Ноќниот живот на новите генерации

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
ќе се надоврзам на @kooperativa....иако временски после него

Метропол, МНТ, Мусандра....ЗЗ ТОП, Чивас, Лејди Блу...позади Форум, Стара Железника.....

Местата и не се толку битни...битна беше дружбата...флашата ефтино вино што ја вртиш во круг....другарот кој знае да свири на гитара.....

....за разлика од денес луѓето беа групирани според музиката што им се допаѓа....и реткост беше да видиш металец да одлепи на техно (кое земаше замав) и слично....немаше турбо-фолк .... и во кафана или биртија одиш да се начукаш за добиената корпа, невозвратената љубов, раскинатата врска ....на песните од Тома, Харис и компанија

....за разлика од денес многу поретки беа типовите со ланци околу врат што одма на маса вадат клучеви од скапи коли како компензација за недостатокот во панталони...и спонзорушите кои чекаат некој да ги почасти со скапа пијачка за да се осеќаат ко јаки риби

....а можеби најбитно од се....немаше толку пластика...можеби девојките беа со помали цицки....но барем беа поприродни и не беа изобличени од ботокс во фацата
ух, ДАААА, ги заборавив мусандра и зизи. леле, какви дешавки имало во зизи. вера и компанија беа цареви во тоа време .... средина на 90-ти. од тоа што секоја вечер се иде, веќе се знае кој кои песни ги сака. така да за мене беше резервирана we will rock you од queen. колку пати сум идел на предавања директива од таму. после малку скратија со раб време, па моравме да се префлиме во “подрум“ акo некој воопшто се сеќава на таа дупка. :tapp: тука се бараше изгубеното дете. ..... колку за престава, се идеше после 2:30ч, ДА ДА, после полноќ. и најмалку до 6ч. иако еднаш во 10ч излегов од таму :pos: едноставно времето леташе, сите маси ко една да беа. пиење до смрт, одлична забава, и кога гледаш, дошло 10ч:facepalm: мислам дека тоа ми е врв.
сега ми текна на @arakenx и @n/a кога пред некоја недела им кажував како пијан прави сметка, а да не го украдат. :pos: се пие ЛИЛИ (литро вино со литро к.вода) а се мези џигер со нафора. шишињата се стаклени, а капачето на к вода има нешто штампано. на вино НЕ. така да, си ставаш во џеб капаче од вино за ЛИЛИ, а капаче од к вода за мезе (џигер со нафора). и кога ќе дојде сметка, ти ги вадиш капачињата од џеб и споредуваш. ..... хахахахх нема утка.
ај ќе пишам уште за тие времиња, само да ми текне уште некоја глупост што е правена во тоа време
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.878
Па и тоа на пример на Владо Јаневски во Колосеум е концерт ;)
Ok, не имав у предвид дека и шабанарија по дискотеки што наступаат, се вика денес концерт.
 
Член од
16 октомври 2013
Мислења
80
Поени од реакции
58
Денеска еден пример, училиштево беше на ексукрзија, одма чек-ин на фејсбук. БРАТ СЕДАТ НА ИСТА МАСА И ПРААТ МУАБЕТ ПРЕКУ КОМЕНТАРИ. Немоем да ги разберем...
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ok, не имав у предвид дека и шабанарија по дискотеки што наступаат, се вика денес концерт.
Како тоа настап на Владо, Нокаут, Тамара и ред други наши пејачи спаѓа во групата „шабанарија“ ?
Ако некои од нашиве пејачи го прочитаат ова шо го збориш нека ти стегнат тужба за навреда :D
турбо-фолкот не е музика, а суштината на секој концерт е музика, therefore шабанарија ≠ концерт :D
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
На ФБ пред некое време објавив статус сличен на првото мое мислење од темава и најмизерно беше тоа што во тој статус "Like" или ме подржаа во коментар беа истите тие личности што дремат на мобилни на ФБ кога излегуваат навечер, може да претпоставите колку е само затуцана младинава, едноставно не се свесни за ништо.

Уште еден пример, секогаш кога ќе излезам на кафе со другарки прво што ќе направат кога ќе седнат е ќе го стават мобилниот на маса (огромен колку ретровизор) и новчаникот, за неполни 5 минути бараат "Wi-Fi" од келнерот и одма се тагнува кај е што прави и сл.

Уште еден доста интересен пример. Си седам една вечер на ФБ и другарки едни ме викнаа на кафе али јас бев уморен и им реков не можам. Тие излегле на кафе и целото нивно излегување го минаа на ФБ објавувајќи слики, лајкувајки си ги меѓусебно објавените слики и си коментираа а јас од дома гледав на ФБ и се крстев. МИЗЕРИЈА!
Смени си ги другарките со другари за промена, верувам поинтересно ќе ти биде.
 
Ф

Флеш

Гостин
Сега ме мотивираш, јас пак да отворам тема
Ноќниот живот на старите генерации-во кој спаѓам и јас,
а потоа пак да ги ставите на кантар и да видите кое ќе натегне,
што би значело и дека тој ноќен живот бил подобар на газјена ламба.
Чика Анчо го гледаш као бил у диско ,а на денс сцена Лепа Брена .... 101DD27877C0E145978BF06C2E5E3C24.jpg
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Ептен не ми се јасни тие што излегуваат да се тагираат и да прикачуваат слики во живо. Но најлоши се оние што кога ќе ги прашаш како си поминале, одговараат со: ништо немаше, полу празно беше. Што се однесува до мене, кога се забавувам и ме понесе атмосфера можам и во подрум на собиранка да се извеселам за сите пари, а и повеќе преферирам таква атмосфера наместо клубови со пијаници и тинејџери штотуку влезени во тин годините. Најинтересно од се што ми се десило е пред недела дена, одиме пред една дискотека со друштво, не можевме да влеземе оти беше фулл, и тие ни две ни три ај барем да се тагираме, ништо ги одвратив од намерата, им кажав колку е глупаво тоа. Отидовме во друга дискотека и таму умаше 100 метри редица, во која не сакавме да се најдеме па седнавме на клупа близу неа. И овде гонеа вифи да се тагираат, да виделе другите на фб дека биле таму. Оф леле мајко. Инаку на фб се имам чекирано само еднаш и тоа за да изразам сарказам за Скопје Шити Мол. Ме имаат тагнато во чекин 3-4 пати и не сум одбил од култура, но сум одбил многу пати. Се на се, срање ноќен живот.
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Убаво би било да се направи една компарација за ноќниот живот во тие два различни периода. Еве јас опишав едно типично "излегување" на денешниве генерации, би било добро некои да опишат порано каков бил ноќниот живот.
Porano bese kade kade podobro,nemase FB,nemase forumi kade mladite absolutno se zarobeni i samo fantaziraat.Devojkite bea pootvoreni,ne bea materijalistki do ovoj stepen kade sto se sega,imase poveke druzenje,imase pogolem izbor na diskoteki,imase podobra muzika,mozese so mnogu malku pari da si pomines super,site go cekavme vikendot kako da e the next best thing..znaci suma sumarum milion pati podobro.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
Ok, не имав у предвид дека и шабанарија по дискотеки што наступаат, се вика денес концерт.
Ако Владо Јаневски за тебе е шабан ондак незнам што би бил Шабан Шаулич.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
E toa bese se samo koncert ne. Tolku tapa nastap na Vlado mu nemam videno. Plejbek peese i pocna so tie potapa pesni sto mu se. Vo Ohrid pred nekoja godina koga splavot propadna od sto imase guzva,e toa bese zurka....
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
3g si go pravi svoeto. Smartphones i sl.
Ne gledam nisto loso vo toa. Znaeme i nie ubavo da si pomineme. Kolku pati ke izlezam sama so drugarka ke zavrsime so 20 lugje smeejki se :-D
Jas znam ubavo da si pominam, ne se zamaram check ins sliki i sl, ama pa koga ke vidis slika utredenta od ubava vecer, merak ti e :)
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
3g si go pravi svoeto. Smartphones i sl.
Ne gledam nisto loso vo toa. Znaeme i nie ubavo da si pomineme. Kolku pati ke izlezam sama so drugarka ke zavrsime so 20 lugje smeejki se :-D
Jas znam ubavo da si pominam, ne se zamaram check ins sliki i sl, ama pa koga ke vidis slika utredenta od ubava vecer, merak ti e :)
опишано како реклама за T-home.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom