кусур да ти вратат (јака финта е таа) :D
Тебе треба да ти наплаќаат и вода во кафич :D
 
Член од
30 април 2013
Мислења
674
Поени од реакции
1.293
Тебе треба да ти наплаќаат и вода во кафич :D
а ти треба да се лечиш.
Фино лепо си праша човекот дали има некое заинтересирано девојче за работа, ако има да се договорат. Со оглед на останатите раб места, платата е океј.
Во превод... ако си девојче и ако си заинтересиран за работа пријави се.. ако не не тропај без врска. :)
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
249
Поени од реакции
166
така така само девојчина в кафич да работа после чудете се оти има само мажишта ко за плоча турање
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
а ти треба да се лечиш.
Фино лепо си праша човекот дали има некое заинтересирано девојче за работа, ако има да се договорат. Со оглед на останатите раб места, платата е океј.
Во превод... ако си девојче и ако си заинтересиран за работа пријави се.. ако не не тропај без врска. :)
Ти се уплаши да не ти ја земам работата ? :) Не сум девојче .
 

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
ако се работи за келнерки во строг центар треба мин. 600 ден + расход за пиење 300-400 + бакшиш( и ич да не те интересира колку имаат), а ако бараш шанкерки тогаш треба мин. 900 + расход за пиење, дека на шанк бакшиш малце потешко(има ама не толку колку келнерите шо имат). за 500 никој нема да ти дојди да ти работи.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ama treba da e. Ako gledame taka i programerite treba da zemaat nad 500e ama ima i so 200e. Najveke 20.000 den kade saka neka se naoga kaficot. Site znaeme deka kelnerite posebno vo kaficite vo koi ima guzva kradat. Edna iljadarka vo kasa edna za nego. ;)

Sega ke se javi nekoj student od istocna Makedonija i ke raboti, a Skopjanite po sto se im e malku ke placat deka nema rabota. :D
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.127
Поени од реакции
1.061
Зависи од кафичот, на пример во еден од најпознатите кафичи во Гостивар, келнерите имаат 1к дневница, па што останува за Скопје...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Мене лично ако ме прашуваш, во секој кафич/кафана ако сум задоволен од услугата/келнерот.

Навика ми е да ја заокружам сметката на 100ки (пример 360 денари плаќам 400, 930 денари плаќам 1000 итн итн), така да ако келнерот е услужлив и насмеан сигурно си добива бакшиш, ако е намќор и ми го фрли кафето на маса притоа да морам 3 пати да му спомнам вода да донесе ќе си платам точно до денар. Обично кога идеме друштво во кафана од нашата маса келнерот си има горе доле 200 денари бакшиш сигурно.

И на деливери дечките им оставам бакшиш, а да не зборам и по дискотеките клубовите каде пиво е 120 а они "немаат" кусур да ти вратат (јака финта е таа) :D
А во Веро оставаш бакшиш?
На механичар?

Друга тема е ова, ама заради овие бакшишиве што ги оставате уствари газдите земаат залет. Прекинете со таа глупа американска традиција, не се само келнерите со тешка и макотрпна работа, па да треба бакшиш да зимаат. Во Веро платата е 8к отприлика, помалку од келнерите за потешка работа, следен пат сите сметки таму да заокружуваме? :)

П.с. Ако сметката е 980 денари како оставаш бакшиш? :D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
По сите огласи што за келнери во кафичи/ресторни што се наоѓаат во центар читам дека треба да знаат и англиски јазик. И во овој оглас ли се бара ова?
Треба да си ретардиран со такво знаење да работиш како келнер па макар и за 1000 дневница. ;)
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.127
Поени од реакции
1.061
По сите огласи што за келнери во кафичи/ресторни што се наоѓаат во центар читам дека треба да знаат и англиски јазик. И во овој оглас ли се бара ова?
Треба да си ретардиран со такво знаење да работиш како келнер па макар и за 1000 дневница. ;)
Познавање на англискиот јазик представува "знаење"? Да знаеш 3-4 реченици да склопиш?
Па со дневница од 1к, месечно ќе вадиш сигурно над 20к, што е од прилика колку некој професор по англиски....
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.180
Поени од реакции
14.434
А во Веро оставаш бакшиш?
На механичар?

Друга тема е ова, ама заради овие бакшишиве што ги оставате уствари газдите земаат залет. Прекинете со таа глупа американска традиција, не се само келнерите со тешка и макотрпна работа, па да треба бакшиш да зимаат. Во Веро платата е 8к отприлика, помалку од келнерите за потешка работа, следен пат сите сметки таму да заокружуваме? :)

П.с. Ако сметката е 980 денари како оставаш бакшиш? :D
why the hate?

во Веро и да остаиш бакшиш несмеат да го земат морат да пријават вишок.
На механичар самиот он си пресметува бакшош, кажи ми еден што не ти кажал заокружена цена?

И не разбирам зашто е америчка традиција, во скоро сите земји во Европа во ресторани се остава бакшиш, некаде исто како кај нас колку сакаш оставаш, а некаде си пресметуваат во цената (пример во италија и шпанија кај и да седнеш пишува дека % од сметката е бакшиш и е вклучен во сметката или на крај мораш да додадеш % како бакшиш и ти сакал нејќел мора да го платиш).

А зашто газдите зимаат залет поради бакшишите?

П.С. Ако сметката е 980 денари пак ќе си платам 1000 или ако имам уште нешто ситно ќе оставам, ако не ништо, не ми е срам да оставам 20 денари бакшиш.

П.П.С. Има млади девојки во Веро што можат да одлучат да бидат келнерки наместо да работат за 8000.

П.П.П.С. Очигледно не си работел некоја работа каде што даваат бакшиш па незнаеш како е тоа за тој што работи. Ама ако битно да се хејтаат и тие што даваат бакшиш ко тие да се криви што во Веро зимаат 8к плата.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Познавање на англискиот јазик представува "знаење"? Да знаеш 3-4 реченици да склопиш?
Па со дневница од 1к, месечно ќе вадиш сигурно над 20к, што е од прилика колку некој професор по англиски....
Познавање во овој случај ти е знаење затоа што ќе комуницираш со луѓе и никогаш не знаеш какво прашање ќе ти постават. Треба за се да имаш одговор.
Ако имаш само глупо познавање како дете од 3 одд, а не знаење може наместо кафе сок да му донесеш и да не знаеш да му кажеш што има во коктелот, сладоледот или од каде е виното. :icon_lol:

Професорот си ужива цел ден, а келнерот трча од маса на маса и за викенд и празници.

Уште подобар оглас. Јазици бе замислите се пријави некој со англиски, германски и шпански :D
Untitled.jpg
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
500 е супер за келнерка. Охрид во сезона е 400 денари дневница, преку зима е 350-300. Не се бунете, 500*30 се 15 000. За келнер повеќе од доволно со оглед на ситуацијава во државава. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom